Dekoratif elemanlar peyzaj tasarımının önemli bir parçasıdır. Büyük nesneleri, küçük mimari kompozisyonları ve küçük dekoratif detayları temsil ederler..

Yerleştirilmelerinin ana ilkeleri, kompozisyonun diğer unsurlarıyla uyumlu bir kombinasyon, genel tasarım temasına uygunluk ve yaban hayatı unsurları ile dekoratif öğeler arasındaki doğal dengeye uygunluktur..

Görüntüleme

Dekoratif elemanlar doğal ve yapay seçeneklerle sunulmaktadır..

Doğal dekor

Birincisi, aşağıdaki tiplerde sunulan bitkileri içerir:

 • “Tenya” – kompozisyondaki ilgi odağı ve ana konu olan ayrı ayrı büyüyen tek bir çalı veya ağaç.

 • “Kulisa” – ağaçların veya çalıların yaşayan bir duvarı oluşturmaktan, yeşil bir perde oluşturmaktan ve alanı mükemmel bir şekilde imar etmekten oluşan alanı dekore etmek için popüler bir teknik.

 • “Labirent” – Rönesans’tan beri bilinen bitki kökenli dekoratif bir unsur. Bir sarma çitidir ve iki metreye kadar yüksekliğe ulaşır. Küçük bir alanın bahçe arazileri için, 50 cm’den fazla olmayan sınırlar şeklinde labirentler yapılır..

 • “Budama sanatı” – mecazi olarak kesilmiş küçük yapraklı ağaçlar ve çalılar. Gerekli şekilleri oluşturarak taç, hayvanların, ev eşyalarının ve çeşitli konuların heykellerinin ana hatlarını alır..

yapay elemanlar

Yapay bileşenler, peyzaj tasarımının oluşumunda önemli bir rol oynar ve çok çeşitli olarak sunulur:

 • Bank. Bu temel peyzaj detayı, ana işlevine ek olarak, güçlü bir dekorasyon etkisine sahiptir. Banklar, sitenin genel tasarımına uygun olarak seçilir. En yaygın olanı dövme elemanları, doğal taş ve plastik içeren ahşap ürünlerdir. Ajur dövme detaylarla birlikte oymalı yüzeyler, tamamen ahşap modellerin yanı sıra çok etkileyici görünüyor..

Yapı tipine göre banklar taşınabilir ve sabittir. Mobil seçenekler genellikle katlanır bir çerçeveye sahiptir ve yağmurda veya uzun süreli yokluklarda çıkarılabilir. Çim banklar ve kırpılmış kanepeler sıra dışı görünüyor. Çim veya topraktan oluşurlar ve sadece dekoratif bir rol oynarlar. Rahatlamak için tasarlanmamışlardır..

Bankların sırtlıkları ve kolçakları genellikle güzel çiçeklerle süslenmiş tırmanma bitkileri veya saksılarla süslenir. Rekreasyon alanlarında çekici nesnelerin yanına veya güzel bir manzaranın açıldığı yerlere banklar kurulur. Geniş bir alana sahip bahçelerde, sokaklar, çitler, kemerler, yayılan ağaçların altına ve ayrıca evin girişine banklar yerleştirilir. Popüler bir yer çim.

Bunu yapmak için, mekanik strese dayanıklı çim ile ekilir ve bir geoframe ile önceden serilir..

Yapay bir gölet veya havuzun yanına bir bank yerleştirmek de iyi bir çözüm olacaktır. Beyaz ve siyah banklar, vernikli, net bir ahşap lifi desenine sahip boyanmamış ahşaptan yapılmış ürünlerin yanı sıra iyi görünüyor. Ülke tarzı için yuvarlak bir kütük tezgahı idealdir. Art Nouveau tarzında beyaz zemin üzerine yerleştirilen dökme demir yapılar uyumlu görünecek. Asgari sayıda süslü elemana sahip bir ferforje tezgah, doğal bir tarza çok yakışacaktır..

Çok sayıda bukle ve desene sahip ajur tasarımları, vintage unsurlarla dekore edilmiş mekanlar için bir nimettir. Kaba doğal taş banklar doğal bahçeler için uygundur, insan yapımı manzaralar ise pürüzsüz veya oymalı kaba granit, beyaz mermer ve kuvarsit modelleri kullanır. Taş banklar, sıcak bir ahşap koltuk ile donatılmıştır..

 • Hasır sandalyeler ve banklar mekanın manzarasına uyumlu bir şekilde uyum sağlarlar, hafif ve estetik, şık ve pratiktirler. Rattan modeller lüks görünüyor ve çekiciliği doğal ahşap veya taştan yapılmış ürünlerle karşılaştırılabilir..

 • Kemerler, pergolalar ve kafesler modern planlama ve site tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılar tırmanma bitkileri ile süslenmiş ve yeşil koridorlar, labirentler ve gölgeli alanlar oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Alanın imar edilmesi için uygundurlar ve hem bağımsız bir dekoratif unsur olarak hem de orijinal bir kompozisyon veya topluluğun parçası olarak hareket edebilirler..

 • çardak Asmayı desteklemenin ve aynı zamanda dinlenmek için gölgeli bir yer yaratmanın amaçlandığı antik Roma günlerinden beri bilinmektedir. Günümüzde çeşitli tematik odaklara sahip bahçe ve parklarda yürüyüş galerileri ve üstü kapalı yürüyüş yollarının oluşması için vazgeçilmez bir unsurdur. Pergolalar taş, ahşap ve metalden yapılmıştır. Yapı, bir koridor oluşturacak şekilde birbiri ardına dizilmiş küresel üst sütunlardan oluşmaktadır. Pergola, çıkışı pitoresk bir kompozisyona sahip güzel bir yere veya güzel manzaralı bir gözlem güvertesine götürecek şekilde kurulur..

Pergolalar yardımıyla gölgeli yeşil bir koridor oluştururken gölgeye dayanıklı kirkazon, limon otu, şerbetçiotu ve tahta kurdu kullanılır. Güneşte bulunan kompozisyonları süslemek için tırmanma gülleri, akasma ve üzüm kullanmak daha iyidir..

Hafif gölgeli pergola alanları, sürünen ortanca ve aktinidilerle süslenebilir..

 • Küçük alanlar için kullanmak daha iyidir kemerler, özgün tasarımlara sahip olmak, örneğin küçük kapılı bir kemer. Popüler bir trend, bir çerçeveden veya ağaç taçlarından yarım kürelerin oluşturulmasından oluşan ve kapalı caddeleri süslemek için kullanılan bersot teknolojisidir. Bu eşsiz yapıların yüksekliği onlarca metreye ulaşabilir. Kırkılmaya ve şekil vermeye uygun cinsler bersot için uygundur: ıhlamur, üzüm, gürgen ve alıç.

 • Dekoratif bahçe köprüleri peyzaja özgünlük ve incelik kazandırabilir. Hem bir çiçek aranjmanının merkezi olabilirler hem de bir gölet veya vadide feribot görevi görebilirler. Gözlem adaları genellikle göletlerde oluşur ve bu durumlarda köprünün yeri doldurulamaz. Kuru bir akarsu üzerinde küçük bir kavisli köprü harika görünüyor, “kanalı” orta çakıl taşlarıyla kaplı ve “bankalar” kıyı türlerinin bitkileriyle süslenmiş.

 • Peyzajlı bahçelerde büyük bir rezervuarın varlığında, köprü en dar yerine kurulur, böylece sığ su daha derin bir yerden ayrılır. Süs bataklığını büyük bir sudan veya kıyı bitkileri alanından ayırmak için bir köprü kullanılabilir. Düzenli bahçeleri süslerken, rezervuarın ortasına bir köprü kurarak karşı kıyıdaki çardağa vapur yapabilirsiniz. Japon bahçeleri için dekoratif kavisli bir versiyon kullanın ve ülke tarzı için geniş korkuluklu düz bir ahşap köprü kullanın. “Vahşi orman” için, tüneklerden veya sadece kıyıdan kıyıya atılan kütüklerden yapılmış basit bir döşeme uygundur..

 • Dekoratif bahçe heykelleri bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez bir özelliğidir. Mermer ve bronzdan yapılmış görkemli figürler Fransız stiline, seramik figürler ve çeşitli renklerde lambalar İngiliz temalı bir bahçe için uygundur. Japon fenerleri ile birleştirilmiş kayalar ve taş heykellerin kompozisyonları, kayalık Japon manzarasına yerleştirilmelidir..

Rustik bir tarz dekore ederken, doğal malzemelerden ve bahçe aletlerinden yapılmış heykellerin yanı sıra üç boyutlu ahşap kuş ve hayvan figürleri uygundur..

 • Damping peyzaj tasarımının popüler bir unsurudur ve dekoratif yongalar, çam kabuğu, sedir kabuğu, çakıl, çakıl taşları, mıcır, kabuklar, kum ve yapay taşlardan yapılabilir. Kaya bahçeleri, taş döşemeler, rezervuarların boşaltılması, patikalar ve çiçek tarhları oluşturmak için kullanılır. Avantajları arasında basit şekillendirme, kullanılabilirlik ve yapay malzemelerin uzun hizmet ömrü sayılabilir. Boşaltmanın dezavantajı, çöpün oldukça zahmetli bir şekilde çıkarılması, ağaç kabuğu, kabuk ve talaş gibi organik bileşenlerin kısa hizmet ömrü ve ayrıca çimlenen yabani otların düzenli olarak çıkarılması ihtiyacıdır..

 • Dekoratif rezervuar sitenin layık bir dekorasyonudur ve gölet, barajlı basamaklı dere, havuz ve çeşme şeklinde yapılabilir. Evin veya rekreasyon alanının yanına yerleştirin. Doğal rezervuarları taklit ederken, doğal çevre ile maksimum benzerlik elde etmek ve su kütlesini doğal peyzaja organik olarak sığdırmak gerekir. Kıyı boyunca söğüt ve sazlık, sığ sularda nilüfer ve nilüferler dikilmelidir. Çeşmeleri ve havuzları donatırken, su temin hatlarının mevcudiyeti ve peyzajlı alanın stiline göre yönlendirilmelidir..

güzel örnekler

Yetkili bir düzen ve doğal ve dekoratif unsurların uyumlu bir kombinasyonu, benzersiz bir atmosfer yaratacak ve alanı mükemmel bir şekilde düzenleyecektir..

Doğal kökenli dekoratif nesneler, manzarayı mükemmel bir şekilde dekore eder ve bitki bileşenlerinin estetiğini vurgular..

Bahçe bankı, dinlenmek için harika bir yerdir ve sitenin şık bir dekorasyonudur..

Tırmanma bitkileri ile süslenmiş pergolalar, benzersiz bir sıcaklık ve konfor atmosferi yaratabilir..

Bahçe köprüleri ve yapay rezervuarlar siteyi şık, dinlenmeyi keyifli ve konforlu hale getiriyor..

Doğru seçilmiş heykeller, aristokrasinin ruhunu mekana taşıyacak ve bahçeyi lüks hale getirecek..

Dekoratif dolgu, en iddiasız manzarayı dönüştürebilir.

Kendi elinizle bahçe dekorunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..