Dekoratif bir şelale, en basit avluyu bile bir peyzaj tasarımı şaheserine dönüştürecek olan sitenin tam teşekküllü bir dekorasyonudur. Kendi elinizle böyle işlevsel bir dekor öğesi yaratmak, ilk bakışta göründüğü kadar zor değil. Peyzaj tasarımında şelaleler nelerdir: birlikte anlıyoruz.

özellikler

Dekoratif bir şelale, bahçenin bir dekorasyonudur. Farklı büyüklükteki alanlara kurulabilir, şelalenin büyük olması gerekmez. Zarif şelale, klasik, oryantal, Avrupa ve hatta rustik tarza mükemmel uyum sağlar. Her şey yapının suyla nasıl görüneceğine bağlı..

Şelale, doğa ile bütünleşmenize ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Huzurlu su akışı, işte uzun bir günün ardından sizi sakinleştirecek. Şelalenin yakınında, birçok bank, çardak, rekreasyon yerleri donatıyor. Sitenizdeki şelale cihazı günümüzde oldukça popüler bir harekettir..

Yapay göletler her avluyu süslemez, bu nedenle böyle bir karar vererek komşularınız arasında öne çıkabilirsiniz..

Çeşitler

Birkaç ana dekoratif şelale türü vardır..

Klasik

Berrak formlara sahip klasik bir yapay çeşme, doğal bir çeşmeyi oldukça uzaktan andırır. Sitenizin gerçek bir orman çimine benzemesini istiyorsanız bu seçenek kesinlikle size göre değil..

basamaklı

Güzel basamaklı çeşme, alçak bir yapıdır. Genellikle basit bir taş yığınıdır. Su bir veya birkaç ana delikten dışarı akabilir. Uygun bir basamaklı çeşme, birbirinin üzerine asılan ayrı parçalardan oluşur. Bu durumda, her şey doğru çalışır..

Rekreasyon alanı için

Şelale, akan su ile bir masa şeklinde yapılmış orijinal görünüyor. Yaz mutfağının, barbekünün veya yemek alanının yanına yerleştirilebilir. Tasarım elektrikli pompalı veya pompasız olabilir.

Duvar şelalesi

Bu şelale türü en popüler olanlardan biridir. Çok fazla yer kaplamasına rağmen, genellikle küçük alanlarda bile kurulur, çünkü sağlam bir su akışı duvarı inanılmaz görünür. Bazen evin cephesinden yoğun su jetleri akabilir..

mağara

Bu tür yapay rezervuar en doğal görünüyor. Bu tasarım sadece bir şelale değil. Bu durumda yapay rezervuar taşlar ve canlı bitkilerle çevrilidir. Olağanüstü görünüyor ve gerçekten de orman iç bölgesinde terk edilmiş bir mağaraya benziyor. Bazı durumlarda, ana yelken, yapının özellikle akşamları ve geceleri güzel görünmesi nedeniyle yapay aydınlatma ile desteklenir. Şelalenin yanında romantik akşam yemekleri, piknikler düzenleyebilir veya yakınlarda yürüyüş yapabilirsiniz..

Nasıl seçilir?

Özellikle bu tür yapılarla ilk kez uğraşıyorsanız siteniz için yapay bir rezervuar seçmek oldukça zordur. İlk olarak, ne tür bir su tedarik mekanizmasına ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Bir şelale oluşturmak için ne kadar güçlü ve ne kadar çok isterseniz, pompanın kendisi o kadar güçlü olmalıdır. Rezervuarı süslemek için küçük çeşmeler istiyorsanız, sadece yamaçları kurmayı değil, aynı zamanda su basıncını arttırmayı da düşünmeniz gerekecek. Ayrıca şelaleyi kırılmaya karşı korumaya özen gösterin. Kış mevsiminde su kapatılmalıdır..

İkinci olarak, hangi tarz için bir çeşme seçeceğinize karar vermelisiniz. Örneğin, İngiliz tarzı bir avlu için, her tarafı taş, yosun ve alçak bitkilerle çevrili küçük bir mağara uygundur. Basit kırsal tarzda bir avlu için kendi ellerinizle bir şelale yapabilirsiniz. Bir yazlık kulübede böyle bir tasarım, bir kuyudan veya bir çeşmeden çok daha iyi görünecek..

Yazlık için sizin tarafınızdan seçilen veya oluşturulan çeşmenin olduğundan emin olun. sitedeki tüm alanı kaplamadı.

Küçük bir bahçeniz varsa, dinlenme veya yataklar için bir yer feda etmektense, rezervuarın mini bir versiyonunu seçmek daha iyidir. Düzgün su basamaklı küçük şelaleler, tam teşekküllü versiyonlarından daha kötü görünmüyor. Aynı zamanda, işlevsel ve oldukça güzeller..

oluşturma

Şelale, kendi ellerinizle kolayca oluşturabileceğiniz bir bahçe dekorasyonudur. Adım adım talimatlar basit ve herkes tarafından erişilebilir. Bazen uzmanlardan yardım almaya gerek yoktur, çünkü bu görevle kendiniz başa çıkabilirsiniz. Yapay bir şelale oluştururken suyun doğru şekilde sirküle olması önemlidir. En basit ve en küçük rezervuar bile ana parçalardan oluşur: bir kaskad, bir pompalama sistemi ve su jetlerinin sona erdiği bir havuz..

En az bir ayrıntıyı unutursanız, tam teşekküllü bir rezervuar oluşturamazsınız..

Su basıncını ayarlarken şunu unutmayın: o çok güçlü olmamalı. Aksi takdirde, su hızla havuzu doldurur ve kenarlarından taşar. Su, havuzun dolması sırasında sıvının bir kısmı yukarı doğru pompalanacak şekilde akmalıdır. Sistem iyi çalışmalı.

Sitede en az küçük bir gölet varsa güzel bir şelalenin yapımı çok daha kolay olacaktır. Bir havuz inşa etmenize veya hazır bir havuz almanıza gerek yok. Kendi elinizle bir şelale yaparken, toprağın ve kabartmanın özelliklerini dikkate alın. Site bir yamaçta bulunuyorsa, düz olmayan bir yüzeyde durabilecek bir şelale seçilmelidir. Eğim çok güçlü olmamalıdır – bu, pompanıza aşırı yük bindirecek, hızla kırılacaktır..

Şelalenin tabanını bir bahçe mağazasından satın alabilir veya işin tüm aşamalarının ayrıntılı açıklamalarıyla birkaç ustalık sınıfını izleyerek kendiniz yapabilirsiniz. Şelalenin ana kısmı betondan yapılmıştır. Gerektiğinde önemli yüklere dayanabilen dayanıklı bir malzemedir. Şelalenin bahçenizde güzel görünmesi için beton taban taşlarla kaplanabilir veya basitçe boyanabilir..

Ardından, kaskadların yapımı ile uğraşmanız gerekir. Çoğunlukla aynı bahçe malzemeleri mağazasında satın alınması kolay olan taştan yapılmıştır. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, cilalı bir yüzeye sahip güzel, pürüzsüz çakıl taşları bulabilirsiniz. Taşlar çeşitli boyutlarda, şekillerde ve hatta tonlarda seçilebilir. Yosun veya likenle kaplılarsa, bu sadece şelaleye fayda sağlayacaktır (bu, daha ilginç ve doğal görünmesini sağlayacaktır).

Kaskadların yapımı sırasında taşlar merdiven şeklinde yerleştirilir. Pürüzsüz, düz taşları seçerseniz, herhangi bir ek bineğe ihtiyacınız olmaz. Bazen, seçilen kayaların şeklinin özellikleri nedeniyle suyun yanlış yönde akması olur. Bu, kenarları zımparalayarak kolayca sabitlenebilir. Bazı durumlarda, su akışını doğru yönlendirmek için taşlar özel bir malzeme (örneğin sentetik kauçuk) ile kaplanır. Doğru, böyle bir şelale, sonuç olarak her zaman doğal görünmüyor..

Havuz da farklı olabilir. Suyun gölete aktığı çeşmeler, doğal bir tarzda peyzaj tasarımına en iyi şekilde uyar. Onlar için çerçeve mağazadan satın alınabilir. Özel bir çerçeve olmadan yapmak isterseniz, daha doğal bir görünüm için havuzun altını lastikle kaplayabilir ve taşlarla kaplayabilirsiniz. İstenirse gölet aydınlatma ile desteklenebilir..

Yüzen ışıklar göleti süsleyecek ve akşamları bile güzelliğinin tadını çıkarmanızı sağlayacaktır..

dekorasyon

Tasarımın temelini oluşturduktan sonra şelaleyi süslemeye başlayabilirsiniz. Bir göleti dekore etmenin birçok yolu vardır, herkes en çok sevdiğini seçer. Orman çimini andıran bir köşe oluşturmak istiyorsanız, şelale doğal görünmeli. Rezervuarın vahşi yaşamın bir parçası olabilmesi için taşlarla ve çeşitli bitkilerle çevrili olması gerekir..

Yosunlu parke taşları, tırmanma bitkileri, çağlayanlardan aşağı inen nilüferler sitenizi süsleyebilir. Böyle bir şelale avluya gizem katacak..

Bahçeyi dekore etmek kırsal, yapay göletinizi alçak bir çit veya ince bir asma çit ile çevreleyebilirsiniz. Rustik tarzın doğasında bulunan kuş figürleri, kil sürahiler ve diğer niteliklerle süslenebilir. Örneğin, üst kısım dekoratif bir değirmen ile dekore edilebilir. Böylece şelale, bahçenin tarzının genel resmine uyan orijinal görünecek..

Modern arsa lüks bir kır evi ile Art Nouveau tarzında bir şelale, örneğin aydınlatma ile dekore edilmiş minimalist bir tasarımı süsleyecektir. Bu durumda önemli bir rol oynayan arka ışıktır, şelalenizi yumuşak sarı ışıklı ampuller, çok renkli ışıklar veya kır çiçekleri şeklinde orijinal lambalarla süsleyebilirsiniz. Ana şey, tüm ışık kaynaklarının güvenilir bir şekilde korunmasıdır..

Tasarım seçenekleri

Şelale herhangi bir alanı dekore edebilir. Doğanın kendisi tarafından icat edilen bu basit tasarım için tasarım seçenekleri çok fazla.

7fotoğraf

müzikal

Bu örnek müzisyenler ve diğer yaratıcı insanlar tarafından takdir edilecektir. Alışılmadık görünüyor, çünkü su taşların arasındaki delikten değil, eski piyanodan akıyor. Elinizde gereksiz bir müzik aleti varsa bu fikri gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Kompozisyonu taze çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Piyanonun üstünü toprak ve bitki çiçekleri ile doldurun. Havuz en iyi şekilde taştan yapılmıştır. Bu tasarım az yer kaplar, bu nedenle evin yanına bile yerleştirilebilir..

basamaklı

Yeterince büyük bir bahçeniz varsa, şelale için çok fazla alan ayrılabilir. Bu durumda şelale, su akışlarının yukarıdan aşağıya aktığı uzun kayalık bir yola benzeyecektir. Pürüzsüz parke taşlarıyla bile yolu döşemeye değer, kenarları daha büyük taşlarla çevrelemek daha iyidir. Burada dekoratif unsurlar olarak taze çiçekler veya süs bitkileri (örneğin bir eğrelti otu) içeren saksıları kullanabilirsiniz. Bir şelalenin arka planına karşı çeşitli çalılar (örneğin, şimşir, ardıç veya mazı) burada gereksiz olmayacaktır. Yeşillik kesinlikle bir banliyö bölgesinin görünümünü bozmaz.

Orman köşesi

Bu seçenek öncekine benzer, ancak daha doğal görünüyor. Siteniz, içinde bir şelalenin aktığı yoğun, gölgeli bir ormanın bir bölümünü gerçekten andıracak. Jetleri doğrudan çamurlu bir gölete düşer. Bu durumda, taşlar basit, yosunla büyümüş ve dekoratif değil kullanılır. Bu şelalenin zemini, eğrelti otlarıyla süslenmiş koyu yeşil alçak otlardır..

Duvar şelalesi

Bu örnek, birçokları için basit ve tanıdık bir fikrin özgün tasarımıdır. Duvar şelalesi sıradışı görünüyor. Su jetleri, masif ahşap bir duvara çivilenmiş özel oluklardan aşağı akar. Su, tahta bir küvete benzeyen küçük bir gölete akar. Böyle bir dekoratif unsur, sitenin modern bir tarzda mükemmel bir dekorasyonu olacaktır, çünkü her şey doğal ahşaptan yapılmıştır ve bahçe heykelleri uygun şekilde seçilmiştir..

Ahşap duvarın altındaki sulama çukuruna giden kaz figürleri vardır. Şelalenin yakınında dinlenme yeri vardır (minderli ahşap bank). Orijinal bir sokak lambası kullanarak buradaki aydınlatmayı bile düşündüler. Yarı saydam kumaşla dekore edilmiş olup, yastıkların yapıldığı malzeme ile uyumludur.. Bir şelale her zaman güzeldir ama her zaman pahalı değildir. Bütçenize uygun ve siteyi süsleyen bir yapı seçin, bu kararınıza pişman olmayacaksınız..

Aşağıdaki videoda peyzaj tasarımında şelaleler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..