Salıncak kapısı nasıl onarılır?

Bir yazlık kulübe, bir garaj kooperatifi veya özel bir avluya girmek için en yaygın seçenek döner kapılardır. Bu tür bir yapı oldukça pratik, kullanışlı ve çok yönlüdür. Kapı satın alınabilir, sipariş edilebilir (üretimleri kolaydır), karmaşık ekipmanlara başvurmadan hızlı ve kolay bir şekilde kurulabilir. Tüm bunlar, yabancı mevcudiyete karşı koruma malzemesinin yüksek kalitede seçilmesi, yani güvenilir olduğu anlamına gelir..

Böyle bir ürün, doğru kullanıldığında bir düzineden fazla yıl sürecek., asıl mesele, kirlenme mekanizmalarını periyodik olarak temizlemek, sistemin sağlığını yağlamak ve izlemek, en küçük sorunları bile zamanında ortadan kaldırmaktır.. O zaman ciddi bir salıncak kapısı onarımı ile ilgili bir sorun olmayacak..

İnşaat cihazı

Bir şeyler ters giderse ve döner kapıları onarmadan yapamıyorsanız, nasıl çalıştıklarını ve sistemlerinin nasıl çalıştığını bulmalısınız..

Üretim yeri ne olursa olsun, üretici kim olursa olsun, kesinlikle tüm kanatlı kapılar, destek direkleri ve kanatlar, menteşeli menteşeler ve kilitleme mekanizması gibi unsurları içerir..

Bazı ürünlerde her kanadın altına sabitlenmiş özel bir salıncak sistemi vardır..

Arıza seçenekleri

Salıncak yapılarının en yaygın arızaları, desteklerin çarpıklığı ve deformasyonu, menteşelerin hasar görmesi, sıkışmaları, kanatların sarkması, kilitleme mekanizmasının zayıf çalışmasıdır..

Daha da fazla sorun olabilir, ama çoğu kendinizi ortadan kaldıracak kadar kolay. Aniden daha ciddi arızalar ortaya çıkarsa veya örneğin Nice otomatik sistemi gibi karmaşık bir salıncak yapısında sorun olursa, kaliteli bir onarım yapmak için bu tür ürünlerin onarımında uzmanlaşmış bir kuruluşla iletişim kurmak daha iyidir..

Arızaların giderilmesi

Menteşe tamiri

Menteşeler, bakıma muhtaç hale gelen ilk şeydir. Genellikle bozulurlar ve mekanizmalarının sürekli baskı altında olmasından kaynaklanırlar.. Elemanlara verilen hasar aşağıdaki gibi olabilir:

 • ön yargı;
 • deformasyon;
 • sabitlemenin gevşemesi;
 • korozyon hasarı.

Döngü kırılması da meydana gelebilir. Bu, belirli bir parça destek direğine kötü bir şekilde sabitlendiğinde meydana gelir. Sebeplerden biri üretim hatası olabilir. Kırılmayı gidermek için, kanatları çıkarmanız ve eski menteşeyi yenisiyle değiştirmeniz veya sadece sabitlemesini değiştirmeniz gerekir..

Ağır metal kanatların yüksek basıncı nedeniyle sıklıkla meydana gelen bir menteşe deformasyonu varsa, yapının tüm hasarlı bağlantılarını değiştirmek daha iyidir, çünkü bunları ayırmak çok zaman alacaktır ve kimse yapmayacaktır. bu manipülasyonun menteşenin önceki formunu geri yüklemeye yardımcı olacağını garanti eder.

Destek direklerinin onarımı

Kapı kanatları uzun süre açık kalırsa destek direkleri eğrilebilir. Bunun olmasını önlemek için koruma hakkında düşünmeniz gerekir. Açık kanat kenarı ile zemin arasına sürülmesi gereken güçlü bir kamadır..

Destek direklerinin yanlış hizalanmasının zaten “yüzde” olması durumunda, bu sorunu düzeltmek oldukça sorunlu olacaktır. Çimento harcı ile yanlarındaki toprağı güçlendirirken, kapı yapraklarını tamamen çıkarmamız ve destek direklerini yeniden takmamız gerekecek..

Sarkma kanat tamiri

Metal kapı sahipleri, çoğu zaman tüm sistemin deformasyonu anlamına gelen kanatların sarkmasının tam olarak metal yapılarda gerçekleştiğini bilmelidir. Bu, kanat çerçevesinde çapraz olmamasının sonucudur, bu da onları savunmasız hale getirir..

Dengeyi sağlamak ve kanatları orijinal konumlarına döndürmek için, bunları menteşelerden çıkarmak, çerçeveyi kanvastan ayırmak, hizalamak ve güçlendirmek ve ardından ek traversler yapmak gerekir. Ardından perde geri takılır ve kapı kanatları takılır..

Kilitleme mekanizmasının onarımı

Kilitleme mekanizmasının çalışmasındaki bir arıza oldukça nadir görülen bir durumdur, ancak meydana gelirse, mal sahibi çok fazla sorun yaşayabilir..

Kapının kilidi, bir mandal ve bir kuşgözü tasarımı ile temsil ediliyorsa, onarım işi fazla zaman almayacaktır. Bu durumda sorun, öğelerden birini düzelterek veya daha doğrusu deforme olmuş parçanın düzeltilmesi.

Kilitleme mekanizması salıncak kapısında gömme olduğunda daha kötüdür. Tamiri 5 dakikada olmayacak, çok daha fazla zaman ve emek harcamanız gerekecek. Her şeyden önce, gömme mekanizmasını almanız, incelemeniz ve onarmanız gerekecektir..

Bu tür manipülasyonlar yardımcı olmazsa, tek çıkış yolu kalır – hasarlı mekanizmanın tamamen değiştirilmesi.

yabancı sesler

Otomatik kapıların çalışması sırasında, sahipleri yabancı seslerin görünümünü fark edebilir. Bir kanat gıcırtısı, kılavuz çekme vb. Olabilir. Bu durumda, kanvasın sürtünme alt takımını gres veya benzeri bir malzeme ile yağlamanız gerekir. Bu, yapının aşınma oranını ve erken bozulmasını azaltmak için yapılır. Ayrıca menteşeleri, yataklarını, kilit silindirlerini de yağlamanız gerekir..

Önleyici tedbirler

Döner kapıların sahibi olarak, servis verilebilir çalışma süresinin doğrudan kapıların açılma / kapanma sıklığına bağlı olduğunu unutmayın. Onları mümkün olduğunca nadiren harekete geçirmeye çalışmalıyız ve daha da çok kapıları açık bırakmamaya çalışmalıyız. Bu, her tür mekanik giriş sistemi için tek beden herkese uyan bir ipucudur..

Hatırlaması kolay çalıştırma kuralları vardır:

 • Bir arabayı yalnızca tamamen açık bir kapıdan sürmeniz ve ayrıca trafik bölgesine hiçbir yabancı nesnenin girmediğinden emin olmanız gerekir..

 • Kapıyı açarken ve kapatırken çıkan seslere dikkat edin. Anormal sesler bir sorunun ilk işaretidir.
 • Tüm hareketli parçaların düzenli olarak yağlanması, hızlı arızalarını önler. Yağlama prosedürü en az üç ayda bir yapılmalıdır..
 • Bıçak ayarı kırılmayı önlemeye yardımcı olacaktır. Nitelikli uzmanlar tarafından yapıldığında daha iyidir..
 • Her altı ayda bir zamanında muayene ve bakım, döner kapının işlevselliğini artıracaktır..

 • Yapının temiz tutulması hizmet ömrünü de uzatacaktır. Kışın, kanatların açılma bölgesinde kar birikmediğinden emin olmanız gerekir. Buza dönüşürse, bu elementler işlevlerini yerine getirmeyi bırakabilir..
 • Otomatik kontrol sistemini düzenli olarak kontrol etmek gerekir: kablolama ve kablolar. Bir şey yıpranmışsa veya şüpheleniyorsa, şüpheli öğeleri değiştirmek daha iyidir. Gevşek somunlar – sıkın. Mümkünse, bir voltaj dengeleyici kullanarak elektrik şebekesini ağdaki güç dalgalanmalarından koruyun.

Salıncak kapılarının hızlı bir şekilde nasıl onarılacağını öğrenmek için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector