Seksiyonel beton çit: tasarım özellikleri

Mevsimlik bir tatil için bir yazlık evin veya özel bir konut evinin yerleştirilebileceği sitenin düzenlenmesinde önemli bir nokta, bir çit inşaatıdır. Ana gereksinimler dayanıklılık ve çitin hoş bir görünümüdür. Seksiyonel beton çit birçok kullanışlı özelliği bir araya getirir, yapılar ayrıca kurulum için özel ekipman kullanılmasını gerektirmez..

Modern seksiyonel çitler

Monolitik betonarme döşemelerin aksine, yeni beton çitler, 70 kg’a kadar dörtten fazla olmayan döşeme içeren bölümler için oluklu desteklerden oluşur, böylece iki işçi kurulumla başa çıkabilir..

Titreşimli döküm teknolojisi, mukavemet özelliklerini geliştiren çelik takviye oluşturulmasını sağlar. Tahtanın bileşimi plastikleştiriciler ve lif içerir – sentetik liflerden oluşan bir malzeme, betonu aşınmaya, donmaya ve suya dayanıklı hale getirmek. Ayrıca, bu her türlü dekoru kullanmayı mümkün kılar..

Geliştirilmiş bir beton çit, yalnızca dış tarafında tasarım öğeleriyle tek taraflı ve bir desen veya kısma ile donatılmış iki taraflı olabilir. Doku farklı olabilir, en popüler ahşap, taş, tuğla taklitleridir..

Bugün, yapı pazarında boyut, şekil ve renk şemasına göre değişen geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır. Betona, çoğu asidik bileşenler olan özel renklendirici pigmentler eklenerek, döşeme oluşturma sürecinde herhangi bir renk verilebilir.. Ultraviyole ışığa, kimyasal ve termal etkilere, korozyona karşı dayanıklıdırlar..

Çitin bu tür unsurlarının bağımsız olarak oluşturulabilmesine rağmen, bu tür çalışmalarda deneyim yoksa oldukça maliyetli ve zordur. Ancak, tercihlerinize göre her zaman yüksek kaliteli bir bitmiş ürün satın alma fırsatı vardır..

Avantajlar

Bölümlerin üretimi, özel teknolojiler ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak tesiste gerçekleştirilmektedir. Bu, uzun vadeli ve başarılı operasyon için ürünler üretmemizi sağlar..

Eurozabor aşağıdaki olumlu özelliklere sahiptir:

 • Artan beton mukavemeti – böyle bir çit yaklaşık 40-50 yıl kullanılabilir. Yoğun yapısı ve çelik çubuklarla donatılması sayesinde yapı her türlü iklim ve hava şartlarına dayanıklıdır..
 • Betonarme çit, çürüme ve korozyona maruz kalmaz. Ürün yanmaz.

 • Yapı, şerit temel olmadan kurulabilir. Uygun betonlama ile plakalar her türlü zemine monte edilir ve suya doygun topraklarda bile stabil kalır – bataklık.
 • Bitmiş ürünlerin basit ve hızlı kurulumu not edilir. Prefabrik yapı iki veya üç kişinin yardımıyla kurulur ve profesyonel ekipman gerektirmez..
 • Beton çitler, farklı manzara türleri için uygundur, çünkü dokuları ve şekilleri farklıdır, farklı bir süslemeye sahip olabilirler, herhangi bir doğal malzemeyi taklit edebilir, belirli bir stili yeniden yaratabilirler..

 • Çalışma sırasında çitin yüzeyi özel bakım gerektirmez. Boyasız beton bölümler başlangıçta satın alınırsa, ucuz dış mekan yağ formülasyonları kullanılarak optimize edilebilirler..
 • Ürün çeşitliliğine rağmen sabit plaka ebatları mevcuttur. Bu sayede montaj, bozulma ve boşluk olmadan gerçekleştirilir..

Beton çit çeşitleri

Seksiyonel bir çit, açık kalıplara dökülen şeffaf segmentleri içerebilir. Oluşturulmasında belirli bir tasarımın kullanıldığı dekoratif ajur levhalardır. Ancak, görünmeyen sağır tasarımlar da üretilmektedir..

Parlak veya mat bir yüzey arasından seçim yapabilirsiniz. İstenirse, tek taraflı veya çift taraflı desenli ürünler, kısma takılır.

Bir blok prefabrik çitin geleneksel parametreleri 50 cm genişliğinde ve 200 cm uzunluğundadır.. Tek parça tasarımın bir özelliği, çiti destekleyen destek direklerinin varlığıdır..

Ayrıca standart boyutlarda gelirler:

 • tek bloklu bir çit için, zemine 70 cm girerken 120 cm yüksekliğinde destekler amaçlanmaktadır;
 • iki bloklu bölmelerde 170 cm yüksekliğinde ürünler kullanılır (yerden 100 cm yukarıda kalır);
 • üç, dört ve beş bölüm için 220, 280 ve 350 cm’lik direkler gereklidir. Bu durumda toprak yüzeyinden 150, 200 ve 250 cm yukarıda kalacağı hesaplanmıştır..

Bu özellikler, hızlı ve hatasız bir kurulum için gereklidir. Boş bir emprenye edilemez duvar oluşturmak ve avluyu gizlemek için, genellikle iki veya üç sıra halinde beton çitler monte edilir. Dört sıralı çitler bile “taştan taşa” dikilir.

Blok oluşturmak ve dikmek için araçlar

Prefabrik bir çitin bölümlerini kendi elinizle yapmak oldukça gerçekçidir, ancak 7-8 dönümlük bir alana (yaklaşık 120 metre) sahip bir siteyi çitle çevirmeye ihtiyaç varsa, bu tür çalışmalarda bir anlam vardır..

Çalışmak için geleneksel bir beton karıştırıcıya, blok kalıplara, titreşimli tablaya, çimentoya ve beton harcı için uygun katkı maddelerine ihtiyacınız olacak. Herhangi bir şekil seçilebilir. Bunlar cam, silikon, metal, ahşap ve polimerdir.. Fiberglas ürünlerle çalışmanın en uygun yolu.

Teknoloji, karışımın çelik bir çerçeve kullanılarak kalıplara dökülmesinden oluşur. Tam katılaşmadan sonra, kalıplar homojen doldurma ve yüksek kaliteli sıkıştırma için titreşimli bir masa üzerine yerleştirilir. Kalıplanmış parçalar 24 saat içinde fiberglastan çıkarılır. Bir beton mikseri ve diğer ekipmanı satın almak mümkün değilse, bunları belirli bir süre için kiralamak her zaman mümkündür. Çözüm için yüksek kaliteli çimento markaları kullanılıyor – Portland çimentosu M400, M500, M550, M600.

Seksiyonel bir çit inşa etmek için aşağıdaki araçlara ihtiyacınız vardır:

 • kaynak invertörü;
 • bina seviyesi;
 • beton için açılı taşlama;

 • sıradan şerit metre veya inşaat lazer telemetre;
 • diğer el aletleri – mala, kürek, fırça, çekiç, levye, balyoz.

Ayrıca işi yapmak için tebeşir, mandal ve bir kordona ihtiyacınız olacak..

Betonarme çitlerin kendi kendine yapımı için hazır içi boş bloklar da satın alabilirsiniz. Sonraki takviye için uygundur ve uygun maliyetlidir.

çitin montajı

Çitin görünümü temel öneme sahipse, bir şerit temel kullanılır, aksi takdirde destekler basitçe betonlanır. Gönderiler için formlar kendi başlarına satın alınır veya yapılır. Farklı hacim ve yüksekliklerde olabilirler..

İş emri:

 • Bölge bir kordon ve mandallarla işaretlenir, çitin ekseni ve sütunların yeri belirlenir..
 • Bir şerit temel gerekiyorsa, tebeşir, açmanın sınırlarını işaretler.
 • 0,7 metre uzunluğunda ve 0,4 metre ilavesiyle iki duvar genişliğinde bir hendek kazılmıştır..
 • Destekler için 1, 2 metrelik girintiler yeterlidir.

 • Temelin tabanı sıkıştırılır, üstüne kırma taş ve kum kullanılarak bir drenaj tabakası yerleştirilir. Her iki bileşen de en az 10 cm olmalı, su ile sulanmalı ve dikkatlice sıkıştırılmalıdır..
 • 20 cm yüksekliğe kadar çakıl kullanılabilir.
 • Ardından, hendeğin alt kısmını ve duvarlarını çatı malzemesi ile hizalamanız gerekir..
 • İşaretli hat boyunca, destek direkleri bir çekül hattı boyunca yerleştirilir ve ardından betonlanır. Beton levhanın uzunluğunda aralarında bir mesafe olması önemlidir..
 • Ayar için 50 mm kalınlığında ve 2 metre uzunluğunda ahşap şeritler kullanın..
 • Euro plakaları kullanırken, şerit temel yapmak gerekli değildir. Çoğu durumda, destekler basitçe betonlanır ve bloklar üst kısımdan monte edilir..

Beton ürünleri seçimi

Kendi elinizle kaliteli bir beton çit oluşturmak için içi boş beton bloklar kullanabilirsiniz, ancak daha sonra bir temele ihtiyacınız var. Bu çalışmanın önemli bir nüansı, dikey bağlantıların çakışmasını önlemek için bölümlerin bağlanmasıdır. Duvarlar tamamen düz olmalıdır, bu nedenle seviyelerini kontrol etmek gerekir..

Çok az insan, özel ekipman gerektirdiğinden, siteleri için beton levhalardan bir çit inşa ediyor. En popüler Euro-slab çitlerdir. Bu ürünler her zevke hitap edebilmekte ve sitenin görünümünü benzersiz kılmaktadır.. Ayrıca, bu seçeneğin birçok avantajı vardır:

 • Kolay bakım;
 • dayanıklılık ve güvenilirlik;

 • büyük seçim;
 • kolay kurulum;
 • Uygun Fiyat.

Gerekirse, hasarlı bölümü kolayca değiştirebilirsiniz. Ayrıca, bir temel oluşturmaya gerek yoktur..

Her çit tipinin kendine has özellikleri vardır, ancak tüm ürünler için dayanıklılık ve uzun hizmet ömrü göstergeleri yaklaşık olarak aynıdır, bu nedenle çit için uygun seçeneğin seçimi bir zevk ve kişisel tercih meselesidir..

Kendi kendine ereksiyon önerileri

İnşaatta en azından biraz deneyiminiz varsa, beton bir çit kurmak zor değildir. Çitin kalitesini etkileyebilecek büyük hatalardan kaçınmak için, profesyonellerin tavsiyelerine kulak vermelisiniz:

 • Blok üretimi için çimento derecesi önemli bir rol oynar. M500 kullanmak için en iyisi.
 • Hazır bölümleri seçerken güvenilir üreticilerin ürünlerini seçmek mantıklıdır, ayrıca parçalanmamasına da dikkat etmeniz gerekir..
 • Beton karışımının sertleşmesi çok daha kötü ve daha yavaş olduğu için kışın iş yapmak istenmez. Süreci hızlandırmak için çözeltiye özel olarak tasarlanmış kompozisyonlar ekleyebilirsiniz..

Kendi yeteneklerinize güvenmiyorsanız, kalifiye uzmanların yardımını kullanmak daha iyidir. Bu, yüksek kaliteyi sağlayacak ve kurulum sürelerini hızlandıracaktır..

Seksiyonel betonarme çitler, diğer çitlere göre daha yüksek bir maliyete sahiptir ancak bu malzemenin ne kadar avantajı olduğunu unutmayınız. Bu tür sağlam yapılar, sahiplerini yalnızca işlevsellikleriyle değil, aynı zamanda çekici bir görünümle de memnun edecektir..

Aşağıdaki videodan kendi başınıza beton çit yapmayı ve kurmayı öğreneceksiniz..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org