Kayar kapılar sadece yerel alana giriş ve çıkış sağlamakla kalmaz, aynı zamanda siteyi komşu evlerden ayırır. Kapı, sahibinin zevklerini ve mali durumunu gösterebilir ve yetkisiz girişlere karşı koruma sağlayabilir. Aynı zamanda, montajı kendiniz yaparsanız, sürgülü kapıların montajından önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz..

Görüntüleme

Kayar kapılar, kontrol prensibine göre asılır, konsollanır ve ray boyunca hareket eder. Ek olarak, tek kanatlı ve çift kanatlı tasarımlara ayrılırlar, ikincisi bu arada, kurulum iki kat daha fazla bağlantı parçası gerektireceğinden daha pahalıdır. Metalden yapılmış sürgülü kapıların sağlam olduğu, ayrıca “sağır” ve kafes olarak da adlandırıldığına dikkat edilmelidir. Kafes ürünleri, sırayla, seri üretilen veya ısmarlama – dövülmüş ürünlere ayrılır..

Süspansiyon sistemi en az kullanılan sistemdir ve kural olarak endüstriyel tesislerde veya ticari alanlarda. Kapı kanadının hareketi, bir şekilde bir rayı andıran üst kiriş tarafından gerçekleştirilir. Silindirler doğrudan metal kiriş üzerinde bulunur.

Böyle bir sistemin avantajları düşünülebilir. kullanım kolaylığı, dayanıklılık, ve mekanizmanın tüm sürecinin kapının üst kısmında ayarlanması nedeniyle, alt kısım sırasıyla serbest kalır., hava koşullarına bağlı olarak hayır.

Belki de böyle bir sistemin ana dezavantajı yükseklik sınırlamasıdır. Ağır bir kamyonun çitle çevrili alana girmesi gerekiyorsa, büyük olasılıkla geçmeyecektir..

Çıta 1.5 m yükseltilerek durum düzeltilebilir, ancak bu desteklerin arttırılmasını gerektirecek ve bu büyük bir finansal maliyettir..

Bu nedenle, ray boyunca hareket eden sürgülü kapılar için herhangi bir yükseklik sınırlaması yoktur. Ray, beton tabanın döküldüğü bir yüzeye monte edilir. Ray boyunca kayan tuvale bir rulo kaynak yapılır.

Genellikle bu tür kayar kapılar özel sektörde kurulur. Metal bir çerçeve ile açık tutulurlar. Bu durumda, kanatlar açık veya kapalı olabilir ve kör tuvaller aracılığıyla sitenin bölgesi görünmeyecektir..

Raylı sistemin avantajları, mekanizmanın basitliğini içerir.. Bu arada, bazı ustalar cihazı kendi elleriyle bile yapıyorlar. Başka bir artı, elbette, kompaktlıktır. “Wicket” modunda, kapı kanadı bir kişinin geçmesi için gerekli olan kısa bir mesafe geri itilebilir ve makara sayesinde kanat sarkmaz, Bu nedenle böyle bir sistem için sık ayar yapılması gerekmez, salıncak kapıların aksine.

Ancak ray beton bir yüzeye yerleştirildiğinden, atmosferik yağış mekanizmayı devre dışı bırakabilir, çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle, silindirin yolundan birikintileri ve karı periyodik olarak temizlemek önemlidir. Aklında tut, uzmanlar, rayın beton bir temele “gömme” monte edilmesini tavsiye eder, bu zararı en aza indirecektir, raya uygulanan taşıma.

Konsol kapılarda, kanadı tutan ray doğrudan kanada bağlanır. Tuvalin alt, üst kısmına veya ortasına sabitlenebilir – bunda pek bir fark yoktur. Ana şey, rayın, kanadı tutmak için yeterli, gerekli uzunlukta olmasıdır. Aksi takdirde, karşı taraftan ek bir elektrikli tahrik takmak gerekecektir, bundan sonra çift kanatlı kapılar hem sola hem de sağa açılacaktır..

Kılavuz çubuk tuval üzerine monte edildiğinden, temelin temizliğine veya yüksekliğine bağlı değildir. Kapının ağırlığını dengelemek için kapı kanadının açıklıktan bir buçuk ila iki kat daha uzun olması gerekir, aksi takdirde ürünün doğru çalışmasını sağlamak için çalışmayacaktır..

Rayın veya “kanal” olarak da adlandırıldığı gibi, hem kör hem de kafes yapılara monte edilebileceğini unutmayın. Bu durumda, desteklerin kapının ağırlığından kusmaması için sağlam bir temel doldurmak gerekecektir..

İnşaatlar

Üst kapı tahrik cihazı üst kısımda bulunur ve oraya tekerlekli arabalar takılır. Bu, bu çeşitliliğin tasarım özelliğinden kaynaklanmaktadır. Mekanizmanın onarılması gerekiyorsa, bazı zorluklar ortaya çıkabilir. Özellikle dört metrelik kanatları ayarlamak için bir hava platformu gereklidir. Çoğu durumda, bu nedenle, bu tür kayar kapı tipi özel sektörde kurulmaz..

Bazı üreticiler, sürücülerin ayarını insan yüksekliğine getirir, ancak ne yazık ki, bu yalnızca cihazın çalışmasını zorlaştırır, çünkü ek ray ve kasnak montajı gereklidir. Ve herhangi bir komplikasyon sık sık arızaya yol açar..

Konsol tipi açılır kapılar çoğunlukla kanadın alt kısmında bir tahrik, bir silindir bloğu ve bir kılavuz ile donatılmıştır. Oldukça sık, kurulum ortada ve daha az sıklıkla üstte uygulanır. Açıklığın uzunluğuna, desteklerin sağlamlığına ve temelin gücüne bağlıdır. Sürücünün konumu, avlunun düzeninden ve metal çerçevenin özelliklerinden de etkilenebilir..

Kayar raylı kapılar, kapı kanadının ağırlığının destekler ve temel üzerindeki eşit dağılımı ile ayırt edilir. Bu sayede cihaz üzerindeki yük sıfıra indirilir, bu da operatörün kapının herhangi bir yerinde bulunabileceği anlamına gelir. Genellikle ortasına veya üstüne yerleştirilir. Alt kısımda bir makaralı taban ve bir kılavuz ray monte edilmiştir..

Ayrı ayrı şunu vurgulamak isterim. sürücünün konumu, yükün yoğunluğuna bağlı olacaktır. Tuval nadiren açılırsa, bunun için düşük güçlü cihazlar kurmak gerekir, aksi takdirde güçlü ve buna bağlı olarak pahalı ürünler satın almak gerekecektir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Öncelikle alt kısma dikkat çekmek istiyorum. Örneğin, asılı bir kapıda, yalnızca zemin ile kanvas arasındaki mesafenin serbest olduğundan emin olmanız gerekir. Bu bağlamda, tek engel ani kar yağışı olabilir ve sadece yarım metrelik rüzgârla oluşan kar yığınları işi engelleyebilir..

Konsol ve raylı tip kapıların bakımı, makaralı tabanın alt kısımda olması şartıyla farklıdır. İlk seçenekte, temelin buz ve kardan periyodik olarak temizlenmesi ve ikinci durumda – özel ekipman satın alınması olacaktır..

Bu nedenle, kışın çok miktarda yağışın olduğu bölgelerde uzmanlar raylı sürgülü kapıların kurulmasını önermemektedir..

Ancak aynı zamanda, ray boyunca hareket eden sürgülü seçenekler, kış mevsiminde tahrik ve mekanizmaların daha az bakımını gerektirir. İkinci sırada sürgülü asma kapılar var, ancak en çok dikkat, hareketli cihazın altta bulunduğu konsol versiyonuna verilecek.. Yıllık önleyici tedbirlere gelince, tüm çeşitlerde aynı şekilde gerçekleştirilir – yılda 2-3 kez..

Raylı sistem, ürün, kurulum ve bakım maliyeti açısından en pahalı olanıdır, ayrıca doğaçlama derecelendirmede süspansiyon sistemidir ve en ucuz seçenek konsol kapısıdır. İlk beş yıllık dönemde konsol en az dikkat ve malzeme yatırımı gerektiriyor..

Özetle, özel sektörde kurulanların genellikle altta veya ortada kirişli konsol kapılar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, askıya alınmış yapıların onlarca yıl dayanabileceğini unutmayın. Bugün bile 50-60 yıl önce monte edilmiş uygulanabilir örnekler var..

Çizimler ve diyagramlar

Örnek olarak, alt kısımda sürücünün bulunduğu konsol sisteminin bir versiyonunu ele alacağız. Sürücünün konumuna ve açılış tarafına bağlı olarak, çizimler biraz farklı olabilir.

Kapı kanadı, ya metal profilden ya da çelik borudan yapılmış bir çerçeve olan bir metal çerçeveye doğrudan bağlıdır. Metal çerçeveye bir kılavuz kaynak yapılır. Özellikle motorlu yapılar için genellikle dişli bir raf olarak sunulur. Kılavuz çubuğun içine bir silindir tabanı monte edilmiştir. Kural olarak, bir konsol sisteminde, bir silindir tabanı, tekerlekli arabaları ifade eder..

Sağa ve sola hareket eden kılavuz, kapı kanadını uygun yönde hareket ettirerek girişi açar veya kapatır. Tüm kanat ağırlığı kirişe ve makara tabanına aktarıldığından, yükü en aza indirmek için perdenin altına bir boşaltma makarası ve yakalayıcı monte edilmiştir. Bu, konsol kapısının kapatıldığında sarkmamasını sağlar. Bazı ürünlerde boşaltma silindiri ve yakalayıcı ek olarak karşı tarafa monte edilerek kapının açık tutulması sağlanır..

Kapı kanadı, bir tutucu ve arabalı bir kiriş vasıtasıyla üst kısma sabitlenir. Kir ve tozun yapı içerisine girmesini önlemek için yan tapa kullanılır. Destek direkleri, sağlam bir betonarme taban, tuğla veya metal borudan kurulmalıdır. Alt rayın temeline özellikle dikkat edilir, aksi takdirde tüm yapı kendi ağırlığı altında çökecektir.. Başka birininki de dahil olmak üzere mülke zarar verme olasılığı yüksektir ve yoldan geçen kişilerin yaralanma riski vardır..

Daha önce bahsedilen elektrikli tahrik, arabalar arasına kolayca monte edilebilir, dişli raf doğrudan kapı kanadına sabitlenir, bir kontrol cihazı, fotoğraf sabitlemeleri ve uydu navigasyonu yakınlarda bulunur..

Malzemelerin hesaplanması

Sürgülü kapılar monte edilmeden önce eski yapıların sökülmesi gerekiyorsa, daha önce kullanılan destek direklerine çok dikkat edilmelidir. Metal profillerden, gömülü veya betonarme tuğlalardan yapılabilirler. bunu hatırla desteklerin bükülmesi kabul edilemez – kesinlikle dikey durmaları gerekir, aksi takdirde kapı kanadı temele dokunur. Sütunlar eğik ise, tek bir şey söylüyor: Yere düzgün bir şekilde sabitlenmemişler..

Bu arada, temel ile çit arasındaki mesafenin minimum tutulması tavsiye edilir ve temeli desteklere yakın bir şekilde donatmak en iyisidir..

Destek gönderileri gereksinimleri karşılıyorsa, bu kaydedilebilir. Sıfırdan yüklemeyi planlıyorsanız, iki destek gereklidir. Betonarme bir taban seçerken, 20×20 cm boyutlarında bir dikey dikmek gelenekseldir, profil borudan bir taban için 60×40 cm boyutlarında bir ürün uygundur.

Kapı kanadının boyutları önemli ölçüde değişebilir. Bu, çit boyunca boş alana, kişisel araçların boyutuna ve sitenin boyutuna bağlı olacaktır. Çoğu durumda, kapı kanadı 4400 cm uzunluğa ve 2000 cm yüksekliğe eşit boyutlara sahiptir..

Ağır kamyonlar sitenin topraklarına periyodik olarak girerse, desteğin yüksekliği, temel ve mesafe buna göre hesaplanmalıdır. Aklında tut, küçük kamyonlar bile temeli yok edebilir.

Anayol genişliğinin kapı kanadının boyutunu etkilediğini bilmelisiniz: ne kadar darsa, tuval o kadar geniş olmalıdır. Bu, bölgeye girmeyi ve bölgeyi terk etmeyi kolaylaştırır..

Sadece hafif araçların hareket ettirilmesi planlanmak şartıyla, sadece arabanın boyutları üzerine inşa etmeniz gerekir. Diyelim ki arabanın genişliği 2 metre. Buna engelsiz giriş ve çıkış için gereken küçük mesafe eklenmelidir: mesafe en az bir metre olmalıdır. Özel arsalarda kanat yüksekliği nadiren 2 metreyi aşıyor.

Kamyonlar için diğer boyutlar. Yükseklik sınırlayıcı olmaması ve geçiş genişliğinin 4,4-5 metre olması önemlidir.. SUV’ların yüksekliğinin nadiren 1,5 m’yi aştığını bilmek faydalıdır, Gazelle için ise 2,5 m’dir, KAMAZ ve analoglarının yüksekliği en yüksek olarak kabul edilir: bu durumda, üst yükseklik çubuğu en az 3 olmalıdır. m.

Maksimum varış açısı genellikle 45 derecedir. Bundan, destek ile kabin arasındaki mesafenin ideal olarak 0,5 m’den az olmaması gerektiğini, karşı ağırlığın uzunluğunun, açıklık genişliğinin %40-45’ine eşit olması gerektiğini izler. Bu göstergenin %33’ten az olması kabul edilemez.

Tuvalin hareket yolunda çalıların ve ağaçların büyümemesi gerektiğini ve engelleyici binaların olmaması gerektiğini dikkate almak önemlidir..

Bağlantı Parçaları

Yapı standart boyutlara sahipse (4 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde) ve oluklu levhalarla kaplanmışsa, tuvalin ağırlığına 400 kg’a eşit dayanabilecek aksesuarlar satın almanız gerekecektir. Buna göre, bıçağın uzunluğundaki bir artışla, güçlendirilmiş bağlantı parçaları seçilir..

Bu durumda, silindirler ya polimer ya da metaldir. Kılavuz kirişin uzunluğu 6 m, kesiti 60×70 cm olmalıdır.Metal profilin duvar kalınlığının 3.5-4 mm’den az olmamasına dikkat ediniz.. Dört metrelik metal çerçevenin küçük bir marjla monte edilmesi gerekiyor..

Genellikle uzmanlar, çerçevenin uzunluğunun 4200 cm’ye eşit olmasını önerir.Bu durumda, daha önce açıklanan formül kullanılarak hesaplanan karşı ağırlığın uzunluğu 1600 cm olacaktır..

Makara tabanının ray boyunca serbestçe hareket etmesi için arabalar gereklidir. Açık ve kapalı konumda kanatların konumunu sabitlemek için uç silindirler ve yakalayıcılar monte edilir. Daha önce belirtildiği gibi, toz ve döküntülerin girmesini önlemek için tapalar takılır..

Çoğu durumda, kullanılan bu donanımdır. Konsol değil, silindir veya süspansiyon sistemi kullanıldığında küçük değişiklikler yapılır. Yanal salınımı en aza indirmek için üst kısma makaralı bir plato takılır ve alt kısımda sabitleme ve hareket bir taşıyıcı araba ile gerçekleştirilir..

üretim talimatı

Uygulamaya göre, en kolay yol, ray boyunca makaralar üzerinde hareket eden sürgülü kapıların kurulumunu kendi elinizle yapmaktır. Bu durumda, kurulum hurda malzemelerden veya satın alınan aksesuarlar kullanılarak yapılabilir..

Çalışmaya başlamadan önce gelecekteki kapının çiziminin gerekli olacağına dikkat edilmelidir. Diyagramın okunmasının kolay olması önemlidir. Destekler ve temeller, işte kullanılan gerekli aksesuarlar ve geri çekilebilir sistemin konumuna bağlı olacak parçalar dahil olmak üzere tüm boyutlar uygulanmalıdır. Bu arada, mekanik açma yöntemlerini kullanmak istemeyen birçok tüketici, kurulumdan önce elektrikli sürücüler satın alıyor – bu da taslağa yansıtılmalıdır..

Lütfen ev yapımı videoların birbirinden biraz farklı olabileceğini unutmayın., ancak minimum sapmalar bile tüm sistemin performansını bozabilir. Bu açıdan bakıldığında, para biriktirmemek ve aynı fabrika silindirlerini önceden satın almak daha iyidir..

Küçük kapı kapıya yerleştirilebilir veya ondan ayrı olarak bulunabilir. İlk durumda, yaşlılar ve küçük çocuklar periyodik olarak bacaklarını kaldırmalıdır. Bunu yanlışlıkla yaparsanız, tökezleyebilir ve yaralanabilirsiniz. Küçük kapı ayrı olarak monte edilirse, kapı kanadının geçişi engellememesi için kanatların açıklığının karşı tarafına monte edilmelidir..

Herhangi bir mekanizma belirli sayıda açılacak şekilde tasarlandığından, küçük kapıyı tamamen terk etmek pratik değildir. Sürgülü kapıları küçük kapı olarak oldukça sık kullanırsanız, sürücü arızalanır..

Sürgülü kapıların montajı, tabanın hazırlanmasıyla başlar. Ama önce ilk şeyler. Aşağıda adım adım talimatları bulacaksınız..

Hazırlık çalışmaları

Kapı kanadının güzergahı boyunca hiçbir çalı ve ağaç yetişmemesi çok önemlidir. Herhangi bir fidan dikilecekse, ya nakledilmeleri ya da köklerinden sökülmeleri gerekecektir..

Kapı kanadının açılmasını engelleyen müştemilatlar, banyolar ve tuvaletler sökülmelidir.. Kanatın yeryüzüne dokunmadan serbestçe hareket etmesi için toprağın eğimden çıkarılması gerekecektir..

Alan temizlendikten sonra temel dökülecektir. İlk kez küreklere, bir mezuraya, bir lazer telemetreye ve aletlerden bir bahçe matkabına ihtiyacınız olacak..

Elinizde bir motorlu matkabınız varsa, iş daha hızlı yapılacaktır..

Asma sürgülü kapılarla bölgenin düzenlenmesi sırasında, temel gerekli değildir, metal direklerin kurulumunu planlarken destekler için delikler kazmak yeterlidir. Bunu yapmak için, gelecekteki deliklerin yeri bir mezura veya özel bir alet kullanılarak zeminde işaretlenir. Destekler arasındaki mesafe, daha önce belirtilen boyutlara uygun olmalıdır..

Kural olarak, kapılar en son monte edilir, bu da sahaya bir çitin zaten monte edildiği anlamına gelir. Aşırı desteklere metal bir misina bağlanır, içinden bir ağırlıklandırma maddesi olan bir metal zincir asılır. Üzerinde, çukurların çite göre düzgünlüğü ayarlanır ve kontrol edilir..

Ne yazık ki, motorlu matkabın tasarım özellikleri, yapılmasına izin vermiyor ve metal boruları zemine derinleştirmek için 1,5 metre kazmak gerekiyor. Zaman zaman geçitten ağır kamyonlar geçiyorsa, desteklerin yüksekliği arttırılabilir. Böylece, metali, çıkıntı yapan yer üstü kısmı ile orantılı olarak toprağa gömmek gerekli olacaktır..

Bu durumda, artırılabileceğinden bir bahçe matkabı ile kazmak en kolay yoldur. Verimli tabakayı geçtikten sonra ya kil ya da kayalık taban başlayacak.

İlk durumda, su gerekli olacaktır. Matkabın bu tür toprağa girmesi daha kolay olacaktır, ancak onu yüzeye çıkarmak daha zor olacaktır. İkinci seçenekte ise taşlardan kurtulmanız gerekiyor. Özellikle büyük numunelerin bir levye veya takviye ile kırılması gerekecektir..

Gelecekteki deliklerin çapı, bir metal profile veya çelik boruya karşılık gelmelidir. Borunun çapı veya boyutu ne kadar büyük olursa, delik o kadar büyük olmalıdır. Ancak bunun daha fazla çimento-kum karışımı ve kırma taş gerektireceğini unutmayın..

Deliklerin yüksekliği, bir mezura ile kontrol edilmesi en kolay olanıdır, uzunluğu ise 5-10 m olmalıdır veya özel bir lazer işaretçi ile. Bu tür deliklerin, bir küçük kapının varlığına veya yokluğuna bağlı olarak ve tasarımın işlevsel özelliklerinden başlayarak 2 ila 4 parça arasında yapılması gerekecektir..

Bir bahçe matkabı yapmak mümkün değilse veya derinleştirme ile ilgili zorluklar varsa, metal desteğin bir balyozla dövülmesi gerekir. Yamobur bu durumdan çıkmanın başka bir yolu olarak düşünülebilir. Delme makinesi kısa sürede gerekli deliği açacaktır..

Metal direkler yere sabitlenmelidir. Ama önce, altına bir “yastık” serilir – bir moloz tabakası. Bu durumda taş drenaj görevi görür, çünkü bu yaklaşım sayesinde su durgunlaşmaz ve boru patlamaz..

Bazı uzmanlar, metal boruları deliğe indirmeden önce boyamayı önerirken, diğerleri özel bir plastik boru “cam” oluşturur. Bu tür işlemler, yeraltı suyunun göreceli yakınlıkta olması şartıyla haklıdır..

Tuğla ve betonarme destekler gömülü olmalıdır, genellikle üç parça yeterlidir. Yukarı ve aşağı yerleştirildiğinde, 200-250 mm geri çekilmek yeterlidir, son ipotek aşırı olanlardan eşit mesafede kurulur. Daha sonra, onlara bazı ayrıntılar eklenecektir..

İpotek için 100×100 mm ölçülerinde çelik sac alınması yeterlidir, ürünün kalınlığı 5-6 mm’den az olmamalıdır..

Bir sonraki aşama, bir çimento-kum konsantresi oluşturmak için bir beton mikserinin kullanılmasını içerir. Çimento ve kumun hangi oranlarda seyreltileceği genellikle torbalarda belirtilir. Bu bilgi yoksa 2 kg çimentoya 6 kg kum eklemek yeterlidir. İlave olarak 12 kg agrega ve 2 litre su ilave edilmiştir..

Madde iyice yoğrulmalı, topak kalmamalı. Bir beton karıştırıcı yoksa, bu prosedürün sıradan bir matkap ve özel bir nozul kullanılarak yapılması gerekecektir..

Daha sonra çukurlara beton dökülür. Unutmayın, gönderilerin düzgünlüğünü izlemeniz gerekir. Kurutma uzun bir süreçtir. Yüksek sıcaklıklarda, bir haftada tam kuruma sağlanır ve soğuk mevsimde çimentolama yapılırsa – bir aya kadar.

Sürgülü kapılar takarken, temel, kapı kanadının boyutuna göre açıklık arasına ve çit boyunca dökülecektir. Başlamak için, çitin hemen yanında bir hendek kazılır. Boyutları 50 cm genişliğinde ve 100 cm derinliğinde olmalıdır.. Açmanın uzunluğu, kapı kanadının uzunluğunun iki katına eşit olacaktır..

İstenirse kalıp yapılabilir. Geçici kullanım için ise kontrplak levhalar, eski levhalar ve sunta kalıntıları kullanılır. Tekrar tekrar kullanmayı planlıyorsanız, neme dayanıklı yüksek kaliteli yapı malzemeleri satın almanız gerekecektir..

Kalkan üretimi zeminde yapılmalı ve kalıbı oluşturduktan sonra bir hendeğe daldırın. Levhaların sabitlenmesi kendinden kılavuzlu vidalar ve bir tornavida kullanılarak gerçekleştirilir, çivi ve çekiç kullanılmasına izin verilir. Mandallar yere sürülür, çevre boyunca bir ip çekilir.

Açmanın dibine küçük bir moloz tabakası ve bir kum yastığı serilir, çimentonun iyi sabitlenmesi için takviye gereklidir. Uzmanlar, 10 numaralı takviye kullanılmasını tavsiye ediyor. Kendi elinizle kaynak yapabilir veya hazır bir takviye ağı satın alabilir ve yumuşak tel ile bağlayabilirsiniz..

Metal çerçevedeki sürgülü kapılar için bir kılavuz ray döşemeniz gerekecektir. Bir kanal ray olarak kullanılabilir. Aynı zamanda baş aşağı yatırmak ve yere paralel olarak yerleştirmek önemlidir.. Daha sonra, araba bu kılavuza eklenecektir..

Konsol kapıların temeline gelince, destek direğine görece yakın bir şekilde donatılmıştır. Yapının uzunluğu, açıklığın genişliğinin yarısı olacaktır, çoğu zaman 2 m yeterlidir Derinlik, yeraltı suyunun konumuna ve toprağın donma seviyesine bağlı olacaktır. Kanalın kurulumunu unutmayın.

Hendeğe beton dökerken kanalı dökmemeye çalışın. Aklında tut, şap şu anda süngülenmelidir, çünkü bu fazla hava serbest bırakılacaktır. İlk günlerde beton taban kontrol edilmeli ve zaman zaman nemlendirilmelidir..

Kurutma için ayrılan süre boyunca betonun çatlamaması önemlidir, aksi takdirde mukavemeti minimum olacaktır..

İki sürücünün gerekli olduğu döner kapılardan farklı olarak, sürgülü sistem otomatikleştirilirken bir motor satın alınır. Ancak, yapının çalışmasını kolaylaştırmak için iki yaprak kullanılmasına izin verildiği ve karşı taraftan ikinci bir elektrikli tahrik ile donatılması gerekeceği unutulmamalıdır..

Otomatik kapılar, özel bir mağazada bir dizi gerekli parça ve mekanizma satın alınarak veya belirli bir beceri ve deneyime sahip olarak, kendiniz yaparak monte edilebilir..

Otomasyon, arabayı terk etmeden veya doğrudan evden kontrol panelini kullanarak kapıyı açmanıza olanak tanır. Kayan ve sabit kodlu iki tür konsol vardır.

İlk durumda, siber suçluların bir sayı kombinasyonu seçmesi neredeyse imkansızdır. Ev hırsızları, sabit bir kodun kombinasyonunu okuyabilir. Sinyal eşleştiğinde yanlışlıkla açılma olasılığı da yüksektir. Yani yoldan geçen biri araba alarm düğmesine basarsa veya komşu evdeki biri uzaktan kumandayla avizeyi açarsa, kod eşleşebilir ve kapı açılır. Bu nedenle, hangisini almanın daha iyi olduğunu bir elektrik sistemi satın almadan önce dikkatlice düşünmeniz gerekir, ancak bu konuda tasarruf etmek pratik değildir..

Yine de, ana kısım motordur. Bir zincir sinyali ve bir silindir ile birlikte gelir. Motor, sitenin özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir.: Bölgede üç fazlı bir sayaç kuruluysa, üç fazlı bir motor satın almanız önerilir..

Sargılarının yıldız bağlantılı olması çok önemlidir.. Bu sayede sürücünün çalışması sırasında ortaya çıkan bir takım sorunları ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Cihaz maksimum güçte ve dolayısıyla iyi verimlilikte çalışacaktır..

Alternatif olarak, tek fazlı bir motor kullanılabilir. Bu durumda kapasitör tipinde olması önemlidir. Ana özelliği, mekanizmayı başlatırken de dahil olmak üzere düşük performans olarak kabul edilir. Ünitenin gücü 1-2,5 kW’tan düşük olmamalıdır. Kapı kanadının ağırlığına bağlı olacaktır..

Hız göstergesi 500 ila 1000 rpm arasındadır. Düşük göstergeler, tahrik milinin tabanı da dahil olmak üzere önemli bir yükten kurtulmanızı sağlar.

Tek kademeli tip dişli kutuları kullanırken, bir tahrik tekerleği gereklidir. Dakikada 100 deviri geçmemelidir. Bundan, giriş torkunun göstergesinin motorun dönüş göstergesine karşılık gelmesi gerektiği sonucuna varılır..

Ucuz analogların kullanılmasına izin verilir, ancak kinematik diyagramın kötü bağlantılara sahip olmaması gerektiğini unutmayın. Motora bir alternatif, çamaşır makinesinden çalışan bir motor olabilir. Bu tür ürünler genellikle çöplüklere atılır, bu da motorun ücretsiz olarak alınabileceği anlamına gelir..

Motoru bağlamadan önce, sargı uçlarının nerede olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Bu, multimetre adı verilen bir cihaza yardımcı olacaktır. Büyük direnç göstergeleri başlangıç ​​tipi sargıda olacaktır..

Dişli milini motora sabitlemek için rijit veya yarı rijit bir kaplin gereklidir. İlk durumda, gövde bir manşona benzer, bağlantı çeşitli delikler ve özel oluklar nedeniyle gerçekleşir. Yarı rijit kaplinlerde bağlantı iki flanş ve kauçuk elemanlarla sağlanır..

Kayış tipi bir şanzıman, dişli kutusunun yerini alabilir. Kayış tahriki, bağımsız bir mil üzerinde bulunan yataklar üzerinde çalışır.

Şaftın merkezlenmesi gerektiğini veya şanzımanların düzgün çalışmayacağını unutmayın. Kayış tahrikinin montajı çok zordur.

Montaj

Her şeyden önce, açıklığı tamamen kapatması gereken metal bir çerçeve yapılır. Gelecekteki yapının ağırlığına bağlı olarak, gerekli bölümün profil borusundan yaparlar. Bu işi kendiniz yapmak için, popüler olarak “öğütücü” olarak adlandırılan bir açılı taşlama makinesine ve bir kaynak makinesine ihtiyacınız olacak..

Metal çerçeve bir küçük kapı ile donatılabilir, ancak aynı zamanda ayrı olarak yapılması yasaktır. Kabızlığı monte etmeyi unutmayın. Serbest duran bir küçük kapı için ek bir desteğin gerekli olduğunu belirtmekte fayda var..

Bazı insanlar, otomasyonun sürgülü kapıların montajı sırasında doğru bir şekilde kurulduğuna inanıyor ve bazı hatalar yerinde düzeltilebileceğinden bir süre sonra değil..

Elektrik motoru zaten çalışan bir kapıya kurulursa, bazı elemanların sökülmesi gerekecek ve bu da ek masraflara yol açacaktır..

Doğaçlama araçlardan otomasyon yapıldığında, dişli miline bir bisiklet dişlisi takılır. Böyle bir parça elinizde değilse, bir motosiklet zincir dişlisi yapacaktır. Daha sonra, bu elemana karşılık gelen bir zincir kurulur. Tüm kapı kanadı boyunca kesinlikle yatay düzlemde sabitlenir. Dişli bir tarafa döndüğünde kapı açılır veya kapanır..

Motor, çelikten yapılmış metal bir çerçeveye bağlanmıştır. Çerçeve kuru bir temel üzerine kurulmalı ve sıkıca sabitlenmelidir.. Bağlantı ne kadar güçlü olursa, tüm yapı o kadar uzun süre dayanır.

Bir dişli kutusu seçerken, eksen boyunca dönme yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Dişli çarkta eksenel sıkma boncuklarla gerçekleştirilir. Boncukların yüksekliği, tekerleğin eksenel yönde sabitlenmesine bağlıdır. Bu nedenle, dişli kutusunu motora takmak için iki seviyeli bir kaidenin gerekli olması kuvvetle muhtemeldir..

Dişli kutusunu motora bağlamak için cıvatalar ve özel somunlar kullanılır. Alttaki taban düz ve dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır. Motorun konumunu ayarlamayı kolaylaştırmak için desteğin altında küçük delikler açılır..

Kapı kanadına tabandan 50 cm ila 80 cm yükseklikte ek bir kılavuz monte edilmiştir. Bu kirişe dişli bir raf takılır. Uçlar tapalarla korunur, böylece toz ve kalıntılar içeride tıkanmaz.. Kılavuz kapıya iyi kaynaklanmış olmalıdır.

Zincirin gerilmesini önlemek için ürün, sert yaylı özel bir makara ile donatılmıştır. Bazı insanlar zincirin son halkasına delikli bir parça takarlar – bu, açılma ve kapanma anında zincirin sıkılmasını sağlar..

Yapının üst kısmındaki silindirlerin düzeninde farklılık gösteren sadece üst kapılar değildir. Raylı kapılar için bu tür elemanların üste monte edilmesi de gerekli olacaktır. Üst silindir, kapı kanadının rüzgar yüküne dayanabilmesi sayesinde kanadı sabitler.

Basınç makaraları, kanadın altına takılır ve ardından ray üzerinde kolayca hareket eder. Silindir tabanı satın alırken sızdırmaz rulmanlı çelik ürünlere dikkat etmek önemlidir. Kapının ağırlığını desteklemeliler.

Ayrıca karşı tarafa monte edilen tepki silindirlerini de unutmayın..

Otomasyonu bağlamadan önce yapının çalışmasını kontrol etmek önemlidir.. Kapı kanadını açarken veya kapatırken hiçbir şey karışmamalı ve kapı kendi ağırlığından bükülmemelidir. Hareketin yörüngesini değiştirmeden kapının kapanmasını sağlayacak yakalayıcıların kurulumunu unutmayın..

Kaynak, otomasyon elemanlarını bağlamak, kanalı kılavuzla sabitlemek ve ayrıca dişli rafı monte etmek için kullanılır. Kanala monte edilen sürücü cıvatalıdır. Kanaldaki delikler önce delinmelidir. Bunun için basit metal matkaplar uygundur..

Ardından, limit anahtarları kurmanız gerekir. Manyetik veya mekaniktirler. İlk seçenek kötü havalarda da çalışır. Mıknatıs doğrudan dişli rafa monte edilmiştir. İkinci seçeneğin çalışma prensibinde, ana vurgu yay üzerindedir..

Tüm ayarlar üreticinin talimatlarına göre yapılır. Sürgülü kapı tasarımı ayrıca sadece ses sinyali değil, aynı zamanda bir sinyal lambası ve birkaç fotosel içerir..

Fotoğraf sabitleme, hareket yolunda arabalar veya hayvanlar da dahil olmak üzere yabancı cisimler varsa, cihazın kapı kanadını kapatmamasını sağlar. Ailede küçük çocuklar varsa bu çok önemlidir.. Ne yazık ki, fotoseller olmadan, yüksek bir yaralanma olasılığı vardır..

Uydu sistemi, sürgülü kapıları önceden açmanıza izin verir, eve birkaç metre ötede yaklaşır, sadece kapı kanadını değil, aynı zamanda garajdaki salıncak kaldırma mekanizmasını da açabilirsiniz. Bu, arabadan inmeniz gerekmediğinden önemli ölçüde zaman kazandırır..

Dekor

Ferforje sürgülü kapılar güçlü, dayanıklı ve güzel olarak kabul edilir. Tuğla veya taş çitler ve desteklerle ve ayrıca ahşap eklerle iyi giderler..

Ayrıca, hem açık hem de kapalı olabilirler. Metalik desenler, çitin önünü belirgin şekilde süslüyor. Özel tasarımlara göre yapılabilirler, böylece sahibinin bireyselliği ve zevkleri vurgulanır. Ancak aynı zamanda, pahalı kapılar, mülk sahibinin mali durumunu kesin olarak ima ettikleri için davetsiz misafirleri çekebilir..

Ürün maliyetini düşürmek için standart çizime göre dövme kapılar üretilebilir. Doğrudan haddeleme teknolojisi burada sıklıkla kullanılır. Hiçbir süsleme ve monogram sağlanmaz, yalnızca klasik tasarım.

Kapı açık havada kurulduğundan, çok üretim aşamasında işlenmeleri önemlidir. Bunun için soğuk galvanizleme kullanılır. Kaynak dikişleri temizlenir, astarlanır ve boyanır. Boya olarak herhangi bir rengin özel emayesi kullanılır.

Ahşap yapıların sevenler, işlenmiş ahşabı metal bir çerçeveye sabitler. Yapının ağırlıklandırılması açısından, destek direklerini ve diğer unsurları büyük ölçüde etkileyebileceğinden, bu tamamen haklı değildir..

Oluklu mukavva ve euro shtaketnik levhaları daha az ağırlığa sahiptir. Özel donanım ve bir tornavida kullanılarak metal bir çerçeveye bağlanırlar. Bir perçin kullanılmasına izin verilir. Perçinler, metal levhaları kendinden kılavuzlu vidalardan daha etkili bir şekilde sıkıştırır. Kendinden kılavuzlu vidalar bükülebilir, ancak perçinlerin sökülmesi sorunludur.

Sandviç paneller Batı’da yaygındır. Hafif, kurulumu kolay ve uygun maliyetlidirler. Mağazalarda kahverengi veya beyaz ürünler var..

Airbrushing hakkında unutma. Çizim, özel ekipman kullanılarak profesyonel bir sanatçı tarafından yapılır. İşinin maliyeti, elbette, çizimin karmaşıklığına bağlıdır..

Paradan tasarruf etmek için özel tipografik resimleri yapıştırabilirsiniz. 3D 3D çıkartmalar aynı anda geçidi vurgular ve maskeler.

Çalıştırma ipuçları

Sürgülü kapıların mümkün olduğu kadar uzun süre hizmet verebilmesi için sadece boş bir aralıktan geçmelisiniz. Bundan, yapının içine yabancı unsurların girmesi de dahil olmak üzere, geçişe müdahale eden hiçbir nesnenin olmaması gerektiği sonucuna varılır..

Kanat açarken veya kapatırken çıkan sese dikkat etmek önemlidir.. Bu, üründe yaklaşan bir hasara işaret edebilir, bu da zamanında önleme ve ayarlamanın gerekli olacağı anlamına gelir..

Ayar, yapının hareketli mekanizmalarının periyodik olarak yağlanması anlamına gelir. Metal parçalarda paslanmayı önlemek için, üç ayda bir – WD-40 veya halk arasında “Vedashka” olarak adlandırıldığı gibi özel bir ajanla tedavi edilmesi gerekir..

Motor her yıl yağlanır ve kontrol edilir. Bu işlem için özel olarak eğitilmiş bir kişinin aranması tavsiye edilir, aksi takdirde sonucun sorumluluğu mal sahibinin omuzlarına düşer..

Kış mevsiminde, rayların ve kılavuzların temizliğini izlemeniz gerekecektir. Silindir tabanının ve sürgülü kapıların çalışmasını etkileyen diğer parçaların buzlanması kabul edilemez. Periyodik olarak cıvataları ve vidaları sıkmanız gerekir.

Kablo sistemi atmosferik yağıştan korunmalıdır. 3-4 ayda bir performansını kontrol etmeyi unutmayın., böylece sürgülü kapılar elektrik olmadan açılabilir. Aksi takdirde, güç kapatıldığında sitenin topraklarına girmek işe yaramaz..

Kendi elinizle sürgülü bir kapı nasıl yapılır, sonraki videoya bakın..