Şu anda, ev sahiplerinin bahçelerini dekore etmek için çok sayıda fırsatı var. Onu bir çitle çevreleyebilir, bakımlı çimlerin etrafına güzel yollar düzenleyebilir, isimleri telaffuz edilmesi zor egzotik bitkiler dikebilirsiniz. Ancak, tüm bunlar uzun süredir deneyimli yaz sakinlerine tanıdık gelen şeyler. Ve şaşırtmak ve şaşırmak isteyenler için, daha az standart ve daha orijinal bir çözüm daha var – istenirse kendiniz yaratabileceğiniz taşlı bir dağ kaydırağı.

özellikler

Peyzaj tasarımındaki en muhteşem ve başka hiçbir şeye benzemeyen bir alp kaydırağıdır. Bir yandan, bir huzur atmosferi yaratır ve iyi bir dinlenmeyi teşvik eder, diğer yandan, düzenlenmesi için hayal gücünün uçuşu neredeyse sınırsızdır. Zamanın yokluğunda uzmanlara başvurabilirsiniz, ancak genellikle hizmetlerinin fiyatı, bunun gerçekten gerekli olup olmadığını merak etmenize neden olur..

Hiçbir şey, keskin bir yaz sakininin, hurda malzemelerden bile, ülkede bir kaya bahçesi yaratmasını engellemez. Üstelik bunun için herhangi bir eğitim gerekmiyor. Yeni başlayan biri bile yapabilir.

Her biri belirli bir dağ manzarasının bir kopyası olan birkaç tür kaya bahçesi vardır:

 • kaya – büyük taşlardan ve kayalardan oluşur;
 • dağ yamacı – eğimli bölgelerde bulunur;
 • vadi – şartlı düz alanlar için;
 • bir dağ çimi yeni başlayanlar için mükemmel bir seçenektir, bir yazlık evde manuel olarak tasarlanmıştır, küçük taşlar ve birçok çiçek kullanılır;
 • dağ geçidi – kabartmada doğal bir mola varsa iyi;
 • taş bahçe – taş döşeli, bir Japon kaya bahçesi ruhu içinde.

Bir kaya bahçesi oluşturma teknolojisinin aşağıdaki aşamalardan oluştuğunu bilmelisiniz:

 • Tasarım. Bu aşamada, gelecekteki nesne için gerekli malzeme ve bitki sayısı hesaplanır, kullanılacak türleri seçilir ve görünümünü perspektif olarak sunmanıza izin veren bir çizim oluşturulur..
 • Kaya bahçesinin yeri için bir yer seçimi ve sahada sınırlarının ve şeklinin ön işaretlenmesi.
 • Gerekirse toprak drenajını da içeren inşaat için sahanın hazırlanması.
 • Taşların düzeni. Planlanmışsa havuz cihazı.
 • Dikim bitkileri.

Bundan sonra geriye kalan tek şey, kaydırağın sürekli bakımı ve istenirse içinde yaşayan bitki türlerinin yenilenmesidir..

Konum

Bir dağ kaydırağı yerleştirmek için en iyi yer doğu veya batı yamacı olacaktır – peyzaj tasarımcılarının tavsiyesi budur. Ancak bu, sitenin kuzey tarafında inşa edilemeyeceği anlamına gelmez. Tam o zaman nemi seven, gölgeye dayanıklı bitkileri seçmelisiniz. Ancak kurnazca hareket edebilir ve dünyanın farklı yönlerine yönelik bir kaydırak oluşturarak güneydoğu ve güney yamaçlarını kuzey ve kuzeybatıdan daha yumuşak hale getirebilirsiniz..

Hafif eğimler daha iyi görünür.

Gelecekteki bir dağ kaydırağı için bir yer seçerken, bir takım koşulları dikkate almak önemlidir:

 • Bahçenin kabartmada doğal doğal düzensizliği varsa, bir kaya bahçesini dekore etmek için mükemmeldir, bu da sahibinin zamandan ve emekten tasarruf etmesini sağlar..
 • Kompozisyon sitenin her köşesinden görülebilmelidir, bu nedenle açık bir alana yerleştirmek doğru olacaktır. Kaya bahçesinin yakınında ağaçların varlığı istenmeyen bir durumdur, çünkü ilk olarak, sonbaharda tepeyi düşen yapraklardan temizlemekle ilgili sorunlar olacaktır ve ikincisi, tepenin yakınındaki uzun bir ağaç onu bastırarak gerçek boyutları bozabilir..
 • Alp slaydının güneş tarafından aydınlatılması daha iyidir, çünkü alpin bitkileri fotofiliktir. Güneş ışınlarının öğleden önce tepeye yönlendirilmesi özellikle iyidir. Gölgede kalacak alanın yağmur ve sağanak yağışlardan sonra daha uzun süre kuruyacağını dikkate almak önemlidir. Ancak bu, sadece eğrelti otu bitkileri ekerek önlenebilir..

 • Toprak ıslak ve mümkünse taşlı olmamalıdır. Alp bitkileri nemi iyi tolere etmez.
 • Bir duvarın veya çitin yanına bir kaya bahçesi yerleştirmekten kaçının, arka plan bitkisel bir yapıya sahipse doğrudur. Evin çok yakınına yerleştirmek de istenmez, çünkü kışın çatıdan kar erimesi olasılığı vardır..
 • Bahçede kaya bahçesi de uygunsuz görünecek. Bir dağ kaydırağı fikri, sahibi için yataklar ve seralar arasında erişilemeyen bir rahatlık ve huzur ortamı yaratmaktır. Müştemilatların (garaj, tavuk kümesi, ahır) arka planına karşı, dağ kaydırağı gülünç görünecek. Yerleşimi için, sahiplerinin dinlenmeyi planladığı bahçe alanı idealdir..
 • Düz bir alan, bir dağ kaydırağı oluşturmak için uygun değildir, çünkü adın kendisi küçük olsa bile düzensiz bir rahatlama önerir..

Bir kaya bahçesinin eklenmesi, bir çiçek bahçesi, bir çiçek tarhı (veya birkaçı), aynı zamanda çevrenin etrafındaki slaydın etrafında da bükülebilen güzel bir çim olabilir. Kaydırağın dibindeki rezervuar veya gölet harika görünüyor, dağın yanında bulunan küçük bir şelale veya şelalenin içine akması daha da iyi..

iniş modelleri

Bir alpin slayt için bir bitki dikerken, net ve tutarlı hareket etmeniz gerekir. En iyisi projeden bir adım bile geri adım atmamaktır. Bu durumda, slaydın kendi ellerinizle düzenlenmesi hızlı bir şekilde ve hiçbir ekstra ücret ödemeden geçecektir. Acemi bahçıvanlar basit şemaları kullanmaktan daha iyidir..

Alp uzun ömürlü, bileşimin ana unsurları olarak uygundur., zamanla büyüyecek ve bir tür canlı örtü oluşturacak. Bunlar örneğin sardunya, Schmidt pelin, aubrietta, lavanta. Tüm mevsim kaydırak manzarasının keyfini çıkarmak için, mevsimin farklı zamanlarında çiçek açan bitki grupları halinde gruplar halinde dikmek iyidir. Bunu yapmak zor değil. Görsel olarak vurgulamak için en parlak ve en çekici flora örneklerini izole etmek daha iyidir..

Çok katmanlı bir kaya bahçesinde bitkiler sırayla, katman katman ekilir. En üstte, en hafif seven ve kuraklığa dayanıklı türler, örneğin toprak örtüsü bulunur. Teraslar için kaydıraklar, gölgeyi kolayca tolere eden, ancak güneşi seven bitkiler için uygundur. Ortalama seviye daha yüksek nemdir. Kaydırağın tabanına, nemi ve gölgeyi seven ekinler ekilir..

İlk önce iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçlar ve çalılar ekilir ve en geniş alanları kaplar. Slaytın dibine yerleştirilmemelidirler. Çalıların dikimi tamamlandıktan sonra, otlar ekilmeye başlar, bundan sonra – yer örtücü bitkiler.

Kompozisyon oluştururken bitkilerin çiçeklenme dönemleri ve uyumlulukları dikkate alınmalıdır. Bir kaya bahçesine ekim yaparken hem yıllıkları hem de çok yıllıkları kullanarak, sürekli çiçeklenme ve çekici bir görünüm elde edebilirsiniz ve ayrıca bitkilerin bileşimini her yıl kısmen değiştirmek mümkün olacaktır..

İlginç bir şekle sahip büyük bir taş, sıra dışı bir ağaç, güzel bir çiçek veya bir dere, kompozisyonun baskın unsuru haline gelebilir ve tüm yapıya karmaşıklık ve bütünlük verir..

Ana aksan yoksa, kaya bahçesinde neyin daha parlak olacağına karar vermelisiniz – çiçekler veya taşlar. Çiçekler varsa, taşlar nötr tonlarda olmalıdır. Taşlar orijinal ve parlaksa, çiçekler kendilerine dikkat çekmemelidir. Kaya bahçesini rastgele atılan taşlardan oluşan bir yığına dönüştürmekten kaçınmak için farklı kayalardan yapılmış taşların kullanılmasından kaçınılması önerilir..

Taş seçimi

Her tür dağ kaydırağının bir özelliği vardır – bir dağ manzarasını taklit ederler..

Çoğu zaman, bir kaya bahçesinin dekorasyonu için taş kayalar kullanılır: granit, kireçtaşı, bazalt, kumtaşı – genel olarak, düşük gözenekli ve dayanıklı kayalar.

Gözenekli kayalar: tüf, dolomit, kabuklu kaya – suyu hızla emdikleri ve bundan yok oldukları için alınmamalıdır..

Taşlar doğal olmalı, kaydırağı düzenlemek için hiçbir şekilde inşaat atıkları kullanılmamalıdır..

Kayalık bir bahçe için bir proje hazırlarken, gelecekteki görünümünü düşünmeli ve hayal etmelisiniz.. Kaya bahçesi, sitedeki hem bahçe hem de ev ile şık bir şekilde birleştirilmelidir. Slaydın yapımı için jasper, kuvars (beyaz-yeşil, sütlü ve “gökkuşağı”), mermer (cips), kumtaşı gibi kayalar uygundur..

1 m yüksekliğinde küçük bir kaya bahçesi oluşturmak için yaklaşık 2 ton ağır ve büyük taşa ihtiyacınız olacak. (Slaytın minimum yüksekliğinin 0,5 m ve maksimumun 1,5 m olduğuna dikkat edilmelidir). Her taşın ağırlığı en az 12 kg olmalıdır, aksi takdirde yapı dengesiz olacaktır. Ağırlığının yanı sıra taşların hem şekli hem de rengi önemlidir. Keskin köşeli taşlar veya tersine çok yuvarlak nehir taşları kötü bir karar olacaktır. Renkli taşlar yalnızca bazı slayt türlerinde iyi görünür. Bir dağ kaydırağının geleneksel versiyonu, aynı cins (ve renk) ancak farklı boyutlardaki taşlarla süslenmesidir..

En büyük taşlar slaydın çevresine yerleştirilir. Doğal bir tasarım ve daha iyi yapışma sağlamak için zemine en az 1/3 oranında kazılırlar. Kusurlu taşlar gizlenecek şekilde yerleştirilir. Görünürdeki taş parçaları mümkün olduğunca çekici görünmelidir. Kayaları yerleştirirken, bitkilerin ve çiçeklerin doldurup büyüyebilmesi için aralarında boşluk bırakmak gerekir. Ayrıca, taşları döşerken, kompozisyonun olabildiğince doğal görünmesi için doğal bir küme oluşturmaya çalışmanız gerekir..

Ardından, proje tarafından sağlanan teras sayısını taşlarla düzenlemeniz gerekir. Katmanlar aşağıdan yukarıya sıralı olarak tasarlanmıştır. Zirvelerin düzenlenmesi için şekil ve boyut olarak en çekici olan taşlar seçilir. Projede şelale, kaskad veya dere olması durumunda, dağın zirvesine bir boru veya hortum takılır ve maskelenir ve kaydırağın eteklerindeki rezervuarda su basıncını düzenleyen bir pompa bulunur. “Şelaleyi” taktıktan sonra, üzerine kum serpmeniz ve su yalıtımı kurmanız gerekir..

Stil seçenekleri

Bir kaya bahçesi inşa etmek için birkaç seçenek var. Çalışma, toprak, kum, humus ve turba karışımının hazırlanan temel üzerine drenaj ile dikkatlice dağıtılmasıyla başlamalıdır. Bu karışımda kil olmamalıdır. Aynı zamanda, gelecekteki kaya bahçesinin kabartmasını oluşturmak gerekir. Dolgu ne düz ne de pürüzsüz olmalıdır. Maksimum doğal doğallık için çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Rölyefteki herhangi bir düzensizlik, çöküntüler veya tepeler, yollar, teraslar manuel olarak oluşturulmuştur. Ardından, seçilen slayt modeline göre taşları yerleştirmeniz gerekir. Farklı kaynaklar farklı modelleri vurgular.

Bu listeyi kullanabilirsiniz:

 • basamaklı dağ yamacı;
 • mesa;
 • plato;
 • teraslar;
 • Uçurum;
 • geçit.

Her türün kendi eylem sırası vardır. Ancak aynı şemaya göre hareket edilse bile iki farklı insanın birbirinden farklı kaya bahçeleri oluşturacağını unutmamak gerekir. Her kayalık bahçe bir türdür.

Her taşın sağlam bir şekilde sabitlenmesi ve sallanmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir..

Gerçekleştirilmesi en kolay alp kaydırağı klasik yaylalardır.. Tipik bir yüksek irtifa arazisini taklit eder ve kayalar ve taşlarla yapılır. Edelweiss ve centiyana üzerinde iyi büyür. Geçit, dağ geçidi veya bataklığa gelince – bu tür manzaraların yaratılması çok daha zahmetlidir. Onları rahatlamada doğal molalar olan alanlarda donatmak en iyisidir. Ancak çok sayıda çiçekli bitki içeren bir dağ çiminin mini bir kopyasını oluşturmak çok kolaydır..

Kaya bahçesinin düzenini tamamladıktan sonra, çerçevesinin ne olacağını düşünebilirsiniz – bir çim veya birkaç çiçek tarhı. Çiçek tarhlarındaki bitkilerin kısmen slayttakiyle aynı olması daha iyidir..

Bitkiler

Bir kaya bahçesini çiçekler ve çalılarla süslemek için ek bilgiye ihtiyaç vardır. Hangi kaydırağın planlanacağına bağlı olarak ekin türleri seçilmelidir. Slayt klasik ise, çok yıllıklara ihtiyacınız olacak: hem çiçekler hem de otlar ve tüm kozalaklı ağaçların en iyisi olan düşük ağaç türleri. Kayalık bir tepe düzenlemek için kuraklığa dayanıklı ve ışığı seven bitki türleri en uygunudur. Ayrıca bu ekinler bir tepeye dikilmeye uygun olmalı ve taşlarla birleştirilmelidir..

Yukarıdakilere ek olarak, gelecekteki kaya bahçesi için seçilen bitkiler aşağıdaki koşulları karşılamalıdır:

 • görünüşte çekici olmak;
 • özel bakım gerektirmez;
 • mümkünse termofilik olun;
 • ağaçlar veya çalılar kullanılıyorsa, kısa olmalıdırlar..

Kozalaklı ağaçlar, örneğin ardıç, selvi, mazı – slaydın temeli olacaktır. Kaya bahçesi ve çalılar kompozisyona organik olarak uyacaktır: ormangülü, süpürge, badem, yaban mersini.

Çiçeksiz bir kaya bahçesi hayal etmek de imkansızdır. Çok yıllık dekoratif çiçekler herhangi bir slaydı süsleyecektir. Bu amaçlar için çok uygundur saksafon, phlox, edelweiss, lavanta, çuha çiçeği.

Yaprak döken bitkiler özenle seçilmelidir. Sonbaharda düşen yapraklar tepesini temizlememek için yaprak döken türlerin seçiminden kaçınmaya değer. Yaprak dökmeyenlerde kalmak daha iyidir, örneğin, kotoneaster, abelia, kızamık, cyanotus.

Kompozisyona çiğdem, yaygın ve geç lale, ağaç ormanı, çiğdem gibi soğanlı türleri eklerseniz, kaya bahçesi erken ilkbahardan sonbaharın sonlarına kadar çiçek açar..

Bir tepeye dikmek için sadece yıllık bitkileri seçemezsiniz, aksi takdirde bir yıl içinde onları kazmanız ve tüm tepeyi tamamen yeniden dikmeniz gerekir..

Dekor

Bahçe sahibinin kaya bahçesini donatması yeterli olmadığında, ancak benzersiz bir nesne yaratmak istediğinde, dekora başvurabilirsiniz. Bu durumda en etkili olan bir rezervuar olacaktır. Bir kaya bahçesinin taşları arasından fışkıran bir çeşme, bir şelale, bir şelale, bir çağlayan ya da tepeden dökülen bir dere ya da bir tepenin eteğinde bir gölet gibi pek çok çeşidi vardır..

Bu dekor seçeneğini seçtikten sonra, gerekli su basıncını sağlayan basınç tankının kaya bahçesi bitkileri arasında gizlenmesi kolay olmadığından, şelaleyi donatmak için rezervuarın içine bir dalgıç pompa yerleştirmeniz gerekeceğini göz önünde bulundurmalısınız. . Ayrıca, güneşin doğrudan ışınları altında havuzdaki suyun çiçek açmaya başlayacağı gerçeğini dikkate almak önemlidir, bu nedenle gölgeye yerleştirilmelidir. Yaprak döken çalı türleri suya yakın dikilmemelidir, aksi takdirde rezervuarın sürekli olarak yeşilliklerden temizlenmesi gerekecektir..

İlginç bir çözüm, geceleri bile manzarasının keyfini çıkarmak için kaya bahçesini aydınlatmak olacaktır. Gün boyunca şarj edilebilen güneş panelleri kullanmak en iyisidir..

Slaydın çevresine veya her bir katmana aydınlatma kurabilirsiniz.. Bir gölet varsa, içinde su geçirmez bir lamba çok hoş görünecektir..

Şantiyede yer müsaitse, bir dinlenme alanının kaydırağın yanında bir şezlong veya bank ile donatılması uygun olacaktır..

Sahibinin elinde bahçenin küçük bir kısmı varsa veya bir kaya bahçesinin dekorasyonuna çok fazla yatırım yapma fırsatı yoksa, her garajda veya kilerde bulunan malzemelere dönebilirsiniz. Kırık tabaklar, eski kaplar, molozlar, taşlar – her şey işe yarayacak. Sızdıran bir bebek banyosu, sahibinin sanatsal bir düşüncesi varsa, ilginç bir sanat nesnesine dönüşebilir. Ve deliklerin varlığı, toprağı boşaltma ihtiyacından kaçınmaya yardımcı olacaktır. Hatta bazı ustalar kaya bahçesinin tabanındaki leğenleri ve hamamları gölete çevirirler..

Araba lastiklerinden çıkan eski gereksiz lastikler, doğal malzemelerin yerini alabilir. Bir slayt için mükemmel bir temel olacaklar. Küçük bir kaya bahçesi için bir lastik yeterlidir ve birkaç tane alırsanız, gelecekteki teraslı yapının temelini yükselterek katmanlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, lastikler, bileşimin bağımsız bir parçası olarak yerden dışarı çıkabilir veya içeriden destekleyerek meraklı gözlerden gizlenebilir..

Sahibinin ayrıca slaytını dekore etme arzusu varsa, el yapımı tekniğe başvurabilirsiniz. Kartonpiyer veya kağıt tüplerden yapılmış sepetler veya belki plastik şişelerden yapılmış orijinal kaplar.

Bir kaya bahçesini dekore ederken en önemli şey, bir dağ kaydırağı fikrinin hala bir doğa parçasının taklidi olduğunu unutmamaktır, bu yüzden onu yapay detaylarla aşırı yüklememelisiniz..

Bakım kuralları

Bir dağ slaydına bakmak için bir dizi basit kuralı takip etmek yeterlidir:

 • yabancı otlar zamanla;
 • seyrek sulama;
 • kurutulmuş çiçekleri çıkarın.

Kıştan önce en narin bitkilerin ladin dalları ile kaplanması gerekir., kar örtüsünün geri kalanı yeterlidir. Slayt üzerindeki kar tabakasının kalınlığının ayarlanması gerekir, bu onun kışı geçirmesine yardımcı olacaktır. Kış çok karlı değilse, tüm yapıyı ayrıca çuval bezi veya talaşla kaplamanız gerekir..

Sürgünün düzenlenmesinden sonraki ilk yılda, toprak doldurulur, sulama sırasında yıkanır ve ayrıca taş temelin güçlendirilmesi. Doldurduktan sonra toprak sıkıca sıkıştırılmalıdır, ancak dikkatli bir şekilde.

Bir tepedeki bitkilerin bakımı, sıradan bir bahçenin bakımından farklı değildir – zararlılarla tedavi, zamanında sulama, hasarlı yaprakların çıkarılması ve kuru çiçek salkımları. Toprağı aşındırmamak için slaydı çok dikkatli bir şekilde sulayın. Bunu zayıf bir su basıncı ile yapmak daha iyidir, bir hortum veya sulama spreyi ile yapılmalıdır. Toprak suyu çekmeli, akmamalı. Sezon boyunca, gerektiğinde gübreleme, en iyisi potasyum veya fosfat ile yapılır..

Kaya bahçesinde yaprak döken çalılar büyüdüğünde, özel bir şekilde bakılmaları gerekir:

 • erken ilkbaharda veya yaz sonunda – sonbaharın başlarında nakledilmeleri gerekir;
 • en kolay yol, yatay katmanlarla vejetatif çoğaltmadır;
 • çoğu çalı türü kesimler tarafından yayılır. Hepsinden iyisi, kesimler cari yılın büyümesidir;
 • bir taç oluşturun ve tercihen erken ilkbahar ve sonbaharda sıhhi budama yapın.

Çok büyüyen bitki türlerini dikmek için, örneğin taşlarla aynı renkteki kaplar gibi kaplar kullanabilirsiniz. Bitkilerin bir kısmının malçlanması gerekiyor, bunu çakıl veya kırma taşla yapıyorlar. Malç rengi de taşların rengiyle eşleşmelidir. Sürgünün çevresi boyunca bulunan çimenliğin arkasında, en iyi bakım türü kaldırım bandını kazmaktır. Bu, yoğun polietilenin tepenin sınırı olan çakılın altına yerleştirildiği anlamına gelir. Bu, yabani otların kaya bahçesine girmesini önleyecektir..

güzel örnekler

 • Kendi ellerinizle taşlarla Alp kaydırağı. Basit ve etkili.
 • Alp kaydırağının daha fazla zaman gerektiren sofistike versiyonu.
 • Araba lastiklerinden bir alp kayması yapmak için adım adım talimatlar.

 • Hurda malzemelerden alp slaytları için seçenekler.

Taşlarla bir dağ slayt nasıl yapılır, aşağıdaki videoya bakın.