Herkesin yazlık evlerinde doğal bir çim yetiştirme fırsatı yoktur, bu da prezentabl görünümünü düzenli olarak korumak için çok zaman ve çaba gerektirir. Genellikle kulübelerin veya küçük binaların yakınlarına döşenen suni çim harika bir alternatif haline geldi. Böyle bir kaplamanın doğal bir çim örtüsünden daha kötü görünmemesi için, onu seçerken bir takım nüansı dikkate almanız gerekir. Modern ev geliştirme mağazaları, çeşitli dış mekan kaldırımları sunar.

Siteniz için ideal seçeneği seçmek için, her seçeneğin çeşitlerini ve özelliklerini önceden tanımanız gerekir..

Ne olduğunu?

Suni çim, doğal yeşil örtüyü taklit eden doğal olmayan malzemelerden yapılmış bir kaplamadır. Kaplama cihazı bir hav elyafıdır. Farklı villus sertliği seviyelerine sahip olabilir. Bu seviye, çimin yapıldığı malzemeye bağlıdır..

Kaplama, yazlık kulübede çeşitli işlevleri yerine getirebilir.. Bazen hasattan sonra geçici olarak kurulur. Bu durumda bahçenin görünümünü daha estetik hale getirir ve ortama renk katar. Bazen doğal olmayan bir çim, özel bir evin yakınındaki alanda kalıcı bir dekoratif unsur olarak kullanılır..

Peyzaj tasarımının bir unsuru olarak suni çim kullanılır. Bazen bahçenin veya sebze bahçesinin sadece belirli alanları onunla doldurulur. Bu durumda önemli bir şey, kaplamanın sitenin diğer dekoratif detaylarıyla birleşimidir..

Başlangıçta, doğal olmayan çim, stadyumdaki futbol maçları sırasında kullanıldı. Yüke, bu amaçlar için özel olarak yetiştirilen sıradan çimlerden çok daha iyi dayandı. Yaklaşık yarım yüzyıl önce, bir naylon çim – bir rulo kaplama oluşturuldu. Yapı olarak halıya benziyordu ve sadece kapalı alanlarda değil, dış mekanlarda da başarıyla kullanılabiliyordu..

Ürünün alt tabakası dikey drenajı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca kaplamaya dayanıklılık sağlar. Ana substrat malzemesi polietilendir. Kuvars kumu, kauçuk yongalarla birlikte ürünün gücünü artıran, şok emilimine ve dayanıklılığına katkıda bulunan ikinci katman olarak kullanılır..

Üst katman, aşınmaya ve çevresel etkilere dayanıklı bir kaplama olan sentetik kıldır..

Bu tür kapsamı en sık aşağıdaki alanlarda bulabilirsiniz:

 • Yazlık evlerin çevre düzenlemesi;
 • Seralarda veya seralarda geçit görevi gören yollar;
 • Havuzlara yakın rekreasyon alanları;

 • Oyunlar için oyun alanlarına yakın bölge;
 • Açık balkon veya teraslarda zeminlerin bitirilmesi;
 • Kusurlarının maskelenmesi gereken binaların yakınındaki alanlar;

 • Sergilerde butiklerin veya stantların vitrinlerinin dekorasyonu;
 • Spor sahaları, golf sahaları.

Daha fazla konfor için kaplamalar özel nem giderme sistemleriyle donatılmıştır. Onların yardımıyla ürünlere bulaşan su birikmez..

özellikler

Suni çim, aralarında hem olumlu hem de olumsuz işaretlerin bulunduğu birçok özel özelliğe sahiptir..

Ürünlerin avantajları şunları içerir:

 • Suni çimin uzun kullanım ömrü. Kaplama, en az beş yıl boyunca prezentabl bir görünüm koruyacaktır. Bazı modellerde 15 yıla varan rekor oranlar.
 • Döşemeyi kendi başınıza yapmak kolaydır. Suni çim, taş veya tuğla döşemeden farklı olarak, zorunlu bir uzman daveti ve ek masraf gerektirmez..

 • “Rulo halinde çim”, yazlık evlerde gölgeli yerlerin görünümünü mükemmel bir şekilde tamamlar. Oraya çok az güneş ışığı girdiği için bu yüzeylerde doğal çim yetiştirmek zordur. Bu gibi durumlarda suni çim, doğal çime mükemmel bir alternatif haline gelir..
 • Sentetik kaplamalar mekanik strese karşı dayanıklıdır. Gün boyunca onlarla oynayabilir ve koşabilirsiniz, çünkü aktif kullanımdan sonra görünümleri önemli ölçüde değişmez..

 • Bu tip döşeme, çimlere uzanmayı sevenler için idealdir. Doğal olanlardan farklı olarak kıyafetlerinizde leke bırakmayacak dokunuşlu kaplamalarda en doğalını seçebilirsiniz..
 • Çim dikmek ve büyütmek, satın alınan bir bahçe halısını döşemekten daha uzun sürer. Ayrıca, gübre satın almak için para harcamanıza ve çimlerin düzenli olarak biçilmesi ve sulanması için zaman harcamanıza gerek kalmayacak..

 • Doğal olmayan çim döşeme, aşırı sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Özel bir nem tahliyesinin varlığı nedeniyle prezentabl görünümünü kaybetmeden ve çürüme süreçlerine yenik düşmeden yılın herhangi bir zamanında kullanılabilir..
 • Esnek yüzey tabakası, kemik hasarı riskinin düşmesini önler. Bu katman, etkiyi yumuşatır ve alanı aktif oyunlar için çok daha güvenli hale getirir..
 • Çimin yüzeyi, normal bir su hortumu kullanılarak kirden kolayca çıkarılabilir. Bu durumda, kir yıkanmayacak, ancak aşırı nem ile birlikte özel bir drenaja temizlenecektir..

Sentetik çimin olumsuz yönleri arasında:

 • Yüksek kapsama maliyeti. Bir ürünü uzun süre seçerseniz, büyük finansal harcamalardan kaçınmak zordur. Cüzdanın durumu da geniş bir alanın kaplanmasından ciddi şekilde etkilenecektir. Sorunlu rahatlama olan alanların montajı için ek maliyetler gerekecektir. Ancak bir süre sonra bu maliyetler çimin kalitesi ve durumu ile telafi edilir..
 • Yapay bir yüzeyin çok yüksek sıcaklıklara kadar ısınma yeteneği. Sıcak günlerde, sentetik çim sadece kendi kendine ısınmakla kalmaz, aynı zamanda yüzeyine yakın hava sıcaklığını da arttırır. Bu, çalışma sırasında rahatsızlığa neden olabilir..

 • Gezegenin geleceğini önemsemek açısından, yapay bahçe halılarında çevre dostu olma özelliği yoktur. Gelecekte büyük miktarda atık birikmesine katkıda bulunacak olan geri dönüştürülemezler. Üreticilere, ürünlerin geri dönüşüm olasılığını önceden sormalısınız..
 • Tasarımın tekdüzeliği. Bir arsa için sahte bir çim seçerken, gelecekte görünümünü değiştirmek için pek fazla seçenek olmayacağını unutmayın. Tek çıkış yolu, genellikle pahalı olan peyzaj tasarımcılarının hizmetleri olacaktır..

Görüntüleme

Yapay yazlık dekor için kullanılan çim çimen, birkaç çeşit içerir:

 • “Kireç” kaplama – 1 x 2 m parametreli yeşil polipropilen malzeme. Bu kapsama modeliyle, çim merdivenler oluşturabilirsiniz, ancak bunlar geri dönüştürülemez.

 • Ürün “Grönland” – bir site için daha ucuz bir kapsama analogu. Her biri 25 metrelik rulolar halinde satılmaktadır. Yığın 0,7 cm yüksekliğindedir.Bu suni çim dekoratif halılar için idealdir. Malzeme ısıyı kendi içinde tutar, bu nedenle hızlı ısınması nedeniyle çok sıcak alanlarda kullanılması önerilmez..

Genellikle renkli kaplamalar içeren suni çimin peyzaj varyasyonu aşağıdaki türlerle temsil edilir:

 • 2 cm’ye ulaşan uzun tüylü kırmızı çim Böyle bir ürün çok yaratıcı görünüyor ve sitenizin görünümünü gerçekten dekore edebilir ve çeşitlendirebilir. Ancak bu modeller UV ışınlarına yeşil muadillerine göre daha az dayanıklıdır..
 • Bazen manzarada daha kısıtlı, ancak pembe gibi daha az orijinal tonlar kullanmazlar. Bu tür modellerin ayrıca uzun bir yığını vardır. Olumlu bir kalite, iddiasız bakımdır..

Peyzaj, yazlık evler için sıradan çimlerden daha yüksek bir maliyete sahiptir..

Dış mekanlarda, suni çim genellikle yürüyüş yollarında ve koridorlarda bahçe karoları ile birlikte kullanılır. Dış mekana ek olarak, dairede çim halı oluşturmak için kullanılan bir zemin kaplaması da bulunmaktadır..

“Gress Tall” çim halı, birçok yaşam alanının atmosferine organik olarak uyan yarım santimetrelik küçük bir yığına sahiptir. Bu seçenek, herhangi bir madde yaymadığı için alerjisi olanların yaşadığı apartmanlarda kullanıma uygundur. Dezavantajı, zemin için ek kurulum çalışmalarına duyulan ihtiyaçtır..

Bazen alıcılar, doğal çimi çok yakından taklit eden bir ev için döşemeyi seçerler. Küçük tüylerine rağmen, Grass Toch halıları gibi halılar gerçek bitki örtüsü gibi hissettirir. Ancak bu gerçekçiliğe hoş olmayan bir katkı, bazen böyle bir kaplamayı gerçek bir çimle karıştıran evcil hayvanların davranışı olabilir..

Kaplamaların amacına ve yığın yönünün özelliklerine bağlı olarak, birkaç ürün grubu daha ayırt edilir:

 • Doldurulmamış çim sadece dekoratif bir unsur olarak kullanılır. Farkı, doğal çim örtüsüne maksimum benzerliktedir. Bu tür yüzeyler mekanik strese kolayca duyarlıdır, bu nedenle üzerlerinde yürümeleri önerilmez. Esnektir ve kuvars kumu serpme tekniğine bağlı kalmayı gerektirmez..

 • Polietilen tabanlı veya yarı dolgulu bir çim, kuvars dolgu sayesinde daha yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu katman, oyun alanları veya sporların yapıldığı alanlar için böyle bir döşemenin kullanılmasına izin verir..

 • Ağır yükler için polipropilenden oluşan suni çimlerin doldurulması uygundur. Bu tip kaplama genellikle futbol sahalarında bulunur. Bu tür çimlerin taban tabakası, kuvars kumuna ek olarak kauçuk granül ile kaplanmıştır..

 • Çiçek kaplaması, suni çim villusları arasında küçük dekoratif çiçeklerin serpiştirilmesi anlamına gelir..

Stil ve tasarım

Sahte çim, çeşitli tarzlarda peyzaj dekorasyonu ve binaların iç tasarımı için kullanılır:

 • Eko-tarzda, zemin kaplamasının tasarımı, hatta duvardaki veya pencere pervazındaki alan, doğal bir çim örtüsünü taklit eden tüylü dekoratif bir halı ile kullanılabilir..
 • Mermer karolarla çerçevelenmiş alanlar çimlerle kaplıysa, kenarlardan birinin yanına dekoratif heykeller yerleştirmek gereksiz olmayacaktır..

 • Karo kaplı alan, çimin ortasında da olabilir. Genellikle rekreasyon alanı veya barbekü alanı olarak tasarlanmıştır..
 • Suni çimin kenarları boyunca, çalı ve ağaç dikmek için doğal toprağın bir kısmını bırakabilirsiniz..
 • Suni çim alanı çevresinde desen oluşturmak için taş karolar kullanılabilir. Benzer bir dokunuş, siteye antika bir tasarımın bazı özelliklerini verir..

Nasıl seçilir?

Hazır bir çim satın almak istiyorsanız, üreticilerin kataloglarına göre mağazalarda uygun seçeneği seçebilir veya çevrimiçi salonların hizmetlerini kullanabilirsiniz. “Canlı” bir kaplama satın almaya karar verirseniz, ürünlerin kalitesini kişisel olarak kontrol etme ve tanınmış ve kanıtlanmış üreticiler arasından seçim yapma fırsatınız olur. Çevrimiçi mağazalar genellikle daha ucuz ürün seçenekleri sunar, ancak Web’de sık sık alışveriş yapan dolandırıcılar vardır, bu nedenle dikkatli seçmelisiniz..

Yüksek kaliteli bir ürün seçmek için aşağıdaki kapsama belirtilerine dikkat etmeniz gerekir:

 • Kazık, sertlik ve yumuşaklık gibi özellikleri birleştirmelidir. Bu, mekanik strese karşı direncini sağlayacaktır. Aynı zamanda, çim dokunuşa hoş gelecektir..
 • Renk ve doku özellikleri. Daha uzun hizmet ömrü ile karakterize oldukları için mat ürünleri tercih etmeniz önerilir. Kaplamanın kalitesi, çim renginin doğal çim gölgesine yakınlık derecesi ile de gösterilir. Gölge ne kadar doğal olursa, ürün özellikleri o kadar iyi olur..

 • Rulo fiyatına dikkat edin. Fiyat ve kalite arasındaki orantılılık ilkesi bahçe çimi için geçerlidir..
 • Yığının uzunluğuna dikkat edin. Genellikle suni çimin kapsamını tanımlar. Daha uzun villuslar peyzajın karakteristiğidir. Görünüşte, bu tür modeller doğal bitkilere çok yakındır, ancak bunların sadece güzellik için kullanılması tercih edilir..
 • 1 metrekare başına kiriş sayısını düşünün. döşeme m. Yüzey kusurlarını gizlemek için çok sayıda püsküllü suni çim kullanmanız gerekir..

Gerekli aksesuarlar

Kendi çiminizi döşemenize yardımcı olacak bir dizi temel araç vardır..

Bunlar şunları içerir:

 • Kesici. Bu araçla çim yaprağını ihtiyacınız olan çizgiye kadar kesebilirsiniz..
 • Kenar düzeltici, yapay kanvas şeritler halinde kesmenize yardımcı olur.
 • Kaplamayı sahada tesviye etmek için özel metal tutamak.
 • Yapay ürünlerin kenarlarını düzeltmek için özel metal kesici.

 • Katmanları yapıştırmadan önce birleştirmek için çim sabitleyici.
 • Suni çimi hazırlanmış bir yüzeye yapıştıran iki bileşenli polimer bazlı yapıştırıcı.
 • Çim matını takmak için doğrudan bir taban olarak darbe emici bir altlık gereklidir..
 • Dikiş kilidi, yığını kaldırmak ve derzlerde ruloların güçlü bir şekilde bağlanmasını sağlamak için kullanılır..
 • Yapışkanı montaj bandına uygulamak için yapışkan maddeyi uygulamak için özel bir mekanik alet kullanın..
 • Fırça, yüzeyin toprak kalıntılarından veya yapı malzemelerinden son temizliği için kullanılır..

kendin nasıl yapılır?

Sahaya suni çimin serildiği özel bir teknoloji var. Birkaç aşama ve aşama içerir.

İlk aşama, temel katın hazırlanmasını içerir..

Çeşitli malzemelerden gelir, ancak yazlık evlerde toprak hakimdir. İşin aşamaları:

 • Toprak bitki örtüsünden temizlenmeli.
 • Yüzeyin tesviye edilmesi gerekir. Bunun için, genellikle seviyenin daha düşük olduğu yerlerde ek bir toprak tabakası döşenir..
 • Toprak yüzeyi, titreşimli bir plaka veya başka bir sıkıştırma mekanizması kullanılarak sıkıştırılır..

 • Bundan sonra, aşırı nemden kurtulacak bir drenaj tabakası oluşturulmalıdır. Bunun için çift kat kırma taş uygulanır. Bir katman ince malzeme, diğeri orta boy malzemedir..
 • Drenaj tabakasını kontrol etmek için, çökmeyi önceden tespit etmek için suyla ıslatılması ve gerekli miktarda malzeme ile doldurulması önerilir..
 • Bir sonraki katmanın montajı yapının temeline bağlıdır. Betonarme bir yapı olması durumunda, kırma taştan sonra betonarme uygulanır ve ardından geosentetiklerin ankrajlanması gerekir. Kurulum sırasında kum kullanılmışsa, kırma taştan sonra bir granülasyon tabakası vardır. İnce granülasyondan sonra sadece bir kırma taş kullanılması durumunda, şok emici bir alt tabaka kurulur..

 • Üst tabakayı sabitlemeden önce, rulonun parçaları gerekli büyüklükte parçalar halinde kesilmelidir. Kaplamadan standart dışı şekiller oluşturmak gerekirse, malzemeyi mümkün olduğunca ekonomik bir şekilde kesmeniz gerekir..
 • Sentetik çimin üst tabakası, bir sonraki adımda özel yapıştırıcı karışımları kullanılarak yapıştırılır..
 • Son dokunuş, rulo çimin yüzeyinden fazla yapı malzemelerinin çıkarılmasıdır. Bunun için en iyi seçenek bol sulamadır..

Malzemeler (düzenle)

Suni çimin üst tabakasının yapıştırılması yönteminin seçilmesi ve ek malzemelerin kullanılması için malzeme çok önemlidir..

Kauçuk bazlı bir kaplama seçerken, dolgusuna kuma ek olarak kauçuk bileşenler de dahil edilmelidir. Çimlere ek güç ve esneklik kazandırmaya yardımcı olurlar..

Plastik çim, yastıklı desteğe uygulanan özel bir yapıştırıcı ile tutturulmuştur. Daha fazla güvenlik için, bazen çimin üst tabakasının altına köpük polimerler yerleştirilir. Bu seçenek oyun alanlarında bulunabilir..

Boyutlar (düzenle)

Suni çim kullanılarak yüzey tasarımının planlanması aşamasında bile, rulo halindeki standart levha boyutlarını dikkate almalısınız:

 • Bant genişliği 40 cm’dir;
 • uzunluk – 200 cm;
 • Alan – 800 metrekare santimetre.
 • Her rulo parçasının kalınlığı 1,5 ila 2 cm arasındadır..

Renkler

Kaplamalar arasında klasik renklere ek olarak sıra dışı renkler de var – sarı, mavi veya beyaz. Çim alan üzerinde işaretler oluşturmak için renkli bir yama veya çizgi gereklidir. Peyzaj tasarımı sevenler, sitelerinde iki renkli bir kaplama oluşturabilir veya çizimler yardımıyla yüzeyi süsleyebilir..

İpuçları & Hileler

Sentetik çimin prezentabl görünümünü mümkün olduğunca uzun süre koruyabilmesi için, sahadaki çim bakımı için tavsiye ve önerileri dinlemeniz gerekir:

 • Düşen yaprakları ve diğer kaba kirleri hafif bir tırmıkla temizleyin.
 • Derinlemesine temizlik için yüzey en az haftada bir kez durulanmalıdır..
 • Aşınmayı önlemek için dolguyu yılda birkaç kez yenileyin..
 • Çimlere sakız gibi temizlemesi zor olacak çöpler atmayın..

 • Suni çim üzerinde veya yakınında barbekü yapmaktan veya ateş açmaktan kaçının. Yangın, kaplamanın görünümünü önemli ölçüde bozar.
 • Don döneminde kardan çıkarılması tavsiye edilmez. Kar mevcudiyeti ile villus, soğuk sıcaklıkları daha kolay tolere edecektir. Ayrıca temizleme işlemi sırasında kırılma riski de olmayacaktır. Sadece sıfırın üzerindeki sıcaklık birkaç gün sürdüğünde kar temizlenebilir.
 • Tepedeki çim için budama gerekli değildir, ancak sahada desenler oluşturmak için kullanılabilir. Villusun farklı uzunluğu nedeniyle, evin yakınındaki alanı ilginç bir desenle çeşitlendirebilirsiniz..

İncelemeler

Çoğu durumda, alıcılar mülkleri için satın aldıkları yeşil zemin kaplaması için olumlu yorumlar bırakırlar. Suni çim, ürünleri müşteriler tarafından karşılaştırılabilecek çok sayıda şirket tarafından üretilmektedir..

Yabancı ülkelerden birçok üretici yüksek talep görmektedir. Hollandalı Avalon firmasının ürünleri, çimlerin yüksek düzeyde aşınma direnci ve geniş kaplama yelpazesi nedeniyle popülerdir..

Ürünler müşterilere güven veriyor, çünkü şirket müşterilerine ürünlerin kalitesini onaylayan birçok sertifika sağlıyor..

Bahçe halısı üreticileri arasında JUTAgrass ve Kalınka gibi firmalar alıcılarla başarılı. Alıcılar, çeşitli alanlarda uygulanabilecek çok çeşitli modelleri takdir ediyor. Çoğu kamu ve özel kurum bu belirli firmaların ürünlerini tercih etmektedir..

Dekoratif bir çim için başarılı örnekler ve seçenekler

Tasarımcılar geleneksel sentetik çim kurulumunda durmazlar. Ülkedeki siteyi peyzaj sanatı eserlerine dönüştüren ilginç seçeneklerle ortaya çıkıyorlar..

Çim döşemenin dama tahtası deseninde yapılmış fayans veya taşla kombinasyonu olağandışı görünüyor. Bu tasarım bazı bitki çeşitlerinin de görülebildiği mermer vazo gibi aksesuarlarla tamamlanabilir..

Dekoratif bir çim yardımıyla sitelerde süslü unsurlar yaratılır. Bazen kabartma mobilya parçalarını andırır.

Evinizin yakınında bir voleybol sahası kuruyorsanız, bu alan için çimin mavi rengini kullanın. Benzer bir gölge, yüzeyin hafifçe karla kaplı olduğu kışın da çok sıra dışı görünecek..

Suni çim, herhangi bir banliyö bölgesi için mükemmel bir seçenektir. Doğru döşeme ile böyle bir döşeme sadece bahçenizin atmosferine bahar tazeliği ve yenilik getirmekle kalmayacak, aynı zamanda size her gün estetik zevk verecektir..

Suni çim döşeme işlemi ve kurulumunun özellikleri, aşağıdaki videoya bakın..