Haft wstążkowy dla początkujących krok po kroku, wideo

Haft wstążkowy dla początkujących ze zdjęciami i filmami

W starożytności wstążki były szeroko stosowane w życiu codziennym i do ozdabiania włosów. Na starożytnych greckich mozaikach można zobaczyć wizerunki kobiet, które mają kolorowe wstążki ozdobione ubraniami i fryzurami. Z czasem kokardy wstążki przeniosły się do wnętrz domów, używano ich do ozdabiania krzeseł, zasłon, a nawet mebli. Od połowy XIV wieku nauczyli się haftować wstążkami. Najpierw były po prostu przyszywane do tkaniny, a potem robiły to bezpośrednio na płótnie. Tak więc pojawił się nowy kierunek w robótkach ręcznych – haft wstążkowy zrób to sam. Chodzi o tę formę sztuki, która zostanie omówiona w tym artykule..

W XIX wieku haft wstążkowy osiągnął swój zenit. Teraz piękne wzory można było znaleźć nie tylko na ubraniach i obrazach, ale także na damskich czapkach, torebkach, pościeli itp. Modne stały się wolumetryczne aplikacje ze wstążek, a haft z koralikami lub nićmi był koniecznie połączony ze wstążką. Szycie wstążkami jest dość proste, więc każda rzemieślniczka może nauczyć się tego rodzaju robótek ręcznych. Dziś popularne są motywy kwiatowe, więc po opanowaniu podstaw dla początkujących, jak haftować wstążkami, możesz z łatwością ozdobić dowolne akcesorium lub ubranie.

Materiały:

– płótno;

– obręcz;

– satynowe wstążki o różnych szerokościach;

– wątki;

– igła;

– prosty ołówek;

– zapalniczka lub zapałki.

Haftujemy klasę mistrzowską wstążkami według prostego schematu

Do haftu lepiej jest używać wstążek o szerokości 5 mm. Zalecamy kupowanie od razu z motkami taśmy, ponieważ jest to znacznie tańsze niż nagranie..

Do haftu lepiej jest używać wstążek o szerokości 5 mm.Materiały do ​​haftu wstążkowego

Przede wszystkim wytnij kwadrat z płótna i włóż go do obręczy. Następnie narysuj na nim dowolny rysunek. Może to być okrąg, serce lub dowolny inny kształt. Kiedy opanujesz podstawy haftowania wstążek, możesz przejść do bardziej złożonych wzorów..

Może to być okrąg, serce lub dowolny inny kształt. Kiedy opanujesz podstawy haftowania wstążek, możesz przejść do bardziej złożonych wzorów.

W naszej klasie mistrzowskiej jako początkowy schemat zastosowaliśmy serce, które ozdobimy stokrotkami i różami ze wstążek. Wytnij 35 cm taśmy tego samego koloru. Weź specjalną igłę do haftu wstążkowego. W przeciwieństwie do zwykłej igły ma szersze oczko.

Weź specjalną igłę do haftu wstążkowego. W przeciwieństwie do zwykłej igły ma szersze oczko.Specjalna igła do haftu wstążkowego

Końce przeciętej wstążki przypalić z obu stron zapalniczką, aby nie zakwitły. Następnie włóż taśmę do igły. Aby zrobić węzeł, musisz włożyć koniec igły w koniec taśmy i przeciągnąć go przez ucho igły. Zaciśnij węzeł tak, aby był blisko oczka igły. Złóż drugi koniec taśmy na pół i tak jak poprzednio wbij w niego igłę i rozciągnij. Dostaniesz węzeł i na drugim końcu taśmy.

Aby zrobić węzeł, musisz włożyć koniec igły w koniec taśmy i przeciągnąć go przez ucho igły.

Zacznijmy haftować rumianek na naszym sercu. Aby to zrobić, od strony seamy wbij igłę w miejsce odpowiadające środkowi rumianku. Teraz spróbuj zrobić pierwszy płatek. Aby to zrobić, przełóż igłę równolegle do góry. Nie przekręcaj. Zszyj w kółko wszystkie płatki jednego kwiatka.

Zacznijmy haftować rumianek na naszym sercu.Wstążki rumiankowe

Gdy kwiat jest wyhaftowany, przymocuj wstążkę po stronie seamy. Odetnij końcówkę i podpal ją, aby nie kwitła. Teraz weź żółtą lub pomarańczową wstążkę i nawlecz ją na igłę, tak jak w poprzedniej sekcji. Zacznijmy haftować rdzeń kwiatu. Robimy to zgodnie z zasadą szycia „igłą do przodu”.

Zacznijmy haftować rdzeń kwiatu

Możesz wyhaftować takie stokrotki na całym obwodzie serca, łącząc kolory. Proponujemy wyhaftować połowę w stokrotki, a drugą połowę w różyczki. Aby wyhaftować różę wstążkami, nawlecz odpowiednią wstążkę w igłę, a także przygotuj igłę i nić pasujące do wstążki.

Aby wyhaftować różę za pomocą wstążek, nawlecz odpowiednią wstążkę w igłę, a także przygotuj igłę i nić pasujące do wstążki.

Przebij seamy stronę igły i wstążki w wyznaczonym miejscu różyczki. Następnie należy lekko przekręcić taśmę na całej długości, zaczynając od igły, a kończąc na miejscu, w którym utknęła w płótnie..

Teraz ze skręconej wstążki zaczynamy formować różę i mocować ją nitką. Stopniowo dodawaj loki do róży i zabezpiecz ją nitkami. Zrób pączek róży o odpowiedniej średnicy. W ten sam sposób wyhaftuj róże w innym kolorze..

Zrób pączek róży o odpowiedniej średnicy. W ten sam sposób uszyj róże w innym kolorze.

Aby wykonać obrzeże serca, weź wstążkę w takim kolorze, aby nie łączyła się z żadnym z kwiatów. Podobnie jak w przypadku haftowania róż, tasiemka musi być całkowicie skręcona..

Aby wykonać obrzeże serca, weź wstążkę w takim kolorze, aby nie łączyła się z żadnym z kwiatów.

Zszyj ściegi na samej wstążce wzdłuż narysowanych linii serca. Zszyj całe serce i przymocuj koniec taśmy od złej strony.

Obejrzyj przydatne wideo: Warsztaty haftu wstążkowego, lekcja nr 1

Ten wstążki do haftu najprostszy, więc może go powtórzyć nawet dziewczynka w wieku 7-10 lat. Możesz wyhaftować czyjeś imię za pomocą wstążek i użyć płótna, aby zrobić pocztówkę własnymi rękami. Dzięki tej klasie mistrzowskiej możesz teraz haftować stokrotki i róże wstążkami na ubraniach lub torbie..