Rośliny pnące do altanki

Rośliny pnące są doskonałym „materiałem” do ogrodowych pawilonów krajobrazu. Każdy letni budynek na zewnątrz wygląda znacznie atrakcyjniej pod jasnozielonym welonem i może niezawodnie chronić go przed wiatrem i deszczem. Zieleń i kwiaty pokrywające ściany i powierzchnię altany nadają jej przytulny wygląd i zamieniają mały pawilon w prawdziwą ozdobę ogrodu.

Elastyczne pędy lub ciasno przylegające wąsy wielu roślin pnących szybko i łatwo owijają się wokół podpory i poruszają się w górę. Kwitnące okazy pełnią funkcję dekoracyjną i urzekają pięknym kwiatowym zapachem. Najbardziej odpowiednimi roślinami pnącymi do tych celów i powszechnymi wśród ogrodników i kwiaciarzy są dzikie winogrona, nasturcja, dynia ozdobna, powojniki, wiciokrzew, chmiel, róże pnące i powój..

Sadzenie i opuszczanie

Sadzenie i opuszczanie

Miejsce lądowania powinno znajdować się w niewielkiej odległości od ścian altany, aby woda, która spłynie z dachu po deszczu, nie spadła na pędy. Wskazane jest przygotowanie specjalnych rowków do sadzenia o długości ok. 50 cm i głębokości od czterdziestu do 60 cm, w zależności od ilości rzędów sadzenia.

Gleba dla roślin pnących potrzebuje odżywczej gleby gliniastej. Zaleca się dodanie do niego dressingów mineralnych i organicznych..

Podpory przyczynią się do równomiernego rozmieszczenia pędów roślin na całym obwodzie konstrukcji. Jako podpory można użyć mocnych lin o średniej grubości, które są ciągnięte pionowo w odległości 10-15 cm od ścian altany. Młode winorośle potrzebują od czasu do czasu pomocy, aby owinąć się wokół liny. Gęsty zielony dywan roślin tkackich o idealnym wyglądzie i starannej pielęgnacji okaże się dopiero po kilku latach.

W pojedynczych przypadkach potrzebne jest przycinanie pnączy..

Wybór roślin pnących

Aby zagospodarować altanę ogrodową, musisz wybrać takie rośliny, które spełnią cel wyznaczony przez ogrodnika. W końcu niektóre kultury tkackie mogą być tylko symboliczną ozdobą przestrzeni, podczas gdy inne – gęstą zieloną „kurtyną”, która stworzy cień i ochronę przed kaprysami pogody. Przed wyborem rośliny zaleca się zapoznanie z warunkami jej utrzymania, zasadami jej pielęgnacji oraz jej wielkością w wieku dorosłym. Kupując kilka różnych rodzajów winorośli bardzo ważne jest, aby rośliny współgrały ze sobą, nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwoju i wyglądały harmonijnie.

Popularne rośliny pnące

Popularne rośliny pnące

Bluszcz – bezpretensjonalna bylina, która świetnie czuje się zarówno w nasłonecznionym miejscu (z systematycznym i terminowym podlewaniem), jak i w zacienionych warunkach. Może rosnąć w jednym miejscu przez kilkanaście lat.

Winogrona panieńskie – bezpretensjonalna roślina pnąca, która może stać się ozdobą od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Opieka nad nim jest potrzebna tylko w pierwszym roku po posadzeniu. Polega na obfitym i regularnym podlewaniu. W przypadku winogron skład gleby i miejsce uprawy nie mają znaczenia..

Wiciokrzew Jest pnącą, wieloletnią, kwitnącą rośliną o przyjemnym słodkawym aromacie, która wymaga wiele uwagi i troski. Opieka nad nią polega na przycinaniu pędów (wiosną), regularnym karmieniu i terminowym podlewaniu.

Góral – szybko rosnąca roślina do gęstego ogrodnictwa pionowego. Miejsce sadzenia powinno być w półcieniu, a gleba żyzna..

Powojnik – najpopularniejsza roślina kwitnąca nadająca się do ozdabiania altan, która ma kilka gatunków o różnych odcieniach kwiatów i wielkości pędów. Do sadzenia należy wybrać miejsce z lekką pożywną glebą i obowiązkową warstwą drenażową. Dolna część roślin powinna znajdować się w cieniu, co mogą tworzyć niskie byliny sadzone w pobliżu z powojnikami.

Powojnik – bardzo kapryśna i wymagająca kultura kręconych włosów, ale o atrakcyjnym i oryginalnym wyglądzie. Roślina ma wiele różnych gatunków i odmian różniących się kolorem. Ściany letnich pawilonów ogrodowych bardzo szybko zostaną pokryte kwitnącym wielokolorowym dywanem (z mieszanymi nasadzeniami). Pędy powojników osiągają długość około 3 metrów.

Rośliny pnące. Pielęgnacja i rodzaje pnączy (wideo)

Rośliny pnące. Opieka. Rodzaje pnączyRośliny pnące. Opieka. Rodzaje pnączy