Jak uratować zalaną roślinę

Przepełnienie to jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji roślin domowych, często prowadzący do smutnych konsekwencji. Jeśli zauważysz problem na czas i spróbujesz go naprawić, dotknięte kwiaty można wyleczyć i uratować..

Nadmierna ilość wody podczas nawadniania plus ich nieuzasadniona częstotliwość może doprowadzić do tego, że roślina będzie jak na bagnach. System korzeniowy zacznie gnić, a na powierzchni gleby pojawi się pleśń. Wszystko to doprowadzi do śmierci kwiatu. Nadmiar wilgoci po prostu uniemożliwia roślinie oddychanie. Jednocześnie ważne jest, aby z czasem zauważyć oznaki nasiąkania wodą..

Oznaki nasiąkania gleby

Oznaki nasiąkania gleby

Ciągła stagnacja wilgoci w glebie zapobiega przyswajaniu tlenu przez korzenie kwiatów. Procesy zachodzące w nieschnącej glebie mają negatywny wpływ na roślinę, prowadząc do pogorszenia wchłaniania składników pokarmowych, obumierania korzeni i spowolnienia ogólnego wzrostu. W najbardziej zaniedbanym przypadku z takiej ziemi zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach zgnilizny, a sama roślina umiera.

Aby zrozumieć, że przyczyną problemów z kwiatem jest właśnie systematyczne podlewanie, musisz go dokładnie zbadać. Jednym z najczęstszych objawów zastoju wilgoci w glebie jest masowy spadek liści. Z tego powodu wiele gatunków (na przykład drzewa cytrusowe) zaczyna zrzucać ciemne liście. Liście roślin rozetowych i podobnych gatunków (draceny, juki) żółkną i bledną przed ciemnieniem, ale w większości przypadków blaszki liściowe zalanych kwiatów nabierają ciemnego koloru. Zwykły kolor zmienia się na brązowawy, a następnie zmienia się na brązowy. Jeśli krzak w doniczce został najpierw wysuszony, liść będzie miał czas na żółknięcie przed ciemnieniem..

W zależności od stanu listowia i jego reakcji na podlewanie można ocenić inne problemy z utrzymaniem rośliny..

 • Brak wilgoci objawia się żółknięciem liści i utratą ich elastyczności, opadaniem lub wysychaniem. Podlewanie w tym przypadku powinno przywrócić turgor do blaszek liściowych..
 • Brak składników odżywczych wyraża się chlorozą mezzanine, czasami liście nadal zachowują zdrowy wygląd, ale stają się mniejsze.
 • Jeśli liście uschły z przelewu, nowe podlewanie nie przywróci już elastyczności, a obszar ciemnienia zacznie się powiększać. Przepełnienie może spowodować odpadanie liści, nawet jeśli pozostają zdrowe..
 • Czasami osiadanie może być wywołane nie stagnacją płynu u korzeni, ale użyciem wody lodowej do nawadniania. Takie podlewanie jest dla rośliny stresujące, ponieważ zbyt mocno kontrastuje z warunkami jej otoczenia. Optymalna temperatura wody powinna być co najmniej kilka stopni wyższa od temperatury pokojowej i nie niższa niż 22 stopnie. Zbyt zimna woda nie będzie w stanie normalnie zostać wchłonięta przez korzenie, a także wywołuje hipotermię, co prowadzi do zrzucania liści.
 • Stosowanie twardej wody, choć nie jest korzystne dla roślin, nie może prowadzić do gwałtownego opadania liści i obumierania nasadzeń. Ciągłe nawadnianie twardą, niestabilną wodą ma szczególnie silny wpływ na gatunki wrażliwe na zasolenie gleby. Prowadzi to stopniowo do ogólnego zahamowania rozwoju: pojawienia się oznak chlorozy, ciemnienia brzegów lub końcówek liści lub żółknięcia pojedynczych liści, ale nie do ich masowego opadania.

Oprócz nasiąkania wodą, masowy spadek liści może być spowodowany wieloma innymi czynnikami. Z reguły wywołuje ją gwałtowna zmiana warunków przetrzymywania. Liście mogą odpaść:

 • po przeprowadzce do innego pomieszczenia, której towarzyszy zmiana temperatury (na przykład po zakupie rośliny zimą i przebywaniu na zewnątrz podczas transportu);
 • po silnym przesuszeniu gleby (najczęściej u roślin wymagających dużej wilgotności);
 • z powodu podlewania skoncentrowanym nawozem (korzenie uległy spaleniu);
 • z ostrymi wahaniami temperatury.

Opadające liście w wyniku zmieniających się warunków i niewłaściwego karmienia są określane bez żadnych problemów. Ale aby zrozumieć na pewno, czy roślina jest przesuszona, czy przepełniona, krzak będzie musiał zostać wyciągnięty z doniczki. Następnie konieczna będzie ocena stopnia wilgotności gleby w śpiączce glebowej – nie zawsze jest to możliwe na zewnątrz, zwłaszcza jeśli korzenie całkowicie wypełniły doniczkę i wszelkie próby kopania w ziemi mogą je zranić.

Inspekcja korzeni roślin

Usunięcie rośliny z doniczki może rozwiązać wiele problemów związanych ze zdrowiem krzewu, dlatego nie bój się zakłócać sadzenia. Czasami przyczyną nasiąkania wodą jest pewna lokalizacja korzeni wewnątrz pojemnika. W górnej części śpiączki glebowej, gdzie skoncentrowane są cienkie korzenie, gleba wysycha szybciej, a poniżej zarośniętych długich korzeni fałduje się w pierścienie, przeplatając się i utrudniając wysychanie dolnej części gleby. Dodatkowo może mieć na to wpływ niewystarczająca wielkość otworów drenażowych lub ich zatkanie, a także zbyt ciężka ziemia, która nie przepuszcza dobrze wody i powietrza..

Charakterystyczną oznaką stałego nasiąkania śpiączką glebową i zaniedbanym stanem rośliny jest ciemnienie wierzchołków pędów. Przepełnienie kaktusów, sukulentów i roślin z mięsistymi częściami nadziemnymi (jukka, dieffenbachia itp.) Można również ocenić na podstawie miękkości ich liści lub łodyg. Rozkład wierzchołków wszystkich łodyg sugeruje, że nie będzie już możliwe uratowanie buszu. Takie objawy nigdy nie pojawiają się z powodu przesuszenia gleby: są spowodowane hipotermią systemu korzeniowego. W przeciwieństwie do przelewu, który wpływa na więcej świeżych liści, brak wilgoci jest widoczny przede wszystkim na dolnych liściach. Podczas suszy to stare blaszki liściowe zaczynają blaknąć, stopniowo odsłaniając pień.

Czasami przepełnienie może nie być systematyczne. Nieregularna pielęgnacja kwiatów prowadzi do podobnych problemów. Jeśli kwiat jest przesuszony, nie należy go obficie podlewać – w suchej glebie poszczególne korzenie rośliny mogą wysychać, zmniejszając ilość wilgoci, którą mógłby spożyć zdrowy krzew. Dlatego nadmierna wilgotność w tym okresie może jedynie wywołać rozwój procesów gnilnych. Po przesuszeniu należy stopniowo powracać do poprzedniego reżimu nawadniania..

Na niewłaściwą pielęgnację rośliny i częste zalewanie gleby mogą świadczyć również takie pośrednie objawy, jak pojawienie się niechcianych owadów. Na przykład przelewy często prowadzą do rozmnażania się muchówek (muchów). Czasami są hodowane z zaledwie kilku przedwczesnego i obfitego podlewania. O ciągłym zaleganiu wody świadczy obecność podurów (skoczogonków) – małych białych owadów, które mogą poruszać się skokowo. Chociaż tacy „sąsiedzi” nie wyrządzają dużej szkody kwiatom, ich duża liczba sugeruje, że nadszedł czas, aby zrewidować harmonogram pielęgnacji sadzenia..

Jak uratować zalany kwiat

Jak uratować zalany kwiat

Jeśli nasiąkanie wodą stało się przyczyną problemów z rośliną domową, należy natychmiast podjąć odpowiednie środki. Jednocześnie stopień przepełnienia i spowodowane nim uszkodzenie kwiatu może się znacznie różnić..

 • Jeśli z krzaka spadło kilka liści, zasadziła się tylko jedna łodyga z wielu, a gleba w pojemniku jest wystarczająco lekka, proste poluzowanie pomoże rozwiązać problem. Intensywne podlewanie często prowadzi do erozji gleby i tworzenia na jej powierzchni grubej skorupy. Bez zniszczenia tej skorupy korzenie kwiatu nie będą w stanie otrzymać wystarczającej ilości powietrza. Szczególnie gęsta powierzchnia gleby może zaszkodzić kiełkującym nasionom: kiełki nie będą miały wystarczającej ilości powietrza i energii, aby się przebić.
 • Małe lub zatkane otwory w dnie pojemnika mogą utrudniać odpływ cieczy. Niewystarczająco duże otwory drenażowe można powiększyć bez przesadzania. Aby to zrobić, topi się je rozgrzanym metalowym przedmiotem (na przykład nożem). W ten sam sposób można zwiększyć liczbę otworów. Musisz tylko starać się działać ostrożniej i nie dotykać korzeni samej rośliny..
 • Poważniejsze uszkodzenie górnej części kwiatu będzie wymagało dokładnego zbadania systemu korzeniowego dotkniętej rośliny, a następnie przeszczepienia..

Aby mieć pewność, że ocenisz stan korzeni, roślinę wyjmuje się z pojemnika i sprawdzany jest stopień nawilżenia gleby. Nawet jeśli wierzchnia warstwa gleby może dobrze wyschnąć, środkowa i dolna warstwa gleby mogą pozostać mokre przez długi czas. Czynniki zewnętrzne wpływają na stopień wysuszenia gleby w doniczce: temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, słoneczna lub pochmurna pogoda, a także skład i struktura gleby. Najbardziej sprzyjające stagnacji wilgoci są gleby ciężkie, brak otworów drenażowych lub ich niewystarczająca wielkość. Minimalne ryzyko przepełnienia gwarantuje lekka, luźna i strukturalna gleba, a także odpowiednio dobrana doniczka.

Zgniłe korzenie często można natychmiast zidentyfikować. Niektóre korzenie mogą mieć zdrowy wygląd i jasny lub brązowawy kolor, chore będą cienkie i ciemne. Zgniłe korzenie często zaczynają się złuszczać – pocierane palcami będą składać się z łatwo zdzierającej się skóry i twardego trzonu. Górna warstwa normalnych korzeni nie zostanie usunięta. Czasami zgniłe korzenie same odpadają z rośliny wraz z glebą po wyjęciu z doniczki..

Jeśli inspekcja rośliny nie ujawniła zgniłych korzeni, ale gleba w pojemniku okazała się podmokła, jest ona wysuszona. Jednocześnie cała bryła jest nasączona odpowiednim papierem, serwetką lub cienką szmatką lub po prostu pozostawić do wyschnięcia z pojemnika na kilka godzin.

Znalezione zgniłe korzenie będą musiały zostać usunięte. Ich obecność przyczyni się do rozwoju chorób. Wszystkie takie korzenie są myte i przycinane do zdrowych miejsc. Jeśli korzenie rośliny są soczyste, kawałki można posypać proszkiem węglowym lub siarką. Takie środki ułatwią dezynfekcję. Możesz zdezynfekować system korzeniowy, trzymając kwiat w jasnym roztworze nadmanganianu potasu lub słabym roztworze Fundazolu przez około 15-20 minut. Czasami, aby ułatwić proces regeneracji, przeprowadza się również przycinanie górnej części buszu. Umożliwi to kwiatowi zmniejszenie parowania wilgoci i skierowanie energii na wzrost systemu korzeniowego..

☘️Jak uratować zalany zakład CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZELEWU☘️Jak uratować zalany zakład CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZELEWU

Po zakończeniu wszystkich procedur czyszczenia systemu korzeniowego roślinę przesadza się do doniczki. Jeśli kwiaty są często podmokłe, gliniany pojemnik pomoże trochę poprawić sytuację. Taka doniczka będzie mogła „oddychać”, przyczyniając się do szybszego wysychania gleby. Ale ta właściwość różni się tylko gliną, która nie jest pokryta warstwą glazury. Taka obróbka, choć sprawia, że ​​doniczka jest bardziej praktyczna, całkowicie blokuje dopływ powietrza od strony ścianek, dzięki czemu roślina w takim pojemniku będzie się czuła prawie tak samo jak w plastiku.

Aby przesadzić zalaną roślinę, możesz użyć starej doniczki dokładnie umytej mydłem lub zastąpić ją bardziej odpowiednim rozmiarem. Jest to szczególnie ważne, jeśli liczba korzeni po czyszczeniu znacznie się zmniejszyła. Objętość doniczki powinna zawsze odpowiadać wielkości systemu korzeniowego rośliny. W zbyt dużym pojemniku kwiaty domowe rozwijają się wolniej. Trudniej jest im opanować zbyt dużą kulę gleby z korzeniami, dlatego takie rośliny często cierpią z powodu przepełnienia – gleba w ich obszernych doniczkach po prostu nie ma czasu na wyschnięcie. Dlatego przy wyborze pojemnika do sadzenia preferowane są mniejsze naczynia. Jeśli kwiat w nowej doniczce stanie się ciasny, jego korzenie zajrzą do otworów drenażowych. Następnie roślina jest po prostu przenoszona do większego pojemnika. W okresie wegetacyjnym takie przeszczepy można przeprowadzić w dowolnym momencie. Większość chorób spowodowanych przeprowadzką do nowej doniczki jest zwykle spowodowana błędami pielęgnacyjnymi, a nie problemami z uszkodzeniem korzeni..

Aby zapobiec zachorowaniu kwiatu po przeszczepie, należy przez pewien czas trzymać go w cieniu. Dotyczy to nawet gatunków kochających światło. Podlewanie w tym okresie próbuje się również nieznacznie zmniejszyć i przez pierwsze kilka dni całkowicie się od nich wstrzymuje. Kwiaty dotknięte przelewem można przesadzić bezpośrednio do suchej gleby. W tym samym czasie nawożenie jest zawieszane na około miesiąc lub dłużej, dopóki roślina nie wyzdrowieje. Do gleby przesadzonych kwiatów nie dodaje się również suchych nawozów – w tym stanie sadzenie nie będzie w stanie ich przyswoić, a aktywacja wzrostu może tylko pogorszyć sytuację.

Przesadzanie zalanej rośliny

Aby krzew przesadzony na suchy ląd nie cierpiał z powodu braku wilgoci w okresie adaptacji, można go umieścić w warunkach szklarniowych. Na początku taką roślinę można trzymać pod torbą, ale nie należy jej zbyt mocno zamykać. Taki krok rzeczywiście zwiększy wilgotność, ale pozbawi kwiat dopływu tlenu. Chore i dotknięte szkodliwymi grzybami lub bakteriami okazy szczególnie silnie potrzebują świeżego powietrza, dlatego szklarnię pozostawia się uchyloną. W suchą i upalną pogodę liście można lekko spryskać butelką z rozpylaczem. Jeżeli cechy rośliny nie pozwalają na zastosowanie oprysku, wilgotność podnosi się umieszczając doniczkę z nią na tacy z wodą. Dno garnka nie powinno dotykać wody..

Zaatakowana nadziemna część rośliny również powinna być leczona. Zbutwiałe wierzchołki lub końce łodyg są przycinane do zdrowej tkanki. Aby zachować bezpieczeństwo na wypadek, gdyby przeszczep nie mógł pomóc zachować krzewu, gałęzie, które nie zgniły, można pociąć na sadzonki. Takie działania są uzasadnione, jeśli korzenie kwiatu zgniły, ale górna część nie zdążyła jeszcze wyblaknąć. Wyjątkiem są przypadki, gdy przyczyną depresyjnego stanu rośliny jest choroba, która obejmuje wszystkie jej części. W takim przypadku wycięte z niego sadzonki najprawdopodobniej nie zakorzenią się..

Aby stymulować proces regeneracji, liście przepełnionego kwiatu można potraktować roztworem stymulującym wzrost, który może pomóc roślinie w sytuacjach stresowych (na przykład Epin). Obecność ciemnych plam na liściach i zamieranie wierzchołków pędów sugeruje leczenie środkami grzybobójczymi zawierającymi miedź. Służą do podlewania lub opryskiwania. Kilka dni po przesadzeniu do suchej gleby glebę można zrzucić roztworem cyrkonu.

Jeśli przelew dotknął gatunek z szerokim ujściem liścia, gdzie woda może spływać jak do lejka, obszar ten należy osuszyć. Przykładem takich roślin są bromelie. Aby podstawa liści dobrze wyschła, krzew jest odrzucany z liśćmi, a woda spływa sama. Następnie w wylocie umieszcza się pokruszony węgiel aktywny (2-3 tabletki). Po 5 minutach jest czyszczony z liści miękką szczotką, uważając, aby nie uszkodzić wylotu. Najczęściej bromeliady cierpią z powodu takiego przepełnienia zimą, dlatego należy dokładnie przestrzegać zasad opieki sezonowej..

Zakwaszenie gleby z powodu przelewu

Zakwaszenie gleby z powodu przelewu

Stałe przelewy nie tylko zwiększają ryzyko gnicia roślin, ale także wpływają na jakość gleby: zaczyna się ona zakwaszać. W takiej glebie kumuluje się zbyt dużo kwasów huminowych, przez co wzrasta jej kwasowość. Proces ten zaczyna zapobiegać wchłanianiu przez kwiaty pierwiastków zawartych w glebie: przybierają one formy, których roślina nie jest w stanie przyswoić. Na przykład, pomimo tego, że gleba będzie zawierała żelazo, jego utleniona forma będzie bezużyteczna dla kwiatu, w wyniku czego na liściach rośliny mogą zacząć pojawiać się oznaki niedoboru żelaza – chloroza żelaza. Najczęściej uprawy owocowe cierpią na taki brak składników odżywczych. Nadmiar utlenionego żelaza w ziemi objawia się brązowo-rdzawą skórką, która tworzy się na jej powierzchni. W takiej sytuacji roślinie można pomóc wprowadzając dolistne kompozycje odżywcze zawierające niezbędne substancje. Tak więc liście rośliny dotkniętej chlorozą należy spryskać chelatem żelaza: w takiej formie pierwiastek będzie najlepiej przyswajalny. Konwencjonalny opatrunek korzeniowy po nałożeniu na taką glebę nie da pożądanego efektu, a jedynie pogorszy sytuację..

Tylko całkowita wymiana pomoże radykalnie poprawić sytuację podczas zakwaszania gleby. Jeśli na krótko przed przesadzeniem do świeżej gleby kwiat został nakarmiony przez podlewanie, jego korzenie są oczyszczane z resztek gleby i myte w ciepłej wodzie. Po wysuszeniu system korzeniowy jest badany pod kątem zgnilizny, gdy formowane są nacięcia, są one sproszkowane pokruszonym węglem, a następnie krzew przesadza się do świeżej gleby. Aby nowa ziemia lepiej odprowadzała wilgoć, dodaje się do niej elementy rozluźniające – piasek, perlit, wermikulit i dobrą warstwę drenażową. W takim przypadku skład mieszanki glebowej musi spełniać wymagania rośliny..

Nawet bez zakwaszenia na powierzchni gleby mogą pojawić się białe lub czerwonawe osady soli. Dzieje się tak zwykle z powodu długiego wysychania gleby. Pojawioną skórkę należy usunąć, a wierzchnią warstwę gleby zastąpić świeżą.