Preparaty i środki na chwasty. Jak wybrać dobrą kontrolę chwastów

Żyzna gleba w ogrodzie czy na wsi to nie tylko gwarancja dobrych zbiorów, ale także dogodne miejsce do rozprzestrzeniania się chwastów. Chwasty należy zwalczać cały czas, ale wszystkie rosną i rosną. Istnieje kilka sposobów na ograniczenie tej szkodliwej roślinności: za pomocą środków mechanicznych, biologicznych i chemicznych.

Metody i środki mechaniczne

Najbardziej znaną i najczęściej stosowaną mechaniczną metodą zwalczania chwastów jest zwykłe odchwaszczanie i kopanie gleby, po czym resztki korzeni roślin są usuwane ręcznie. Ta prosta i bezpieczna metoda jest skuteczna przez krótki czas, a nawet bardzo czasochłonna. Pozbywszy się niektórych roślin, inne rosną, aby je zastąpić. Działka nie może być pusta przez długi czas, chwasty szybko opanowują opuszczone terytorium, ponieważ są bezpretensjonalnymi i odpornymi uprawami.

Innym sposobem na zwalczanie chwastów jest traktowanie szkodliwych plantacji wysokimi temperaturami (ogień, wrząca woda lub gorące powietrze). Ta procedura wymaga palnika gazowego, palnika, parowaru lub suszarki do włosów. Nadziemne części chwastów muszą być traktowane 3-4 razy w sezonie, wtedy część korzeniowa straci swoją siłę i nie da nowych pędów. Nawet byliny takie jak oset, mniszek lekarski czy łopian na chwilę zostawią ogród w spokoju..

Zaletami tych metod walki są minimalne szkody dla środowiska, a wadami są wielokrotne powtarzanie procedury w celu uzyskania pożądanego efektu..

Preparaty i środki biologiczne

Preparaty i środki biologiczne

Ponieważ rośliny nie mogą żyć bez światła, konieczne jest wykorzystanie tej funkcji jako środka zwalczania chwastów. Zaleca się, aby działkę pokryć chwastami gęstym materiałem, który nie przepuszcza światła i pozostawić ją tak długo, jak to możliwe (od 2 do 12 miesięcy). Część powietrzna umrze, a korzeń zacznie się przegrzewać. Po usunięciu takiego pokrycia ziemia będzie czysta i wolna, ale nie na długo. Ocalałe korzenie bardzo szybko zregenerują się i dadzą nowe pędy.

Poprzednia metoda stanie się skuteczniejsza, jeśli przed zakryciem chwastów spulchnimy teren płaskim nożem, a następnie zwilżymy glebę bioroztworem zawierającym pożyteczne mikroorganizmy (np. „Renesans”). Pożyteczne bakterie w glebie szybko odnajdą pokarm w postaci uszkodzonych korzeni i tym samym na dłuższy czas oczyszczą okolicę z chwastów.

Sprawdzoną i niezawodną metodą jest mulczowanie gleby. Ściółkę nakłada się na odchwaszczaną działkę natychmiast po pojawieniu się roślin warzywnych lub ozdobnych. Nie da chwastom ani jednej szansy.

Wysiew syderatów (np. owsa, gorczycy, żyta) na opuszczonych grządkach maksymalnie tłumi wszelkie chwasty, a ich zieloną masę wykorzystuje się w ogrodzie jako nawóz lub jako osłonę ściółki.

Zaletami tych metod walki są bezpieczeństwo i skuteczność, a wadami jest to, że skutecznych wyników należy oczekiwać przez dość długi okres..

Chemikalia i produkty

Chemikalia i produkty

Herbicydy są najczęściej używanymi chemikaliami do zwalczania chwastów. Wśród ich wielu rodzajów znajdują się leki selektywne (są niebezpieczne dla niektórych roślin) i leki o ciągłym działaniu (niszczą wszystkie rośliny z rzędu).

Preparaty chemiczne o działaniu selektywnym należy stosować tylko na obszarach z nasadzeniami jednego gatunku roślin, których lek nie spowoduje żadnych szkód. Zniszczy całkowicie tylko chwasty, które rosną wokół.

Substancje chemiczne o działaniu ogólnym są w stanie zniszczyć całą roślinność, na którą zostaną specjalnie zastosowane lub spaść przez zaniedbanie. Bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie norm i dawek wskazanych w instrukcjach lub na opakowaniu oraz środków ostrożności podczas pracy z lekami (na przykład stosowanie gumowych rękawiczek).

Zaleca się stosowanie roztworów chemicznych tylko w suchą i spokojną pogodę, aby uniknąć ich rozprzestrzeniania się na nasadzenia ozdobne, warzywne lub owocowo-jagodowe, które po takim zabiegu całkowicie zginą. Do pełnego działania chemicznego leku na rośliny konieczna jest sucha pogoda, a jego skuteczność nie zmniejsza się z powodu wnikania wody lub kropli deszczu. Aby roztwór przeniknął do wszystkich narządów i części chwastów, potrzeba średnio 3-6 godzin. Przy niskim stężeniu lek traci skuteczność, a przy wysokim kilkakrotnie wzrasta.

W pewnym okresie czasu po obróbce chemicznej (od 5 do 30 dni) chwasty mogą stopniowo obumierać. W tym okresie nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek prac na leczonym obszarze (na przykład kopanie ziemi lub koszenie trawy). Ta metoda kontroli pozwala zniszczyć nie tylko nadziemną część szkodliwych roślin, ale także większość ich korzeni..

W glebie herbicydy nie gromadzą się w niej, ale rozkładają się na bezpieczne substancje, które nie mogą już szkodzić środowisku. Około pięć dni po obróbce łóżek możesz zacząć sadzić lub siać różne rośliny. Jedną z głównych substancji w składzie chemikaliów jest glifosat. Substancja ta nie wpływa negatywnie na kiełkowanie nasion i na zwierzęta, ale dla ryb i owadów stanowi realne zagrożenie..

Wśród ogrodników i mieszkańców lata najczęstsze są następujące środki: „Glyphos”, „Tornado”, „Lazurit”, „Rap” i „Agrokiller”.

Zaletą tych metod kontroli jest uzyskanie doskonałego wyniku w bardzo krótkim czasie (od 3 do 6 godzin) i przez długi czas, a wadami jest zły dobór środków lub niedokładne dawkowanie leku może zniszczyć uprawiane rośliny , a także szkodzić zwierzętom i ludziom..

Dla tych, którzy nie lubią leczenia chemicznego i są podejrzliwi wobec takich „szkodliwych i niebezpiecznych” leków, zaleca się przygotowanie własnego „chemicznego” lekarstwa domowej roboty. Herbicyd przygotowany własnymi rękami z improwizowanych środków dostępnych w prawie każdym domu jest bardzo skuteczny i jest w stanie w jak największym stopniu zniszczyć szkodliwe chwasty. Zawiera: 900 ml wody, 60 ml wódki (lub bimberu) i czterdzieści mililitrów płynnego płynu do mycia naczyń. Jeśli traktujesz chwasty takim roztworem w upalną słoneczną pogodę, to wódka (a raczej alkohol) zniszczy ochronną woskową powierzchnię roślin i umrą z odwodnienia pod wpływem światła słonecznego.

Jak niszczyć chwasty na swojej stronie (wideo)

Jak niszczyć chwasty na swojej stronieJak niszczyć chwasty na swojej stronie