Jak odkamieniać kocioł w kraju bez usuwania: 4 skuteczne sposoby

Aby zapewnić ciepłą wodę dla domów wiejskich, musisz zainstalować bojlery na 50 litrów a nawet więcej, jeśli w weekendy przyjeżdża tu duża rodzina.

Wszelkie urządzenia elektryczne mające kontakt z wodą wymagają konserwacji. Z biegiem czasu na elemencie grzejnym tworzy się kamień. Jest nie tylko niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego, ale także zmniejsza wydajność kotła, przyspiesza zużycie elementu grzejnego. Jeśli w mieście można skorzystać z usług wysoko wykwalifikowanych specjalistów, bardzo problematyczne jest zapewnienie ich przybycia do daczy. Z tego powodu sam musisz wyczyścić kocioł. Sprawdź 4 skuteczne sposoby usuwania kamienia bez wyjmowania urządzenia.

Jak odkamieniać kocioł w kraju bez usuwania: 4 skuteczne sposoby

1. Kwas cytrynowy

Do czyszczenia kotła użyj kwasu cytrynowego. Przygotuj to na podstawie obliczeń: jeden litr objętości zbiornika będzie wymagał 20 g substancji. Jeśli zainstalowano 50-litrowy podgrzewacz wody, weź 800-1000 g kwasu cytrynowego.

Rozcieńczyć 300 g wody, powstałą mieszaninę wlać do bojlera przez wąż doprowadzający wodę, a następnie ponownie podłączyć do rury wodnej.

Ustaw urządzenie na maksymalną temperaturę, włącz je. Zacznie się napełniać i podgrzewać wodę. Po zakończeniu cyklu spuść całą ciecz.

2. Ocet

Ocet skutecznie usuwa osady wapienne, dlatego służy również do czyszczenia kotła. Przygotuj 100 ml 9% octu na każdy litr pojemności zbiornika. Jeśli planujesz użyć 70% esencji octu, użyj 13 ml na litr. Przygotowane składniki rozcieńczyć w kilku litrach wody (minimum 2 litry). Wlej roztwór octu przez wąż doprowadzający wodę. Następnie zgodnie z podobnym schematem opisanym w metodzie 1 podłącz kocioł i odstaw na 35 minut po podgrzaniu wody do maksymalnej temperatury. Następnie połącz zawartość.

3. Soda oczyszczona

Możesz usunąć kamień z elementu grzejnego za pomocą innego dostępnego środka: sody oczyszczonej (25 g na litr). Rozpuszcza się w wodzie w stosunku 1:12. Powstały roztwór wlewa się do kotła zgodnie ze znanym już schematem. Wyjątkiem jest wybór temperatury ogrzewania. W takim przypadku nie powinna przekraczać 55 stopni, ponieważ w wysokich temperaturach soda traci niezbędne właściwości. Na koniec spuść wodę i kontynuuj korzystanie z kotła..

4. Profesjonalne narzędzia

Jeśli masz uprzedzenia do stosowania domowych środków zaradczych, odkamieniaj za pomocą profesjonalnych produktów. Najpopularniejsze to Cillit, AlfaPhos, Aipacon, Thermagent Active. Napełnij zbiornik wybranym roztworem chemicznym po rozcieńczeniu wodą. Wytrzymaj czas zalecany przez producenta. Zwykle zajmuje to około 5-6 godzin, dlatego zabieg ten często wykonuje się wieczorem, a oddział pozostawia się na noc. Rano zawartość jest spuszczana, kocioł jest podłączony i można go ponownie użyć.