DIY solony bałwan z ciasta

Każdy rodzic wie, jak jego dziecko uwielbia majstrować przy wszelkiego rodzaju materiałach modelarskich. Plastelina, zwykłe ciasto, cokolwiek. Zaoferuj mu ciasto francuskie. Materiał jest niezwykle tani, ale niesamowicie funkcjonalny. Oto też Nowy Rok na nosie. Jest powód, aby spędzić z dzieckiem wiele zabawnych chwil..

Cóż, lub po prostu stwórz cudowne ręcznie robione pamiątki, które nie są sprzedawane w sklepach i będą świetnym prezentem dla współpracowników, znajomych i przyjaciół..

Z solonego ciasta zrób uroczego bałwana, który rozweseli Cię nawet w szare zimowe wieczory.

Czego potrzebujesz do bałwana:

  • Sól.
  • Mąka.
  • Woda.
  • Wykałaczka jako narzędzie do modelowania.
  • Niebieski gwasz.
  • Prasa do czosnku jak wytłaczarka.
  • Lakier.
  • PVA (opcjonalnie).
  • Skrobia (opcjonalnie).
  • Mały pędzel artystyczny.

Zacznijmy. A pierwszą rzeczą do zrobienia jest wymyślenie przyszłego szkicu figurki. Na przykład bałwana można ulepić z dwóch kółek, w czapce i szaliku, z trzepaczką w ręku..

Robienie solonego ciasta modelarskiego, przepis

Robienie solonego ciasta modelarskiego, przepis

To zależy od testu, jakiego rodzaju bałwana otrzymasz w końcu. Delikatny i zawodny lub silny i powalony. Więc sumiennie go ugniatamy. Użyj do tego miksera – ułatwi to zadanie, a materiał do rzeźbienia będzie lepszej jakości. Chociaż możesz zagnieść ciasto rękami, najważniejsze jest noszenie rękawiczek, ponieważ sól trochę mrowi przed rozpuszczeniem..

Obejrzyj wideo: Jak zrobić słone ciasto na rzemiosło

Najczęstszym przepisem na słone ciasto jest to: dwie części mąki, bez przekraczania objętości, można mieszać suchą skrobię. Skrobia nada ciastu elastyczność. Małe części są dobre z elastycznego ciasta. Cóż, robimy dygresję, do mąki dodajemy trochę soli, bardzo drobno zmielonej. Następnie woda. Należy go ostrożnie wprowadzać do ciasta, małymi porcjami. Ciasto powinno mieć konsystencję miękkiej plasteliny lub nieco bardziej miękkie i musi być elastyczne. I tak, jeśli chcesz wzmocnić ciasto, dodaj 2 łyżki kleju PVA przed dodaniem wody.

W rezultacie należy uzyskać jednorodną białą elastyczną masę. Uformuj z niej kulkę i zawiń ją w folię lub zwykłą torbę na koszulkę. Najważniejsze jest szczelność i włożenie do lodówki na około 30 minut. W tym czasie sól w końcu się rozpuści, skrobia zareaguje z resztą składników, mąka doda pastę.

Zacznijmy od testu kolorów. Następna partia jest identyczna z poprzednią instrukcją. Dopiero w trakcie należy dodać barwnik.

Robienie bałwana z ciasta solnego własnymi rękami

Zaczynamy rzeźbić bałwana

Dekorujemy głowę

Z niemalowanego ciasta formujemy dwie kulki. Jeden jest większy, drugi mniejszy. Możesz wziąć białą kartkę papieru jako podstawę do ułożenia figurki. Następnie mniejszą kulkę kładziemy na papierze i spłaszczamy do kształtu ciasta. Ponieważ słone ciasto szybko staje się chrupiące, należy albo przykryć tort kawałkiem białego papieru, albo od razu zacząć kształtować głowę bałwana. Pod tort umieść mniejsze ciasto – ciało bałwana. Spłaszcz się mniej więcej tak samo jak twoja głowa.

Bierzemy wykałaczkę i kształtujemy usta. Delikatnie podrap i naciśnij twarz przyszłego bałwana. Najpierw zaznacza położenie oczu, lekko umieszczając kropki w odpowiednich miejscach tortu głowy. A wokół tych punktów tworzymy coś w rodzaju promieni słonecznych, płytko popychając ciasto. Oderwij trochę ciasta i uformuj dwie małe identyczne kulki.

Pędzelkiem zamoczonym w wodzie lekko zwilż miejsca ze śladami po oczach. Pomagając sobie wykałaczką, nakładamy kuleczki na miejsce pod oczy, ściskamy, ale nie mocno. Bierzemy niebieskie ciasto, a także formujemy dwie już bardzo małe kulki. Które następnie zamieniamy w naleśniki. I zakładamy gałki oczne – to będą źrenice. Ściągamy też trochę niebieskiego ciasta i zwijamy miniaturowe kiełbaski, które nakładamy na oczy bałwana. Brwi są jednym z głównych sposobów przekazywania emocji, więc upewnij się, że brwi bałwana nie denerwują go ani nie denerwują. Odrywamy kawałek niebieskiego ciasta i formujemy mały sopel lub marchewkę, co najważniejsze, krótką, ponieważ ta część może się odłamać. To jest nos. Umieścić delikatnie pod oczami, na zwilżonym wcześniej cieście. Następnie odpychamy usta bałwana wykałaczką.

Projektujemy ciało bałwana

Projektujemy ciało bałwana

Do ciasta – tułów należy przymocować do nóg i ramion. Z niepomalowanego ciasta formujemy dwie kiełbaski o tej samej długości, lekko zagęszczone na jednym końcu. Kładziemy je na ciele. To będą ręce. Jedną rękę kładziemy zgrubieniem w kierunku dłoni wzdłuż ciała, drugą rękę niejako trzymając coś zgiętą w łokciu. W tej ręce możesz umieścić łopatę lub miotłę..

Następnie rzeźbimy nogi. Z niebieskiego ciasta formujemy dwie podłużne krople tej samej wielkości i umieszczamy je na jednej prostej pod tułowiem bałwana, cienkimi końcami do wewnątrz, lekko spłaszczając. Wszystkie detale naprawiamy pędzlem i wodą. Cóż, jeśli jednak zdarzy się zakłopotanie i po wyschnięciu jakaś część odpadnie, można ją ponownie przykleić klejem PVA.

Bałwan zrób to sam z solonego ciasta

Ubieranie bałwana z ciasta solnego

Robimy kapelusz. Jest ogromne pole dla wyobraźni. Kapelusz można uszyć w dowolnym rozmiarze i kształcie. Ale na przykład zatrzymajmy wybór najzwyklejszego kapelusza z klapami. Z małego i wystarczająco szerokiego naleśnika z niebieskiego ciasta robimy coś w rodzaju półksiężyca z wydłużoną częścią środkową. Nakładamy go na głowę, „ubieramy” jak stożek. Z tego samego ciasta formujemy małą kiełbaskę i ostrożnie umieszczamy ją w miejscu klapy, między gołą a czapką. Spłaszcz trochę. Nałóż dowolny wzór wykałaczką. Możesz sobie poradzić z prostymi kropkami, okazuje się bardzo ładnie.

Następnym krokiem jest szalik. Powinien być owinięty wokół szyi bałwana. Będzie w dwóch częściach. Z niebieskiego ciasta rozwałkuj mały prostokąt, jeden z wąskich końców podziel wykałaczką, tworząc „frędzle”. Chusta będzie niejako owinięta wokół szyi, dlatego część szalika, która jest zarzucona na ramię, najpierw kładzie się na ciele, skleja zwykłą wodą. Następnie część, która owija się wokół gardła. Ukradnij szalik z wzorzystym stylem z czapką.

Dalsze przyciski. Są to proste kulki niebieskiego ciasta umieszczone wzdłuż ciała bałwana. Ale jeśli chcesz, możesz je ułożyć jak prawdziwe przyciski. Najważniejsze jest obserwowanie proporcji wielkości..

Dekorujemy miotłę i dekorujemy bałwana z ciasta solnego

Dekorujemy trzepaczkę

Do roli trzonka przyszłej wiechy idealna jest wykałaczka z wcześniej odłamanymi ostrymi końcami. Można to zrobić nożyczkami, zwykle odcinając nadmiar. Cięcie będzie gładkie.

Następnie do prasy czosnkowej wkładamy kulkę niebieskiego ciasta i wyciskamy wiele nitek o tej samej średnicy. Wyrównujemy je na długość i zbieramy w wiązkę. Tak przygotowaną wykałaczkę włożyć do więzadła. „Dajemy” gotową miotłę bałwanowi w dłoni i „wiążemy” pęczek niebieskich nici cienką nitką zwykłego ciasta.

Wszystko, prace nad formowaniem bałwana zakończone.

Dekorujemy figurkę

Ciasto należy wysuszyć. Na tym etapie gwałtowne podgrzewanie i chłodzenie produktu jest ryzykowne i ryzykowne. Ponieważ ciasto może pęknąć, a potem praca przepadnie na zawsze. Oczywiście możesz wysuszyć produkt w najbardziej tradycyjny sposób – na parapecie, na słońcu. A jednak zawsze istnieje ryzyko pęknięć. A im grubszy statek, tym poważniejsze ryzyko. Ale kto nie podejmuje ryzyka, nie je mandarynek w sylwestrowych normach wagonów. Suszyć etapami. Przy okazji możesz skorzystać z kuchenki mikrofalowej w "Rozmrażanie". Suszenie etapowe oznacza, że ​​będziesz intensywnie suszyć przez okresy i okresy, aby wyschnąć samodzielnie. Trochę nagrzali w piecu, wyciągnęli, ostudzili, powtórzyli.

Gdy produkt całkowicie wyschnie, aby dodać połysku i przedłużyć żywotność, otwórz go lakierem..

To wszystko. Możesz zaprezentować bałwana z ciasta solnego ot tak bez zbędnych ozdób, albo przykleić magnes i zaprezentować go jako ozdobę na lodówce, albo przykleić taśmę i wykorzystać jako zawieszkę na choince. Szczęśliwego Nowego Roku!