Jak zrobić szlam

Które z dzieci i dorosłych odmówi sobie zabawnej gry ze śluzem? Wykonanie go własnymi rękami zajmie trochę czasu, a potrzebnych będzie jeszcze mniej materiałów. Istnieje kilka sposobów na zrobienie tak interesującej zabawki ze złomu..

DIY szlam

Szlam boru (tetraboran sodu) i klej PVA

Zabawka wykonana z takich materiałów ma bardzo ciekawy wygląd, a także jest jak najbardziej zbliżona do tych slimów, które są sprzedawane w sklepach dla dzieci z zabawkami..

Szlam boru (tetraboran sodu) i klej PVASzlam boru (tetraboran sodu) i klej PVA

Niezbędne materiały:

 • 1/2 łyżeczki boru.
 • Mała butelka bezbarwnego kleju.
 • Każdy nieszkodliwy barwnik.
 • Woda.

Zabawka wykonana z takich materiałów ma bardzo ciekawy wygląd, a także jest jak najbardziej zbliżona do tych slimów, które są sprzedawane w sklepach dla dzieci z zabawkami.

Aby przygotować masę, z której ostatecznie wyrośnie szlam, należy wziąć dowolne dwie głębokie miski. Upewnij się, że potrzebujesz dwóch pojemników, ponieważ rozwiązanie jest przygotowywane w dwóch częściach. Do jednej miski wlej szklankę wody (weź ciepłą) i dodaj bor. Otrzymaną masę należy dobrze wymieszać, aby uzyskać jednorodną konsystencję..

Otrzymaną masę należy dobrze wymieszać, aby uzyskać jednorodną konsystencję.

W drugiej misce wymieszaj 100 mililitrów wody, 30 gramów przebarwionego kleju. Aby dodać kolor, użyj barwnika, musisz go dodać na tym etapie. Ponownie wszystko dobrze wymieszaj.

W drugiej misce wymieszaj 100 mililitrów wody, 30 gram przebarwionego kleju

Następnie powinieneś wymieszać oba składniki. Aby to zrobić, ostrożnie wlej zawartość pierwszej miski do drugiej. W trakcie łączenia dwóch części szlamu stopniowo zacznie nabierać odpowiedniej konsystencji, a cała masa będzie się rozciągać.

Taki szlam musisz przechowywać w dobrze zamykanym pojemniku.

Proces przygotowywania śluzu się skończył, możesz zacząć ekscytujące gry, najważniejsze jest, aby dzieci nie próbowały tego ustami. Taki szlam musisz przechowywać w dobrze zamykanym pojemniku..

Robienie szlamów z kleju i skrobi

Robienie szlamu z kleju i skrobiRobienie szlamów z kleju i skrobi własnymi rękami

Kolejna opcja, jeszcze prostsza niż poprzednia.

Niezbędne materiały:

 • Płynny krochmal.
 • Klej PVA.
 • Plastikowa torba.
 • Barwnik.

Robienie szlamu z kleju i skrobi

Szlam To zabawka dla dzieci, dlatego wszystkie materiały powinny być jak najbardziej naturalne. Jeśli nie ma barwnika spożywczego, możesz go zastąpić farbami gwaszowymi. Uważaj, jeśli dziecko jest uczulone na jakiekolwiek barwniki, możesz sprawić, że śluz stanie się bezbarwny. Szczególną uwagę należy zwrócić na czas produkcji kleju, musi być świeży, stary klej nie będzie szlamował.

Slime to zabawka dla dzieci, dlatego wszystkie materiały powinny być jak najbardziej naturalneSlime to zabawka dla dzieci, dlatego wszystkie materiały powinny być jak najbardziej naturalne

Musisz wziąć szczelną plastikową torebkę i wlać do niej około 70 mililitrów płynnej skrobi. Często taka skrobia jest używana podczas prania, tym różni się od skrobi spożywczej. Jeśli tak nie jest, możesz wziąć zwykły, tylko należy go rozcieńczyć: jedną część wody na dwie części skrobi.

Trzeba wziąć gęstą plastikową torebkę i wlać do niej około 70 mililitrów płynnej skrobi

Po skrobi wyślij do opakowania kilka kropli naturalnego barwnika, najważniejsze, aby nie przesadzić, w przeciwnym razie podczas gier szlam poplami nie tylko dłonie, ale także powierzchnię.

Następnie musisz dodać około 25 gramów kleju PVA (pamiętaj, aby wcześniej dobrze wymieszać butelkę z klejem).

Teraz dobrze jest zamknąć lub związać worek i dokładnie wymieszać, aż zawartość będzie wyglądać jak gęsta masa.

Odsącz cały nadmiar płynu, który pozostał po wymieszaniu, zetrzyj szlam i możesz zacząć grać.

Odsącz cały nadmiar płynu, który pozostał po wymieszaniu, zetrzyj szlam i możesz zacząć grać

Od razu może nie być możliwe uzyskanie prawidłowej konsystencji. Nie zniechęcaj się od razu, przeróbka zajmie tylko kilka minut. Najważniejsze to znaleźć złoty środek i wymieszać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach..

Przechowywać również w zamkniętym pojemniku w celu ochrony przed kurzem. Żywotność takiego szlamu wynosi około tygodnia..

Szlam sodowy

Szlam sodowy w domuSzlam sodowy w domu

Taką zabawkę można przekazać dzieciom tylko w obecności dorosłych. Wynika to z faktu, że zawiera detergent. Konieczne jest, aby po zabawie dziecko dokładnie umyło ręce..

Niezbędne materiały:

 • Detergent.
 • Proszek do pieczenia.
 • Woda.
 • Naturalny barwnik.

Do przygotowanego naczynia wlej niewielką ilość detergentu, dodaj wodę i barwnik. Te składniki można również wykorzystać do dostosowania grubości powstałej masy, po prostu dodając wodę lub detergent..

Szlam sodowy w domu

Dodaj sodę do powstałej masy i dobrze wymieszaj. Powstała mieszanina musi mieć wystarczającą konsystencję. Jeśli doda się zbyt dużo sody oczyszczonej, można ją rozcieńczyć wodą do wymaganej konsystencji..

Dodaj sodę do powstałej masy i dobrze wymieszaj

Kolor powstałego szlamu można skorygować dodając barwniki. To wszystko, szlam sodowy jest gotowy do gry. Upewnij się, że dziecko nie smakuje takiej zabawki..

Robienie szlamów z szamponu

Kolejna prosta opcja na zrobienie szlamu.

Robienie szlamów z szamponu

Niezbędne materiały:

 • Twój ulubiony szampon.
 • Żel pod prysznic lub płyn do mycia naczyń.

W przygotowanych naczyniach wymieszaj równe ilości szamponu i żelu pod prysznic lub płynu do mycia naczyń

W przygotowanych naczyniach wymieszaj równe ilości szamponu i żelu pod prysznic lub płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki powinny mieć jednolitą konsystencję i nie zawierać żadnych dodatkowych substancji, np. drobinek do peelingu, które często dodaje się do żeli pod prysznic. Kolor szlamu, który się pojawi, będzie zależał od użytych materiałów..

Wszystkie składniki muszą mieć jednolitą konsystencję i nie zawierać żadnych dodatkowych substancji

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i umieścić w tym samym pojemniku, w którym zostały wymieszane w lodówce. Powstała masa powinna być tam przez co najmniej dzień, dopiero po tym czasie szlam stwardnieje do właściwej konsystencji i będzie można się z nim bawić. Konieczne jest przechowywanie go tylko w lodówce, aby się nie stopił i nie stracił kształtu, w szczelnym pojemniku..

Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać i umieścić w tym samym pojemniku, w którym zostały wymieszane w lodówce

Upewnij się, że szlam pozostaje czysty, jeśli jest na nim dużo kurzu, należy go wyrzucić i przygotować nowy. Taka zabawka wytrzyma około miesiąca..

Szlam w proszku do prania

Robienie takich szlamów w domu nie będzie trudne. Jedynym niuansem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że do jego produkcji należy wziąć do prania nie płynący proszek, ale żelowy. Niestety nie można go zastąpić mydłem w płynie lub żelem pod prysznic, ponieważ w tych produktach znajdują się inne składniki..

Szlam w proszku do prania

Niezbędne materiały:

 • Żel w proszku do prania.
 • Klej biurowy.
 • Naturalny barwnik.
 • Rękawiczki medyczne lub inne cienkie gumowe rękawiczki.
 • Pojemnik do przechowywania.

Niezbędne materiały:

W przygotowanym pojemniku należy wlać około jednej czwartej szklanki kleju biurowego. Kleju może być mniej lub więcej, zależy to tylko od preferencji co do wielkości śluzu. Im więcej kleju, tym więcej śluzu dostaniesz..

W przygotowanym pojemniku należy wlać około jednej czwartej szklanki kleju biurowego

Dodaj do kleju naturalny barwnik o pożądanym kolorze i dobrze wymieszaj składniki, aby klej nabrał jednolitego koloru.

Dodaj do kleju naturalny barwnik o pożądanym kolorze i dobrze wymieszaj składniki

Do powstałej masy dodaj 40 gramów żelopodobnego proszku. Ponownie dobrze wymieszaj mieszaninę. Z biegiem czasu masa ta stanie się lepka i będzie miała konsystencję kitu. Upewnij się, że masa nie jest zbyt gęsta. Jeśli tak się stanie, powinieneś dodać kilka kropli proszku..

Następnie musisz założyć rękawiczki, wyjąć powstałą masę z pojemnika i zacząć ugniatać. Proces jest mniej więcej taki sam jak wyrabianie ciasta. Podczas ugniatania ze szlamu wypłynie ewentualny nadmiar płynu, a masa stanie się miękka i elastyczna.

Musisz przechowywać powstały szlam w szczelnie zamkniętym pojemniku. Jeśli zauważysz, że zaczął się topić lub stał się zbyt miękki, możesz wysłać go do lodówki..

Szlam z mąki

Ta opcja gotowania jest najbardziej odpowiednia dla małych dzieci. Jeśli użyjesz barwników z naturalnych substancji, stanie się to całkowicie nieszkodliwe i nie niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Jedyną wadą tych barwników jest to, że nie są tak jasne, ale nieszkodliwe..

Jak zrobić śluz z mąki

Niezbędne materiały:

 • Zwykła mąka.
 • Gorąca woda.
 • Zimna woda.
 • Naturalny barwnik.

Trzeba wziąć małą miskę i wsypać do niej 400 gram mąki

Musisz wziąć małą miskę i wsypać do niej 400 gramów mąki. Można go przesiać przez sito, dzięki czemu przyszła masa będzie bardziej jednorodna i łatwiejsza do ugniatania.

Do mąki dodaj ćwierć szklanki zimnej wody.

Do mąki dodaj ćwierć szklanki zimnej wody.

Następnie dodaj do niego ćwierć szklanki ciepłej wody.

Następnie dodajemy do niego ćwierć szklanki ciepłej wody, musi być dokładnie ciepła, nie można wlać wrzątku.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać, aż do uzyskania jednorodnej masy bez pojedynczych grudek.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać, aż do uzyskania jednorodnej masy bez pojedynczych grudek..

Gdy masa jest dobrze wymieszana, można dodać do niej kilka kropli naturalnego barwnika i ponownie dobrze wymieszać. W rezultacie masa powinna być lepka..

Gdy masa jest dobrze wymieszana, można dodać do niej kilka kropel naturalnego barwnika.

Wysyłamy do zimnego miejsca na 4 godziny. Gdy cała masa wystygnie i nabierze pożądanego kształtu, można pozwolić dzieciom na zabawę.

Wysyłamy w chłodne miejsce na 4 godziny

Tworzenie magnetycznego śluzu

Bardzo ciekawy szlam może się okazać, jeśli uczynisz go magnetycznym, ma również zdolność świecenia w ciemności. Nie ma potrzeby kupowania takiego szlamu w sklepie, można go łatwo wykonać własnymi rękami..

Tworzenie magnetycznego śluzu

Niezbędne materiały:

 • Znany już bora.
 • Woda.
 • Klej biurowy.
 • Tlenek żelaza.
 • Magnes neodymowy.

jak zrobić magnetyczny śluz

Musisz wziąć przygotowane potrawy i wymieszać w niej szklankę wody z 3 gramami boru..

Wszystko dokładnie wymieszaj, aż bor całkowicie rozpuści się w wodzie. Gotuje się w jednym garnku.

Musisz wziąć przygotowane potrawy i wymieszać w niej szklankę wody z 3 gramami boru.

W drugiej misce musisz wymieszać 10 mililitrów wody i 30 gramów kleju biurowego. Tak jak poprzednio, wszystko jest bardzo dobrze wymieszane, a do powstałej masy dodaje się barwnik. Jeśli na tym etapie dodasz farbę zawierającą fosfor, otrzymasz szlam świecący w ciemności..

Tak jak poprzednio, wszystko bardzo dobrze się miesza, a do powstałej masy dodaje się barwnik.

Ostrożnie wymieszaj dwa składniki przyszłego szlamu na jednolitą masę. Najważniejsze, żeby się nie spieszyć i dobrze wymieszać, wtedy masa okaże się pożądanej gęstości.

dodać tlenek żelaza

Otrzymaną masę należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, a na jej środku dodać tlenek żelaza.

Następnie wszystko dobrze zagnieść, aż do uzyskania jednolitego szarego koloru.

Następnie wszystko dobrze zagnieść, aż do uzyskania jednolitego szarego koloru..

Teraz można go przesuwać za pomocą magnesu po płaskiej powierzchni.

Szlam, który zostanie namagnesowany, jest gotowy. Teraz można go przesuwać za pomocą magnesu po płaskiej powierzchni.

Jeśli szlam nie zadziałał

Czasem zdarzają się takie sytuacje, że wydaje się, że wszystkie składniki są poprawne i nie zostawili instrukcji, ale szlam i tak nie zadziałał. Chodzi o części składowe, których użyłeś do jej wykonania. Każdy materiał jest znacząco inny, różne firmy produkcyjne, używając tych samych komponentów, mogą wyprodukować produkt, który nie jest podobny do swojego odpowiednika. Dlatego nie należy bezwzględnie trzymać się opisanych proporcji, w zależności od posiadanych materiałów ich liczba może się różnić. Nie poddawaj się od razu, tylko trzeba poeksperymentować.

Jeśli szlam nie zadziałał

Szlam, który spełnia wszystkie normy, powinien być łatwo usuwany z naczyń, w których go przechowujesz, o jednorodnej masie..

Jeśli twoja zabawka jest bardzo lepka, widać to po nitkach, które będą podążać za łyżką. Kiedy dotykasz go palcami, jest zbyt lepki i nie pozostaje w tyle, musi być lekko przerzedzony. Możesz to zrobić sam z wodą lub skrobią..

klei się do rąk

Kiedy śluz się rozciąga, ale praktycznie nie skleja, oznacza to, że jest za dużo płynu. Aby zagęścić, trzeba dodać trochę kleju lub główny składnik, który został użyty do przygotowania.

Nie bój się eksperymentować, tylko metodą prób i błędów będziesz w stanie dobrać odpowiednią konsystencję, a Twoje dzieci będą cieszyć się nową i co najważniejsze, absolutnie nieszkodliwą dla zdrowia zabawką..

Obejrzyj wideo: "LIZUN" w domu

Aby uzyskać więcej rzemiosł, zobacz nagłówek KREDYTY. Do zobaczenia na stronach naszej witryny.