Jak zrobić zimną porcelanę w domu?

Zimną porcelanę można nazwać nowym materiałem, ponieważ została wynaleziona na początku XX wieku w Argentynie. Różni się od zwykłej porcelany tym, że nie wymaga wypalania w wysokich temperaturach, stąd nazwa „zimna porcelana”. Możesz przygotować go w domu z dostępnych składników. W przeciwieństwie do gliny i plasteliny materiał ten ma niepodważalne zalety: nie klei się do rąk, dobrze twardnieje, po 48 godzinach jest łatwy w malowaniu, plastyczny i wygodny w użyciu. Nie tylko dorośli, ale także dzieci mogą własnoręcznie wykonywać rękodzieło z zimnej porcelany, ponieważ jest to absolutnie nieszkodliwe. W tym artykule przedstawimy przepis na zimną porcelanę, z której możesz wykonać różnorodne rękodzieło..

Jak zrobić zimną porcelanę własnymi rękami

Materiały do ​​produkcji zimnej porcelany:

  • skrobia kukurydziana – 1 szklanka;
  • Klej PVA – 175 ml;
  • woda – 100 ml;
  • najtańszy krem ​​​​do rąk – 1 łyżeczka;
  • gliceryna – 1 łyżeczka.

Wykonujemy porcelanę zimną, etapy pracy:

1. Włóż wszystko oprócz śmietany na patelnię i dokładnie wymieszaj, aż utworzy się jednolita masa. Można mieszać w zwykłej misce, a następnie przenosić na patelnię..

Wykonujemy porcelanę zimną, etapy pracy:

Zobacz też: jak zrobić szlam w domu

2. Teraz postaw patelnię z mieszanką na małym ogniu.

3. Rozgrzewamy się, aż masa zacznie pozostawać w tyle za ścianami. Pamiętaj, aby stale mieszać, aby mieszanina nie przypaliła się..

wymieszaj wszystkie składniki zimnej porcelany

4. Namocz ręcznik w zimnej wodzie i dobrze wykręć. Rozprowadzamy na nim naszą masę i przystępujemy do wyrabiania.

Namocz ręcznik w zimnej wodzie i dobrze wykręć. Rozprowadzamy na nim naszą masę i przystępujemy do wyrabiania.

5. Nasmaruj ręce kremem i posyp stół skrobią. Ugniataj zimną porcelanę, aż przestanie kleić się do rąk.

6. Masa modelowa gotowa. Należy go zużyć nie później niż 36-48 godzin od momentu przygotowania, ponieważ po tym czasie mieszanina twardnieje.

masa gotowa do rzeźbienia

Zobacz także artykuł: Kwiaty z zimnej porcelany

Jeśli chcesz wykonać kolorowe rzemiosło porcelanowe, musisz wymieszać farby akrylowe lub dowolne barwniki z gotową masą. Dobrze ugniataj, aby uzyskać jednolity kolor. Podczas ugniatania pamiętaj, że masa jest gorąca, więc dobrze się ugniata i praktycznie nie klei się do rąk.

Obejrzyj film na ten temat: robimy zimną porcelanę w domu

Zimną porcelanę można nazwać wyjątkowym materiałem do modelowania. Można z niego wykonać różne figurki, na przykład kwiaty, lalki, zwierzęta, a także detale do aplikacji lub dekoracji. Produkty z niego wykonane zamarzają na świeżym powietrzu. Dzięki jednolitej fakturze i gładkiej powierzchni wszystkie wyroby porcelanowe na zimno są piękne i trwałe..