Róże krzewiaste: sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu, rośnie w ogrodzie

Róża to niezwykle piękny i delikatny kwiat z rodziny dzikiej róży. Istnieje ponad 250 gatunków i ponad 200 000 odmian tej rośliny. Róże są bardzo popularne wśród ogrodników i kwiaciarni ze względu na połączenie niesamowitego piękna z łatwą uprawą. Wszystkie uprawiane rodzaje róż dzielą się na ogrodowe i parkowe. Wśród róż ogrodowych bardziej popularne są róże krzewiaste, mieszańce herbaciane, róże pnące i wielokwiatowe, floriunda i gandiflora, róże miniaturowe i okrywowe. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, jak sadzić róże krzewiaste, jak je hodować i dbać o nie na otwartym polu..

Opis krzewu róży

Róże krzewiaste mogą mieć krzew od wąskiej piramidy do rozłożystego kształtu. Wysokość krzewu zależy od gatunku. Można mieć od dwudziestu pięciu centymetrów do trzech metrów, a czasem nawet wyżej. Krzewy mają główne gałęzie i młode pędy. Liście rośliny mają kształt nieparzysto pierzasty, jajowaty lub eliptyczny. Krawędź jest ząbkowana, są jeszcze dwa przylistki przypominające liście. Kwiaty mogą mieć różne kształty i kolory, dość duże. Szypułka może wzrosnąć od 10 cm do 80 cm, nazwa róży zależy również od kształtu kwiatu. Na przykład w kształcie pionu, stożka, miseczki, pom, płaskiego, kulistego, spodka i innych. Jeśli chodzi o kolory róż krzewiastych, mogą one mieć różne odcienie i ich kombinacje absolutnie wszystkich kolorów, z wyjątkiem jasnoniebieskiego. Róże z kwiatami tego koloru nie zostały jeszcze wyhodowane. Są też róże, których kolor zmienia się przez cały sezon. Oprócz różnorodności kształtów i kolorów róże mają niesamowite zapachy..

Cechy uprawy róż krzewiastych

Cechy uprawy róż krzewiastych

Nic dziwnego, że róża nazywana jest królową kwiatów, ponieważ wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby wyhodować bujny i zdrowy krzew, musisz wiedzieć, jakie warunki i pielęgnacja preferuje roślina..

Zalety i cechy róży:

  • Róże krzewiaste są dość odporne na zimno, ale podczas zimowych mrozów nadal potrzebują schronienia. Pokrycie ich nie jest łatwe, bo krzak jest dostatecznie duży.
  • Róże nie są tak kapryśne, jak wydają się ubrane. Ale potrzebują obowiązkowego corocznego przycinania sanitarnego i kształtującego..
  • Jesienią konieczne jest przycinanie kwitnących róż w sprayu.
  • Róże krzewiaste mają kolce.
  • Za pomocą róż w sprayu możesz ozdobić ogród i wykonać oryginalny projekt krajobrazu. Bujne krzewy wyglądają niesamowicie pięknie zarówno w połączeniu z innymi kwiatami, jak i samodzielnie.

Sadzenie róż na otwartym terenie

Właściwy czas na sadzenie róż uważa się za okres od pierwszej dekady września do połowy następnego miesiąca. Lepiej jest również kupić sadzonki róż krzewiastych jesienią, ponieważ na wiosnę sprzedają sadzonki wykopane zeszłej jesieni, ale nie wyprzedane. Takie sadzonki są słabsze, ponieważ w okresie zimowym przeszły duży stres, gorzej się ukorzeniają i nie krzewią dobrze. Podczas zakupu należy dokładnie zbadać sadzonki i wybrać zdrowe i mocniejsze..

Musisz posadzić krzew róży w dobrze oświetlonym miejscu, gdzie w południe jest półcień. Wody gruntowe nie powinny być zbyt blisko, lepiej wybrać miejsce do sadzenia na niewielkim wzniesieniu, a już na pewno nie tam, gdzie róże rosły już od dawna. Gleba do sadzenia róż powinna być żyzna, osuszona i kwaśna. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie preferencje róży krzewiastej, będzie kwitła obficie i przez długi czas..

Przed sadzeniem należy wyciąć korzenie sadzonki, usunąć suche i skrócić łodygi do 25 cm, a następnie opuścić sadzonkę do wody na kilka godzin. Dołek do sadzenia sadzonki powinien być nieco większy niż system korzeniowy rośliny, wraz z glinianą grudką. Glebę na dnie wykopu należy poluzować, a wykopaną z niej glebę wymieszać z kompostem i popiołem drzewnym, co znacznie zwiększy poziom jej żyzności. Następnie należy umieścić sadzonkę w przygotowanym otworze i stopniowo przykrywać ją żyzną glebą, okresowo ją miażdżąc. Następnie róża powinna być dobrze wypłukana, a wokół krzaka należy zrobić rowki, aby woda nie wyciekała podczas podlewania. Podlewanie trzeba będzie wykonać kilka dni po posadzeniu. Odległość między rzędami a krzakami musi wynosić co najmniej 1,5 metra.

Dbanie o róże w ogrodzie

Dbanie o róże w ogrodzie

Przez pierwszy rok po posadzeniu powój powinien ściskać wierzchołki pędów, a także pąki, które tworzą się wczesnym latem. Pozwoli to roślinie uzyskać więcej siły i mocy dzięki zdrowemu i mocnemu krzewowi. W środku lata konieczne będzie usunięcie dopiero po ich uformowaniu. Wtedy róża krzewiasta stanie się bardzo silna i raczej bezpretensjonalna. Opieka nad różą nie jest taka trudna, wystarczy regularnie podlewać i przycinać, usuwać chwasty i rozluźniać glebę, dokonywać niezbędnego nawożenia.

Podlewanie

Przez pierwszy rok po posadzeniu krzewy należy podlewać raz na dwa dni. Następnie należy ograniczyć podlewanie, a roślinę należy podlewać tylko wtedy, gdy jest to konieczne, gdy gleba jest sucha. Podlewanie powinno być umiarkowane, ale obfite. Woda do nawadniania nie powinna być zimna. Podlewanie należy wykonywać ostrożnie, aby nie wybić korzeni z gleby. Po zakończeniu kwitnienia należy przerwać podlewanie. Lepiej podlewać róże rano lub wieczorem przed nadejściem upałów.

Top dressing i nawozy

Po posadzeniu nie trzeba nawozić przez pierwszy rok. Ale od drugiego trzeba to zrobić. Róże w sprayu należy karmić cztery razy w sezonie. Na wiosnę; podczas tworzenia pąków; po zakończeniu okresu kwitnienia; przed zdrewnieniem. Po wiosennym przycięciu dodaj siarczan amonu (20 g). Po 2 tygodniach aplikację tego nawozu należy powtórzyć. Kiedy pąki są związane, musisz karmić różę azotanem amonu i superfosfatem (po 30 g) oraz solą potasową (10 g). Po zakończeniu okresu kwitnienia krzewy róż należy karmić zbilansowanym kompleksem nawozów mineralnych dla kwitnących roślin ogrodowych. Róże można nawozić zarówno nawozami mineralnymi, jak i materią organiczną. Popiół drzewny, gnojowica i kurze odchody to doskonałe nawozy organiczne..

Przenosić

Róże można przesadzać wiosną i jesienią. Ale co najlepsze, krzewy tolerują kwietniowy przeszczep. Przed przesadzeniem należy odciąć wszystkie gałęzie o dwadzieścia centymetrów, usunąć suche i uszkodzone pędy, a także wszystkie liście. Następnie musisz wykopać różę wraz z ziemistą bryłą, biorąc pod uwagę specyfikę jej systemu korzeniowego. Otwór do przeszczepu krzewów należy obficie podlewać. Przesadzam różę w taki sam sposób, jak sadzenie sadzonek.

Przycinanie róż w sprayu

Przycinanie i okrywanie róż na zimę. Strona"Świat ogrodu"Przycinanie i okrywanie róż na zimę. Strona

Najtrudniejszą częścią ucieczki jest przycinanie krzaków. Przycinanie jest konieczne wiosną, latem i jesienią. Wiosną musisz przeprowadzić przycinanie formacyjne i usunąć nadmiar i uszkodzone gałęzie. Latem konieczne jest przeprowadzenie przycinania sanitarnego i usunięcie wysuszonych pąków oraz ich niewielkie rozrzedzenie. Jesienią należy wyciąć wszystkie suche i uszkodzone gałęzie, które przeszkadzają w prawidłowym wzroście i rozwoju krzewu..

Musisz przycinać róże, zanim pąki zaczną puchnąć. Konieczne jest usunięcie wszystkich suchych i uszkodzonych gałęzi, a także tych, które rosną w niewłaściwym kierunku i zakłócają wzrost rośliny. Również podczas przycinania musisz uformować kształt korony. Przycinanie należy wykonywać wyłącznie ostrymi i wysterylizowanymi narzędziami. Pozwoli to uniknąć przedostawania się do buszu różnych bakterii, które mogą wywoływać różne choroby. Po przycięciu nacięcia należy pokryć lakierem ogrodowym..

Krzew róż po kwitnieniu

Po zakończeniu okresu kwitnienia konieczne jest stopniowe zaprzestanie podlewania krzewu. Pod koniec lata musisz nakarmić roślinę nawozem bogatym w fosfor i potas. Najlepiej usuwać młode pędy, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby zdążyły się wzmocnić przed nadejściem mrozu. Konieczne jest regularne usuwanie chwastów wokół rośliny i spulchnianie gleby. W drugiej dekadzie września krzew należy spryskać przygotowaną mieszanką żyznej gleby, piasku i torfu. Zakryty obszar należy przykryć folią..

Przygotowanie do zimy

Wszystkie uszkodzone, suche i nadmiarowe gałęzie należy usunąć, a nacięcia pokryć lakierem ogrodowym. Konieczne jest usunięcie liści z gałęzi i spalenie ich poza terenem terenu. Aby zapobiec zimowaniu szkodników w glebie i na roślinie, konieczne jest leczenie roztworem płynu Bordeaux. Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków róże powinny być pokryte suchymi liśćmi zdrowych roślin lub gałązek świerkowych. Zatrucia dla gryzoni należy rozsiewać obok krzaków, aby zimą nie uszkadzały rośliny. Na świerkowe gałęzie lub suche liście należy wylać dużą ilość śniegu, dzięki czemu róże będą lepiej znosić zimowe mrozy.

Choroby i szkodniki

Ze względu na źle wybrane miejsce do sadzenia róży i niewłaściwą jej pielęgnację, krzewy mogą zarażać takie choroby jak mączniak prawdziwy, pernonosporoza, czarna plama, rdza i chloroza. Choroby grzybicze można wyleczyć, spryskując krzak specjalnymi preparatami. Ale z chlorozą musisz walczyć z wprowadzeniem brakujących nawozów, ponieważ ta choroba występuje z powodu braku składników odżywczych i pierwiastków śladowych.

Krzew róży wpływa zarówno na szkodniki ssące, jak i gryzące. Odrosty to: mączliki, mszyce, kleszcze, łuski, skoczki. Ogryzarki to: chrząszcze, larwy błonkówek i gąsienice. Z powodu ataków tych szkodliwych owadów krzew traci efekt dekoracyjny, staje się słaby, zmniejsza się czas kwitnienia i obfitość. Aby pozbyć się tych szkodników, konieczne jest potraktowanie roślin specjalnymi preparatami. Ponadto, w celu zapobiegania, należy spryskać krzaki roztworem Actellika lub Karbofosa. Po jesiennym przycięciu należy zebrać wszystkie przycięte części krzewu i liści i usunąć z ogrodu.

Róże – sekrety uprawy (wideo)

Róże – wszystkie sekrety uprawy..Róże to wszystkie sekrety uprawy ...