Filodendron. Pielęgniarstwo i reprodukcja. Przeszczep i podlewanie

Filodendron pnący to roślina doniczkowa, która nie może rosnąć bez tak zwanej podstawy, jaką jest drzewo. Istnieje wiele odmian filodendronów. Roślina ta może osiągać ogromne rozmiary, dlatego najbardziej odpowiednie będzie dla nich przestronne pomieszczenie, w którym będzie wygodniej się rozwijać i będzie wyglądać o wiele ciekawiej..

Filodendron ma wielu tak zwanych krewnych, zarówno pod względem wielkości, jak i rozwoju. Jedną z najbardziej podobnych jest monstera (ona, podobnie jak filodendron, należy do rodziny aroidów, ale należy do nieco innego gatunku). Najbardziej przystępnym cenowo do uprawy w zwykłym małym mieszkaniu jest taki podgatunek filodendronu, jak wspinaczka. W przeciwieństwie do innych można ją wyhodować w zwykłej doniczce lub koszu, nie zajmie dużo miejsca, a na zaloty nie zajmie dużo czasu, ponieważ jest dość bezpretensjonalna i dobrze rośnie w cieniu.

Jest jeszcze kilka rodzajów tej kultury, które również całkiem dobrze będą się rozwijać w małym mieszkaniu. Można to uznać za filodendron pod tak interesującą „nazwą” jak warty. Liście tej rośliny są nieco bardziej dekoracyjne niż u innych gatunków, ale bez podstawy nie wyrośnie pięknie i zdrowo..

Sello to kolejny rodzaj filodendronów, który wyróżnia się pięknymi, ale wciąż dość małymi liśćmi. Chociaż wzrost tej rośliny osiąga maksymalnie 1,5 metra i wydaje się, że nie przyniesie niedogodności przy uprawie w ciasnym mieszkaniu, roślina może rosnąć dość obszernie na szerokość. Nawet jeśli rośliny różnią się wielkością lub są różnych typów, opieka nad nimi będzie dokładnie taka sama (jeśli kultura jest uprawiana w domu).

Opieka nad filodendronem wspinającym się w domu

Pielęgnacja filodendronów

Temperatura

Filodendron wspinaczkowy dobrze toleruje ciepło. Jeśli wiele innych roślin jest dość trudnych do zniesienia okresu letniego, to filodendron żyje dobrze, pod warunkiem, że jest stale zasilany wilgocią. Najbardziej komfortowa temperatura powietrza to 25 stopni. Zimą optymalna temperatura nie jest niższa niż 15 stopni. Przeciąg jest uważany za jedynego wroga, dlatego nie zaleca się uprawy roślin na ulicy..

Oświetlenie

Prawie wszystkie rodzaje filodendronów wolą rosnąć w wystarczająco jasnym świetle. Nawet jeśli zakład znajduje się w dużym foyer lub przestronnej hali, światło jest nadal potrzebne, pomimo tolerancji cienia. Jest tylko kilka gatunków tej kultury, które dobrze rosną w idealnym cieniu bez światła, takie jak pnący, a także rumieniec filodendron. Nie zapominaj, że bezpośrednie promienie słońca nie powinny padać na roślinę..

Podlewanie

Jak prawidłowo wyhodować filodendron wspinaczkowy w mieszkaniu

Filodendron pnący to roślina, która woli rosnąć z wystarczającą ilością wilgoci, dlatego jednym z głównych czynników dobrego wzrostu jest stałe dokładne podlewanie. Jest to szczególnie ważne w letnie dni, kiedy ziemia natychmiast wysycha. Po podlaniu, gdy ziemia jest całkowicie nasycona, spuszczoną wodę należy spuścić ze stanowiska. Ale zimą musisz dość ostrożnie podlewać roślinę. Jeśli temperatura powietrza jest wystarczająco niska, nadmierna wilgoć może być szkodliwa. Zarówno silne zalanie wodą, jak i wysychanie staną się destrukcyjne, dlatego należy uważnie monitorować zarówno temperaturę powietrza, jak i stan gleby. Ważnym punktem w podlewaniu jest woda – nie powinno w niej być wapna.

W związku z tym woda z kranu w mieszkaniu lub domu miejskim nie jest niebezpieczna dla kultury, ale woda ze studni lub wydobywana za pomocą studni, która koniecznie zawiera pewien procent wapna, najprawdopodobniej nie do końca nadaje się . Istnieje rodzaj filodendronu – filodendronu butelkowego, więc roślina ta może z łatwością wytrzymać kilka dni bez wilgoci, ale nie więcej. Gatunek ten gromadzi wodę w liściach, dzięki czemu bez problemu może żyć bez codziennego podlewania..

Poziom wilgotności

Dla filodendronów wspinaczkowych bardzo ważna jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza. Gdy na dworze jest zima, a w domach jest włączone ogrzewanie, powietrze jest raczej stęchłe i suche, dlatego warto codziennie spryskiwać liście wodą lub robić tzw. prysznic. Czasami podporą dla takiej rośliny jest specjalna fajka wykonana z włókien mchu lub kokosa. Nawilżenie może również dobrze nawilżyć filodendron. Należy pamiętać, że zarówno do podlewania, jak i do zwilżania rurka musi być letnia. Przetarcie wszystkich liści wilgotną szmatką doda roślinie nie tylko siły, ale także sprawi, że będzie jaśniejsza i piękniejsza. Wiele osób woli używać różnych past do liści..

Najlepszy opatrunek

Filodendron może odtworzyć prawie każdą część.

Wspinaczka filodendronów aktywnie rośnie przez około osiem z dwunastu miesięcy. Najbardziej energiczny wzrost trwa od marca do września. W tym okresie roślina szczególnie potrzebuje stałego karmienia. Kilka razy w miesiącu podczas aktywnego wzrostu konieczne jest karmienie kultury. Co najlepsze, nadają się do tego specjalne nawozy, które wypełniają rośliny wszystkimi niezbędnymi składnikami i substancjami. Uważa się, że jeśli nawóz zawiera azot, roślina będzie rosła szybciej. Dlatego jeśli nie ma specjalnej potrzeby pilnego wzrostu, musisz wybrać nawóz bez azotu..

Przenosić

Filodendron pnący wymaga okresowego przesadzania. Młodą roślinę przesadza się każdej wiosny, a od trzeciego roku życia można ją przesadzać w odstępach dwuletnich. Ponieważ kultura powiększa się z każdym rokiem, doniczka powinna być co roku bardziej przestronna niż poprzednia. W przypadku już wyrośniętych roślin wystarczy po prostu zmienić glebę od góry, przesadzanie nie jest już konieczne. Tylko doniczka powinna odpowiadać wielkości uprawy, ponieważ roślina po prostu umiera w ciasnych warunkach. Istnieje kilka opcji składu ziemi, ale najlepsza jest mieszanka ziemi darniowej, torfowej i próchnicznej oraz dodanie piasku. W przypadku roślin dorosłych odpowiednia jest mieszanka gleby torfowej, iglastej i liściastej z piaskiem..

Reprodukcja filodendronu wspinaczkowego

filodendron może być dość niebezpieczny dla zdrowia człowieka

Filodendron wspinaczkowy może się rozmnażać w niemal każdej jego części. Do rozmnażania można wziąć część pnia, wierzchołek rośliny, bezpośrednio korzenie, liście, nasiona. Rozmnażanie filodendronu z sadzonkami wierzchołkowymi jest najczęstsze. Najważniejszym warunkiem, aby wszystko poszło dobrze, jest temperatura do 30 stopni i odpowiednio wysoka wilgotność. Dlatego lepiej rozmnażać filodendron latem lub wiosną, zimą bardzo trudno jest stworzyć odpowiednie warunki do takiego procesu. Aby stworzyć niezbędną wilgotność, możesz wziąć specjalną szklaną lub polietylenową nakrętkę, zwykły słoik. Aby sadzonki dobrze rosły, muszą być stale wentylowane. Należy to robić co dwa dni lub częściej. Jeśli łodyga się zakorzenia, lepiej zrobić to za pomocą wilgotnego piasku. Filodendron należy okresowo przycinać, co pozwoli mu lepiej rosnąć, odmłodzić.

Szkodniki i choroby

Jeśli filodendron pnący jest odpowiednio pielęgnowany, wszystkie wymagania są spełnione, to szkodliwe owady go nie zaatakują. Ale w zasadzie istnieje kilku wrogów dla tego typu roślin. Najbardziej niebezpieczna jest pochwa. Jest niebezpieczna, ponieważ w pierwszych odstępach czasu, kiedy się pojawia, w ogóle nie jest widoczna, jest tak skąpa. Ale osiadłszy na liściach rośliny, owad łuski zaczyna ssać sok, w wyniku czego kultura wysycha, liście więdną, a na końcu roślina po prostu umiera. Przędziorki i wciornastki to inni nieprzyjemni wrogowie, którzy również szkodzą roślinie..

Należy pamiętać, że wspinaczka na filodendron może być dość niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Wytwarzany przez nie sok może mieć bardzo zły wpływ na błonę śluzową i tylko na skórę. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju obrażeń, musisz podjąć środki ostrożności. Podczas pielęgnacji filodendronów wspinaczkowych konieczne jest noszenie rękawiczek, aby sok nie spadł na odsłoniętą skórę. Narzędzie, którym opiekuje się kultura, musi być dokładnie umyte, podobnie jak ręce, mimo że nosiły rękawiczki. Jeśli w domu są dzieci, w żadnym wypadku nie wolno im dotykać rośliny. Zwierzęta również muszą być trzymane z dala od filodendronu, ponieważ najtrudniej im wyjaśnić, że jest niebezpieczny..