Roślina kalii

Calla (Calla) to wieloletnia roślina zielna z rodziny Aroid. Kwiat jest również nazywany zantedeschia, calla lub arum. Ojczyzną tej pięknej rośliny jest RPA, gdzie kalia rośnie wśród bagien. Duże liście z długimi ogonkami sięgają półtora metra, kwiatostan w kształcie ucha jest obramowany białym kocem. Kiedy jest gorąco i sucho, kwiaty wydzielają lekki owocowy aromat..

Kalie to kwiaty panny młodej i wyrafinowane wyrafinowanie, które zachwycają długim kwitnieniem i bezpretensjonalnym usposobieniem. Nie wszyscy wiedzą, że kalię można uprawiać nie tylko w domu, jak kwiat w pomieszczeniach, ale także na osobistej działce, na podwórkach. Oczywiście na otwartym polu wymaga większej uwagi, ale dla tak rzadkiego piękna jest jej to wybaczone..

Calla jest uważana za rodzinny urok i symbol szczęścia małżeńskiego. Zwyczajowa biała kalia jest ceniona za niezwykły kształt pąka, który składa się z szerokiego, stłoczonego płatka i dużej kolby, która wygląda na środek. Egzotyczny wygląd kwiatu nie pozostawia nikogo obojętnym, dlatego wielu decyduje się na założenie kultury na swoim parapecie.

Historia powstania rośliny pełna jest tajemniczych legend i przesądów. Na przykład Europejczycy mają zwyczaj przynoszenia kalii na pogrzeby, dlatego często nazywa się je kwiatami śmierci za plecami. Jednak wierzyć lub nie w przestarzałą wiarę to sprawa każdego. Dla większości ogrodników bezpretensjonalne, długo kwitnące i wielokolorowe lilie calla wywołują tylko zachwyt i podziw..

Opis lilii Calla

Opis lilii Calla

Podstawą rośliny są nagie łodygi kwiatowe i duże blaszki liściowe. Liście mogą różnić się kształtem. Rozbieżność w strukturze zewnętrznej zależy od przynależności gatunku. W szczycie sezonu wegetacyjnego płytki w kształcie strzały są pomalowane na jasne naturalne odcienie: szmaragd, malachit, musztardę lub ciemnozieloną. Liście wielu odmian hybrydowych zawierają białe plamki. Wysokość dorosłych krzewów wynosi około 1-2,5 m.

Lilie Calla kwitną prawie o każdej porze roku i można je znaleźć wszędzie. Płatek, z którego rodzi się kielich, jest tylko jeden. Przypomina wielobarwną lub śnieżnobiałą narzutę, skręconą w tubę o średnicy do 20 cm.Rurkowatej narzuty towarzyszy umieszczone pośrodku żółte ucho, które kwitnie małymi kwiatami. Podczas kwitnienia lilie calla wydzielają wokół subtelny aromat wanilii.

KALLA w domu. Legenda o pochodzeniu KALLA. Sadzenie i opuszczanie.KALLA w domu. Legenda o pochodzeniu KALLA. Sadzenie i opuszczanie.

Krótkie zasady uprawy domowych lilii kalii

Tabela przedstawia krótkie zasady pielęgnacji lilii kalii w domu..

Poziom oświetlenia Roślina preferuje miejsca dobrze oświetlone, a nawet półcień..
Temperatura zawartości Temperatura pokojowa jest optymalna dla normalnego wzrostu roślin. Zimą, podczas odpoczynku – w granicach 14-18 stopni.
Tryb nawadniania Roślina lubi wilgoć i potrzebuje obfitego podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia..
Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność jest odpowiednia dla optymalnego rozwoju kwiatów.
Gleba Optymalna gleba to mieszanka torfu, ziemi ogrodowej, piasku i próchnicy (lub zgniłego obornika).
Najlepszy opatrunek W okresie wegetacji gleba jest wzbogacana nawozami azotowymi. W momencie zawiązywania się pąków rozpoczyna się nawożenie związkami fosforowo-potasowymi.
Przenosić Wymagany jest coroczny przeszczep cebul roślinnych.
Przycinanie Po odczekaniu na ostateczne wyschnięcie liści, rośliny są cięte u nasady wraz ze strzałkami.
Kwiat W warunkach wewnętrznych kwitnie dwa razy w roku, czas pojawiania się kwiatów to maj i październik..
Okres uśpienia Kwiat ma wyraźny okres uśpienia, który rozpoczyna się późną jesienią..
Reprodukcja Bulwy, nasiona, pędy.
Szkodniki Mszyce, przędziorków.
Choroby Szara i bakteryjna zgnilizna, zaraza, antrakoza.

Pielęgnacja lilii Calla w domu

Pielęgnacja lilii Calla w domu

Uprawa lilii calla w domu jest bardzo prosta, jeśli zastosujesz się do prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji. Nawet niedoświadczony hodowca poradzi sobie z uprawą kalii w doniczce, ale ważne jest, aby wyraźnie rozróżnić warunki przetrzymywania.

Opieka nad liliami domowymi, które wchodzą w aktywny okres wegetacyjny, i opieka nad nimi w okresie uśpienia są znacząco różne. Aby zapobiec gniciu i śmierci kwiatu, a także dłużej zachować świeżość pąków, konieczne jest przestrzeganie ogólnych zasad uprawy roślin bulwiastych..

Oświetlenie

Lilie Calla preferują miejsca dobrze oświetlone, a nawet półcień, więc hodowca nie musi się tym martwić. W mieszkaniach bardziej wskazane jest umieszczenie donicy na parapetach skierowanych na zachód lub wschód. Od strony południowej okno jest osłonięte przezroczystą zasłoną lub donica jest przesunięta na krawężnik, aby chronić ją przed słońcem. Obliczenia nie uwzględniają jednak strony północnej, gdzie godziny dzienne są znacznie krótsze. Latem roślinę można wynieść na zewnątrz, chroniąc ją przed palącym słońcem.

Temperatura

Kalia wewnętrzna

Optymalna temperatura dla lilii kalii w pomieszczeniach wynosi 20-25 stopni. Jeśli termometr spadnie do 8 stopni, kwiat prawdopodobnie nie umrze, ale kwitnienie zostanie zakłócone. Podczas uprawy różnorodnych odmian obserwuje się inny reżim temperaturowy:

 • 18-20 stopni to odpowiednia temperatura do aktywnego wzrostu liści i wypuszczania strzał;
 • 25-27 stopni – temperatura tworzenia i otwierania pąków.

Wyblakłe rośliny są utrzymywane w cieple przez tydzień. Następnie kwiat można przygotować do zimowania. Lilie Calla wszystkich odmian boją się przeciągów, dlatego lepiej trzymać doniczki przy zamkniętych oknach..

Podlewanie

Wiosną i latem, gdy krzewy wyrastają z liści i tworzą pąki, gleba wokół rośliny jest obficie nawilżona. Następne podlewanie odbywa się na dobrze wysuszonej warstwie gleby. Odmiany kłącza podlewa się w sposób dolny – przez paletę lub w tradycyjny sposób – zwilżając glebę od góry do korzenia. Odmiany wyhodowane z bulw nie reagują dobrze na wilgoć. Są wyposażone w podlewanie przez paletę.

Objętość wprowadzonej wody zależy od stanu gleby. Jeśli wierzchnia warstwa jest sucha, na dorosły krzew zużywa się około 0,5 litra wody. Przy słonecznej pogodzie podlewaj co najmniej 2 razy w tygodniu.

Woda do nawadniania jest broniona przez co najmniej jeden dzień, a woda pobierana z kranu jest filtrowana. Im bardziej miękka woda, tym lepiej. Zantedeschia woli rosnąć w wilgotnym pomieszczeniu. W suchym klimacie rośliny wydają się ospałe i matowe. Białe lilie calla szczególnie potrzebują wilgoci.

Poziom wilgotności

Warunki wilgotności dla lilii kalii

Aby stworzyć dopuszczalne warunki wilgotności dla lilii kalii, stosuje się kilka metod:

 • w pobliżu doniczki zainstalowany jest pojemnik z wodą;
 • doniczka jest umieszczona na tacy, na której wylewa się mokre kamyki;
 • rozpylać w powietrzu;
 • lub możesz kupić specjalny nawilżacz powietrza.

Roślinę regularnie wyciera się z kurzu wilgotną gąbką, ponieważ szerokie liście są doskonałym odpylaczem. Odmiany z solidnymi białymi pąkami są rozpylane z butelki ze spryskiwaczem.

Wybór pojemności

Domowe lilie kalii sadzi się w doniczkach o średnicy ścianki do 20 cm. Dla dzieci odpowiednie są kompaktowe doniczki o szerokości 10 cm. Wysokość pojemnika na gatunki etiopskie powinna wynosić co najmniej 60 cm, aby kłącze miało wolną przestrzeń na wzrost.

Gleba

Możesz kupić domowe lilie calla w specjalistycznym sklepie lub możesz je zrobić samemu. Optymalną glebą do uprawy kalii w doniczce jest mieszanka torfu, ziemi ogrodowej, piasku i próchnicy (lub zgniłego obornika). Wymienione składniki są pobierane w równych ilościach.

Najlepszy opatrunek

Lilie Calla

Intensywność aplikacji i rodzaj opatrunku zależy od fazy, w której znajduje się kalia. Na przykład w okresie wegetacji gleba jest wzbogacana nawozami azotowymi, które zwiększają przyrost masy liściastej. W momencie zawiązywania się pąków rozpoczyna się nawożenie związkami fosforowo-potasowymi. Dzięki nim wydłuża się czas kwitnienia..

Pokarmy uzupełniające wprowadza się stopniowo, około 20-25 dni po posadzeniu. Mieszanki azotowe podawane są co dwa tygodnie. Granulki potasowo-fosforowe są dodawane trzy razy w miesiącu.

Etiopskie lilie kalii preferują mieszanki odżywcze sprzedawane przez hodowców storczyków. Lilie bulwiaste są dostarczane z pokarmami uzupełniającymi tylko w pierwszym trymestrze od początku sezonu wegetacyjnego..

Przenosić

Przeszczep i pielęgnacja, rośliny kalii.Transplantacja i pielęgnacja, rośliny kalii.

Przesadzanie lilii bulwiastych i kłączowych jest znacząco różne. Gatunki etiopskie są przesadzane w specyficzny sposób. Krzewy przesadza się zwykle w lipcu. W nowej doniczce korzenie znajdują się na tym samym poziomie, co w starej doniczce. Co więcej, tylko jeden krzew zakorzenia się w jednym pojemniku. Kłącze pokryte jest ziemią, dzięki czemu korzenie pokryte są podwójną warstwą. Podlewanie przeszczepu.

Bulwiaste lilie kalii są przenoszone w nowe miejsce w inny sposób. Materiał do sadzenia jest suszony na słońcu przez kilka dni. Dozwolone jest sadzenie 2-3 cebulek w jednej doniczce. Podłoże powinno zakrywać cebulki o 1 cm, przesadzone kwiaty podlewać przez 2 lub 3 tydzień od momentu sadzenia. Przeszczep najlepiej wykonać w marcu..

Okres uśpienia

Okres spoczynku lilii domowej kalii

Kalia domowa ma wyraźny okres odpoczynku. Dlatego podejście do pielęgnacji powinno być zasadniczo odwrotne, aby roślina, tak jak powinna, odpoczywała i zyskiwała siłę. Jeśli zepsujesz ten okres górnym opatrunkiem lub obfitym podlewaniem, możesz zakłócić dalszy rozwój pąków i czas kwitnienia krzewów..

W wielobarwnych liliach kalii (lub Mix) stan uśpienia występuje późną jesienią. Dopiero wiosną budzą się ze snu zimowego. Zrozumienie, że kwiat przygotowuje się na wakacje, jest dość proste:

 • płatki zmieniają kolor z koloru na zielony;
 • opadanie blaszek liściowych;
 • roślina traci swoje walory dekoracyjne.

Po odczekaniu na ostateczne wyschnięcie liści lilie kalii są cięte u nasady wraz ze strzałkami. Wydobyte z ziemi bulwy strząsa się z podłoża i umieszcza w papierowych workach z trocinami. W ten sposób bulwy są z powodzeniem przechowywane do wiosny. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu ustabilizowała się do 5 stopni. Nie ma potrzeby podlewania i nawożenia przyszłego materiału do sadzenia.

Odmiany kłącza są uśpione w miesiącach letnich, kiedy obserwuje się żółknięcie liści. Doniczki wynoszone są na zewnątrz, z dala od słońca i deszczu. Latem kalii można sadzić bezpośrednio pod drzewami. Świeże powietrze dobrze im zrobi. Jednak wraz z nadejściem jesiennej chłodnej pogody przesadza się je z powrotem do doniczki..

Do zimowania lilie kalii są przestawiane w ogrzewanych pomieszczeniach, w których wskaźniki temperatury są utrzymywane w granicach 14-18 stopni. Aby cebula przetrwała zimę i obficie kwitła latem, materiał jest starannie przechowywany i chroniony przed wilgocią i pleśnią..

Kwiat

Lilie Calla w doniczce

W warunkach wewnętrznych kwiaty kalii kwitną dwa razy w roku, czas pojawiania się kwiatów to maj i październik. Kwiaty nadają się do cięcia. W okresie kwitnienia roślina potrzebuje dobrego podlewania. Po kwitnieniu lilie kalii należy podlewać raz w tygodniu. Niektórzy hodowcy kwiatów stosują następującą technologię: od początku sierpnia podlewanie zostaje zatrzymane, wznawiając je po półtora miesiąca..

Pomyślne kwitnienie kalii w domu zależy od następujących warunków:

 • Właściwa pielęgnacja w okresie wegetacyjnym.
 • Pełny odpoczynek rośliny w okresie jesienno-zimowym.
 • Nawożenie nawozami mineralnymi podczas dojrzewania i otwierania pąków.
 • Terminowy przeszczep.
 • Długość godzin dziennych (słabe oświetlenie prowadzi do żółtych liści).

Metody hodowli lilii domowych kalii

Metody hodowli lilii domowych kalii

Lilie Calla w doniczce są rozmnażane za pomocą bulw, potomstwa i nasion. Pierwsze dwie metody są najczęściej stosowane przez hodowców kwiatów..

Rozmnażanie bulw

Te podziemne organy występują w kolorowych odmianach. Na początek cebulki potomne są oddzielone od wspólnego systemu korzeniowego. Dzieci wybierają grubość nie większą niż 0,5 cm. Nie będziesz musiał szczególnie się starać, cebulki łatwo się odbijają. Plastry posypuje się kruszonym węglem, aby nie wywołać infekcji.

Metoda hodowli bulw jest najwygodniejsza, ponieważ w ciągu roku gromadzi się dużo dzieci.

Małe młode cebulki rosną na podłożu torfowo-piaszczystym. Bulwy są przechowywane w skrzynkach lub doniczkach w ciepłym pomieszczeniu. Dzieci o średnicy od 1,5 do 2 cm można sadzić w ziemi bez wcześniejszego przygotowania.

Reprodukcja podziału bulw kaliiReprodukcja podziału bulw kalii

Uprawa z nasion

Metoda rozmnażania nasion jest pracochłonna i nie zapewnia stuprocentowego kiełkowania. Ta metoda jest popularna wśród hodowców, którzy uprawiają kalii w celach komercyjnych..

Rozważ procedurę rozmnażania nasion:

 1. Przed siewem materiał moczony jest przez 6 godzin w specjalnym stymulatorze wzrostu.
 2. Namoczone nasiona wylewa się na wilgotną szmatkę i przechowuje na parapecie do czasu wyklucia. Nie zapomnij ponownie zmoczyć serwetki wodą.
 3. Nasiona z kiełkami wysiewa się w mieszaninie torfu i piasku na głębokość nie większą niż 1 cm.Tu pozostaną, dopóki nie staną się silniejsze.
 4. Aby zapobiec gniciu upraw, są one podlewane przez paletę..

Reprodukcja za pomocą pędów

Rozmnażanie pędów jest odpowiednie dla białych lilii calla. Kłącze tych kwiatów zawiera wiele małych potomków. Niektórzy mają czas na zdobycie własnych kiełków. Potomstwo jest starannie odcinane czystym zaostrzonym nożem, dezynfekując przecięty obszar. Są dość niezależne, szybko dostosowują się do nowego miejsca i są bezpretensjonalne w opiece..

Potomstwo, na którym zachowany jest punkt wzrostu i korzenie, jest oddzielone od głównego krzewu. Aby odciąć nawet jedno potomstwo, kwiat jest całkowicie wolny od wszystkich dzieci, w przeciwnym razie roślina zdobędzie kwiaty.

Choroby i szkodniki

Choroby i szkodniki kalii domowej

Wśród powszechnych chorób domowych lilii kalii są:

 • Szara zgnilizna – żółtawe bolesne plamy na liściach i kwiatach, które pod wpływem wilgoci brązowieją i porastają szarymi puszystymi chwastami.
 • Zgnilizna bakteryjna – gdy najpierw dochodzi do gnicia organów naziemnych kwiatu, a następnie infekcja przechodzi do kłącza.
 • Zaraza późna – objawia się ostrym zażółceniem liści i szypułek. Zmienia kolor, krzak szybko wysycha.
 • Antrakoza to kolejna choroba związana z pojawianiem się brązowych smug na powierzchni liści. Z biegiem czasu ogniska powiększają się, a płytki pękają i obumierają..

Krzewy dotknięte zgnilizną bakteryjną są prawie odporne na leczenie. Kwiaty są wykopywane i niszczone poza miejscem. Możliwe jest zatrzymanie infekcji szarą zgnilizną, zarazą późną i antrakozą na wczesnym etapie..

Od owadów lilie kalii przyciągają mszyce i przędziorków. Mszyce łatwo zauważyć dzięki lepkim plamom na liściach. Przędziorek pozostawia ledwo zauważalną pajęczynę na częściach naziemnych. Aby uratować roślinę przed owadami, stosuje się preparaty owadobójcze, którymi traktuje się liście i szypułki..

Dlaczego lilie calla nie kwitną

Dlaczego lilie calla nie kwitną?Dlaczego lilie calla nie kwitną?

Błędy przy uprawie kalii domowej podczas aktywnego wzrostu prowadzą do tego, że krzewy słabo kwitną, a pąki wyglądają nieatrakcyjnie.

Kwitnienie wymaga dużej ilości energii od kalii. Aby uzupełnić zapasy składników odżywczych, krzewy nawożone są nawozami azotowymi i fosforowo-potasowymi. Dokarmianie uzupełniające powinno być regularne.

Białe lilie calla nie zakwitną, jeśli potomstwo zostanie odcięte. Odmiany kolorowe są mniej kapryśne, jednak nagromadzenie dzieci może prowadzić do braku pąków. Pamiętaj też o obowiązkowym corocznym przeszczepie. Gleba pozbawiona składników odżywczych hamuje proces pączkowania.

Odpowiednie oświetlenie uważane jest za gwarancję obfitego kwitnienia. Oczywiście w półcieniu roślina nie obumrze, ale też nie zakwitnie bujnie..

Najczęściej zadawane pytania dotyczące uprawy kalii w doniczce

 • Czy bulwy można zimować w słabo zacienionych miejscach? Poziom oświetlenia podczas przechowywania cebul w żaden sposób nie wpływa na kiełkowanie ani bezpieczeństwo materiału sadzeniowego. Niektórzy hodowcy owijają bulwy papierem i przechowują je w komorze warzywnej lodówki lub piwnicy..
 • Czy lilie kalii w domu zamarzną, jeśli latem wyniesiesz doniczkę na zewnątrz? Świeże powietrze nie zaszkodzi odmianom kłączy, a gatunki bulwiaste można bezpiecznie przesadzić do ogrodu.
 • Dlaczego lilie kalii łamią ogonki liściowe? Czasami ogonki liściowe nie wytrzymują ciężkich liści i pękają. Może się to również zdarzyć, gdy roślina nie ma wystarczającej ilości światła i się rozciąga lub gdy nie ma wystarczającego podlewania. Aby zmniejszyć uszkodzenia, wokół krzaka montowana jest rama lub pień jest związany..

Rodzaje i odmiany lilii calla ze zdjęciami i nazwami

Istnieje kilka rodzajów lilii kalii: etiopskie, elliot i remann. Hybrydy międzygatunkowe również należą do wspólnego mianownika. Jednak w dawnej literaturze botanicznej do niedawna opisywano tylko 2 gatunki: etiopski i bagienny. Niedawno naukowcy postanowili połączyć wszystkie kwitnące lilie kalii w jeden rodzaj. Wyżej wymienione nazwy kwiatów są hodowane specjalnie na sprzedaż w wielu krajach, a następnie eksportowane do bukietów ciętych. Aby uprościć terminologię w branży kwiatowej, lilie kalii połączono pod jedną nazwą..

Calla etiopska (Calla aethiopica)

Calla etiopska

Równie znana odmiana, różniąca się rodzajem systemu korzeniowego. Jeśli reszta rodziny ma cebulki (bulwy) jako główny narząd podziemny, to z kłącza wyrasta kalia etiopska. Korzeń otacza dużą liczbę potomstwa. Ten dość duży gatunek osiąga metr wysokości. W chłodnym klimacie długo odpoczywa.

Kultura jest kochająca wilgoć, ozdobiona liśćmi w kształcie strzały, często przypominająca serce. Konsystencja liścia jest gęsta i mięsista. Długość największych płyt wynosi do 0,5 m, a szerokość do 0,25 m. Gatunek ten charakteryzuje się jasnozielonym kolorem. W niektórych odmianach liście nie są monochromatyczne, ale z białymi plamami..

Białe kwiaty w kształcie lejka osadzone są na wyprostowanej, równej szypułce. Płatki rozszerzają się na końcach i chowają w środku żółtawą kolbę.

Typowe odmiany gatunków etiopskich to:

 • Zielona bogini – kwiat z egzotyczną dwukolorową woalką. Główny ton pąka jest biały, ale bliżej łodygi staje się jasnozielony.
 • Childsiana – krótki krzew, który charakteryzuje się przedłużonym kwitnieniem, pod warunkiem przestrzegania instrukcji pielęgnacji.

Lilie etiopskie kwitną dwa razy w roku. Po raz pierwszy roślina otwiera pąki w maju. Trzymają strzały do ​​połowy czerwca. Ponowne kwitnienie następuje we wrześniu i trwa do pierwszych chłodów w październiku..

Calla Elliottiana

Calla Elliott

Przedstawicielami gatunku są duże bulwiaste lilie kalii o szerokich sercowatych lub owalnych liściach. Powierzchnia talerzy usiana jest małymi białymi drobinkami, które rzucają się w oczy na tle ciemnozielonej zieleni.

Wewnętrzna część płatka, podobnie jak kolba kukurydzy, ma kolor cytrynowy, a zewnętrzna część jest zielona. W wyniku masowej hybrydyzacji w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych kolorowych odmian Elliot:

 • Vermeer – kwiat ozdobiony ząbkowanymi falistymi liśćmi i niezwykłym lejkiem. Wewnątrz białej narzuty wyraźnie widoczna jest fioletowa plama..
 • Czarnooka piękność – różni się kremowymi kwiatami z ciemnofioletowym środkiem.
 • Żółty róg – tradycyjny mieszkaniec działek ogrodowych.

Calla rehmannii

Calla Remann

Karłowate bulwiaste kwiaty nazywane są Remanną. Ich łodygi sięgają zaledwie pół metra. Gatunek ten był używany do tworzenia różnobarwnych różowych, liliowych, fioletowych, a nawet czarnych odmian hybrydowych..

Szczególnie interesujące są następujące odmiany:

 • Wieczór – uprawne ciemnofioletowe kwiaty.
 • Babie lato – posiada lejki z odcieniem granatu.
 • Kameleon – hybryda brzoskwiniowo-złota.

Calla Mix

Calla Mix

Na łamach nowoczesnych encyklopedii kwiaciarstwa pojawiły się takie odmiany jak Calla lilies Mix – masywne krzewy z kolorowymi kolorowymi kwiatami, siedzące na maczugach lub zjeżdżalniach alpejskich. Jednak nazwa „Mix” odnosi się tylko do mieszanki różnych odmian uprawianych w tej samej doniczce. Do takich eksperymentów nadają się tylko hybrydy Remanna lub Elliota z narządami podziemnymi w postaci bulw. Rośliny kłącza nie lubią z nikim współistnieć i dzielić doniczkę.