Jakobinia

Jacobinia lub Justitia to roślina kwitnąca do wnętrz z rodziny Acanthus. Najpopularniejszy kwiat w tropikach Ameryki Łacińskiej. W rodzaju jest około 50 gatunków. Jest to wiecznie zielona bylina, która może urosnąć do rozmiarów małego krzewu o wysokości 1,5 m..

Zasadniczo kwiat rośnie w swoim naturalnym środowisku. W domu uprawia się tylko trzy rodzaje jakobinii: polowe, jaskrawoczerwone i mięsnoczerwone. Należy zauważyć, że wszystkie gatunki są niezwykle piękne, ale z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu te trzy gatunki stały się najbardziej popularne wśród hodowców kwiatów..

Jakobinia to jedna z tych roślin domowych, które przyciągnęły uwagę amatorów, zarówno gatunków kwitnących, jak i liściastych. Równie piękna jest z kwiatami i podczas ich nieobecności. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że Jakobinia wcale nie jest kapryśna i nie wymaga specjalnej opieki, możesz bez wahania dodać ją do listy tych roślin, od których powinna zacząć młoda kwiaciarnia..

Nawiasem mówiąc, ciekawy szczegół – Jakobinia jest prawie niemożliwa do kupienia w kwiaciarni. Ale na targach z pewnością pojawi się więcej niż jeden gatunek tej rośliny. Możesz również skontaktować się z osobami, które uprawiają kwiaty w szklarniach..

Opis rośliny Jacobinia

Łodyga rośliny zwykle rozciąga się w górę, ale może się lekko rozgałęziać, z czasem drżeć. Liście są jasnozielone, błyszczące, owalne. Podczas kwitnienia można zobaczyć duże kwiatostany w kształcie świec. Kwiaty składają się z ogromnej liczby opadających płatków w kolorze różowym, czerwonym, pomarańczowym lub białym. Kwiatostany mogą znajdować się zarówno na pędach, jak i na wierzchu rośliny. Kwitnienie trwa 2 tygodnie.

Opieka nad Jacobinią w domu

Opieka nad Jacobinią w domu

Lokalizacja i oświetlenie

Do aktywnego kwitnienia i dobrego rozwoju roślina potrzebuje jasnego, nie bezpośredniego światła, ale w zimnych porach roku potrzebuje około 3-4 godzin bezpośredniego słońca. Jeśli jakobinia rośnie w domu, latem należy ją chronić przed palącym słońcem. Jeśli to możliwe, możesz wyjść na świeże powietrze. Konieczne jest przykrycie kwiatu tylko przed upałem dnia. Przyzwyczajanie się do słońca powinno być stopniowe. Zwłaszcza jeśli kwiat jest w domu, a słońce w pokoju nie otrzymało zbyt wiele. Ponadto nie można umieszczać bezpośrednio po zakupie w bezpośrednim świetle słonecznym..

Temperatura

Jacobinia preferuje umiarkowane temperatury w pomieszczeniach. Ale biorąc pod uwagę zalecane przenoszenie na świeże powietrze latem, jasne jest, że łatwo przystosowuje się do letnich upałów. Idealna temperatura latem to 20-25 stopni, zimą przynajmniej 16 stopni. To prawda, że ​​istnieją Jacobinia z pojedynczymi kwiatostanami. Odpowiednie dla nich są zimowe temperatury 6-10 stopni. Jeśli zrobi się cieplej, gatunki te prawdopodobnie nie zakwitną. Jest to oczywiście problematyczne dla hodowli, więc gatunki kochające zimno nie są zbyt powszechne. Wystarczająco trudno jest utrzymać je tak chłodne.

Podlewanie

Tutaj Jacobinia nie wyróżnia się oryginalnością. Podobnie jak większość roślin, latem wymaga obfitego podlewania. Jak tylko wierzchnia warstwa gleby wyschnie, dodaj wodę. Ale upewnij się, że nie ma nadwyżek, w przeciwnym razie ziemia stanie się kwaśna, a korzenie zaczną gnić. Jeśli woda wypłynie na talerz pod garnkiem, koniecznie ją spuść. Zimą zmniejsza się podlewanie, ale trzeba przyjrzeć się sytuacji. Podlewanie zależy przede wszystkim od temperatury pokojowej. Jeśli kwiat znajduje się w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza na parapetach, trzeba coraz bardziej obficie podlewać..

Wilgotność powietrza

Rosnąca Jakobinia

Jakobinia nie toleruje dobrze suchego powietrza. Roślinę należy regularnie spryskiwać. Przetrzyj liście wilgotną gąbką i weź mały prysznic, pokrywając ziemię plastikiem. Możesz umieścić garnki w tacy z wodą lub mchem, kamykami, keramzytem, ​​które są stale zwilżane. Najważniejsze, że woda z patelni nie spada na talerz pod doniczką. A lepiej połączyć wszystkie rodzaje nawilżania powietrza.

Top dressing i nawozy

W okresie kwitnienia co dziesięć dni należy dodawać do wody opatrunek górny (zarówno organiczny, jak i mineralny) w celu nawadniania. Ewentualnie podlej glebę dużą ilością wody przed użyciem nawozów. Ale nie przesadzaj z dawką top dressingu. Jeśli przekarmisz roślinę, prawie na pewno nie zakwitnie..

Przenosić

Zazwyczaj Jacobinia jest przesadzana raz w roku, kiedy staje się ciasna w doniczce. W sezonie letnim zdarzają się rzadkie przypadki, kiedy przeszczep jest wymagany dwa, a nawet trzy razy w roku. Podczas przesadzania rośliny doniczka musi być większa o jeden rozmiar. Wielu początkujących hodowców popełnia błąd, używając doniczki. Kategorycznie nie da się tego zrobić z prostego powodu – będzie dużo ziemi, co oznacza, że ​​będzie mnóstwo wody. A ten nadmiar doprowadzi do zakwaszenia gleby, a w rezultacie do złych wyników..

Drenaż jest ważnym szczegółem podczas przesadzania Jakobinii. Drenaż służy dwóm celom. Pierwsza gromadzi wodę. Po drugie, usuwa nadmiar wilgoci z ziemi. Jako drenaż można użyć keramzytu (ale nie budowlanego!), fragmentów starego glinianego garnka i, z luźną ziemią, kawałków pianki.

Gleba

Gleba

Możesz zebrać każdą ziemię, nawet ogród. Ale jeśli „właściciel” chce stworzyć komfort dla swojego „zwierzaka”, lepiej użyć gleby próchnicznej. Samo gotowanie nie będzie trudne – piasek, humus, torf, ziemia liściasta (1-1-1-3). W młodym lesie lepiej jest wziąć wierzchnią warstwę gleby liściastej. Warto zwrócić uwagę na glebę pod lipę, klon i orzech. Ale najlepiej unikać wierzby i dębu. Najlepiej byłoby, gdyby humus był pobierany po oczyszczeniu szklarni. Piasek potrzebuje bieli rzeki. Jeśli używasz morskiego, należy go kilkakrotnie umyć. I lepiej w ogóle nie używać konstrukcji.

Przycinanie

Jeśli hodowca nie jest obojętny na wygląd jakobini i chce uzyskać piękną roślinę z wieloma gałęziami i kwiatami, to regularne przycinanie jest niezbędnym warunkiem. Jeśli dążysz do niskiego, ale obszernego kwiatu, przycinanie należy rozpocząć od momentu, gdy roślina dorośnie do 15-20 cm.

Gdy roślina jest młoda, wykonuje się szczypanie trzecich liści w pąkach. Gdy dorośniesz (zwykle w drugim roku), możesz zacząć przycinać. Co więcej, trzeba to zrobić bez żalu, ale i bez fanatyzmu. Pędy przycina się maksymalnie do połowy, tak aby pozostały 2-4 guzki. Każdy odcięty pęd daje 2-4 wierzchołki. Jeśli hodowca regularnie, co roku, przycina śliwki, za kilka lat otrzyma krótką i bujną roślinę.

Reprodukcja Jakobinii

Reprodukcja Jakobinii

Najczęściej Jacobinia rozmnaża się za pomocą sadzonek. Optymalnym okresem rozmnażania przez sadzonki jest koniec zimy. Po przycięciu rośliny weź łodygę z dwoma węzłami. Wysuszyć lekko (w ciągu 24 godzin, maksymalnie dwie) i posadzić w mieszance torfu i piasku. Można przykryć torbą, aby uzyskać efekt cieplarniany. Temperatura powinna wynosić około 20 stopni. Podlej trochę. Pierwsze podlewanie odbywa się kilka godzin po posadzeniu sadzonek. Dzięki zastosowaniu stymulatorów wzrostu i ogrzewania początek wzrostu przyspieszy. Gdy sadzonki osiągną 10-12 cm, można je przesadzić do osobnych doniczek. Aby roślina była bardziej efektywna, musisz posadzić 2-3 sadzonki na raz. Młode liście można kilkakrotnie uszczypnąć, aby uzyskać większe rozgałęzienia.

Innym sposobem rozmnażania Jacobinii są nasiona. Jednak ta metoda nie jest popularna wśród hodowców kwiatów. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się uprawiać jakobinię przy użyciu nasion, ważne jest, aby wiedzieć, że plony powinny mieć temperaturę 22 stopni..

Choroby i szkodniki

Jakobinia rzadko choruje i jest dotknięta różnymi szkodnikami. Ale jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska, może pojawić się przędziorek. Liście najpierw żółkną, a następnie całkowicie wysychają. Z tyłu prześcieradła widać cienką białą pajęczynę.

Przy niewłaściwej pielęgnacji jakobina pojawiają się bolesne objawy:

  • Z powodu niewystarczającej wilgoci w roślinie liście mogą odpaść..
  • Przy braku oświetlenia zimą liście żółkną.
  • Przy nadmiarze nawozów roślina nie kwitnie, jednocześnie aktywnie nabierając masy liści.
  • Jakobinia traci swój dekoracyjny kształt, gdy powietrze jest zbyt zimne lub w pobliżu przeciągów.
  • Kwiaty mogą gnić, jeśli mają dużo wilgoci lub pomieszczenie jest słabo wentylowane..
  • Końcówki liści zwijają się w niskich temperaturach.
  • W bezpośrednim świetle słonecznym w upale na liściach mogą pojawić się oparzenia..

Rodzaje Jakobinii ze zdjęciem

Jacobinia pauciflora

Jakobinia drobnokwiatowa

Krzew niski, osiągający maksimum 0,5 m. Pęd jest rozgałęziony, liście mają owalny kształt. Podczas kwitnienia można zaobserwować bujne czerwone kwiatostany z żółtym.

Jakobinia mięsno-czerwona (Jacobinia carnea)

Jakobinia mięsno-czerwona

Pęd prosty osiąga wysokość 1 m. Liście wydłużone, do 20 cm długości, z lekkim omszeniem na powierzchni. Okrągłe różowe kwiatostany.

Żółta Jakobinia (Justicia aurea)

Jakobinia żółta

Roślina tego gatunku ma wspaniały kształt i osiąga wysokość 1 m. Liście są matowe, gęsto pokrywają łodygę. Wolumetryczne żółte kwiatostany.

Jakobinia Brandegeana

Jakobinia Brandege

Silnie rozgałęziony pęd osiąga długość około 1 m. Duże liście są jasnozielone. Kwiatostany są małe, białe, wokół których znajdują się pomarańczowe przylistki.

Jacobinia Pohliana

Pola Jakobińskie

Gatunek reprezentowany jest przez duże krzewy o wysokości około 1 m. Liście są zielone z głębokim odcieniem. Kwiaty są jasnoróżowe, zebrane w małe kwiatostany.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org