Kalatea szafran - opieka domowa. Uprawa kalatei szafranowej, przesadzanie i rozmnażanie. Opis. Zdjęcie

Calathea crocata to wieloletnia kwitnąca roślina zielna kłącza występująca w wilgotnym tropikalnym klimacie przybrzeżnym Ameryki Południowej. Łodyga jest krótka, duże ciemnozielone liście są owalne i osiągają około 30 cm długości. Okres kwitnienia każdego kwiatu nie trwa długo (około 10-12 dni) i zaczyna się około stycznia-lutego lub na początku marca. Kwiaty mają kolor pomarańczowo-czerwony i są zebrane w kwiatostany na długich szypułkach.

Dbanie o szafran kalatei w domu

Dbanie o szafran kalatei w domu

Kalatea jako roślina doniczkowa jest uważana za dość kapryśną i wymaga dużo uwagi i cierpliwości. W okresie wiosenno-letnim kwiat pięknie rośnie i rozwija się, ale wraz z nadejściem chłodu i krótkimi godzinami dziennymi popada w stan depresji. Niewystarczająca ilość naturalnego światła i suche powietrze w pomieszczeniu z powodu centralnego ogrzewania może nawet zabić roślinę. Bardzo ważne jest stworzenie komfortowych warunków życia dla kalatei, od nich zależeć będzie pełny rozwój i doskonałe kwitnienie..

Lokalizacja i oświetlenie

Roślina, wybredna co do poziomu oświetlenia, boleśnie reaguje na brak i nadmiar światła. Światło powinno być jasne, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Rozproszone oświetlenie na parapetach po zachodniej i wschodniej stronie pomieszczenia będzie idealne dla kalatei szafranowej.

Temperatura

Roślina tropikalna Calathea szafran bardzo lubi umiarkowane ciepło bez wietrzenia na zimno w chłodne miesiące i bez wahań temperatury w pomieszczeniu. Optymalna temperatura to od 21 do 24 stopni Celsjusza. Ten zakres temperatur musi być utrzymywany przez cały rok. Spadek temperatury poniżej 18 stopni może doprowadzić do śmierci rośliny. Podczas uprawy kalatei na parapecie zdecydowanie nie zaleca się otwierania otworów wentylacyjnych w zimnych porach roku..

Podlewanie

Obfite podlewanie kalatei szafranowej odbywa się wiosną i latem.

Woda do nawadniania musi być koniecznie przefiltrowana lub osadzona, bez zanieczyszczeń wapnem i chlorem. Obfite podlewanie kalatei szafranowej odbywa się wiosną i latem. W okresie wegetacyjnym konieczne jest utrzymanie stałej, lekkiej wilgotności gleby. W okresie jesienno-zimowym zmniejsza się częstotliwość nawadniania i ilość wody do nawadniania. W tym czasie powierzchnia gleby powinna lekko wyschnąć przed kolejnym podlewaniem..

Wilgotność powietrza

Optymalny poziom wilgoci dla kalatei szafranowej wynosi od 65% do 70%. Poziom ten powinien być stały przez cały rok. Nawet regularne codzienne opryskiwanie nie wykona takiego zadania, szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest osuszane przez centralne ogrzewanie lub różne inne urządzenia grzewcze. Problem ten można rozwiązać, stosując paletę z nawilżoną keramzytem i ciągłym opryskiwaniem, a także plastikową torbę, która przykrywa roślinę w nocy. Możesz wybrać najbardziej wilgotne pomieszczenie lub florarium jako miejsce do uprawy kalatei.

Gleba

Zalecana mieszanka glebowa do uprawy kalatei szafranowej składa się z próchnicy, gleby torfowej, gruboziarnistego piasku rzecznego (jedna część każdego składnika) i gleby liściastej (dwie części). Aby uzyskać luźność, lekkość i dobrą przepuszczalność powietrza gleby, konieczne jest dodanie do mieszanki niewielkiej ilości perlitu, węgla drzewnego i posiekanej kory sosnowej. Roślina wymaga gleby lekko kwaśnej. Możesz kupić gotowe podłoże przygotowane do uprawy roślin z rodziny Marantov..

Top dressing i nawozy

Roślina kwitnąca szczególnie potrzebuje kompleksowego karmienia.

Roślina kwitnąca szczególnie potrzebuje kompleksowego odżywiania przeznaczonego dla ozdobnych roślin domowych w okresie wegetacji. Zaleca się regularne stosowanie nawozów co 2 tygodnie..

Przenosić

Przez pierwsze 3-4 lata kalatea potrzebuje corocznego przeszczepu, a gdy dorośnie, procedura ta jest przeprowadzana tylko w razie potrzeby, gdy część korzenia nie mieści się w pojemniku na kwiaty.

Biorąc pod uwagę cechy strukturalne systemu korzeniowego kalatei, pojemnik na przeszczep należy zakupić szeroki, ale o małej głębokości. Najpierw na dnie kładzie się warstwę drenażową, następnie umieszcza się roślinę, której kłącze pokryte jest mchem torfowca, a następnie mieszanką gleby.

Przygotowanie do kwitnienia

Przed rozpoczęciem formowania pąków w okresie od października do grudnia należy:

  • Utrzymuj odpowiednie oświetlenie przez co najmniej 10 godzin w ciągu dnia;
  • Użyj dowolnej nieprzezroczystej osłony kwiatowej w nocy.

Rozmnażanie kalatei szafranowej

Rozmnażanie kalatei szafranowej

Głównymi metodami rozmnażania kalatei są nasiona, odrosty korzeniowe, dzielenie kłącza.

Choroby i szkodniki

Głównymi szkodnikami są wciornastki, przędziorki, łuski. Środki zapobiegawcze dla kalatei – regularny ciepły prysznic, gdy pojawiają się szkodniki – obróbka chemiczna.

Rosnące trudności

Naruszenie zasad opieki prowadzi do różnych chorób i zmian w danych zewnętrznych kwiatu. Na przykład:

  • Nadmiar wilgoci w glebie prowadzi do pojawienia się zgnilizny na blaszkach liściowych;
  • Jasne światło słoneczne sprawia, że ​​liście wydają się bladozielone;
  • Suche powietrze w pomieszczeniach, brak wilgoci i niska temperatura sprzyja zwijaniu się i opadaniu liści, więdnięciu łodyg.

Szafran Calathea – przeszczep i pielęgnacja (wideo)

KALATEA " KORONA INKAÓW " SZAFRAN. PIELĘGNACJA TŁUMACZEŃKALATEA