Okresy życia roślin domowych: okres wzrostu i okres uśpienia

Pełna pielęgnacja roślin domowych powinna uwzględniać nie tylko indywidualne preferencje każdej kultury, ale także okres jej życia. Wszystko, co daje roślinom witalność i energię w okresie wzrostu, może spowodować znaczne szkody w okresie uśpienia. Większość upraw roślin aktywnie rośnie i rozwija się w okresie wiosenno-letnim, a jesienią i zimą przechodzą w stan spoczynku. Do wzrostu potrzebują dużo ciepła i światła, wilgoci i pożywienia, świeżego powietrza i słońca, aw okresie spoczynku trwają przygotowania do kolejnego sezonu i wiele procesów życiowych zostaje zatrzymanych..

Niektóre rośliny zachowują swój wygląd, ale przestają rosnąć aż do nadejścia wiosny, podczas gdy inne nawet zrzucają liście i więdną. W tym ważnym dla kwiatów okresie podlewania i karmienia zatrzymuje się lub ogranicza do minimum, ilość światła i ciepła znacznie się zmniejsza. Rośliny otrzymują ten etap, aby zapewnić jakościowy odpoczynek. Jeśli dobry odpoczynek się nie powiedzie, wpłynie to negatywnie na dalszy rozwój. Możliwe, że kwiat będzie wyglądał słabo w sezonie wiosenno-letnim, a okres kwitnienia w ogóle nie nadejdzie. Aby uniknąć różnych problemów w przyszłości, zaleca się uwzględnienie cech każdego kwiatu w pomieszczeniach o każdej porze roku podczas opieki nad nim w okresach wzrostu i uśpienia..

Jesień

Wraz z nadejściem jesieni konieczne jest przenoszenie roślin domowych z otwartych balkonów i werand

Wraz z nadejściem jesieni konieczne jest przeniesienie roślin domowych z otwartych balkonów i werand, na których uprawiano je w miesiącach letnich, do warunków wewnętrznych. Jesienne zimne wiatry i deszcze mogą uszkodzić rośliny kwiatowe, jeśli nie zostaną one na czas przeniesione do umiarkowanych temperatur. Aby kwiaty nie stresowały się nagłą zmianą scenerii, zaleca się stopniowe przyzwyczajanie ich do ograniczonego świeżego powietrza i środowiska domowego. Aby to zrobić, najpierw umieszcza się je jak najbliżej otwartego okna lub skrzydła okiennego, a wraz z nadejściem ciężkich chłodów i po adaptacji pojemniki na kwiaty są instalowane w stałym miejscu zimowania..

Od września stopniowo zmniejsza się również częstotliwość nawadniania i ilość wody do nawadniania. Rośliny takie jak cytryny, palmy i fikusy zaleca się podlewać w umiarkowanych dawkach raz na dwa dni, używając do nawadniania ciepłej wody o temperaturze co najmniej dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Rośliny nie wymagają obecnie różnego rodzaju suplementów diety. Hortensje, fuksje i inne kwiaty, które zrzucają liście w okresie jesienno-zimowym, należy przechowywać w chłodnych, zacienionych warunkach (na przykład w piwnicy lub pomieszczeniu niemieszkalnym), ponieważ światło i ciepło mogą spowodować ich przedwczesne przebudzenie..

Zima

W miesiącach zimowych miejsce uprawy ma ogromne znaczenie dla upraw w pomieszczeniach

W miesiącach zimowych miejsce uprawy ma ogromne znaczenie dla upraw w pomieszczeniach, ponieważ wiele z nich nie lubi bliskiej lokalizacji grzejników i gorących baterii, a także suchego powietrza i niewystarczającego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Piecyki, kominki i inne źródła ciepła i ciepłego powietrza należy trzymać z dala od roślin. Powietrze należy nawilżać poprzez spryskiwanie i dodatkowe pojemniki z wodą, które znajdują się obok kwiatów.

Aby zwierzęta nie zamarzały w nocy na parapetach, zaleca się przenoszenie ich na noc w inne miejsce. A wysoka wilgotność z wilgoci nagromadzonej na szkle może być bardzo szkodliwa..

Podlewanie należy przeprowadzać, gdy górna warstwa podłoża wysycha o 5-10 mm, najlepiej rano, średnia temperatura wody to 25 stopni.

Aby zapobiec pojawianiu się różnych chorób, bardzo ważne jest przywiązywanie dużej wagi do procedur higienicznych. Spryskanie i przetarcie liściastej części wilgotną, miękką gąbką pomoże utrzymać rośliny w czystości, dzięki czemu rośliny będą bardziej odporne na choroby i szkodniki. Lepiej spryskać kwiaty delikatnymi liśćmi i zaleca się wytrzeć grube skórzaste blaszki liściowe po obu stronach. Po takich zabiegach wodnych dobrze jest usunąć nadmiar wilgoci papierową serwetką..

Przewietrzanie w okresie zimowym odbywa się w celu zapewnienia kwiatom świeżego powietrza. Najważniejsze, aby podczas tego wydarzenia wszystkie rośliny były odsunięte od strumienia zimnego powietrza. Krótkie godziny dzienne i brak oświetlenia można zrekompensować świetlówką lub fitolampem.

Osłabione lub uschnięte rośliny domowe wymagają dla nich szczególnej uwagi w tym trudnym okresie zimowym. Musisz nadal o nie dbać: usuń suszące się liście, poluzuj i zwilż glebę w doniczce, spryskaj, sprawdź je. Takie wsparcie jest potrzebne kwiatom do około połowy lutego, kiedy to zaczynają stopniowo wychodzić z okresu uśpienia. Wtedy będą potrzebować więcej światła słonecznego, więcej wody do nawadniania i pożywnego karmienia. Bardzo ważne jest, aby nie przegapić momentu przebudzenia kultur z „zimowego snu”.

Wiosna

Wiosną zmienia się częstotliwość, objętość i czas podlewania

W celu łatwiejszego przezwyciężenia przejścia (na początku marca) roślin domowych z okresu uśpienia do aktywnej fazy rozwoju zaleca się hodowcom kwiatów:

  • Dokładnie zbadaj rośliny, pojemniki na kwiaty i mieszankę gleby w nich, a jeśli to konieczne, wytrzyj kwiaty i wymień glebę i doniczki;
  • Przesadzanie, rozmnażanie i karmienie.

Wiosną zmienia się częstotliwość, objętość i czas podlewania. Od początku kwietnia korzystniejsze jest podlewanie roślin wieczorem. Wentylowane rośliny kwiatowe można pozostawić na parapecie lub w pobliżu źródła świeżego powietrza. W maju (w ciągu dnia) kwiaty można pozostawić na cały dzień na otwartym tarasie lub działce osobistej.

Lato

Lato to najbardziej aktywny czas na wzrost i rozwój roślin domowych.

Lato to najbardziej aktywny czas na wzrost i rozwój roślin domowych. Dostają wystarczającą ilość światła, światła słonecznego, świeżego powietrza i wilgoci. W tym czasie rośliny znacznie rosną, wspaniale kwitną, zachwycają jasnymi kolorami kwiatów, ale nawet w tak sprzyjającym dla nich czasie konieczne jest kontynuowanie pełnej pielęgnacji roślin domowych.

Podlewanie kwiatów powinno być obfite, opryski należy wykonywać codziennie (wieczorem), aw okresach szczególnie gorących – rano i wieczorem. W deszczowe i chłodne dni można ograniczyć podlewanie. Unikaj nadmiernego nasiąkania wodą.

Światło słoneczne, tak niezbędne dla upraw roślin, może im zaszkodzić swoimi gorącymi bezpośrednimi promieniami, dlatego w godzinach południowych należy zadbać o lekkie zacienienie. Konieczna jest również ochrona kwiatów przed silnymi podmuchami wiatru..

Terminowe karmienie pomoże utrzymać wysoką dekoracyjność i zwiększony wzrost..