Pawonia - opieka domowa. Uprawa pawonia, przesadzanie i rozmnażanie. Opis, rodzaje. Zdjęcie

Pavonia to rzadki tropikalny wiecznie zielony gatunek należący do rodziny Malvaceae, występujący w klimacie tropikalnym na wielu kontynentach. Ten krzew ma nagie pędy z małymi kwiatami na wierzchołkach i podłużnymi liśćmi o bogatym zielonym odcieniu. Kwiat jest uważany za dość rzadki ze względu na trudność rozmnażania..

Domowa pielęgnacja pawonii

Domowa pielęgnacja pawonii

Lokalizacja i oświetlenie

Pavonia to roślina tropikalna, która uwielbia jasne, ale rozproszone światło i nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. W zimnych porach wymagane jest dodatkowe sztuczne oświetlenie przez 12-14 godzin.

Temperatura

Warunki temperaturowe utrzymania pawoni różnią się w zależności od pory roku. Wiosną i latem idealna temperatura powietrza to 18-22 stopnie Celsjusza. W miesiącach jesiennych trzeba obniżyć temperaturę do 16-18 stopni, a w grudniu, styczniu i lutym – około 15 stopni.

Kwiat bardzo nie lubi przeciągów. Instalacja musi być chroniona przed zbyt aktywnymi prądami powietrza podczas wietrzenia pomieszczenia, jednak sama wentylacja musi być wykonywana jak najczęściej..

Wilgotność powietrza

Wysoka wilgotność w pomieszczeniu jest bardzo ważna dla pawoni.

Wysoka wilgotność w pomieszczeniu jest bardzo ważna dla pawoni. Roślina wymaga regularnego opryskiwania. Taki „prysznic” przeprowadza się co najmniej dwa razy dziennie oczyszczoną lub osiadłą wodą o temperaturze od 22 do 25 stopni. Wystarczy spryskać liście rośliny. Aby utrzymać wymaganą wilgotność, doniczkę umieszcza się na palecie z mokrą ekspandowaną gliną..

Podlewanie

Do podlewania pawoni należy użyć tej samej wody, co do opryskiwania. Regularność podlewania wiosną i latem jest częsta, a jesienią i zimą rzadko. W ciepłe wiosenne i letnie miesiące roślina jest obficie podlewana. Jesienią i zimą zaleca się podlewanie rośliny po ok. 2-3 dniach. Gleba powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna. Nadmiar lub brak wilgoci w glebie negatywnie wpłynie na rozwój rośliny. Woda z palet musi być spuszczana w odpowiednim czasie.

Gleba

Pierwsza warstwa w doniczce powinna być materiałem drenażowym dla kwiatów w pomieszczeniach.

Optymalny skład gleby pod uprawę pawoni powinien składać się z następujących składników: piasku i próchnicy (jedna część na raz), gleby liściastej (trzy części) i darni (cztery części). Pierwsza warstwa w doniczce powinna być materiałem drenażowym dla kwiatów w pomieszczeniach..

Top dressing i nawozy

Pawonię karmi się tylko w ciepłym sezonie wiosenno-letnim, 2 razy w miesiącu. Zazwyczaj zalecany jest nawóz wieloskładnikowy, którego skład jest specjalnie dobrany do roślin kwitnących uprawianych w pomieszczeniach..

Przenosić

Powodem przeszczepienia pawoni jest zarośnięty system korzeniowy, który oplatał całą glinianą bryłę. Lepiej jest przesadzić kwiat wczesną wiosną, około marca – początek kwietnia..

Reprodukcja pawonia

Reprodukcja pawonia

Pavonia rozmnaża się tylko na dwa sposoby (nasiona i sadzonki), ale proces ten jest bardzo długi i trudny. Do ukorzenienia konieczne jest odcięcie sadzonek wierzchołkowych i ukorzenienie ich za pomocą fitohormonów w szklarni, utrzymując stałą temperaturę powietrza (od 30 do 35 stopni Celsjusza).

Choroby i szkodniki

Możesz pozbyć się pawoni z przędziorków, mączlików, wciornastków lub mszyc, opryskując roztworami chemicznymi dla roślin domowych.

Roślina choruje od podlewania wodą o wysokiej zawartości wapnia lub chloru, a także od nadmiernej wilgotności gleby w pomieszczeniu o niskiej temperaturze powietrza.

Rosnące trudności

  • Brak kwitnienia – z powodu dużej ilości nawozów zawierających azot, niewłaściwego oświetlenia, braku wody podczas nawadniania w okresie aktywnego wzrostu lub wysokiej temperatury wewnętrznej.
  • Spadające pąki – z powodu przedwczesnego karmienia, braku wilgoci w powietrzu i glebie lub nieprzestrzegania reżimu temperaturowego.
  • Opadają liście – brak wilgoci.

Rodzaje i odmiany pawoni ze zdjęciami i nazwami

Rodzaje i odmiany pawonia

Pavonia multiflora (Pavonia multiflora)

Ten typ wiecznie zielonego krzewu ma jeden pień o dużych podłużnych liściach (około 20 centymetrów długości i około 5 centymetrów szerokości) i czerwonych kwiatach.

Włócznia Pawonia (Pavonia hastata)

Krótki krzew o liściach średniej wielkości (nie więcej niż 6 centymetrów długości) z ząbkami wzdłuż krawędzi gęstej zieleni o ciemnym odcieniu i białych kwiatach z czerwonym rdzeniem.