Róża wewnętrzna

Od czasów starożytnych róża była uważana za królową kwiatów, symbol piękna i doskonałości. Jak wdzięczne są herbaty hybrydowe, herbaty, polyanthus i inne rodzaje. Niewątpliwie róża domowa może być najlepszą ozdobą w domu. Jednak uprawa róży w domu nie jest łatwym zadaniem: potrzebne są duże pojemniki, wolna przestrzeń i odpowiedni reżim temperaturowy. O wiele łatwiej jest kupić różę pokojową, ponieważ nie wymaga dużo miejsca, a pod względem piękna w niczym nie ustępuje stosunkowo dużym krewnym..

Piękno róży pokojowej sprawia, że ​​hodowcy kwiatów pogodzą się z kapryśną naturą tego kwiatu. Ta roślina jest w stanie ozdobić każde wnętrze, ale aby róża nie zawiodła, musisz przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji krzewu ozdobnego..

Róża wewnętrzna po zakupie

Róża wewnętrzna po zakupie

Wszystkie odmiany róż są stworzone do uprawy na otwartym polu, ale niektóre z nich można przystosować do warunków doniczkowych w pomieszczeniach. Aby zapewnić takiemu kwiatowi niezbędną opiekę, będzie to wymagało dużo wysiłku, ale nowe rośliny wymagają szczególnej opieki..

Dziś nie będzie trudno kupić ten kwiat: w każdym specjalistycznym sklepie znajdziesz dużą liczbę najróżniejszych odmian róż domowych. Wszystkie różnią się kształtem i kolorem. Musisz tylko dokonać wyboru. Na blacie takie kwiaty wyglądają jak najbardziej dekoracyjnie, ale dostosowanie ich do warunków domowych może być trudne. Bez przestrzegania pewnych procedur krzak może wkrótce umrzeć..

Takie rośliny przyzwyczajają się do warunków w sklepie, dodatkowo do ich gleby dodawane są specjalne stymulanty, które wspomagają wzrost i poprawiają ich wygląd. Ze względu na ich czasami ogromne dawki, krzewy mogą być trudne do „przestawienia” na zwykły tryb pielęgnacji. Dodatkowo opakowanie krzewów zapewnia im podwyższony poziom wilgoci. Po utracie tego, w nowym miejscu roślina zaczyna odczuwać silny stres. Dlatego róże przynoszone do domu często zaczynają żółknąć i więdnąć w ciągu kilku dni po zakupie. Bez specjalnych środków aklimatyzacji taki krzew może wkrótce zginąć. Warto je wykonywać, nawet jeśli róża wygląda zdrowo i silnie..

Aby róża pokojowa prawdopodobnie się zakorzeniła, musisz ją starannie wybrać. Preferowane powinny być nie najbardziej bujnie kwitnące krzewy, ale okazy z młodymi gałązkami. Świeże pędy wskazują, że krzew aktywnie rośnie, co oznacza, że ​​ma wystarczająco dużo energii na aklimatyzację, a ukorzenienie będzie łatwiejsze podczas przesadzania. Po przyniesieniu wybranej róży do domu trzeba jej dać kilka dni na przystosowanie się do nowego miejsca..

 • Musisz wyjąć paczkę z krzaka. Zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie przyczynia się do rozwoju chorób spowodowanych zaleganiem wody i brakiem odpowiedniej wentylacji. Często z tego powodu krzewy mogą być dotknięte infekcjami grzybiczymi nawet na ladzie..
 • Róża będzie musiała być leczona lekami przeciwgrzybiczymi i owadobójczymi w celach profilaktycznych. Czasami te procedury są przeprowadzane po przesadzeniu krzewu na świeżą glebę, ale czasami hodowcy próbują przetworzyć roślinę wcześniej, kiedy krzew trochę się uspokoi w nowym miejscu. Możesz również użyć improwizowanych środków, na przykład dokładnie spłucz liście rośliny wodą z mydłem lub zorganizuj kontrastowy prysznic dla róży..
 • Wszystkie dotknięte, wysuszone lub uschnięte liście i pędy są usuwane z krzaka. Są cięte sekatorami lub nożyczkami. Ponadto będziesz musiał usunąć wszystkie pąki i kwiaty z krzaka. Jeśli zostawisz je na miejscu, krzew pozostanie dekoracyjny tylko przez chwilę, ale jednocześnie będzie zużywał zbyt dużo energii na kwitnienie. Spowoduje to osuszenie rośliny i osłabienie jej przeżywalności. Czekając na koniec kwitnienia, krzew może zostać zgubiony. Zaleca się usunięcie pąków wraz z pędami, na których się znajdują.
 • Po przycięciu łatwiej będzie policzyć ilość roślin w jednej doniczce. Często, aby produkt wyglądał bardziej imponująco, w jednym pojemniku sadzi się jednocześnie kilka krzewów. Taka szczelność uniemożliwia pełny rozwój niektórych odmian, a także może powodować choroby. Jeśli krzaki zaczną się uciskać, takie okazy należy sadzić w osobnych doniczkach. Jeśli nadal zdecydujesz się zostawić róże razem, aby nie uszkodzić splątanych korzeni, wybiera się dla nich bardziej obszerną doniczkę..
 • Zakupioną różę zaleca się karmić dopiero trzy miesiące po zakupie. W tym okresie rośliny muszą zużyć ilość pasz wprowadzonych do magazynu..

Jak utrzymać kupioną różę w doniczce. Róże domowe.Jak utrzymać kupioną różę w doniczce. Róże domowe.

Przesadzanie róży w pokoju

Przesadzanie róży w pokoju

Przeszczep pokój ostrożnie podniósł się. Krzew jest obficie podlewany i ostrożnie usuwany z doniczki, starając się utrzymać kulę gleby. Następnie dokładnie bada się korzenie rośliny. Zdrowe korzenie powinny być koloru jasnożółtego lub białego i mieć zwartą strukturę. Jeśli korzenie są zbyt cienkie i ciemne, najprawdopodobniej usychają lub zaczynają gnić. Aby nie doprowadziło to do śmierci rośliny, takie korzenie są usuwane. Jeśli dotknięte obszary są zbyt duże i prawie nie ma już zdrowych korzeni, możesz spróbować uratować powietrzną część krzewu, wycinając z niego sadzonki.

Często torf może być używany jako ziemia magazynowa. W takim przypadku zaleca się całkowite oczyszczenie korzeni krzewu. Obecność dwóch gleb o różnym składzie w jednej doniczce znacznie skomplikuje podlewanie: wilgoć będzie gorzej spływać do korzeni w torfie, w wyniku czego niektóre korzenie kwiatu mogą zostać podmokłe, a niektóre pozostaną suche.

Jako nową doniczkę stosuje się pojemnik z dobrą warstwą drenażową, który jest o kilka centymetrów większy niż stary, zarówno pod względem wysokości, jak i średnicy. Jeśli na dnie doniczki nie ma dziury, należy zwiększyć rozmiar warstwy drenażowej. Gleba pod róże domowe powinna być specjalistyczna, ale może również działać gleba ogrodowa. Nie warto oszczędzać na ziemi do sadzenia: tanie mieszanki zawierają zwykle dużo torfu i mało składników odżywczych. Jeżeli mieszanka glebowa jest przygotowywana samodzielnie, powinna zawierać ziemię iglastą i liściastą, piaszczysto-próchniczą oraz potrójną porcję gleby liściastej.

Na drenaż wylewa się trochę ziemi, a całość jest lekko ubita. Krzew umieszcza się na wierzchu wraz z grudką starej ziemi, a powstałe puste przestrzenie są starannie wypełniane, okresowo lekko ubijając glebę, aby krzew lepiej się w niej trzymał.

Przesadzona roślina jest podlewana wodą filtrowaną w pomieszczeniu lub dobrze osadzoną. Jeśli grudka gleby została obficie zwilżona przed sadzeniem, możesz pominąć ten krok. Ale oprócz podlewania taka roślina wymaga również profilaktycznego leczenia szkodników i chorób. Przesadzane róże są szczególnie często dotknięte nimi, dopóki osłabiony krzew nie zakorzeni się w nowym miejscu, dlatego lepiej jest go wcześniej chronić. Pomocne będzie również leczenie stymulantem odporności roślin, na przykład Epin. Po tym róża powinna szybciej się zregenerować. Oprócz specjalnych środków krzak będzie również wymagał regularnego opryskiwania – potrzebuje wysokiej wilgotności. Małe krzaki można umieścić pod słoikiem, wyciętą butelką lub torbą z małymi otworami. Stworzy to pożądany efekt cieplarniany dla rośliny. Taka roślina musi stopniowo przyzwyczajać się do zwykłych warunków w pomieszczeniach..

JAK PRAWIDŁOWO PRZESŁAĆ MINIATUROWĄ RÓŻĘ PO ZAKUPIE?JAK PRAWIDŁOWO PRZESŁAĆ MINIATUROWĄ RÓŻĘ PO ZAKUPIE?

Oprócz wilgoci krzew będzie również potrzebował odpowiedniego oświetlenia. Powinien być wystawiony na działanie światła dzień po przeszczepie. Jeśli w domu nie ma wystarczającej ilości słonecznego okna, róża będzie musiała zostać uzupełniona. Te same warunki stwarza się roślinie zimą..

Róże domowe, które rosną w domu od kilku lat, są przesadzane, jeśli nie mieszczą się już w starej doniczce. Robią to nie częściej niż raz na kilka lat, starając się zastosować metodę przeładunkową.

Dbanie o pokój róży w domu

Dbanie o pokój róży w domu

Oświetlenie

Róże domowe są bardzo światłolubne, potrzebują dużo słońca do zdrowego rozwoju. Zwykle doniczki z nimi umieszcza się na parapetach południowych lub południowo-wschodnich. Jeśli okna są zbyt słoneczne i gorące, krzaki można lekko zacienić lub stworzyć dla nich rozproszone oświetlenie. Ciemniejsze pomieszczenia będą wymagały w zimie obowiązkowego dodatkowego oświetlenia..

Aby krzew uformował się bardziej równomiernie, zaleca się skierowanie go w stronę światła z różnych stron. Zmieniając tryb świecenia (zwłaszcza w kierunku jaśniejszego światła), należy stopniowo przyzwyczajać się do tego kwiatka.

Temperatura

Optymalna temperatura do uprawy róż w pomieszczeniach wynosi od +18 do +25 stopni. Ponieważ róże domowe są zasadniczo roślinami ogrodowymi, potrzebują świeżego (ale nie zimnego!) Powietrza. Przegrzewanie się róż jest dość szkodliwe, więc latem doniczki z nimi można wyjąć na balkon lub na zewnątrz. Jeśli krzew pozostaje w domu, pomieszczenie z nim jest regularnie wentylowane, starając się chronić roślinę przed przeciągami. Ruch powietrza przyczynia się do rozwoju bardziej spektakularnych i żywych kwiatów.

Jesienią do domu wprowadza się roślinę, która spędziła lato na otwartym miejscu, dokładnie badając ją pod kątem obecności szkodników. Po zakończeniu kwitnienia krzew zaczyna przygotowywać się do zimowania. Może być pełna (głęboki odpoczynek w umiarkowanym mrozie) lub częściowa (róża pozostaje w domu). Do trzymania kwiatów w domu dobrze nadaje się pomieszczenie, w którym utrzymuje się około +16 stopni. Możesz trzymać krzaki między ramami lub obok nie zatkanego okna, ale najważniejsze jest usunięcie ich z dala od urządzeń grzewczych. W tym okresie krzew może sam zrzucić liście, odpoczywając od sezonu wegetacyjnego. Wiosną pojawią się na nim świeże gałązki i liście..

Jeśli krzew zimuje w nieogrzewanym pomieszczeniu, należy ostrożnie owinąć doniczkę lub zanurzyć ją w trocinach. To ochroni glebę przed zamarzaniem..

Tryb nawadniania

Tryb nawadniania dla pokoju róża

Do podlewania pokoju różanego zwykle stosuje się osiadłą i umiarkowanie ciepłą wodę. Podlewanie z lodem może zaszkodzić roślinie. W upalne dni kwiatek można podlewać codziennie, ale nadmiar wody z patelni należy spuścić odczekując około pół godziny po podlaniu.

Oprócz zwykłego nawilżania gleby krzew wymaga okresowego (ale nie codziennego!) Opryskiwania. Odbywa się to zarówno latem, jak i zimą za pomocą opryskiwania mgłą. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste opryskiwanie mogą przyciągnąć szkodniki do buszu lub doprowadzić do rozwoju chorób grzybiczych. Podczas kwitnienia można przerwać opryskiwanie – jeśli woda dostanie się na płatki, kwiaty szybciej stracą swój atrakcyjny wygląd. Jeśli ciepło z akumulatorów dotrze do garnka, możesz umieścić go w palecie z mokrą ekspandowaną gliną.

Przed wysłaniem róży na ferie zimowe objętość podlewania jest stopniowo zmniejszana. Wiosną, kiedy na krzaku zaczyna pojawiać się świeży wzrost, róża ponownie zaczyna być obficiej podlewana..

Nawozy

Róże domowe są regularnie karmione specjalistycznymi, złożonymi preparatami. Odpowiedni jest również roztwór dziewanny. Oprócz zwykłych opatrunków mineralnych można również wykonywać opatrunki na liście. Okres nawożenia krzewów rozpoczyna się wiosną i kończy późną jesienią. Częstotliwość aplikacji może wynosić od 2 do 3 tygodni. Zazwyczaj składniki odżywcze nakłada się natychmiast po podlaniu. W okresie wegetacyjnym można stosować mieszanki z przewagą azotu, a w okresie pączkowania – fosforowo-potasowy.

Jesienią ilość opatrunków stopniowo się zmniejsza, a następnie całkowicie przestają nawozić kwiat do wiosny. Jeśli róża zimuje w chłodni, od sierpnia nie stosuje się związków azotu stymulujących wzrost liści.

Przeszczepione rośliny zaczynają żywić się dopiero miesiąc po tej procedurze. Chore rośliny nie są karmione, chyba że choroba jest spowodowana brakiem składników odżywczych. Nie należy również nawozić róż w deszczową i chłodną pogodę, zwłaszcza jeśli doniczka znajduje się na balkonie lub w ogrodzie..

Przycinanie

Przycinanie pokoju wzrosła

Pąki róż tworzą się tylko na świeżych pędach. Aby krzew rosnący w doniczce zachował swój piękny kształt i bujniej kwitł, należy go regularnie przycinać. Wiosna dobrze nadaje się do takiego zabiegu. Róża jest odcinana sucha, słaba, nadmiernie wydłużona lub rosnąca wewnątrz gałęzi krzewu. Przekwitające kwiaty są również przycinane, odcinając szypułkę do następnego pąka.

Czasami hodowcy kwiatów przycinają pokój nie wiosną, ale jesienią, zanim wyślą wyblakły krzew na zimę. Łodygi są skracane do poziomu 5 pąków, a liście nie są usuwane. Takie jesienne przycinanie pomaga pobudzić wcześniejsze kwitnienie w następnym sezonie, a także z wyprzedzeniem nadać krzewowi schludny wygląd..

Kwiat

Róże domowe tworzą małe, ale bardzo efektowne pąki. Kolor kwiatów może być bardzo zróżnicowany: dziś istnieje wiele odmian różniących się cechami dekoracyjnymi..

Jeśli róża pokojowa jest zadowolona z warunków wzrostu, kwitnie prawie przez cały rok z przerwami 1,5-2 miesięcy. Najbardziej bujne kwitnienie można osiągnąć, zapewniając roślinie chłodną zimę. To w takich warunkach krzew będzie mógł odpowiednio odpocząć i nabrać siły do ​​nowego kwitnienia. Wcześniej pędy należy skrócić do 10 cm długości..

Jak dbać o różę domową – Wszystko będzie dobrze – Numer 175 – 01.05.2013 – Wszystko będzie dobrzeJak dbać o różę domową - Wszystko będzie dobrze - Numer 175 - 01.05.2013 - Wszystko będzie dobrze

Metody hodowli dla róż domowych

Najłatwiejszym sposobem rozmnażania róży pokojowej są sadzonki. W tym celu odpowiedni jest materiał do sadzenia o przybliżonej długości 15 cm, a na wybranej gałęzi powinno pozostać kilka pąków. Zwykle używa się do tego zdrowych pędów usuniętych podczas przycinania. Dolne nacięcia na nich są ukośne, a górne proste. Łodygę sadzi się w małej szklance wypełnionej lekką ziemią i przykrywa przezroczystą nasadką na górze. Proces rootowania trwa zwykle około dwóch tygodni. Sadzonki można umieścić w szklance wody, w tym przypadku sadzi się je, gdy pojawiające się korzenie wyrosły prawidłowo. Nie podmieniają wody w pojemniku, tylko czasami dodają tam nową wodę. Możesz dodać do niego węgiel aktywny lub stymulator tworzenia korzeni.

Kiedy na uchwycie zaczynają pojawiać się świeże liście, zaczynają przyzwyczajać go do zwykłego otoczenia w pokoju, tymczasowo zdejmując z niego nasadkę. Gdy roślina jest odpowiednio ukorzeniona i wystarczająco silna, można ją przenieść na stałe miejsce. Sadzonki sadzone jesienią mogą kwitnąć do następnego lata..

przycinanie róży pokojowej i rozmnażanie róży przez sadzonkiprzycinanie róży pokojowej i rozmnażanie róży przez sadzonki

Szkodniki i choroby róż w pomieszczeniach

Szkodniki i choroby róż w pomieszczeniach

Suszenie krzewów

Róże domowe najczęściej zaczynają wysychać latem lub zimą. W lecie przyczyną tego może być zbyt duże parowanie wilgoci: w upale róża szczególnie potrzebuje wystarczającej ilości wilgoci w glebie i powietrzu. Krzew musi być regularnie podlewany i spryskiwany liśćmi. Zimą przyczyną wysychania liści jest duża suchość powietrza, spowodowana pracą urządzeń grzewczych. Dzieje się tak szczególnie często, gdy garnek znajduje się zbyt blisko kaloryfera lub grzejnika. Suche liście mogą być również spowodowane urazem lub chorobą korzeni. Z tego powodu roślina gorzej wchłania wilgoć i składniki odżywcze..

Dlaczego miniaturowe róże domowe wysychają. Strona "Świat ogrodu"Dlaczego miniaturowe róże domowe wysychają. Strona

Jeśli róża zacznie wysychać, konieczne jest jak najszybsze zidentyfikowanie problemu tego zachowania. Suchą glebę zwilża się, doniczkę usuwa się z urządzeń grzewczych, a liście dokładnie spryskuje się lub roślinę umieszcza się na palecie wypełnionej mokrymi kamykami. Małe krzewy można przykryć torbą lub słojem, dopóki ich liście nie odzyskają zdrowego wyglądu..

Jeśli wszystkie te metody nie pomogły, najprawdopodobniej problem leży w systemie korzeniowym. Kwiat będzie musiał zostać wyjęty z doniczki i dokładnie zbadać jego korzenie pod kątem uszkodzeń. Jeśli jest zbyt wiele zaciemnionych korzeni, nie będzie już można pomóc roślinie. W takim przypadku sadzonki są wycinane z krzaka, które są ponownie zakorzenione..

Liście żółkną

Liście żółkną w pobliżu pokoju róży

Przyczyn żółknięcia liści róży w pokoju może być kilka. Pomiędzy nimi:

 • Rozpad korzeni;
 • Zbyt obfite podlewanie, prowadzące do braku powietrza w systemie korzeniowym;
 • Inwazja szkodników;
 • Chloroza spowodowana niedoborem żelaza;
 • Brak składników odżywczych.

Zauważając, że liście na róży żółkną, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy podłoże w doniczce nie jest zbyt mokre. Jeśli woda w nim zatrzyma się, podlewanie należy na chwilę zawiesić, a następnie znacznie zmniejszyć. W takim przypadku opryskiwanie odbywa się w tym samym trybie. Jeśli korzenie rośliny, ze względu na stałą obecność wilgoci, zaczęły gnić, wszystkie dotknięte obszary należy odciąć, a następnie roślinę należy przesadzić do świeżej gleby, starając się zapewnić jej wystarczający drenaż. Zgnilizna korzeni może być również spowodowana osłabieniem rośliny, która znalazła się w niewystarczająco komfortowych warunkach..

Jeśli niedawno zakupiona i jeszcze nie przeszczepiona róża zaczęła żółknąć, należy ją jak najszybciej przenieść do nowego pojemnika, przestrzegając wszystkich zasad przesadzania takich nowych roślin.

Przyczyną żółknięcia róży pokojowej może być również gleba o niskiej jakości, zawierająca niewystarczającą ilość składników odżywczych niezbędnych dla kwiatu. Możesz spróbować zrekompensować ich brak, karmiąc różę złożoną kompozycją (wskazane jest stosowanie specjalnych nawozów dla tego typu roślin). Jeśli po pewnym czasie liście na krzaku znów zaczną żółknąć, zaleca się przesadzenie rośliny do bardziej pożywnej gleby. Ziemia ogrodowa na kwiat nie jest odpowiednia.

Krzewy mogą szczególnie ostro reagować na brak żelaza. Z tego powodu chloroza może wpływać na liście. Z jej przejawami można walczyć za pomocą preparatów zawierających żelazo, stosując chelat żelaza lub Ferrovit w proporcjach wskazanych na opakowaniu. Czasami zbyt zimna woda do nawadniania może utrudniać wchłanianie składników odżywczych. W wodzie lodowej takie pierwiastki rozpuszczają się znacznie gorzej niż w wodzie pokojowej, dlatego należy monitorować jej temperaturę.

Liście ciemnieją, więdną i latają

Liście ciemnieją, więdną i latają wokół róży

Jeśli liście nie wysychają i latają, ale więdną i opadają, może być też kilka przyczyn:

 • Duża liczba zimnych przeciągów: zdarza się to szczególnie często, gdy pomieszczenie jest wietrzone zimą lub garnek stoi bezpośrednio na zimnym wietrze;
 • Zimna woda do nawadniania;
 • Choroby grzybicze lub wirusowe;
 • Pojawienie się szkodników.

Usuwane są ciemne i letargiczne liście i gałązki. Jeśli róża po prostu zamarzła, po chwili sama zregeneruje się, upuszczając zamarznięte liście.

Z powodu chorób grzybiczych gałęzie krzewu zaczynają ciemnieć, na ich powierzchni pojawiają się płytki nazębne lub narośla, a liście stają się nierówne. Choroby te obejmują również rdzę i mączniaka prawdziwego. W przypadku infekcji dotknięta roślina, zgodnie z instrukcją, jest leczona lekiem przeciwgrzybiczym, na przykład Fitosporin.

Choroby wirusowe zwykle powodują przebarwienia blaszek liściowych. Nabierają mozaikowego koloru, a także mogą się odkształcać. Porażone łodygi należy przyciąć. Aby osłabiony krzew nie zachorował ponownie, konieczne jest stworzenie dla niego korzystniejszych warunków, można również zastosować stymulatory układu odpornościowego.

Na krzewy mogą wpływać mszyce, wciornastki i różnego rodzaju roztocza. Szkodniki róż można rozpoznać po śladach, które zostawiają. Zwykle mogą to być małe kropki, paski lub plamki na liściach, a także pajęczyna. Aby uniknąć pojawienia się takich owadów, latem zaleca się okresowe przetwarzanie rośliny za pomocą Fitoverm.

Rodzaje i odmiany róż pokojowych ze zdjęciem

Maskarada dla dzieci

Różana maskarada dla dzieci

Tworzy zwarte krzewy o wysokości do 30 cm. Na lekko rozgałęzionych gałęziach praktycznie nie ma kolców. Liście są drobne, ciemnozielone, o błyszczącej powierzchni. Wielkość kwiatów sięga 4 cm, a ich kolor zmienia się w czasie. Pąki mają kolor cytrynowy, stopniowo zmieniający się w różowy, a następnie w rozmytą czerwień. Kwitnienie trwa prawie nieprzerwanie, a krzew emanuje delikatnym aromatem przypominającym owoc. Odmiana jest uważana za odporną na choroby.

Angela Rippon

Róża Angela Rippon

Tworzy miniaturowe krzewy o wysokości do 40 cm. Kwiaty różowokarminowe osiągają wielkość do 4 cm i znajdują się w kilku kawałkach kwiatostanów. Emitowany jest wystarczająco silny aromat. Na rozgałęzionych pędach znajdują się gęste blaszki liściowe o bogatym zielonym kolorze. Odmiana ma szereg cech: takie rośliny dobrze rozwijają się nawet w małych doniczkach, nie wymagają cięcia, ale wymagają zabiegów profilaktycznych na plamienie i mączniaka prawdziwego. Zaleca się częstsze karmienie takiej róży, stosując zmniejszone dawki nawozów..

Poranek Wielkanocny

Różany poranek wielkanocny

Odmiana wyróżnia się wysoką odpornością na choroby grzybowe. Niewielkie, gęsto ulistnione krzewy składają się z prostych gałązek. Liście mają błyszczący połysk. Kwiaty podwójne mają kolor żółtawo-biały. Ich średnica sięga 4 cm, aromat jest słaby. Kwiatostan może zawierać do 25 kwiatów. Kwitnienie trwa prawie nieprzerwanie.

Księżniczka Ognia

Księżniczka Różanego Ognia

Krzewy wielkości 30-40 cm Pędy są pionowe, rozgałęzione, pokryte małymi błyszczącymi liśćmi o ciemnozielonym odcieniu. Krawędź blaszki liściowej ma małe ząbki. Wielkość kwiatów sięga 4 cm, mają czerwono-pomarańczowy kolor i są zbierane w kwiatostany od 3 do 5 sztuk. Kwiatostany znajdują się na szczycie pędów. Odmiana jest dość podatna na choroby grzybowe..

Koliber (Colibri)

Różany koliber

Ma dwie formy, opracowane przez Meilland. Pierwsza powstała w 1958 roku, druga ulepszona – dwie dekady później. Wysokość krzewów sięga 35 cm, tworzą je lekko pochylone pędy o słabym rozgałęzieniu. Liście są gęste, błyszczące, ciemnozielone. Wielkość kwiatów sięga 5 cm, emanują delikatnym aromatem i są zebrane w kwiatostany po 5 sztuk w każdym. Kwiaty frotte mogą zawierać do 25 płatków. Ich kolor waha się od żółto-pomarańczowego do bogatej moreli. Krzew kwitnie kilka razy w roku..

Żółta Lalka

Róża Żółta Dol

Gatunek powstał w latach 60-tych. Tworzy małe krzewy o wysokości do 30 cm. Kwitnienie jest obfite, a liczba płatków na każdym kwiatku może sięgać 50. Emanują subtelnym przyjemnym zapachem i mają bogaty cytrynowo-żółty kolor..

Gwiazdy i paski

Różane gwiazdki i paski

Odmiana, która pojawiła się w Stanach w połowie lat 70., stała się przodkiem większości róż o pasiastych płatkach. Ma wąskie krzaki do 60 cm wysokości. Pędy są proste, rozgałęzione, prawie pozbawione cierni. Liście mają jasnozielony odcień. Spektakularne podwójne kwiaty pomalowane są na biało, natomiast na powierzchni płatków znajdują się karmazynowe kreski i paski o różnej długości i szerokości. Kwiaty zbierane są w małe kwiatostany. Okres kwitnienia trwa prawie bez przerwy..

Zielony lód

Różowo-zielony lód

Tworzy krzew o wysokości do 60 cm i szerokości do 80 cm w porównaniu z innymi odmianami krajowymi. Liście są ciemnozielone. Kwitnienie trwa falami, a nawet w przerwach między nimi na krzaku pozostaje co najmniej kilka kwiatów. Ich kolor jest dość oryginalny: jest biały z zielonkawym odcieniem, a pąki mają jasnoróżowy kolor. Na środku każdego kwiatka znajduje się zielona plamka. W kwiatostanach powstaje 3-5 pąków. Odmiana jest popularna również ze względu na odporność na choroby grzybowe..

Adblock
detector