Storczyk Cellogin

Kwiat Coelogyne jest spokrewniony z liczną rodziną storczyków. Ponad 120 gatunków łączy wspólne cechy morfologiczne. Dzikie nasadzenia celogin występują w gorących tropikalnych szerokościach geograficznych w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej i zamieszkują wyspy Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Ten rodzaj storczyków należy do epifitów – przedstawicieli flory przystosowanych do życia na innych roślinach. Jednak wśród nich są również litofity i odmiany lądowe.

Dbanie o storczyk celoński w domu

Dbanie o storczyk celoński w domu

Zanim zdobędziesz kwiatek, powinieneś zastanowić się, czy możliwe będzie zapewnienie właściwej pielęgnacji storczyka celoginowego w domu..

Lokalizacja i oświetlenie

Przez cały rok roślina powinna otrzymywać wystarczającą ilość światła słonecznego. W cieniu liście i kwiaty są uciskane i wyglądają mniej wdzięcznie. Optymalną lokalizacją doniczki jest parapet przy oknie skierowanym na wschód lub zachód. Po północnej stronie cellogyne nie ma wystarczającego oświetlenia rozproszonego, a po stronie południowej przeciwnie, bezpośrednie promienie palące spowodują oparzenia i więdnięcie liści.

Ważne jest, aby czas dzienny wynosił co najmniej 12 godzin zarówno latem, jak i zimą. Ponieważ dzień jest krótki w miesiącach zimowych, w pobliżu doniczki instalowane są lampy elektryczne..

Temperatura

W zależności od rodzaju storczyka dobiera się odpowiedni reżim temperaturowy. Latem za normalny zakres temperatur uważa się 20-25°C. Wraz z nadejściem jesieni cellogyne potrzebuje izolacji. Kwiat jest chroniony przed przeciągami, a termometr w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 10 ° C. Oprócz doskonałej cellogyne, hodowane są odmiany odporne na zimno, np. grzebień cellogyne. Uprawiana jest na werandach lub przeszklonych loggiach..

Tryb nawadniania

Storczyk Cellogin

Hodowlę nawadnia się metodą dolną. Garnki zanurza się w pojemniku z wodą, aż ciecz osiągnie wierzch. Używaj miękkiej, filtrowanej lub przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Jeśli podlejemy glebę zwykłą wodą z kranu, wkrótce na podłożu tworzy się osad soli, który ma zły wpływ na rozwój storczyka. Zasolenie negatywnie wpływa na korzenie.

Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego zmniejsza się ilość wody i powtarzamy procedurę, czekając, aż gleba w doniczce całkowicie wyschnie..

Wilgotność powietrza

Pomieszczenie, w którym znajduje się cellog, musi mieć wysoką wilgotność. Jeśli powietrze jest zbyt suche, na paletę wylewa się cienką warstwę keramzytu i wlewa się wodę. Rano i wieczorem liście są spryskiwane.

Skład gleby

Orchideę sadzi się w specjalnej glebie, którą można kupić w kwiaciarniach. Oprócz drobno zdyspergowanej struktury ważną rolę odgrywa obecność kompostu z liści w podłożu oraz kory sosnowej, która zapewnia napowietrzanie. Stosunek gotowej luźnej mieszanki gleby i kory 1: 1.

Wysokie gatunki hoduje się na naturalnych klockach wykonanych z małych kawałków kory sosnowej. Korzenie są przywiązane do powierzchni bloku za pomocą drutu i pokryte torfowcem. Opisana metoda sadzenia polega na zwiększonym podlewaniu i regularnym spryskiwaniu sadzonki ciepłą wodą.

Top dressing i nawozy

Żywienie i nawożenie celoginy

Roślina jest regularnie dokarmiana na etapie intensywnego wzrostu, ale przynajmniej raz w tygodniu. Równolegle wprowadzane są opatrunki dolistne. Jako nawozy stosowane są komercyjne mieszanki storczyków polecane przez producentów. Po wyblaknięciu kultury zmniejsza się zapotrzebowanie na dodatkowe składniki odżywcze. Gleba jest nawożona tylko raz w miesiącu..

Przenosić

Przeszczepienie kultury do nowej doniczki jest konieczne tylko w ostateczności. Pod warunkiem, że korzenie nie zmieszczą się już w pojemniku, a kwiat będzie rósł powoli z powodu braku wolnego miejsca.

Duże krzewy przenosi się do nowych doniczek, nie zapominając o ukryciu kilku ciężkich granitowych kamieni na dnie lub wylaniu kamyków, aby kwiat nie przewrócił się pod ciężarem własnych pędów podczas przenoszenia.

Okres uśpienia

Piękna cellogyne prowadzi aktywne życie prawie przez cały rok. Roślina jest zdolna do kwitnienia w dowolnym momencie, więc nie ma potrzeby mówić o stanie spoczynku. Dla cellogyne frędzlami charakterystyczny jest pewien okres powstawania kwiatostanów, a gatunek grzebienia cellogyne odpoczywa i nabiera siły od późnej wiosny do połowy czerwca. W tym czasie wzrost korzeni i pędów zostaje zahamowany, skóra pseudobulwy wysycha.

Metody hodowli storczyków celoginowych

Metody hodowli storczyków celoginowych

Kwiat rozmnaża się dzieląc za pomocą zmielonych nadziemnych bulw wyciętych z dojrzałych krzewów. Na tej samej działce powinna pozostać para młodych i starych pseudobulw, które mają zdrowy i rozwinięty system korzeniowy.

Choroby i szkodniki

Przędziorek często osadza się w kątach liści. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki infekcji, kwiat myje się pod bieżącą ciepłą wodą, zwracając szczególną uwagę na blaszki liściowe. Oprócz kleszcza naziemne części storczyka przyciągają mszyce i mączliki. Te szkodniki usuwa się identyczną metodą. Chore osobniki są tymczasowo izolowane od sąsiadów, dopóki nie wyzdrowieją.

Aby uratować roślinę przed chorobami grzybiczymi, traktuje się je preparatami grzybobójczymi. Jednak zabiegi medyczne należy rozpocząć jak najwcześniej..

Storczyki CELOGINESStorczyki CELOGINES

Rodzaje celologii ze zdjęciem

Wszystkie rodzaje storczyków mają podobne cechy: gładkie owalne cebulki, wzrost sympodialny. Na wierzchołkach pseudobulw tworzy się jeden lub dwa zielone liście, a pośrodku wystają wysokie szypułki z pachnącymi kwiatami. Na każdej strzałce kwitnienia rośnie jeden lub więcej kwiatostanów, które składają się z 5 wąskich płatków i szerokiej wargi znajdującej się poniżej kielicha.

W warunkach wewnętrznych zajmują się głównie hodowlą trzech popularnych gatunków storczyków: grzebienia Tselogyne, Tselogyne z frędzlami i Tselogyna pięknego. Przyciągają swoją czułością i urokiem, uchodzą za zwykłych mieszkańców budynków mieszkalnych. Egzotyczny wygląd i dekoracyjność przyciągają wielu początkujących kwiaciarni..

Coelogyne cristata (Coelogyne cristata)

Grzebień Cologyne lub cristata

W swoim naturalnym środowisku gatunek ten zamieszkuje pasma górskie Himalajów. Tu krzaki znajdują się prawie u podnóża ośnieżonych grzbietów. Roślina wykazuje dobrą odporność na zimno. Bulwy są kuliste z wydłużonymi końcami. Długość standardowych pseudobulw nie przekracza 3-5 cm, z boków wystaje kilka liści. Na szypułkach rośnie 3-8 białych kwiatostanów, które dorastają do 10 cm średnicy. Kwiaty są duże z 3 klapami i mają 5 wyraźnych przegrzebków – rodzaj narośli. Faza kwitnienia cellogyne indoor wpływa na koniec zimy i początek wiosennej odwilży.

Fimbriaty Coelogyne

Tselogin z frędzlami

Gatunek przybył do krajów europejskich i Rosji z Indii, Tajlandii i Chin. Małe krzewy preferują ciepły klimat. Wysokość cebulek powietrznych, każda z 2 liśćmi, sięga 2-3 cm, na końcach strzałek kwiatowych powstaje od 1 do 3 szerokich kwiatostanów w kolorze żółtym z zielonkawym odcieniem. Na powierzchni dolnej wargi znajduje się brązowy wzór. Kubki kwitną w sierpniu i pozostają na szypułkach do października.

Coelogyne speciosa

Tselogin jest piękny

Dzikie nasadzenia storczyków są powszechne na japońskich wyspach. Omawiany gatunek należy do grupy roślin jednolistnych. Gdy zbliża się faza kwitnienia, skrócone szypułki zdobią zielonkawe kwiaty w ilości 1-3 szt. Na jasnobrązowej wardze z trzema klapami widać czerwoną siatkę żył z kontrastującą białą plamką.

Wspomniana powyżej orchidea celoginowa nie wymaga kompleksowej pielęgnacji i jest bezpretensjonalna dla warunków pokojowych, jeśli przestrzegasz elementarnych zasad uprawy.