Storczyk playone

Rodzaj Pleione (Pleione) jest małym przedstawicielem rodziny storczykowatych i obejmuje około 20 gatunków dzikich i uprawnych. W środowisku naturalnym storczyk ten zajmuje strefy leśne Tajlandii, Indii, Laosu i Birmy, a także zasiedla podnóża gór Nepalu, Tybetu i Himalajów..

Opis orchidei playone

Opis orchidei playone

Pleione rośnie zgodnie z sympoidalnym typem rozgałęzień i układem pędów, tj. rozwija się poziomo, jak pełzające winorośl. Krzewy są niewymiarowe z okrągłymi pseudobulwami wielkości orzecha włoskiego. Żarówki powietrza przylegają do siebie ciasno. W żarówkach przez cały rok zachodzą aktywne procesy życiowe. Wiosną na zwężonym wierzchołku pseudobulwy tworzą się 1-2 liście, których długość w miarę dojrzewania krzewu dochodzi do 10-20 cm. Liście rośliny są przyczepione do ogonków i mają kształt lancetowaty lub elipsoidalny. Na skórzastej powierzchni płyt, pośrodku i w kierunku bocznym, znajdują się cienkie żyły.

W miesiącach jesiennych zamiera liściasta, naziemna część storczyka. W tym samym czasie na pędach zaczynają pojawiać się kwiatostany. Szypułki wyrastają z nasady cebulek wczesną wiosną. Playon charakteryzuje się jednokwiatowymi strzałami z dużymi miseczkami o średnicy do 10 cm.Pierwszy rząd płatków rośnie razem w długą, prostopadle nachyloną rurkę z kropkowanym wzorem. Tubkę zdobi frędzelkowa warga o jasnym, wyczuwalnym kolorze. Pozostałe płatki w ilości 5 sztuk układają się w formie gwiazdki z wąskimi, rozłożonymi promieniami. Płatki są rozłożone w lancetowaty kształt jak wachlarz. Z daleka szypułka przypomina pawi ogon. Ze względu na oryginalną strukturę kielicha z kwiatami widok wygląda niecodziennie i różni się od innych form storczyków..

Dzięki wielokrotnym badaniom hodowcy wyhodowali około 150 odmian Playone o różnych rozmiarach i kolorach, które nadają się do uprawy domowej. Istnieją rośliny o monochromatycznych kwiatostanach i gatunkach astrowatych. W dzikich krzewach dominuje delikatna liliowo-różowa paleta pąków, a zwierzaki pomalowane są na śnieżnobiałe, żółte, koralowe i różowe odcienie. Na przykład odmiana „Tongariro” ma fioletową koronę i białą rurkę z ciemnymi kontrastowymi plamami. Shantung ma jasnożółte kwiaty. Po bokach wargi widoczna jest duża plama o nierównych konturach. Storczyk śnieżny ma białe pąki.

Domowa pielęgnacja storczyka playone

Domowa pielęgnacja storczyka playone

Przy odpowiedniej pielęgnacji domowej storczyk playone jest w stanie z powodzeniem się adaptować i rozwijać. Kwiat dobrze rośnie na świeżym powietrzu, dlatego często wykorzystywany jest do uprawy ogrodowej..

Lokalizacja i oświetlenie

Doniczka jest umieszczona w rozproszonym intensywnym świetle, ale chroniona przed bezpośrednimi promieniami. Lekki półcień w godzinach słonecznych przyniesie korzyść roślinie. Orchideę umieszcza się na parapetach przy oknach skierowanych na wschód lub zachód. Tutaj liście i pąki otrzymają niezbędne doładowanie światłem, a kwiat nie odczuje dyskomfortu z powodu upału i gorącego słońca..

Temperatura

Dla pełnego wzrostu temperatura pokojowa powinna wynosić 18-22 ° C. Playone nie jest przyzwyczajony do gorącego klimatu, dlatego jest kapryśny, jeśli brakuje mu wilgoci.

Podlewanie

Storczyk jest obficie nawilżony

Storczyk jest obficie nawilżony w okresie szybkiego wzrostu masy liściastej. Podłoże wymaga stałej wilgoci. Do nawadniania pobierana jest tylko miękka woda, która, jak wynika z tego, osiadła w temperaturze pokojowej. Woda filtrowana jest idealna.

Wilgotność powietrza

Kiedy szypułki zaczynają wystawać i tworzą się liście, lepiej przenieść roślinę do pomieszczenia o dużej wilgotności. Krzewy regularnie się odświeżają. Bez opryskiwania roślina więdnie i wygląda nieatrakcyjnie. Na palety nakładana jest ekspandowana glina i dodawana jest woda w celu nawilżenia powietrza.

Top dressing i nawozy

Wystarczy zastosować nawóz raz w tygodniu od początku wiosny do momentu wygaszenia rozwoju i zakończenia sezonu wegetacyjnego. Z reguły dla większości odmian dzieje się to w październiku. Do podkory rośliny stosuje się specjalny nawóz do upraw storczyków. Jesienią, gdy liście żółkną, odżywianie krzewów zostaje zatrzymane.

Gleba

Pleione jest hodowana na luźnym, przewiewnym podłożu

Pleione jest hodowany na luźnym, przewiewnym podłożu, które może zatrzymywać wilgoć. Gleba powinna zawierać korę sosnową, torfowiec i wermikompost. Te naturalne składniki miesza się w tych samych proporcjach.

Sadzenie cebul odbywa się w niskiej pojemnej doniczce z małymi otworami, na dno której wylewa się pokruszoną glinę ekspandowaną lub kamyki, wtedy płyn może łatwo przesączyć się przez glebę, a nadmiar wody wyparować.

Dorosłe osobniki przesadza się co roku na wiosnę, starając się zanurzyć cebulki niezbyt głęboko w glebie. Wierzchołek nie jest pokryty ziemią tylko przez ćwierćdolarówkę. Krzewy wolne od wysuszonych i starych bulw, aby zrobić miejsce na nowy materiał.

Okres uśpienia

Kiedy liście zabawek opadają, a nagie łodygi kwiatowe pozostają na swoim miejscu, doniczka jest przestawiana, aby ostygła. Optymalna temperatura to 2 do 5°C. Niższe warunki temperaturowe spowodują zamrożenie systemu korzeniowego.

Po zakończeniu procesów fizjologicznych w spoczynku pseudobulwy można przechowywać na kilka sposobów. Na przykład pojemnik z krzakiem zostaje przeniesiony do piwnicy. Jeśli jednak w pomieszczeniu jest bardzo zimno, żarówki zamarzną. Innym sposobem jest zdobycie cebulek, wysuszenie ich i pocięcie korzeni po bokach w odległości 2-3 cm od skorupy, a następnie owinięcie ich w plastikową torbę lub gazetę. W tej formie materiał jest przechowywany na półce w lodówce w części, w której przechowywane są owoce i warzywa. Ważne jest, aby cebulki nie wysychały i nie gromadziły się kondensatu w opakowaniu, w przeciwnym razie materiał nie będzie odpowiedni do sadzenia..

Metody hodowli na placu zabaw

Metody hodowli na placu zabaw

Storczyk Playone rozmnaża się za pomocą cebulek potomnych, które są oddzielone od głównej rośliny po ustanowieniu wiosennego ciepła..

Choroby i szkodniki

W kątach pędów często chowają się wełnowce i przędziorki. Liście zarażonego kwiatu są myte pod ciepłym prysznicem. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do garnka, jest on owinięty polietylenem na górze. Jeśli ta metoda nie zadziała, będziesz musiał uciekać się do leczenia chorej kultury środkami owadobójczymi. Procedurę powtarza się, jeśli szkodników nie udało się usunąć za pierwszym razem. Przy niewłaściwej pielęgnacji i transfuzji gleby roślina zachoruje na zgniliznę.

Storczyki na parapecie Pleione to storczyki przebiśniegowe. Strona "Świat ogrodu"Storczyki na parapecie Pleione to storczyki przebiśniegowe. Strona