Kwiat barwinka. Sadzenie i opuszczanie. Rosnący barwinek

Niewiele roślin jest spowitych aureolą o takiej sławie. Gdy tylko kwiat nie został nazwany: trawa trumna, oko diabła, a wielu nazywało go cmentarzyskiem. Ale patrząc na samą roślinę, trudno zrozumieć, dlaczego zasłużyła na tak niemiłą postawę. Piękna rozłożysta roślina okrywowa, ciesząca oko zielonymi i lakierowanymi liśćmi oraz błękitnym odcieniem kwiatów. Nie jest kapryśna, może rosnąć w każdym miejscu, zacienionym lub słonecznym. Nawet zimą warto usunąć warstwę śniegu – a zobaczysz jasną zieleń! To jest rodzaj odporności i pragnienia życia pozornie prosta, ale jednocześnie oryginalna i pełna wdzięku roślina – barwinek!

A mroczna chwała, sugerująca jego związek z tamtym światem, sięga po kwiat już od starożytności. Celtowie nazywali barwinek fioletem wiedźmy i służyli jako ochronny amulet. Utkany w wieńce uosabiał wszechprzenikającą moc miłości i był symbolem małżeńskiej wierności i oddania. Może dlatego często sadzi się ją na grobach, a roślina z rezygnacją przyjmuje takie istnienie, gdzie tak mało jest ludzkiej uwagi i najprostszej opieki.

Barwinek mały i duży

Niebiańskie kwiaty barwinka zachowują swoją świeżość przez długi czas – nawet do dwudziestu dni! Wplatane są w wieńce przez niezamężne dziewczyny, aby ozdobić włosy na jedno z wielkich letnich wakacji – Iwana Kupały. A po nocach pełnych tajemnic trzymają je i podziwiają.

Zostawmy jednak teksty i przejdźmy do głównego pytania: jak właściwie dbać o barwinek. Chociaż oczywiście docenię fakt, że wyjazd jest praktycznie sprowadzony do zera. Jeśli mały barwinek dobrze rośnie na środku suchego stepu, życie w domu wyda mu się po prostu bajeczne.

Kwiaciarnie wyróżniają dwa rodzaje kwiatów, które są najbardziej rozpowszechnione: mały barwinek i duży barwinek. Różnią się między sobą wysokością łodygi i wielkością kwiatów. Pierwszy gatunek daje mniejsze kwiaty, a jego wysokość rzadko przekracza 25 cm, a drugi potrafi wypędzić metrowe pędy.

Barwinek: sadzenie i pielęgnacja kwiatu

Barwinek: sadzenie i pielęgnacja kwiatu

Gleba

Każda gleba jest odpowiednia dla rośliny, nawet piaszczysta. Jeśli jednak gleba jest ciężka, aktywność wzrostu nieznacznie się zmniejszy. Rozwój barwinka następuje dość szybko, w sezonie może schwytać swoimi gałęziami do siedmiu metrów kwadratowych. Nie trać czujności – takie zarośla mogą zaszkodzić “sąsiadom”, a nawet całkowicie wypchnąć ich z ogrodu.

Wybierz miejsce

Bez wątpienia najkorzystniejszy będzie słoneczny obszar ogrodu, ale roślina będzie dobrze się czuła również w cieniu. Jeśli chcesz ukryć nieatrakcyjne miejsca swojej daczy lub niskich budynków – barwinek wykona świetną robotę z tym zadaniem. Co zaskakujące, nawet kwiat w cieniu drzewa pięknie rośnie.

najkorzystniejszy będzie nasłoneczniony obszar ogrodu

Podlewanie

Jeśli chcesz posadzić barwinek na obszarze, do którego przyjedziesz tylko na weekend, wystarczy taka ilość podlewania. Ponadto zwykłe deszcze nie są odwoływane. Uprawiając kwiat w dusznych południowych regionach, możesz nieco częściej podlewać roślinę – barwinek będzie piękniejszy i bardziej bujny. Ale nie ma potrzeby stosowania nawozów, aby na dywanie barwinka nie gromadziły się tłuste zielenie.

Reprodukcja

Najbardziej optymalnym sposobem jest wykopanie niektórych roślin, które wyrosły w ciągu sezonu i przesadzenie ich w inne miejsce. Lub możesz to zrobić: zegnij gałąź do ziemi, a wkrótce się zakorzeni. Rosną kwiat i sadzonki, a nasiona nie są deficytem.

Kwiat

Roślina kwitnie w połowie maja. W tym okresie fabuła z barwinkiem po prostu urzeka oko: niebieskie gwiazdy na szmaragdowym niebie! Po kwitnieniu łodygi są przycinane i w razie potrzeby przycinane. Świeżo pocięte gałązki można umieścić w chłodnym miejscu, a przez około dwa do trzech tygodni będą zachwycać gospodyni pięknem i świeżością..

Roślina kwitnie w połowie maja

Szkodniki

Szkodniki zwykle omijają barwinek, z tym że mszyce mogą wybierać młode liście. Ale masz gwarancję, że nie znajdziesz chwastów w zielono-niebieskim obszarze. Barwinek szczelnie przykrywa glebę, a przez cały sezon łóżko wygląda równo i czysto, jakby dopiero co zostało przycięte.

Zastosowanie w medycynie

Barwinek jest często stosowany we współczesnej medycynie i farmakologii. Jednym z aktywnych składników kwiatu jest alkaloid, który blokuje niekontrolowany podział komórek. Środki, w tym barwinek, są stosowane w leczeniu procesów onkologicznych. Ponadto z rośliny wytwarza się leki nootropowe, a także immunosupresanty..

Barwinek to cudowny kwiat, bez względu na to, jak na niego patrzysz. Jej piękno, mało wymagająca, zgoda na życie na każdej glebie i w różnych warunkach, umiejętność harmonijnego wyglądu w nasadzeniach grupowych z jednorocznymi i bylinami, oryginalność nie tylko w układzie poziomym, ale także na podporach pionowych i w wiszących doniczkach – to wszystko cechy sprawiają, że kwiat jest popularny i poszukiwany przez projektantów krajobrazu. Barwinek będzie wspaniałą dekoracją ogrodu, jeśli jesteś zapracowaną osobą. W końcu jest to całkowicie samodzielna i bardzo piękna roślina, która nie wymaga specjalnego nadzoru..