Heliotrop. Pielęgniarstwo i reprodukcja. Sadzenie i uprawa. Opis i zdjęcie heliotropu

W czasach, gdy panie nosiły bufiaste spódnice i tańczyły na balach, kwiaty były dobrą ozdobą i zapewniały przyjemny zapach podczas świątecznych imprez. Bardzo popularne były wówczas kwiaty heliotropowe, pachnące prawie jak wanilia lub cynamon. Rośliny te były jednak dość kapryśne i stopniowo w ogrodach mieszkańców zastępowane były w większości rocznymi trawami i kwiatami, które nie wymagały tak starannej pielęgnacji. Jednak ze względu na specyficzny i jasny zapach, wydobywający się z klombów, heliotrop nie został wyparty przez bardziej bezpretensjonalną florę..

Im aktywniej rozwijała się selekcja, tym więcej hodowcy eksperymentowali z tą rośliną, próbując wydobyć bardziej odporną roślinę. Stopniowo pojawiły się odmiany heliotropu, które zaczęły wyróżniać się wysoką odpornością, pięknem kwiatu. Ale był też efekt uboczny w wyniku aktywnej selekcji, kwiaty prawie straciły swój szczególny aromat, chociaż początkowo to właśnie z tego powodu roślina ta była popularna. Ale ze względu na to, że nowoczesny heliotrop można hodować na dwa sposoby – przez nasiona i sadzonki, ogrodnikom wciąż udaje się uzyskać reprodukcję roślin o najbardziej żywym zapachu.

Opis kwiatu

Sama nazwa heliotrop dosłownie tłumaczy się jako „ten, który obraca się za słońcem”.

Sama nazwa heliotrop dosłownie tłumaczy się jako „ten, który obraca się za słońcem”. Ta roślina jest wieloletnią rośliną zielną. Jego wysokość w naturze sięga półtora metra. Przy uprawie przez ogrodników długość łodyg może wynosić 60 cm, istnieje 300 gatunków tej rośliny. Ponadto w większości są dzikie. Ojczyzna – Ameryka Północna i Południowa, a także Morze Śródziemne. Może rosnąć w prawie każdym słonecznym lesie. Występuje w strefach umiarkowanych. Uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną, ponieważ zimy są dla niej za mroźne. Jednocześnie domowe wersje heliotropów dobrze żyją i rozwijają się w domu..

Heliotrop należy do rodziny świderków. Ten krzew ma duże, owłosione, lekko pomarszczone liście. Ich kolor jest ciemnozielony. Zarówno kwiaty, jak i liście są dekoracyjne. Kwiaty są małe. Kwiatostany są typu corymbose. Zwykle są z natury ciemnoniebieskie lub fioletowe. Wyhodowany heliotrop biały i niebieski.

Uprawa heliotropu z nasion

Uprawa heliotropu z nasion

Oczywiście każdy ogrodnik chce wyhodować zdrową roślinę. Aby to zrobić, musisz kupować nasiona tylko od zaufanych sprzedawców. Ogrodnicy doskonale wiedzą, jakie nasiona warto kupić. Najlepsze firmy oferujące dziś nasiona popularnego Heliotropu to Prestige, Search, Johnsons.

Jeśli zdecydujesz się wyhodować piękny kwiat z nasion, przygotuj się na to, że młode rośliny nie zachowają tych dekoracyjnych cech, które miała roślina mateczna..

Nasiona nie powinny być natychmiast sadzone w ziemi. Chodzi o to, że kwitnienia po prostu nie będzie czasu na rozpoczęcie. Od pierwszych pędów do powstania kwiatostanów trwa około 100 dni. Konieczne jest sadzenie gotowych sadzonek na kwietniku.

Jak prawidłowo siać nasiona

Nasiona tej rośliny należy wysiewać na przełomie lutego i marca. W tym celu przygotowywany jest specjalny substrat. Torf jest pobierany w 4 częściach, a piasek w jednej części. Mieszanka jest gotowana na parze i zapalana bezbłędnie. Za pomocą tych procedur można zabić grzyba. Glebę ostrożnie wlewa się do pojemnika, dobrze wyrównuje i lekko zagęszcza. Wielkość nasion heliotropu jest niewielka. Wystarczy je rozsypać po powierzchni lub lekko posypać ziemią z góry..

Posadzone nasiona przykrywa się folią lub ziemią. Pomieszczenie powinno mieć od 18 do 20 stopni. Kiedy nasiona kiełkują, szkło musi zostać usunięte. Uprawa jest następnie kontynuowana w 22 stopniach. Gdy pojawią się 2-3 liście, każdą roślinę należy posadzić w pojemnikach i dobrze podlać. Po 2 tygodniach musisz zacząć karmić. W tym celu stosuje się pewien nawóz..

W okresie kiełkowania nasion należy lekko zwilżyć glebę w szklarni. W tym celu gleba jest spryskiwana. Musisz także zwiększyć godziny dzienne do 10 godzin..

Sadzenie heliotropu na otwartym terenie

Sadzenie heliotropu na otwartym terenie

Kiedy minią powrotne przymrozki, możesz sadzić sadzonki w klombie. Zwykle dzieje się to na początku czerwca..

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce lądowania. Heliotrop kocha słońce. Musisz wybrać dla niego otwarte i jasne miejsce. Ale jednocześnie nie powinno być palącego słońca. Jeśli gleba jest bardzo mokra, prawdopodobne jest obumieranie roślin. Nie można sadzić heliotropu w pobliżu zbiorników wodnych lub na nizinach..

Do gleby warto podchodzić odpowiedzialnie. Powinna być żyzna i oddychająca z dużą zawartością niezbędnej próchnicy. Jeśli gleba jest ciężka gliniasta, piasek i torf pomogą ją rozjaśnić..

Bardzo ważne jest prawidłowe sadzenie sadzonek. W tym celu przygotowuje się specjalne dziury i dodaje się tam mieszankę próchnicy i ziemi liściastej. Sadzonki przesadzane są metodą przeładunkową. Grudki ziemi nie da się złamać. Pamiętaj, aby posypać go humusem na wierzchu. Ponieważ dorosłe rośliny są rozgałęzione, te kwiaty sadzi się zgodnie z odpowiednim schematem 30 na 30 cm.

Posadzone rośliny są natychmiast podlewane. Następnie, nie przez 14 dni, podlewa się je maksymalnie trzy razy w tygodniu. Następnie podlewanie odbywa się w razie potrzeby. Odbywa się to, gdy gleba wysycha na wierzchu. Nie zapomnij o potrzebie spryskiwania zarówno sadzonek, jak i dorosłych kwiatów. Heliotrop bardzo lubi takie zabiegi..

Heliotrop do pielęgnacji roślin na otwartym polu

Heliotrop do pielęgnacji roślin na otwartym polu

Podlewanie

Niektórzy ogrodnicy są pewni, że heliotrop to wybredna roślina. Ale to nie jest do końca poprawne. Wystarczy odpowiednio podlać roślinę. Kwiaty uwielbiają wilgoć, ale nie znoszą nadmiaru wody. Konieczne jest monitorowanie optymalnej wilgotności gleby. Jeśli gleba wyschnie, musisz ją podlać. Roślina skorzysta również na tworzeniu wysokiej wilgotności typowej dla regionów tropikalnych poprzez spryskiwanie wodą..

Gleba

Pielęgnacja roślin stanie się łatwiejsza, jeśli glebę wokół niej mulczujesz kompostem lub torfem. W rezultacie rzadko będziesz musiał poluzować glebę. Ta procedura jest niezbędna. Dzięki niemu możesz chronić ziemię przed pojawieniem się niechcianej skorupy. Będziesz musiał rzadziej podlewać, a podlewanie można zmniejszyć..

Jeśli od czasu do czasu uszczypniesz pędy, możesz osiągnąć pożądane bujne kwitnienie heliotropu..

Najlepszy opatrunek

Dopóki heliotrop nie zacznie kwitnąć, co dwa tygodnie karmi się go specjalnym nawozem mineralnym złożonym. Następnie możesz przerwać te procedury..

Uprawa heliotropu w domu

Uprawa heliotropu w domu

Heliotrop można z powodzeniem uprawiać w domu. W tym przypadku będzie to roślina wieloletnia. Opieka nad nim jest dokładnie taka sama jak o ogród. Rozmnażanie i sadzenie są podobne. W domu można uprawiać tylko gatunki peruwiańskie.

Latem kwiat potrzebuje temperatury 25 stopni, a zimą 6 stopni. Przez cały okres kwitnienia wymagane jest obowiązkowe karmienie domowej roboty heliotropem. Jest to okres od maja do sierpnia. Do kwiatów stosuje się specjalne nawozy. Uprawiając heliotrop w domu, nie zapominaj, że stale emanuje aromatem. Warto sprawdzić, czy nie ma na nią reakcji alergicznej..

Przy uprawie outdoor warto również pamiętać, że roślina pochodzi z miejsc o ciepłym klimacie, co oznacza, że ​​kwiat należy sadzić tam, gdzie będzie dużo światła słonecznego, żyzna gleba i umiarkowana wilgotność..

Reprodukcja heliotropu

Reprodukcja heliotropu

Reprodukcja heliotropu przez sadzonki

Sadzonki nadają się również do reprodukcji heliotropu. Aby to zrobić, heliotrop jest przechowywany na zimę, ponieważ nie można uzyskać łodygi z rocznego kwiatu rosnącego w ogrodzie. To z kwitnących sadzonek możesz wybrać próbki, które lubisz najbardziej i kontynuować ich uprawę z sadzonkami, zachowując zapach i kształt kwiatów, które lubisz. Sadzonki pozyskuje się pod koniec zimy, wczesną wiosną i sadzi na ulicy, gdy na pewno nie będzie mrozu.

Należy wybrać silnie kwitnący heliotrop. Jest wykopywany i przesadzany do doniczki. Rośliny zimą powinny być trzymane w domu, w szklarniach lub szklarniach o średniej temperaturze co najmniej 10-15 stopni. Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 18 stopni. Aby uzyskać tropikalny kwiat, musisz wydłużyć światło dzienne do 10 godzin. W wyższej temperaturze zawartości pędy okażą się wydłużone i słabe.

W styczniu-lutym należy wybrać najsilniejszy, koniecznie młody pęd i odciąć go, a następnie podzielić na sadzonki. Użyj korzenia do przetwarzania plasterków. Następnie sadzi się je w doniczkach. Wymagane jest dodatkowe oświetlenie.

Reprodukcja heliotropu przez nasiona

Ponieważ dla tych roślin można zastosować dwie metody rozmnażania, wybór będzie zależał od zadania. Wczesną wiosną, późną zimą roślina rozmnaża się dzięki nasionom, które dają sadzonki. Tacy przedstawiciele kwitną dość późno w klimacie północnym, co utrudnia pełne cieszenie się kwiatami tej rośliny. A kwiaty z każdego nasiona są uzyskiwane w innym kształcie, odcieniu i jasności zapachu..

Heliotrop po kwitnieniu: jak i kiedy zbierać nasiona

Kolekcja zaczyna się w momencie, gdy kwiaty więdną i stają się czarne.

Po zakończeniu kwitnienia heliotrop jest tradycyjnie wykopywany, a następnie wyrzucany. Jeśli chcesz rozmnażać się z nasionami, musisz je zebrać przed wykopaniem rośliny. Kolekcja zaczyna się w momencie, gdy kwiaty więdną i stają się czarne. Zamiast tego pojawiają się pola nasion. Są starannie zbierane. Nasiona są z nich wydobywane i sortowane. Następnie są suszone i umieszczane w pudełku zapałek lub papierowej kopercie. Przechowuj w tej formie do wiosny..

Zimowa pielęgnacja heliotropem

Tradycyjnie roślina ta nie jest przechowywana na zimę. Po zakończeniu kwitnienia jest usuwany. Kwietnik wykopany na zimę. Jeśli naprawdę nie chcesz rozstawać się ze swoją ulubioną rośliną nawet na trzy miesiące, możesz ją po prostu wykopać i przesadzić do doniczki. Zimą wyrośnie na Twoim parapecie. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 18 stopni. Czas trwania godzin dziennych musi zostać zwiększony. W takich warunkach przyniesie Ci radość i dobrze rozkwitnie. Kiedy nadchodzi wiosna, po prostu przynieś go z powrotem do klombu.

Heliotrop w projektowaniu krajobrazu

Heliotrop w projektowaniu krajobrazu

Heliotropy były z powodzeniem wykorzystywane w XIX wieku do ozdabiania ogrodów i parków posiadłości szlacheckich. Dziś możesz z powodzeniem nadać swojej osobistej fabule podobny styl. Tak więc w ogrodzie heliotrop z powodzeniem zastępuje krawężniki. Tworzy luksusowe klomby. Często łączy się go z różnymi roślinami w nasadzeniach grupowych. Begonie, petunie, pelargonie, rudbeki są dla niego idealne. Kwiaty powinny być krótkie. Nie mogą blokować słońca heliotropem..

Uprawiana w pojedynczych doniczkach stanie się eleganckim drzewem standardowym..

Popularne rodzaje i odmiany heliotropu

Popularne rodzaje i odmiany heliotropu

Dziś w kulturze uprawia się tylko kilka heliotropów. Opracowano nowe hybrydowe warianty tych roślin.

Peruwiański (drzewo)

Najpopularniejsza odmiana hodowlana. To rozłożysty krzak. Jego wysokość sięga 60 cm, kwiaty są niesamowicie pachnące. Ich kolor to niebieski lub fioletowy. Średnica kwiatostanu wynosi 15 cm, taki heliotrop kwitnie dobrze do samego mrozu. Najbardziej rozpowszechnione są odmiany hybrydowe z serii Marine:

  • Marine Mini to nisko rosnąca odmiana. Wysokość krzewów wynosi do 25 cm, a jego główną cechą są zielone liście o niezwykłym odcieniu fioletu.
  • Luksusowe czarne piękno. Kwiaty mają wyraźny fioletowy kolor. Emanuje charakterystyczny aromat wanilii. Najbardziej pachnąca ze wszystkich odmian.
  • Krasnolud morski. Kwiaty o charakterystycznym ciemnoniebieskim odcieniu. Roślina osiąga wysokość 35 cm.
  • Urocza księżniczka Marina. Ma słaby aromat. Rośliny dorastają do 30 cm wysokości.

Wysoka corymboza

Najwyższy ze wszystkich typów. Mogą dorastać do 120 cm, liście mają wydłużony, lancetowaty kształt. Zewnętrznie wygląda jak łódź. Poniżej kolor liści jest ciemniejszy niż u góry. Kwiaty o jasnoniebieskim lub niebieskim odcieniu. Kwiatostany osiągają długość 10 cm. Takie heliotropy kwitną od wczesnego lata do późnej jesieni.

Bujny europejski

Rośnie w krajach śródziemnomorskich, a także w stanach Ameryki Południowej. Wysokość rośliny do 40 cm Łodyga jest rozgałęziona. Liście są podłużne. Ich kolor jest żółto-zielony lub jasnozielony. Kwiaty tworzą loki. Stopniowo tworzą bardzo bujne i niesamowicie gęste kwiatostany. Kwitną od maja do końca sierpnia.

Rozległy Kurasavsky

Krzew jest dość bujny. Jego wysokość jest namacalna. W objętości roślina może osiągnąć 1 metr 20 cm, rośnie do minimum 60 i maksymalnie 100 cm wysokości. Kwiaty są blado niebieskobiałe. Kwiatostan jest bardzo bujny. Szypułka jest długa i mocna.

Łodyga obejmująca niewymiarowe

Niezbyt popularny wśród hodowców kwiatów. Wysokość roślin jest niewielka. Liście są długie, lancetowate z pofalowanymi brzegami. Kwiaty o wyraźnym fioletowym odcieniu.

Choroby i szkodniki

Choroby i szkodniki

Możliwe, że na heliotrop mogą wpływać choroby grzybowe. Środek zaradczy to fungicydy. Insektycydy (Actellik) stosuje się do zwalczania szkodników, takich jak mączliki, mszyce i przędziorków. Prawdopodobnie po tygodniu konieczne będzie ponowne leczenie..

Dziś heliotrop znów stał się popularny i wielu ogrodników chętnie go uprawia. Roślina zyskała również popularność jako surowiec do produkcji perfum – chodzi o szlachetny aromat wanilii, który tkwi w tych luksusowych kwiatach..

Powszechnie uważa się, że heliotrop ma właściwości lecznicze. Służy do usuwania pasożytów. Stosowano go również w leczeniu porostów i brodawek. Heliotrop zawiera trujący alkaloid. Dlatego nie należy używać tej rośliny do samodzielnego leczenia bez konsultacji z lekarzem..

Wideo – heliotrop rośnie przez sadzonki i pielęgnację

Heliotrop rośnie przez sadzonki i pielęgnacjęHeliotrop rośnie przez sadzonki i pielęgnację