Cumba hem evin bir dekorasyonu hem de “zayıf noktası”. Eski evlerde bu alan genellikle yalıtılmaz, bu nedenle bir korniş seçerken bu önemli detayın dikkate alınması gerekir. Ek olarak, cumbalı pencerenin olağandışı geometrik şekli, korniş seçimine belirli kısıtlamalar getirir..

özellikler ve faydalar

Cumbalı pencere, odanın bir parçası olarak kalan duvarın figürlü bir çıkıntısıdır. Çeşitli geometrik şekillerde olabilir: yarım daire biçimli, yamuk vb..

Cumbalı pencere tasarımının hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Eski bir binada bir cumbalı pencere düşünürsek, cumbalı pencere nişleri, bu bölümde nem ve sıcaklığın dalgalanmasının bir sonucu olarak yetersiz bir ısıtma seviyesi ile karakterize edilir. Bu tür dalgalanmalar, kornişlerin birçok malzemesi için kötüdür ve bu nedenle seçimleri sınırlı olacaktır..

Cumba alışılmadık bir panoramik şekil ile karakterizedir, bu nedenle bu özelliği dikkate alarak bir korniş seçmeniz gerekecektir.. Perdeler için cumbalı pencere kornişleri, nişin tüm uzunluğu boyunca düzgün bir şekilde bükülerek şekli tekrarlayabilir veya birkaç düz çizgiden oluşabilir.. İlk seçenek, perdelere ve pencerenin olağandışı şekline dikkat çekmeye gerek olmadığı durumlarda tercih edilirken, ikincisi cumbalı pencereyi kompozisyonun bir vurgusu haline getirerek vurgulamanıza izin verir..

Özel cumbalı pencere kornişleri lehine seçim, sıra dışı bir geometrik şekle sahip bir odayı dekore etmenize, oranlarını dengelemenize ve sıra dışı unsurları özgün bir şekilde vurgulamanıza olanak tanır. Bu tür tasarımlar, odaya daha fazla ışık girmesine izin verir. Onlar sayesinde, tüm iç kompozisyon uyumlu ve eksiksiz kalırken, perdeler için minimum kullanışlı alan ayırabilirsiniz..

Cumbalı pencereyi özel bir kornişle vurgulayarak, odada rahat bir atmosfer yaratacaktır. Perdeler için yoğun kumaşlar lehine seçim, cereyanlara karşı koruma sağlayacak ve evin bu bölümündeki ısıtma eksikliğini hafifçe düzeltecektir..

Görüntüleme

Cumbalı pencere kornişleri, konuma göre iki büyük gruba ayrılır:

 • Duvar;
 • Tavan.

Duvar seçeneği yüksek tavanlı ve panoramik olmayan pencereli odalar için seçilmiştir. Kornişin sıra dışı tasarımına odaklanmanızı sağlar. Ayrıca, tavan modelini asmanın mümkün olmadığı durumlarda duvar yapısı lehine seçim yapılır..

Tavan kornişleri tavanın yüksekliğini görsel olarak artırmanıza izin verir. Küçük odalar için mükemmel bir seçimdir. Çoğu zaman, tavan modelleri perdelerin altına gizlenir, bu nedenle basit bir tasarımda yapılırlar ve ucuzdurlar..

Yarım pencere penceresi, cumbalı pencereye benzer bir yapıdır, ancak bir tarafta böyle bir düzensizlik duvara dayanır. Yarım pencere için, tavan yüksekliği arzulanan çok şey bırakan küçük boyutlu dairelerde yapıldığı için tavan korniş modelleri esas olarak seçilir..

Plastisitelerine göre kornişler sert ve esnek olarak ayrılır:

 • Sert korniş bağlantı elemanları ile birbirine bağlanan birkaç elemandan birleştirilir ve belirgin köşelere sahip cumbalı pencerelerin tasarımında kullanılır. Sadece köşe birleşimlerinde birbirinden ayrılan birkaç düz parçadan oluşur. Bu tür modeller genellikle dayanıklı katı malzemelerden yapılır ve duvara monte edilir. Perdeler için bir tutucudan çok dekoratif bir işlev görür.
 • esnek korniş yuvarlak cumbalı pencereler ve köşelerin yumuşatılması gereken durumlarda uygundur. Profiller başlangıçta deforme olur, ardından bükülmüş elemanlar atanan yerlerine yapıştırılır; montaj sırasında dirsekleri doğrudan düzeltmek mümkündür. Çoğu zaman, esnek modeller tavana monte edilir ve sadece perdeler için bir montaj görevi görür, daha sonra lambrequin veya bando ile süslenir. Başlıklı bir şeritle donatılmış seçenekler de vardır (perde ve kornişin birleşimini kaplayan şeritte özel desenler). Bu durumda modelin estetik bileşeninden bahsedebiliriz..

Malzemeler (düzenle)

Cumbalı pencere perde çubukları, geleneksel ürünlerle aynı elemanlardan yapılmıştır:

 • En popüler plastik modellerdir.. Hafif oldukları için tavana kendiniz bile takabilirsiniz. Plastik iyi bükülür ve çeşitli kavisli yapılar oluşturmayı mümkün kılar. Ek olarak, plastik perde çubukları oldukça düşük bir fiyatla ayırt edilir ve bu da seçimi kendi lehlerine daha da çekici hale getirir. Perde takmak için sıra sayısına bağlı olarak plastik profiller 870 mm genişliğe kadardır (tek veya çok sıra vardır). Profilin kendisi 10 m uzunluğa kadar üretilir Bu tipin dezavantajları arasında ağır kumaştan yapılmış yoğun perdelere dayanamama sayılabilir. Yapılar perdelerin ağırlığına göre tasarlanmamıştır. Ayrıca plastiğin yüksek dekoratif dolgusu yoktur, bu nedenle gizli kornişlerin seçilmesi önerilir (örneğin baget olanlar).

 • Metal modeller hem bağlantı türü hem de malzeme açısından farklılık gösterir.. Esnek profiller genellikle alüminyumdan yapılır. Bu tür yapıların yüksek mukavemeti, fiyatı aynı seviyede tutarken, plastik olanlardan daha çekici hale getirir. Alüminyum iyi bükülür, bu nedenle hemen hemen her cumbalı pencere için eğrileri simüle etmek mümkündür. Maksimum bükülme 95 derecedir. Alüminyum modeller kendi kendine kurulum için uygundur, çünkü fazla parçayı sıradan bir demir testeresi ile keserek uzunluklarını ayarlayabilirsiniz. Alışılmadık bir ayrıntıya odaklanmanız gerekiyorsa, metalden yapılmış duvara monte boru şeklinde bir korniş seçmelisiniz. Çok dayanıklıdırlar ve düzenli düz bomlardan ilginç kesitli dövme modellere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptirler. Farklı kilitleme uçları seçme yeteneği, dekoratörün hayal gücü için büyük bir alan açar..

Boru şeklindeki modeller sert tiptedir, bu nedenle gerekli sayıda bağlantı elemanının hesaplanması gerekir..

 • Kornişi duvara monte etmeniz gerektiğinde, mümkün olduğunca görünmez bırakırken, seçmek daha iyidir. dize korniş. Özel bağlantı elemanları ile sabitlenmiş ve gerilmiş metal bir kablodan yapılmıştır. Böyle bir ip, büyük bir ağırlık için tasarlanmıştır, ancak onu ağır ağırlık altında büken elemanlar zayıflar ve korniş bükülebilir..
 • Ahşap boru kornişler bugüne kadarki en pahalı Değerli ağaçlardan yapılmıştır. Cumba modelleri sadece sipariş üzerine yapılır, bu nedenle konumlarını önceden düşünmeniz ve bir uzmanla bunları düzeltme olasılığını tartışmanız gerekir. Ahşap seçenekler, yalnızca sağlam malzemelerden yapılmış duvarlara montaj için uygun olacak kadar ağır ve hacimlidir..

Bileşenler

Cumbalı pencere perde çubuklarını takarken, genellikle standart pakete dahil olmayan ek parçalar satın almanız gerekir:

 • Bay pencere konektörü metal kılavuz boruların bağlantısının düz bir çizgide yapılması gerektiğinde kullanılır.
 • Cumba adaptörü adaptörün açısını ayarlamasına ve bir vida ile sabitlemesine izin verilirken boruları köşelere bağlamaya yarar.

Detaylar çeşitli renklerde sunulur ve korniş çubuğunun herhangi bir tonuna veya kaplamasına uyarlanabilir.

Nasıl seçilir?

En iyi seçeneği seçmek için odanın yapısını, şeklinin özelliklerini, odadaki iklim koşullarını ve iç mekanın tarzını dikkate almak gerekir.. Kornişin kurulumuna harcanmasına izin verilen bütçeyi önceden hesaplamak da önemlidir:

 • Lütfen bunu not al germe, asma veya alçıpan tavanlarda tavan kornişinin montajı, tavanın montajından önce bile planlanmalıdır. Bu tür kırılgan tavan kaplamaları durumunda, kornişin altındaki taban ahşap bir kiriş ile kapatılmalıdır..
 • Alçak tavanlı odalar için klasik duvar yapıları ek santimetre yüksekliği “çalacağından”, odayı gerçekte olduğundan daha küçük hale getireceğinden, bir tavan veya duvar kornişi takmak tercih edilir..
 • Cumbalı bir pencere veya çok yönlü bir şeklin yarım penceresi için esnek bir profil seçmeyin. Boru şeklindeki bir duvar kornişi kullanarak sıra dışı tasarımı vurgulamak daha karlı olacaktır..

Odanın tarzı da belirli yükümlülükler getirir. Modern tarzda dekore edilmiş cumbalı pencereler için tavan yapılarını seçmek daha mantıklıdır. Dize versiyonu da iç mekana uyumlu bir şekilde sığacak. Bununla birlikte, klasik iç mekanlar için geleneksel bir duvar kornişi veya tavan pervazı seçmek daha mantıklıdır. İlginç bir bitiş, genel kompozisyonu mükemmel bir şekilde tamamlayacak.

Bir malzeme seçerken, odanın koşullarına odaklanmalısınız. Cumbanız yeterince yalıtılmışsa, yüksek nem veya güçlü sıcaklık değişimlerinde farklılık göstermiyorsa, ahşap kornişleri seçebilirsiniz. Cumba uzantısındaki sabit mikro iklimden emin değilseniz, plastik modelleri tercih edin..

Metal perde çubukları sadece kuru odalara kurulmalıdır. Bu, metalin korozyonunu ve gelecekte görünümünün zarar görmesini önleyecektir..

Doğru şekilde nasıl kurulur?

Cumba modelleri için kurulum kuralları, geleneksel olanlarla aynıdır.. Saçakları kurarken aşağıdaki kurallara uyun:

 • Kırılgan kaplamalardaki tavan perde çubukları için tavan önce bir kiriş ile güçlendirilmelidir. Bu, tavanın montajı aşamasında yapılmadıysa, duvar modellerini tercih etmek daha iyidir. Tavan seçeneklerinin sabitlenme adımı 40 cm’dir.Perdelerin yoğunluğuna ve ağırlığına göre bu değer değişebilir..
 • Duvar montajları kurulum gerektirir her 150-200 cm’de bir ek braketler, hem de kıvrımların her birinde.
 • Perde bağlamaları hakkında düşünmeyi unutmayın.. Tavan modelleri, perdelerin serbest hareketini engellememesi için kornişi asmanıza izin verir. Duvar kornişi için perdeler, içeride açık olan halkalarla en iyi şekilde donatılmıştır. Klipsleri atlayarak perdelerin sorunsuz bir şekilde kaymasına izin verecekler..

Bir cumbalı pencere için tavan kornişinin esnek bir versiyonunun nasıl kurulacağı hakkında bilgi için aşağıdaki videoya bakın..

İç mekanda muhteşem örnekler

İşte tasarımcıların sunduğu çözümler:

 • Kontrast duvara monte boru korniş, pencere açıklığı ile tavan arasındaki boşluğun yeterince büyük olduğu cumbalı pencereler için uygundur. Bu durumda, alanı “kesmez”, sadece pencereyi ayırarak biraz daha dar hale getirir. Ortak bir yuvarlak korniş, cumbalı pencerenin oldukça belirgin köşelerini yumuşatırken, üç çerçeveyi de birleştirir. Pencere açıklıklarının üzerine kurulum, kornişin olduğu gibi, pencerelerin üst çizgisini görsel olarak yükselterek onlarla birleşmesine izin verdi..
 • Oyma poliüretan baget altında tavan kornişi Klasik geleneksel stiller için favori bir dekorasyondur. Yapının tüm hacmine rağmen, dikey süslemeler ve belirgin açılar, tavanı görsel olarak daha da “yükseltmeye” yardımcı olarak, görkemli odaya gerekli yüksekliği sağlar..
 • yaldızlı duvar korniş perdelerin altında neredeyse görünmez, ancak küçük bakışlar sıra dışı tavan tasarımına dikkat çekiyor. Basit bir perde bandı ile toplanan perdeler kendilerine dikkat çekmezler. Kornişin altın rengi tesadüfen seçilmedi: geceleri fenerlerin ışığını yansıtıyor ve odaya bir gizem ve gizem halesi veriyor..

 • Bir ağacın altında baget tavan kornişi için görkemli görünüyor, ancak hantal. Böyle bir çözüm, bu kadar küçük cumbalı pencereler için en iyisi değildir ve yalnızca bir profesyonel uyumlu bir büyük baget seçebilir. Ancak açık renk ve küçük çizim günü kurtarır..
 • Pirinç duvar kornişi durumu yansıtıyor. Yapının neredeyse tavanın altındaki konumu, odayı görsel olarak yükseltmeyi mümkün kılmıştır. Küçük tek parça cumbalı pencerenin imar edilmesi, aydınlatma seviyelerinden ödün vermeden alanı genişletti. Bu durumda, duvar kornişi ana değildir, ancak sıra dışı renk ve perde bağlantılarının seçimi nedeniyle odanın genel arka planına karşı kaybolmaz..

Adblock
detector