Duvara monte perde çubukları

Bir pencere tasarımı seçerken, sadece perdelere değil, aynı zamanda takıldıkları elemana da dikkat etmelisiniz. Duvar kornişlerinden bahsediyoruz. Bu tür iç parçaları yapmak için birçok farklı seçenek vardır. Bunları seçerken, kişisel tercihlere odaklanmalısınız. Ancak tasarımın ayrıntılı bir şekilde ele alınması, satın alma kararını kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır..

özellikler ve faydalar

Her iç seçenek, belirli bir korniş türü gerektirir. Alt türlere ayırma, bağlantı yerine, üretim malzemesine, sıra sayısına ve görünüme göre gerçekleşir. Her grubun temsilcisinin kendine has özellikleri ve güçlü yönleri vardır..

Yaygın bir saçak türü, duvara tutturulmuş olanlardır. Alıcılar arasında en yaygın ve talep görenlerdir.. Bir uzmanın yardımına bile başvurmadan bu tür yapıları kurmak uygundur.. Büyük artı, duvara monte versiyonun evrensel olması ve herhangi bir tasarım çözümüne uymasıdır. Bir korniş alırken nüanslardan biri, yürütme seçimi olacaktır. Küçük perdeler için hafif traversler mutfak için uygundur ve örneğin ağır perdelerin gerekli olduğu oturma odasında daha büyük ve daha güçlü yapılara ihtiyaç duyulacaktır..

İkinci montaj yöntemi tavana montajdır. Olumlu yönlerinden biri de bu performansın görsel olarak odanın yüksekliğini arttırmasıdır. Ve bu küçük daireler için harika bir seçenek. Bu durumda bazı modern tasarım çözümleri, pencereli bir duvarı sağlam bir perdeye dönüştürebilir. Ve tabii ki, gergi tavanların artan popülaritesi nedeniyle tavan montajları popülerlik kazanıyor..

Doğal olarak, bu tür dekoratif unsurları seçerken malzemelere dikkat etmelisiniz. Saçak esas olarak ahşap, plastik ve metalden yapılmıştır. Odanın tarzının genel konseptine bağlı olarak uygun seçenek seçilir..

Hangisi daha iyi: tavan veya duvar?

Her türün kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Tavana monte edilenlerle başlayabilirsiniz. Başlıca avantajları, duvarı yukarıdan aşağıya örtmeleridir. Bu, alanı görsel olarak büyütmek, onarım kusurlarını ve tüm duvardaki büyük panoramik pencereleri gizlemek için birçok tasarımda kullanılabilir.. Başka bir artı, bu türün hemen hemen her yerde sabitlenebilmesidir..

Bir diğer olumlu nokta ise maksimum korumadır.. Böyle bir montajdaki perdeler güneşten en iyi şekilde korunacak ve kışın ısıyı daha fazla tutacak ve soğuğun geçmesine izin vermeyecektir. Ve elbette, doğru seçim ve sabitleme ile ne kancalar ne de tavana takılan destek rayı görünmeyecektir. Ama aynı zamanda bir eksi var. Bu tür, model seçiminde daha az çeşitliliğe sahiptir..

Geniş ürün yelpazesi, şüphesiz duvara montajın avantajıdır. Stillerin ve malzemelerin çeşitliliği, bu tip kornişleri en popüler hale getirdi. Bu, belirli bir dekor için bireysel bir tasarımı en doğru şekilde seçmenizi sağlar. Bu tür plakaların kullanımı kolaydır, herhangi bir oda için uygundur. Diğer bir avantajı ise, tavana monte perdelerden daha ağır perdeleri kaldırabilmeleridir. Bu, şüphesiz odayı dekore edecek olan birleşik kompozisyonlar oluşturmanıza izin verecektir..

Bu tür yapıların dezavantajları, tam perde ile kısmi ışık iletimi, büyük kompozisyonlar kullanırken alanı “yemek” içerir..

Ayrıca, bu, bu tür tutucuların güçlü duvarlara bağlanması gerektiği gerçeğine bağlanabilir, çünkü örneğin, oldukça ağır perdeler alçıpanın üzerinde durmayacaktır..

Görüntüleme

Tek sıra, çift sıra ve üç sıra duvar kornişleri vardır. Buna göre, uygulanabilirlikleri pencerede gerekli perde sayısına bağlıdır. Tek sıra perdeler en çok ağır çok katmanlı perdelerin gerekli olmadığı mutfakta kullanılır. Sonraki iki tip daha çok oturma odalarında, yatak odalarında ve çocuk odalarında kullanılır. Genellikle perde artı tül kombinasyonu kullanılır veya üç sıralı versiyonda perdeler çift perde olarak kullanılır ve ardından tül.

Tasarım gereği, çoğunlukla alüminyum veya plastikten yapılmış bir profil olan bir profil kornişini düşünebilirsiniz. Kancaların hareket ettiği özel yolları vardır. Herhangi bir sayıda sıra ile kompozisyona uygun basit ve güvenilir bir sistemdir. Hem duvar hem de tavan için kullanılabilir. Profil modelleri aynı zamanda ray veya otobüs modelleri olarak da adlandırılır – sabitleme kancalarının hareket prensibine göre.

Onlarla dekoratif bir kaplama uygulayabilirsiniz, sonra bir baget kornişine dönüşürler..

Bu ürünlerin bir sonraki alt türü sicim yapılarıdır.. İki kaide arasına gerilmiş, üzerine perde asılmış bir kablodur. Özellikle odanın genel tarzı yüksek teknoloji veya minimalist ise çok şık görünüyor. Düşük fiyat ve özlü tasarım, herhangi bir kişinin dikkatini çeker. Bu çözümün dezavantajları, bu seçeneğin ağır perdeler için kullanılamamasıdır, çünkü zamanla sarkacaklar. Çok yoğun olmayan malzemeden yapılmış tek bir kumaş burada daha uygundur..

Bir başka ilginç hareket, yuvarlak bir tabanın kullanılması olacaktır.. Kumaşın önceki durumda olduğu gibi gerildiği içi boş bir tüpten yapılır. Bağlantı elemanı, hem tuvali mandallarda tutabilen hem de kumaşın içine perçinlenebilen halkalar olacaktır. Bu tür perçinlere delik denir. Buradaki avantaj, herhangi bir kanca ve fren olmaksızın hareket kolaylığıdır. Ayrıca asmaları ve çıkarılmaları da kolaydır. Bu tür cihazların bir ila üç sırası vardır. Bu seçenek ağır perdeler için iyidir, ancak perde çubuğunun metalden yapılmış olması şartıyla.

Standart olmayan pencereler için bu tiplerden bazıları uygundur, ancak esnek bir tasarımda. Bu tür kornişler sipariş üzerine ve belirli bir açıklık için yapılabilir. Bir profil seçeneği burada iyi bir çözüm olacaktır. Günümüzde perdeleri açan manuel veya otomatik mekanizmalar sıklıkla kullanılmaktadır.. Bu tür perde çubuklarının montajı maliyetlidir ve profesyoneller olmadan yapamazsınız.. Bir diğer önemli unsur, kornişin tutulduğu yan braketlerdir. Sıradan olmayan, işlevsel bir fikstür veya dekorun bir parçası olabilirler..

Malzemeler (düzenle)

Stiller ve tasarım hareketlerinden farklı olarak, duvar kornişleri yapmak için sadece üç temel malzeme vardır. Bu, alüminyumun en popüler olarak ayrı ayrı ayırt edilebileceği ahşap, plastik, metaldir..

Her birinin hem eksileri hem de artıları vardır:

  • İlk düşünülen ahşap kornişlerdir.. Olumlu yönleri arasında asil bir görünüm, çevre dostu olma ve çok yönlülük sayılabilir. Ahşaptan yapılmış bir korniş, elbette, yüksek teknoloji ve modern hariç, hemen hemen her tarzda uyumlu görünecek. Bu oldukça güvenilir ve güzel bir malzemedir. Bunun temeli çoğunlukla kozalaklı ağaçlar, meşe, ceviz, kirazdır. İç kısımda çok güzel görünen karakteristik uzunlamasına lifleri için seçilirler. Dezavantajlar, doğal bir malzeme olarak ahşabın neme duyarlı olması gerçeğini içerir – odadaki yüksek nem oranı ile ürünün kalitesi bozulabilir..

  • Plastik çok yönlü bir malzemedir, modern plastik pencerelerle birlikte iyi görünüyor. Şu anda, bu malzemeden kornişlerin uygulanması için çok çeşitli renkler ve seçenekler var. Avantajları arasında basit kurulum ve temizlik kolaylığı bulunur. Genel konseptin çeşitliliği veya korunması için, bu modeller doğal malzemeleri taklit edebilen dekoratif şeritlerle süslenebilir. Yuvarlak kenarlar genellikle kornişin uçlarını gizlemek ve estetik eklemek için kullanılır. Düşük ağırlıklarından dolayı alçıpan üzerine kurulum için kullanılabilirler. Dezavantajları, hafif plastiğin güneşte solabilmesidir..

  • Perde çubukları yapmak için bir sonraki popüler malzeme metaldir.. Buradaki en büyük avantaj güvenilirliktir. En ağır perdeler, çok katmanlı kumaş bileşimleri genellikle böyle bir korniş üzerine asılır. Metal, modern iç mekanlarda iyi görünüyor ancak teknoloji, her tarza uygun modeller üretmeyi mümkün kılıyor. Laconic ve aristokrat tasarım, orijinal uçlar, pirinç elemanlar lüks katıyor. Daha gelişmiş tasarımlar için en yaygın olarak paslanmaz çelik kullanılır. Her tasarım için uygun dövme tasarımı seçmek kolaydır.

Buradaki dezavantaj, metalin çok iyi bükülmemesi ve standart olmayan pencere açıklıkları için uygun olmaması olabilir..

  • Alüminyuma da dikkat edilmelidir.. Sınıfının diğer temsilcilerinden farklı olarak hafif, esnektir ve paslanmaz. Profil ve baget yapılar için kullanılır. Hafifliği nedeniyle alçıpan üzerine montaj için kullanılabilir..

Boyutlar (düzenle)

Doğal olarak, herhangi bir kornişin uzunluğu, pencerenin parametrelerine karşılık gelmelidir. Ama burada da bazı özellikler var. Örneğin, mutfak için genellikle pencereden biraz daha geniş olan bir korniş seçilir. Bu, daha çok “Kruşçevler” ve pişirme alanının küçük bir alanı kapladığı diğer seçenekler için geçerlidir..

Oturma odasında veya yatak odasında, duvarın tüm genişliği için, çoğunlukla 3 m olan bir bileşime ihtiyaç vardır, böyle bir uzunluk için, iki bağlantı noktası yeterli olmayacaktır, bu nedenle güvenilirlik için üçte bir eklenir – Merkez. 6 metreden daha geniş olabilen uzun panoramik pencereler söz konusu olduğunda, her malzeme veya sabitleme türü uygun değildir.. Bu uzunlukta bir korniş için kaydırma mekanizması bir zorunluluktur, perdeleri sürekli manuel olarak açıp kapatmak oldukça sıkıcı olacağından.

Bu tür pencereler en çok ultra modern odalarda kullanıldığından, ahşap burada uygunsuz görünecek, plastik ve alüminyum tercih etmek daha iyidir..

Resimden çok ağır ve masif metal çıkacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi paslanmaz çelik de bu tarza uyacaktır..

Renk çözümleri

Kornişlerin oluşturulduğu renkler çok çeşitlidir. Her özel görev için uygun rengi seçebilirsiniz. Tabii ki, yapıldığı tabana bağlı olarak her tasarımın kendine has özellikleri olacaktır. Örneğin ahşap daha çok doğal paleti ile kullanılır. Açık kahverengiden cevize kadar olan tonlar asil ve sofistike görünüyor. Ağaç istenilen renge kolayca boyanabilir, ancak daha sonra doğallık hissi olmayacaktır..

Bu bağlamda metal, herhangi bir kaplama ile daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maddenin doğası gereği korozyona karşı korunması gerekir. Buna göre, kaplamalar koruyucu bir tabaka oluşturur ve aynı zamanda dekoratif bir katkı görevi görür.. Pirinç, bakır, krom taklitleri iç mekanı süsleyecek ve güzellik katacak. Barok ve İmparatorluk tarzlarındaki lüks odalar için gümüş ve altın kaplamalar uygundur. Diğer malzemelerin aksine metal bir yüzeyde daha uyumlu görünecektir..

Modern perde çubuklarının üretiminde giderek daha fazla kullanılan alüminyumu da unutmayın. İşlenmiş metal parlak gri bir renge sahiptir ve olduğu gibi kullanılabilir..

Taban olarak plastik herhangi bir gölgede olabilir ve bu konuda rakiplerini aşar. Burada herhangi bir tasarım talebini karşılayacak geniş bir palet kullanılır. Üzerine herhangi bir doku uygulanabilir. Popüler PVC pencereleri tamamlayan beyaz plastik büyük talep görüyor..

Bileşenler

Herhangi bir kornişin önemli bir bileşeni, bileşenleridir. Onların seçimi çok önemlidir. Buradaki ana eleman, bir parantez veya aynı zamanda bir tutucu olarak da adlandırılabilir. Duvar yüzeyine monte edilir ve tüm yapının ağırlığını taşır. Düzgün uygulandığında harika bir dekoratif unsur olabilir. doğaldır ki braket, kornişin geri kalanıyla aynı malzemeden yapılmalıdır. Perdelerin ağırlığına bağlı olarak, sabitleme tipinin de dikkate alınması gerektiği anlaşılmalıdır. Bu çok önemli bir nokta, çünkü hiç kimse zayıf bir bağlantı nedeniyle tüm mekanizmanın düşmesini istemez..

Birkaç çeşit parantez vardır. Örneğin, bağlanma yerine göre bölünürler. Pencerenin üstünde, tavanda ve duvardan duvara tutucular vardır. Adından yola çıkarak aralarındaki farkı anlayabilirsiniz. Bunları açık ve kapalı tiplere de ayırabilirsiniz. Kapalı daha güvenilirdir, ancak onunla birlikte kornişi çıkarırken daha fazla zorluk vardır..

Bağlantı elemanlarına da dikkat etmeye değer. Kancalar, halkalar, koşucular, klipsler – tüm bu varyasyonlar artık yaygın. Korniş modeline göre, genel resme uyumlu bir şekilde uyması gereken bağlantı elemanları da seçilir. Bu küçük bir unsur olsa bile, ancak yanlış seçim ile genel konsepti ihlal edebilir ve genel arka plandan öne çıkacaktır. Ayrıca perdelerin uzun süre ve sorunsuz bir şekilde saklanması için kaliteli ve güvenilir olması gerekmektedir..

Nasıl seçilir?

Bu sorunun cevabı hem basit hem de karmaşıktır. Bir yandan tasarıma uygun, zorluk çıkarmayacak bir korniş satın almak gerekiyor. Öte yandan, dikkat etmeye değer birkaç nüans var. Her stilistik çözüm için kornişin yapıldığı belirli bir model ve taban kombinasyonu uygundur..

Klasik tasarımda ahşap ve metal perde çubukları tercih edilmiştir. Ahşap sakin, sıcak bir ton verir ve doğal renklerle göze hoş gelir. Metal çok yönlüdür ve dövme bir süsle süslendiğinde dekora harika bir katkı olacaktır. Minimalizm gibi modern stiller için profil veya dizi varyasyonları iyidir.. Parlak veya iddialı çözümler olmadan her şey olabildiğince basit, pratik.

Lüks dekorasyonla, üzerine masif perdelerin veya çok katmanlı kompozisyonların güvenli bir şekilde bağlanacağı masif metal çubukları tercih etmelisiniz..

Perdelerle kombinasyonu unutmayın. Kadife plastik bir korniş üzerine asılmamalı ve tüllü bir ışık perdesi üç sıralı çelik korniş ile gülünç görünecek.

Nasıl düzeltilir?

Pencerenin konfigürasyonuna, kornişin uzunluğuna ve tipine bağlı olarak, sabitlemelerinin özellikleri vardır. Küçük pencereli küçük odalar için uzun ve ağır yapılar kullanılmamalıdır. Doğal olarak, küçük modeller için sabitleme elemanı büyük olmayacaktır ve sabitleme için her iki taraftaki birkaç kendinden kılavuzlu vida yeterlidir. Daha büyük versiyonlar için ara sabitleme elemanları gereklidir.

Mutfakta, kornişi doğrudan pencerenin üzerine ve oturma odasında veya yatak odasında tavana mümkün olduğunca yükseğe asmaya değer. Burada öncelik, güneşten korunmak için açıklığın üst üste binmesini maksimize etmektir. Standart olmayan pencere açıklıkları tasarlarken tüm uzunluk boyunca iliştirilmiş esnek profiller kullanın.

İç mekanda ilginç örnekler

İlginç bir seçenek, ray veya profil kornişlerine dayanan modern çok seviyeli sistemler olarak kabul edilebilir. Çoğu zaman, otomatik kayar mekanizmalar kullanırlar. Zamana ayak uydurma arzusu varsa, bu seçenek en uygunudur. Bu tür perde çubukları pratik, rahattır, çeşitleri arasında herhangi bir stil için bir seçenek seçebilirsiniz..

Klasik sevenler, yuvarlak ahşap veya metal perde çubukları düşünebilir. Yüzüklerin üzerindeki perdelerle muhteşem görünüyorlar ve kullanımı kolay. Ancak burada bir nüans önemlidir. Hafif bir eğim bile perdeleri bir tarafa veya diğerine hareket ettireceğinden, mükemmel bir şekilde asılmaları gerekir. Güvenilirliği tercih edenler, lüks görünecek ve tüm pencere çerçevesini üzerlerinde tutacak güçlü metal modelleri tercih ediyor..

İncelemeler

Ikea “Rekka” ve “Hugard” kornişleri, düşük fiyatları ve yeterli güvenilirlikleri nedeniyle birçok olumlu puan aldı. Alıcılara göre, metal perde çubukları konusunda uzmanlaşmış DDA Diy şirketinin temsilcileri iyi bir seçim olacaktır. Rus yapımı modellerden, mükemmel bir fiyat ve kalite oranı sunan Inspire şirketinin ürünlerini not edebiliriz. Tüm bu üreticiler, çoğu ve yüksek kaliteli performans için uygun bir maliyetle orta sınıf kornişleri temsil eder..

Perdeler için duvar perde çubuklarına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.