Duvara perde çubuğu nasıl asılır?

Dekorasyon odaları genellikle perdelerle yapılır. Bu nitelikler, iç mekana mükemmel şekilde uyan güzel ve benzersiz kornişlerle tamamlanmaktadır. Bu tür sistemlerin doğru seçilmesi ve kurulması önemlidir. Bu tür desteklerin birçok modifikasyonu vardır. Bu nedenle perde çubuğunu duvara nasıl asacağınızı bilmiyorsanız deneyimli bir uzmana danışmalısınız..

Sürecin incelikleri

Perde çubuklarının çeşitliliği oldukça geniştir, bu da onları birçok perde türüyle birleştirmenize olanak tanır. Ayrıca, uzunlukları önemli boyutlara ulaşabilir. Bu tür yapılar en az 3 brakete güvenli bir şekilde sabitlenmelidir. Evde küçük çocuklar yaşıyorsa, kapalı bağlantı elemanları kullanın. Montaj sırasında, braketlerin uzunluğuna veya askıların tavandaki konumuna bağlı olan pencere ile perdeler arasındaki mesafeyi dikkate almak önemlidir. Bu değer 10 cm olmalıdır, ancak bu gerekli değildir..

Perdeler pilleri kapatıyorsa, bu elemanlar arasında optimum havalandırma sağlayacak 3-5 cm boşluk bırakılması zorunludur..

Çubuğu takmadan önce tasarımını ve boyutlarını seçmelisiniz. Birçoğu, pencere genişliğinin yaklaşık 15 cm ötesinde çıkması gerektiğini savunuyor.Sabitleme, yalnızca perdelerin ağırlığına dayanabilecek yüksek kaliteli bağlantı elemanları ile yapılır..

Montaj seçenekleri

Korniş, her konut binasının ayrılmaz bir özelliğidir. Perdeleri destekler, onlara belirli bir görünüm verir. Bu yapının uzun süre hizmet verebilmesi için tavana veya duvara sağlam bir şekilde sabitlenmesi gerekir..

Modern perde çubukları çeşitli malzemelerden yapılır, ancak hemen hemen hepsi aynı sabitleme sistemleriyle donatılmıştır.. Şartlı olarak, bu yapıların sabitlenmesi birkaç türe ayrılabilir:

 1. tel kafes. Bu yaklaşım, kornişi doğrudan çerçevenin içinden tabana sabitlemeyi içerir. Bu, süspansiyonların hareketi için özel oluklar ile donatılmış plastik veya alüminyum lastikleri içerir..
 2. Parantez ile sabitleme. Bu yaklaşım en yaygın olanıdır, çünkü hemen hemen tüm korniş türleri (ahşap, ip, uç vb.) Bununla donatılmıştır. Braketi bir dış şeritle gizleyen baget kornişlerine burada özellikle dikkat edilmelidir. Bu tip sabitleme, bus modelleri de dahil olmak üzere, bu tipteki hemen hemen her yapıda kullanılabilir..

Bağlantı elemanlarının konumuna bağlı olarak, aşağıdaki bağlantı elemanları türleri ayırt edilebilir:

 • duvar. Korniş, kendinden kılavuzlu vidalar veya dübeller kullanılarak doğrudan duvara sabitlenir. Birçok braket modeli, pencereden perdelere olan mesafeyi ayarlamanıza izin veren geri çekilebilir dirseklerle donatılmıştır. Bu yaklaşımın avantajları, basitliğinin yanı sıra çeşitli sabitleme sistemi tasarımlarını içerir. Herhangi bir beceri olmadan bile böyle bir korniş kurabilirsiniz. Ancak tasarım, odanın yüksekliğini görsel olarak azaltır. Bazı braket modelleri kısadır, bu da duvardan perdelere istenen mesafeyi elde etmeye izin vermez. Yapılar önemli bir ağırlığa dayanamaz, bu nedenle ek bağlantı elemanları ile güçlendirilmeleri gerekir..

 • Tavan. Taban tavana sabitlenmiştir. Yapıyı hem beton hem de alçıpan taban üzerine sabitlemenize izin veren özel cihazlar olduğuna dikkat edilmelidir. Bu tür bağlantı, önemli yüklere dayanabilir ve ayrıca alanı görsel olarak genişletir. Tavan askılarının yardımıyla, kornişi odanın hemen hemen her yerine birkaç bölgeye ayırarak kurabilirsiniz. Ancak, bağlantı elemanları için özel delikler hazırlanmadıysa, gergi tavanlara kurulum mümkün değildir..

Bu yüzeylere busbar yapıları ve braketlerle donatılmış ürünlerin yapıştırılabileceğini lütfen unutmayın. Son seçenek sadece bağlantı elemanlarının şeklinde farklılık gösterir..

Bileşenler

Modern perde çubukları basit prefabrik ürünlerdir. Bu, zevkinize göre belirli öğeleri seçmenize izin verir. Perde çubukları için aksesuar pazarı oldukça çeşitlidir.. Birkaç gruba ayrılabilecek birçok ürün içerir:

 1. bağlantı elemanları. Bu, yapının tabana sabitlendiği tüm ürünleri içerir..
 2. Parantez. Bu ürünler çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Hem yuvarlak hem de dikdörtgen tasarımlar piyasada bulunabilir..
 3. Ana unsurlar. Buna perde çubukları, tapalar, askılar ve değiştirilmesi kolay diğer ürünler için halkalar dahildir..

Lütfen bu ürünlerin standartlaştırılmadığını unutmayın. Bu nedenle, kırık bir parçayı onarmanız gerekiyorsa, yüksek kaliteli bir analog seçmeniz önerilir..

nasıl monte edilir?

Perde çubuğunun montajına başlamadan önce montajı yapılmalıdır. Bu süreç doğrudan ürün modeline bağlıdır..

Montajı hariç tutan sağlam bir metal levhadan oluşur. Bazı metal modifikasyonlar braketlerle tamamlanır. Bunları düzeltmek için, tek parça bir sistem oluşturmak için birkaç cıvatayı sıkmanız gerekir..

En basit seçenek bir lastik kornişidir..

Montajı en zor iki sıra korniş. Bu süreç aşağıdaki sıralı adımlardan oluşur:

 1. Her şeyden önce, perdeler için askı halkaları boruya konur. Sayıları, tuvalin boyutuna ve ağırlığına bağlıdır..
 2. Daha sonra her iki taraftaki borularda parantezler takılır. Bu yapılar, kornişin yerleştirildiği özel oluklar ile donatılmıştır. Bu elemanları simetrik olarak düzenlemek önemlidir. Bu, yükün eşit dağılımını sağlar..
 3. Borular giyildiğinde, özel vida veya cıvatalarla sabitlenirler. Çoğu zaman, üreticiler boruyu ve braketi hizalanması gereken özel oluklarla donatır. Bu, montajı biraz daha kolaylaştırır.
 4. biter plastik veya metal olabilen tapaları takarak montaj prosedürü.

Önemli nüanslar

Perde çubuğunun montajı, 20 dakikadan fazla sürmeyecek, üreticinin tavsiyelerine biraz özen ve bağlılık gerektiren basit bir işlemdir. Ancak aynı zamanda, sadece yapıyı sabitlemek değil, aynı zamanda onu iç mekana doğru bir şekilde yerleştirmek de önemlidir..

Kornişin montajı birkaç ardışık adıma ayrılabilir:

 • İlk olarak odanızın tarzına uygun yapı tipini seçmeniz gerekir. Desteğin uzunluğu, pencere açıklığının genişliğinden biraz daha büyük olmalıdır. Bu, perdelerle etkili bir şekilde örtmenizi sağlayacaktır..
 • Sonraki adım işaretlemedir. Korniş, pencere açıklığının tepesinden 10 cm uzakta bulunmalıdır.Aynı zamanda yapının, kanadın açılmasına müdahale edip etmeyeceğine dikkat edin. Bu olmazsa, aşağıdaki kornişi çivileyebilirsiniz. İşaretlerken kornişi bir asistan yardımıyla tutmanız tavsiye edilir. Bu, yapıyı tavan ve diğer düzlemlerle hizalayacaktır. Ancak tavan her zaman temel alınmalıdır. Her şey hizalandığında, bağlantı elemanlarının yerleri basitçe işaretlenir. Bu, bozulma olmaması için mümkün olduğunca doğru yapılmalıdır. Sabitleme sistemlerinin yerinin simetrisine dikkat etmek de önemlidir..

Birçok uzman, perde çubuğu 2,4 m’den daha uzunsa üçüncü bir braket kullanılmasını önerir ve bu optimum düzeyde stabilite sağlayacaktır..

 • süreç biter ürünü sabitlemek. Bunu yapmak için, işaretlerin yerinde bir dübel ve kendinden kılavuzlu bir vida için delikler oluşturulur. Duvar yumuşak malzemelerden (ahşap) yapılmışsa, braketi hemen bir vidayla sabitleyebilir veya çivileyebilirsiniz. Bağlantı elemanı tipi, yüzeyin özelliklerine bağlı olarak evin sahibi tarafından seçilir..

Tavan kornişlerinin montajı neredeyse aynı algoritmaya göre gerçekleştirilir. Yalnızca hizalamanın gerçekleştirildiği düzlem değişir. Tavana montaj yapılırken duvar ile korniş arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir. Bu durumda perdeler pencere pervazına oturmamalı ve duvarla paralel oluşturmalıdır..

tavan mesafesi

Saçakları kurarken, konumu için doğru yeri seçmek önemlidir. Dikkat edilmesi gereken kriterlerden biri yapının tavandan uzaklığıdır. Bu değer, herhangi bir standart veya tasarım yönergesi tarafından düzenlenmemiştir. Optimum mesafe yüzeyden 5 ila 15 cm’dir. Ancak kimse kornişi yukarı veya aşağı hareket ettirmek için dairenin sahibini rahatsız etmez.. Ana şey, perdeli ürünün ana iç mekanla mükemmel bir uyum içinde olmasıdır..

İşaretlerken, uzmanların pencerenin seviyesine veya kanadına değil, tavan düzlemine odaklanmayı önerdiğini lütfen unutmayın..

Alçıpan nasıl takılır?

Alçıpan tavanlar günümüzde çok popülerdir ve birçok apartman sahibi tarafından kurulur. Bu malzemenin dezavantajı, yeterli mukavemete sahip olmamasıdır.. Ancak aynı zamanda, birkaç tip bağlantı elemanı kullanarak böyle bir yüzeye bir korniş takmak hala mümkündür:

 1. Genişleyen dübeller. Bunlara kelebek dübel ve şemsiye dübel dahildir. Bu tutturucunun bir özelliği, vida sıkıldığında iç parçanın bükülerek geniş bir destek alanı oluşturmasıdır. Bu, bir şekilde alçıpan levha üzerindeki baskıyı azaltmaya izin verir. Bu kurulum yöntemi sadece ışık perdeleri için uygundur..
 2. Çapa. Kornişi alçıpan tavana takmak için bu seçenek, önemli bir ağırlığa dayanmanızı sağlar. Ankrajın uzunluğunun, levha kalınlığından birkaç santimetre daha büyük olması gerektiğini lütfen unutmayın. Bunun nedeni, bağlantı elemanlarının genellikle beton bir levha olan ana tavana sabitlenmesidir..

Ankrajı sabitlemek için önce bir açık delik açarlar ve yaklaşık 4-5 cm tavana girerler, bundan sonra kanca deliğe sürülür. Ortaya çıkan sistem, önemli ağırlıktaki perdelerin desteklenmesini sağlar.

Kornişi yerleştirmek için kullanılan algoritmanın aynısı, sıradan yüzeyler için kullanılana benzer. Burada ayrıca tüm öğeleri tüm düzlemlere göre tam olarak işaretlemeniz ve ayarlamanız gerekir..

Büyük olasılıkla, kelimeler burada uygunsuz: bir kez görmek duymaktan daha iyidir! Aşağıdaki seçim, iç mekandaki muhteşem örnekleri göstermektedir..

Duvara bir perde çubuğunun nasıl asılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

Adblock
detector