Pencere dekorasyonu iç tasarım için önemlidir. Bununla birlikte, korniş, tüm alanın stiline hiç uymayabilir. Bu nedenle, bazen sadece gizlemek istersiniz. Sonuçta, bagetler esas olarak sabitleme perdeleri olarak hizmet eder ve ancak o zaman iç mekanın dekoratif bir unsuru olur. Germe tavan ile birlikte görünmez kornişler havadar ve ağırlıksız bir iç mekan yaratabilir, oda daha geniş ve daha uzun görünecek.

özellikler

Bu tür tavan yapılarının bir özelliği, tavan filmine zarar verebilecek herhangi bir ağırlık parçasının montajının yasaklanmasıdır. Böyle bir odada sıradan tavan kornişleri kullanmak mümkün değildir. Bu, perdeler için gizli bir sabitleme sisteminin inşasının en uygun olacağı durumdur..

Perdeler tavandan akıyormuş gibi göründüğünde, bir pencere açıklığını süslemenin dekoratif tekniği son derece popülerdir.. Arkadan aydınlatmalı dekorasyon ile birlikte özellikle etkileyici görünüyor. Bunu yapmak için, kornişi gizlemek için asma alçıpan tavanları kurarken hemen bir niş monte etmek gerekir. Bu malzemenin yardımıyla, sadece dikdörtgen pencereler yapılmaz, U şeklinde, kavisli, yarım daire biçimli korniş tavan yapıları alçıpandan yapılır..

Eğer odanızda zaten gergi tavan varsa görünmeyecek korniş kullanımı acil bir ihtiyaçtır..

Bazı eski evlerde, bir döşeme levhası pencere kirişi görevi görür. Tabii ki, böyle bir pencere düzenlemesi ile geleneksel bir korniş kurmak imkansız olacaktır. Bir niş içine gizlenmiş perdeleri takmak için tavan seçeneği günü kurtaracak.

Avantajlar ve dezavantajlar

Gizli korniş, tavan levhasına bağlı bir paneldir. Genellikle tavan ve duvar arasında bir niş kaplar. Tavanın tasarımına bağlı olarak, böyle bir depresyonun inşası için birkaç seçenek vardır..

Gizli perde tutturma tasarımının başka bir türü daha var – baget tasarımları. Bu, sadece ahşap, plastik veya metalden yapılmış dekoratif bir kaplama ile kamufle edilen duvar kornişinin bir çeşididir..

Gizli kornişlerin bir takım avantajları vardır:

 • pratiklik. Böyle bir bağlantı, alçak tavanlı odalarda uygundur, böylece alanı görsel olarak yüksekliğini ve hacmini artırarak düzenleyebilirsiniz;
 • estetik. Kornişin yapısını da maskeleyen kaplamalara ve lambrequinlere özlü ve etkili bir alternatif;
 • tasarım. Bu şekilde tasarlanan pencere açıklığı yumuşak ve ağırlıksız görünüyor. Bu, iç mekandaki herhangi bir stil için harika bir seçenektir, ancak iç detaylar için korniş aksesuarları seçmeye gerek yoktur, sadece bir görev vardır – perdelerin tasarımı;
 • işlevsel. Kornişi gizleme nişi ayrıca elektrik kablolarını, diğer yerleşik iletişimleri, fiber optik İnternet hattını, havalandırma kanallarını, yangın alarm cihazlarını gizleyebileceğiniz bir yer olacaktır. Gizli korniş genellikle yerleşik aydınlatma için kullanılır;
 • şekillendirme alanı. Perdeleri sabitlemek için herhangi bir ek yapının olmaması, tavandan akan kumaşın odada yarattığı atmosferden dikkati dağıtmamanızı sağlar;
 • karlılık. Görünümden gizlenen korniş, yalnızca işlevsel bir görevi çözer, üzerinde dekor yoktur, bu da bu tür ürünlerin maliyetini önemli ölçüde azaltır..

Dezavantajları arasında şunlar vardır:

 • ihtiyaç ek kurulum maliyetleri. Fiyat, bir nişin kurulumunu ve yapının kendisini üretmenin karmaşıklığını içerir;
 • değiştirme zorluğu. Gerekirse veya onarılırsa, böyle bir yapının değiştirilmesi oldukça zor olacaktır;
 • tasarımın minimalizmi. Herkes bu pencere tasarımını minimum aksesuarla sevmez. Örneğin, zengin mobilyalar söz konusu olduğunda, geleneksel kornişler olmadan iç tasarım eksik görünecektir;
 • nişler, saçakları gizlemek için kullanılanlar her zaman görünmez değildir. Büyük odalarda iyi görünürler, ancak oda çok küçükse, niş alanı tavanda bir delik gibi görünecektir..

Montaj

Gizli korniş, gergi tavan veya alçıpan tavan yapılarının bulunduğu odalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sabitleme perdelerinin tasarımını önceden düşünmek gerekir. Duvara sabitlenmiş bir yapıda ihtiyatlı bir ipotek yapabilirsiniz, ancak hemen bir gergi tavanda bir korniş yapmak daha iyidir – bu en uygun seçenektir. Korniş genellikle gergi tavan cihazı ile aynı anda gerçekleştirilir, ancak düzlemin kendisinin gerilimi başlamadan önce.

Perde montajını, en karmaşık çeşitlere izin veren alçıpan yapıları kullanarak gizleyebilirsiniz: düz, yarım daire biçimli, köşeli, dalgalı. Alçıpan nişi bağımsız olarak yapılabilir, çok zor olmayacak.

Korniş takmak için gizli seçenekler birkaç çeşit olabilir:

 • tavan çok sıralı. Bu seçenek en yaygın olanıdır;
 • yuvarlak çubuk. Geniş bir niş için uygundur;
 • Teller. Kullanışlı ve en ucuz seçenek;
 • esnek. Cumbalı pencerelerde ve perdelerin köşe yerleştirilmesinde kullanılırlar..

Kurulumdaki ana aşama, en gizli nişin imalatı olacaktır. Pencere açıklığının yanına yerleştirilmelidir ve boyutları doğrudan asılması planlanan perdelerin modeline bağlı olacaktır. Örneğin, perdeler inceyse, üç ila dört santimetre yeterli olacaktır ve bunlar büyük perdelerse, nişin boyutu 10 ila 15 santimetre arasında olmalıdır..

Sabitleme iki şekilde gerçekleştirilir. İlk durumda, gerekli kalınlığa sahip olan ve kendinden kılavuzlu vidalarla tutturulan pencere duvarı boyunca tavana ahşap bir kiriş monte edilir, büyük kalınlıkta ankraj cıvataları kullanılır. Başka bir durumda, bir kereste yerine tavana çelik bir köşe takılır..

Tavan kılavuz profilleri öncelikle bir çubuğa veya köşeye takılır. Ardından tavan sacının kurulacağı yüksekliği işaretleyebilirsiniz. Keresteyi sabitlemeden önce bile perdeler için gizli sabitleme elemanlarının takılması tavsiye edilir..

Tavan nişi, tadilat tamamlandıktan sonra odadan görülemeyeceği için özel bir kaplamaya ihtiyaç duymaz..

Perdelerin yerleştirilmesi, tüm yapısal elemanların görünümden gizlenmesi için nişin derinliğini hesaplamak önemlidir. Gerekirse, bu yapıyı bir tavan kaidesi ile kapatabilirsiniz. Gizli kornişin düzenlenmesi ile ilgili çalışmaların çoğu elle yapılabilir..

Bu aşamada, tasarım projesine dahil edilmişse, birçoğu arka ışığı kuruyor.

Tasarım

Görünmez bir korniş, perdelere, dokularına ve rengine azami dikkat göstermenizi sağlayacaktır. Küçük bir oda, gizli kornişi odanın tüm genişliği boyunca görsel olarak büyütecektir. Bu perdeler modern görünüyor ve odaya hacim katıyor..

Güzel perdeleri iç mekanın baskın özelliği olarak öne çıkarmak istiyorsanız, gizli kornişin nişinin altından aydınlatmayı kullanın. Çok etkili ve kendi başınıza yapmak kolaydır. Böyle bir arka ışık, 12V’luk bir voltaj gerektirir, bu nedenle bir kontrol ünitesi kurmanız gerekir..

Perdeleri asmak için baget cihazları da gizli yapılardır. Perdeler için bağlantı elemanları ve diğer elemanlar, görsel olarak bir süpürgelik veya baget gibi görünen kaplamaların arkasına gizlenmiştir. Çok çeşitli şekil ve malzemelerde gelirler..

Gizli korniş, odanın yüksekliğini görsel olarak artırmayı amaçlayan bir tasarım çözümüdür..

Bu tasarım tekniği ile kornişi tavan kaidesi ile başarıyla gizleyebilirsiniz. Niş çizgisini kapatmanıza ve odaya bütünlük vermenize olanak tanır..

Malzemeye bağlı olarak süpürgelik çeşitleri:

 • polistiren. Çok kolay yapıştırılırlar, özel bir alet gerekmez. Nemi iyi tolere ederler, şişmezler veya deforme olmazlar. Bu en bütçe seçeneğidir, bu nedenle en popüler olanıdır;
 • poliüretan. Dayanıklı ve hasarlı ürünlere karşı dayanıklıdır. Yüzeye uygulanan desen önceki versiyona göre daha net ve daha kabartmalı;
 • alçıtaşı. Bu malzeme daha kalitelidir, bu nedenle bu seçenek daha pahalıdır. Yapıştırmadan önce yüzey düzleştirilmelidir;
 • ahşap. En pahalı seçenek, kurulumu oldukça zordur. Ama hepsi muhteşem bir manzarayla karşılığını veriyor.

Hemen hemen her türlü perde tutucuyu gizlemek için alçıpandan bir niş yapılabilir. Kural olarak, pencere yönünde basittir ve odada başka herhangi bir şekilde yarım daire şeklinde, oval yapılır. Tüm çevre boyunca basit bir dikdörtgen kutu olabilir. Niş, pencereye doğru yarım daire veya çokyüzlü şeklinde tasarlanmışsa, tamamen zıt bir çözüm olacaktır. Görsel olarak, doğaçlama bir cumbalı pencereye benziyor. Böyle bir tasarım tekniği, büyük hacimli veya tersine çok dar bir alanda iyi olacaktır..

Perde dizisi, kornişin böyle bir düzenlemesi sayesinde artar, bundan odanın daha geniş görünmesi gerekir. Özellikle karmaşık bir şekle sahip açıklıklar, esnek kornişlerle yapılır ve bu sadece pencereler için değil, aynı zamanda imar alanı için de kullanılır..

Gizli bir korniş ve germe tavan nasıl birleştirilir, sonraki videoya bakın.