kornişlerin montajı

Kornişler, pencere açıklıklarının tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır. Onların yardımıyla, odayı sadece perdelerle meraklı gözlerden gizlemekle kalmaz, aynı zamanda açıklığın kendisini dekore edebilir ve ayrıca odayı biraz değiştirebilirsiniz. Ancak bu hedeflere ulaşmak için sadece kornişler kurmak değil, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde seçip pencerelere yerleştirmek gerekir..

Şimdi moda olan?

Bugün yapılan tüm kornişler, koşullu olarak iki büyük alt gruba ayrılabilir. eklerinin varyasyonları:

 • Birincisi, pencerelerin üzerindeki duvarlara bağlı olanları içerir..
 • İkinci tip tavana tutturulmuştur. Bu kritere göre en popüler olanları seçmek neredeyse imkansızdır..

Bu nedenle, her iki türün en yaygın kornişlerinin tanımını daha ayrıntılı olarak öğrenmenizi öneririz:

 • Raylı perdeler uzun zamandır alıcılar tarafından biliniyor, ancak popülariteleri yıllar içinde azalmadı. Uzun ömürlü ve kullanımı kolay stor perde takma ve uzatma sistemine sahiptirler. Perdeler, çeşitli türlerdeki ahşaptan, yüksek kaliteli plastikten veya çeşitli metal türlerinden yapılmıştır. Raylar standart, herhangi bir renkte boyanmış veya dekoratif olabilir ve kornişin kendisi esnek veya çelik olabilir. Kesin parametreleri, üzerine sabitlenecek perde tipine bağlı olarak seçilir..
 • saçak-çubuklar sadece ışık perdelerini asmak için kullanılır, çünkü kendileri plastik veya bronz gibi düşük mukavemetli malzemelerden yapılmıştır. Klasik düz formun her iki modeli de vardır ve kemerli açıklıklar için kavislidir. Bu tür perdelerin bir türü, boru şeklindeki bir korniş olarak kabul edilir..
 • Perde çubuğu – bir başka çok popüler perde çubuğu modeli. Bu, üzerinde halkalar bulunan ahşap, plastik veya metal bir perde çubuğudur. Standart halterler var ve gizli olanlar var. İkincisi daha popüler.
 • Baget – bu, perdenin ve kornişin bağlantı yerini meraklı gözlerden gizleyen özel bir çubuğa sahip başka bir perde türüdür. Plastik, ahşap veya çelikten yapılırlar. Her türlü perdeye uygundur. Baget korniş sadece pencere açıklıklarının tasarımı için değil, aynı zamanda kapı girişleri için de kullanılır..

 • dize korniş, alıcıların kendi aralarında “sicim” dediği – bu, kornişin yan metal şeritleri arasında gerilmiş çok esnek bir perdedir. Küçük alanlarda hafif kumaşlar ve pencere dekorasyonu için ideal.
 • sürgülü korniş bugün de oldukça popüler. Başlangıçta banyolarda kullanılmak ve banyonun kendisini meraklı gözlerden gizlemek için yaratılmıştır. Günümüzde pencere dekorasyonunda da aktif olarak kullanılmaktadır. İşinin özü, perdelerin korniş boyunca hareket etmemesi, ancak kornişin yanlara doğru hareket etmesidir. Hem manuel hem de elektrikli modellerde mevcuttur.
 • lastik korniş – Bu bir tür sürgülü perdedir. Çalışma prensipleri yaklaşık olarak aynıdır, sadece kornişin kendisi aslında manuel, mekanik veya özel bir kontrol paneli kullanılarak kontrol edilebilen halkalı özel bir lastiktir..
 • yuvarlak korniş, bu tür ürünlerin geniş bir yelpazesine rağmen, evrensel olarak kabul edilir. Herhangi bir pencere açıklığını süslemek ve herhangi bir perdeyi asmak için idealdir. Genellikle ahşap veya metalden yapılır. Çubukların ve çubukların atası olarak kabul edilen yuvarlak bir perdedir..

Ayrıca satılan tüm kornişler, kaç sıradan oluştuğuna ve üzerlerine kaç perde asılabileceğine bağlı olarak birkaç çeşide ayrılır. Bu nedenle satışta tek sıra, çift sıra ve üç sıra kornişler bulabilirsiniz. Bu tür çok sıralı kornişlerin satın alınması, bir pencere açıklığının basit ve hızlı çok katmanlı tasarımına izin verir. Bu kadar geniş bir yelpazede modern ve popüler perde çubukları modelleri arasında kafa karıştırmak oldukça kolaydır. Bu nedenle, pencereler için perde seçerken güvenmeniz gereken bazı nüansları bilmek çok önemlidir..

Nasıl seçilir?

Satın alınan perde çubuğunun odanın genel iç kısmına güzel bir şekilde oturması, kullanımda rahat ve dayanıklı olması için aşağıdakilere dikkat edilmelidir. seçerken öneriler:

 1. Plastik pencereler için tavan kornişleri satın almak en iyisidir. Onları düzeltmek daha kolay olacak ve perdenin kendisi pencerenin açılıp kapanmasına müdahale etmeyecek. Bu özellikle açılır mekanizmalı cihazlar için geçerlidir..
 2. Hem duvar hem de tavan perdeleri ahşap pencereler için idealdir..
 3. Sadece iç mekanın genel tarzına değil, aynı zamanda perdelerin kendisine de uygun bir ürün seçmelisiniz. Korniş ne kadar ağır ve masif olursa, o kadar sağlam ve hacimli olmalıdır. Böylece yapının gücüne ve güvenilirliğine güvenmenizi sağlayacaktır..
 4. Tavan perdeleri yardımıyla alçak ve küçük bir odanın yüksekliklerini görsel olarak artırabilir ve duvar modelleri yardımıyla tam tersine azaltabilirsiniz..
 5. Dar pencere açıklıklarının görsel olarak genişletilmesi için uzun kornişler satın alınmalıdır. Her durumda, korniş ya pencere açıklığına eşit ya da ondan daha büyük olmalıdır..
 6. Yuvarlak kornişler en iyi şekilde tavana montaj tipiyle satın alınır, daha uyumlu ve şık görünürler.
 7. Perde çubuklarını mümkün olduğunca az fark edilir hale getirmek gerekiyorsa, o zaman ip perde satın almak daha iyidir, dikkati kendilerine dağıtmazlar..
 8. Perdelere sabitlenecek olan perdelerin dokusunu da hesaba katmak zorunludur. Hafif kumaşlar için, plastik veya metalden yapılmış duvara monte saçak modellerini kullanmak daha iyidir, ancak masif ve yoğun kumaşlar için ahşap veya çelik tavan saçaklarını seçmek daha iyidir..

Aksesuarlar ve araçlar

Bugün satılan tüm perde çubuklarının kendilerine bağlı ek aksesuarları vardır. Perde tipine ve üreticilerine bağlı olarak, ek olarak komple setler sunulabilir:

 • ipuçları;
 • kelepçeler;
 • halkalar;
 • yüzükler;
 • finaller;

 • sicim;
 • bağlantı elemanları;
 • sahipleri;
 • kancalar;
 • parantez.

Bu tür bileşenler, genellikle her korniş modeli için üretici tarafından bağımsız olarak seçilir, ancak gerekirse bunları ayrı olarak satın alabilirsiniz..

Bu tür bileşenlere ek olarak, perde çubuğunun doğru montajı için aşağıdaki araçlar gerekli olacaktır:

 • Merdiven. Tavanların ve pencerelerin çok yüksek olması gerekir. Ayrıca, tavan perdelerinin takılması durumunda onsuz yapamazsınız..
 • Perforatör. Tavan kornişlerinin döşenmesi durumunda da gerekli olacaktır, ancak bazen duvarların veya tavanın beton veya sağlam tuğlalardan yapıldığı durumlarda da kullanılması gerekir..
 • Tornavida.
 • Delmek.
 • Cıvatalar, vidalar.
 • Kalem ve cetveller.
 • Bina seviyesi. Perdelerin düzgün olduğundan emin olmak için gereklidir..

Artık tüm alet ve aksesuarlar hazır olduğuna göre, perde çubuklarının doğrudan kurulumuna geçebilirsiniz..

Doğru şekilde nasıl asılır?

Perdeler için perdelerin montajı çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Belirli birinin seçimi, yalnızca ürünün tipine değil, aynı zamanda monte edileceği tavana ve duvarlara da bağlı olacaktır. Her durumda her perde tipi için bir perde çubuğu monte etmek, ilk bakışta göründüğü kadar zor olmayacaktır..

Duvar modelleri nasıl monte edilir?

Duvar kornişlerini yerleştirmenin iki yolu vardır. İlk durumda, korniş pencerenin yan duvarlarına çivilenmeli ve ikinci durumda doğrudan pencere açıklığının içine monte edilmelidir. Ama önce ilk şeyler. Her iki durumda da perdeleri kurarken aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 1. Duvarların yapıldığı malzemelere uygun çivileri ve dübelleri seçin..
 2. Kurulumdan önce, perdenin kendisinin pencerenin çalışmasına müdahale etmeyeceğinden, yani kolayca ve sorunsuz bir şekilde açılıp kapanmasının mümkün olacağından emin olmanız gerekir..

Artık doğrudan ürünün duvara kurulumuna geçebilirsiniz. Bu şu şekilde yapılmalıdır:

 • Kornişin yüksekliğini belirleyin ve kurşun kalem ve cetvelle düz bir çizgi çizin.
 • Parantezlerin yerini bir kalemle sabitleyin. Pencere açıklığından aynı mesafede yerleştirilmelerine dikkat edilmelidir..
 • Şimdi, uygun boyutta bir tornavida ve vida kullanarak, braketleri kendileri sabitlemeniz gerekir..
 • Perdenin kendisi üzerlerine sabitlenmeli ve pencerenin boyutlarına göre uzunluk ayarlanmalıdır..

Duvar kornişi kullanıma hazır. Açıklığın içine bir perde takmak gerekirse, eylem sırası aşağıdaki gibi olmalıdır:

 1. Perdenin tavandan doğru konumunun konumunu ve montaj açısını duvarın köşesinden ölçmek gerekir..
 2. Daha sonra, bir kalem ve bir cetvel, pencere eğimlerinde parantezlerin yerlerini işaretler..
 3. Parantezler şimdi kuruldu. Ayrıca, önceki durumda olduğu gibi, perdenin kendisi yerleştirilir..

Her iki tip duvar perdesinin montajında ​​​​zor ​​bir şey yoktur.. Aslında, tüm işler 15 dakikadan fazla sürmez:

 • Tavan montajı. Tavan modellerinin montajı da iki çeşittir ve ne tür bir tavanın kendisine bağlıdır – normal veya streç. Gergi tavana perde tutturmak gerekirse bu iş şu şekilde yapılmalıdır:
 • Perdenin kendisi ile aynı boyutta olan tavan boşluğuna ahşap bir kiriş takmak gerekir. Ayrıca kalınlığı, film ile altındaki normal tavan arasındaki mesafeden daha az olmalıdır. Kiriş filmin altına sabitlenmeli ve yerleştirdikten sonra tavan filmini yerine sabitleyin..

 • Daha sonra, üzerinde işaretler yapılır, braketlerin yeri belirlenir ve ayrıca filmdeki delinme yerlerini işaretler, bu sayede gelecekte kırılmaz. Normal bir kayrak kalemle yapın..
 • Delinme yerlerine halkalar konur ve daha sonra yakılır..
 • Artık perdenin kendisini takabilirsiniz..

Böyle bir kurulumun normalden daha uzun sürdüğünü ve daha fazla özen gerektirdiğini hemen belirtmek isterim. Bu nedenle, birçok uzman evde bu tür tavanların olması durumunda tavsiye eder. duvar modellerini tercih edin. Perdeleri normal bir tavana monte ederken böyle bir rahatsızlık yoktur..

Gerekli olan tek şey, saçakların yerini belirlemek, braketlerin vidalandığı yeri bir kurşun kalemle işaretlemek, ardından vidalamak ve perdenin kendisini monte etmektir..

Alçıpan üzerinde

Perdelerin alçıpan tavana montajı, yanlışlıkla ayrı bir alt bölüme taşınmamıştır. Bu, bu durumda, bu malzeme için özel olarak tasarlanmış özel dübellerin kullanılması gerektiği gerçeğiyle açıklanmaktadır. Bu dübellere güve veya kelebek denir. Bunları kullanırken, tavana monte edildiğinde yüklerinin izin verilen maksimum ağırlığının 5 kg’ı geçmemesi gerektiğini bilmelisiniz..

Genel olarak, eylemlerin sırası aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Braketlerin takılacağı yerin seçilmesi ve bu yerlerin kurşun kalemle işaretlenmesi.
 2. Özel dübeller kullanarak doğrudan kurulum.
 3. Kornişin kendisini asmak.

Alçıpan bir duvara duvar modelleri kurarken, bu tür özel dübellerin de kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu durumda eylemlerin algoritması, normal bir duvara standart kornişler takarken olduğu gibi olacaktır..

Kornişi alçıpan üzerine nasıl kuracağınız hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.

hangi yükseklikte?

Artık perdeleri takma prosedürünü anladığımıza göre, yalnızca bir parametreye, yani sabitlemelerinin yüksekliğine karar vermeye devam ediyor. Bu mesafeyi belirlemenin en kolay ve hızlı yolu eski bir perde örneği kullanmaktır. Yani, önceki kornişin bulunduğu yere yeni ürünler kurulur. Ancak bu montaj seçeneği her zaman teknik ve estetik olarak doğru değildir. Perdeler için yüksekliğin yeterli olmayacağı veya böyle bir düzenleme ile perdelerin pencerelerin açılmasına engel olacağı ortaya çıkabilir..

Bu nedenle, bu gibi durumlarda uzmanların tavsiyelerini kullanmak daha iyidir. Deneyimli ustalar, tavan perdelerini tavandan 5 veya 10 santimetre uzağa yerleştirmenizi önerir. Kesin mesafe, kornişin boyutuna, hacmine ve perde tipine bağlı olacaktır..

Duvar modelleri için en uygun montaj yüksekliği 10 cm olacaktır, ancak tavandan değil, pencere açıklığının kenarından.

Farklı odalar için örnekler

Evdeki perdelerin doğru düzenlenmesi, odanın genel iç kısmının görsel algısını önemli ölçüde iyileştirebilir ve bu örnekler bunu bir kez daha kanıtlamaktadır. Oturma odasındaki gizli bir mekanizma üzerindeki güzel minimalist perdeler, pencerenin yüksekliğini olumlu bir şekilde arttırırken ve perdelerin karmaşıklığını ve özünü vurgularken, dikkati genel iç mekandan uzaklaştırmaz..

Mutfak için, bu durumda olduğu gibi, kornişler iyi bir çözüm olabilir. Baget çubuklu şık bir perde, büyük bir mutfağın genel tarzını yücelterek daha sofistike hale getirir, ancak aynı zamanda perdenin kendisi neredeyse görünmez kalır. Balkonda veya daha doğrusu, çıkışın açılmasında kemerli esnek bir boru korniş harika görünecek..

Odanın genel iç kısmını bozmadan ve fazla dikkat çekmeden, açıklığı daha belirgin ve düzenli hale getirir..

Bu örnekteki gibi oda perdeleri, perde rayları veya yuvarlak perdeler için mükemmeldir. Onlarla mümkün olduğunca doğal ve uyumlu ve en önemlisi şık ve güzel görünüyorlar. Tüm bu örnekler, perde çubuklarının doğru seçiminin ve yetkin kurulumunun yalnızca odanın görsel algısının iyileştirilmesine katkıda bulunduğunu ve ayrıca perdelerin güzelliğini vurguladığını bir kez daha kanıtlıyor..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org