Perdeler için bagetler

Yeni, daha çekici türlerin ortaya çıkması nedeniyle geleneksel kornişlerin artık oldukça nadiren kullanılmasına rağmen, korniş tahtası sık bir seçimdir. Bagetler dekoratif bir işlevle iyi bir iş çıkarır ve ayrıca bir takım avantajlara sahiptir..

Ne olduğunu?

Baget, tavan ile korniş arasındaki bağlantıyı kapatan dekoratif bir şerittir. Tavan pervazları farklı stillerde, şekillerde, renklerde ve boyutlarda gelir. Bağlanma yönteminde ve yapıldıkları malzemelerde farklılık gösterirler. Çok sayıda farklı varyasyon, bagetleri favori tasarım öğelerinden biri haline getirdi..

Dekoratif role ek olarak, bagetler fonksiyonel bir yük taşır. İşlevlerinden biri de duvar ve tavandaki hataları ve düzensizlikleri gizlemektir. Dikkatleri kendilerine çekerken, bu tür hataları etkili bir şekilde gizlerler..

Genellikle baget şeritleri perdelerin üst kısımlarına dikkat çekmek gerektiğinde kullanılır.. Bunun birkaç nedeni olabilir, bunların başlıcaları şunlardır:.

 • Perdelerin üstü, lambrequins, nakış veya diğer parlak önemli unsurlarla çerçevelenmiştir;
 • Dikkati iç kısımdaki herhangi bir kusurdan uzaklaştırmak için bitişik olmayan ayrıntılara güçlü bir vurgu yapmanız gerekir..

Bagetler sadece iç mekanın genel tarzı için değil, aynı zamanda perdeler için de seçilmiştir. Bu konu, özellikle ana stil olarak eklektik bir yönün seçildiği durumlarda geçerlidir. Baget tarzına uyum sağlayamadığı için perdelerin görünümü ile yönlendirilirler..

Bagetler sadece klasik perdeler için perde çubuklarını değil, aynı zamanda stor perdeler gibi kaldırma mekanizmalı modelleri de kaplayabilir..

Tavan pervazları oldukça uygun fiyata üretilmektedir. Bunların yanı sıra sipariş üzerine yapılan çok pahalı modeller de var..

İtibar

Sıradan bir korniş ile karşılaştırıldığında, baget versiyonunun bir takım avantajları vardır. İlk olarak, tavan ve baget arasındaki bağlantı pek fark edilmez. Genellikle bir profesyonel, yapıyı tavanın bir uzantısı gibi görünecek şekilde monte eder ve odaya görkemli bir görünüm verir..

İkinci olarak bagetin boyutu isteğinize göre değişir. Pencere açıklığına aktif olarak odaklanarak güçlü bir şekilde öne doğru çıkıntı yapabilir veya tarafsız bir kornişi gizleyerek sadece hafifçe çıkıntı yapabilir. Yükseklik de değişir: Bant yardımıyla oluşturulan perdedeki kıvrımları kapatmak mümkündür..

Renklerin, desenlerin ve malzemelerin çeşitliliği şaşırtıcı. Bu sadece kaplamaların taklidi ile ilgilidir. Mermer, ahşap, hatta dövme – iç mekanda kullanılan tüm detaylar tekrarlanabilir ve bagetin kendisi çok ağır olmaz veya pahalı olmaz.

Baget şeritlerinin fiyatı oldukça caziptir. Çoğu zaman, bir baget kornişinin kullanımı, kornişi gizlemek için bir niş ekipmanından çok daha ucuzdur..

Bagetler, küçük odalar için önemli olan tavana görsel olarak yükseklik katar.. Yapının masif görünmemesi için boyutunu ve süslemesini seçerken akıllı olmanız gerekir..

Baget kornişler, örneğin cumbalı pencereler gibi karmaşık şekillerde pencereleri süslemek için uygundur. Bu tür pencerelerde, çerçevenin olağandışılığını vurgulamanıza veya tersine görsel olarak dengelemenize izin verirken uygun ve uyumlu görünüyorlar..

Bu çıtalar genellikle yatağın üzerinde bir oyuk olarak kurulur. Bu çözüm klasik tarz yatak odaları için daha uygundur, ancak çok etkileyici görünüyor..

Bazen, gergi tavanlı bir odaya sadece bir baget korniş monte edilebilir (örneğin, geleneksel kornişler için çok uzun braketler takmanız gerekiyorsa).

Çeşitler

Bagetler tip, malzeme, korniş takma yöntemi, perdeler ve sıra sayısı ile ayırt edilir..

Türe göre:

 • Dekoratif – kornişsiz ayrı tahtalar;
 • bağlantı elemanları – kornişli tahta.

Malzemeye göre:

 • Odun;
 • Metal;
 • alçı;
 • strafor;
 • Poliüretan;
 • Plastik.

Kornişi sabitleme yöntemiyle:

 • Duvara monte. Duvara monte versiyon, özel açık veya kapalı bağlantı elemanları kullanılarak duvara sabitlenir;
 • Tavan. Tavan kornişi tavana tutturulmuştur. Germe tavanlar için, kural olarak, kurulumun planlama aşamasında tavan montajı tartışılmalıdır..

Bu arada perdeler bağlı:

 • kamış. Bagetin altında klasik yuvarlak korniş;
 • Teller. İki kıskaç arasına gerilmiş çelik bir kablo olan modern versiyon;
 • Demiryolu. Raylarda olduğu gibi profilde “binen” yerleşik kancalara sahip klasik U-şekilli profiller.

Satır sayısına göre:

 • Tek sıra;
 • Çok sıralı (genellikle 2 veya 3 sıra).

Süslemelere ek olarak, baget kornişlerini süslemek için kullanılabilecek unsurlar vardır. Bunların en popüleri diademdir – bagetin ortasındaki oyulmuş dışbükey bir dekorasyon.

Bir baget seçerken, yapı türlerine odaklandığınızdan emin olun. Yapıldığı malzemeyi unutmamalıyız..

Yapmak için malzemeler

Poliüretan, dekoratif kalıplar yapmak için en popüler seçenek olarak kabul edilmektedir. Bu esnek ve dayanıklı malzeme, farklı şekillerdeki bagetlerle çalışmak için çok fazla alan açar. Hafiftir ve poliüretan bagetlerde, örneğin arka ışıklar gibi elektrik mekanizmalarını kurmak için genellikle özel delikler yapılır. Ayrıca dekoratif şeritlerin üretimi için alçı ve köpük kullanılır..

Ahşap bagetler görkemli ve görkemli görünüyor. Modern bir tarzda iç dekorasyona uygun olmaları pek olası değildir, ancak geleneksel kolonyal ve klasik iç mekanlar için ahşap modeller sadece bir nimettir. Ahşabın çürümeye başlayabileceğinden, nem oranı değişen bir odaya ahşap ürünlerin monte edilemeyeceği unutulmamalıdır. Ahşap modeller oldukça pahalı ve ağırdır, bu nedenle çoğunlukla duvara monte edilirler..

Metal seçenekler, çok çeşitli perde çubuklarını temsil eder. Metal çubuk, ip veya alüminyum profil – bunların hepsi demir modellerdir. Geniş üretimin klasik tipik modellerine ek olarak, belirli bir oda için elle yapılmış özel dövme tasarımları sipariş edebilirsiniz. Maliyetleri oldukça yüksektir..

Plastik, çeşitli asil malzemeleri taklit etmek için her yerde kullanılır. Düşük maliyeti, yüksek mukavemeti ve çeşitli dokuları ve süslemeleri yeniden yaratma yeteneği, onu en çok aranan modern malzemelerden biri haline getirdi. Genellikle germe tavanlara tutturulmuş plastik yapılardır, bu nedenle bunları hemen özel bir oluk ile satın alabilirsiniz..

Perdeleri sabitleme yöntemleri

Bugün en yaygın olanlardan biri iki sıralı bir lastik kornişidir. Bu seçeneği seçerken, şerit dekoratif olabilir veya lastikle birlikte hemen temin edilebilir. Tül ve perdelerin raylara bağlanması hem geleneksel stiller hem de modern için klasiktir..

Son yıllarda, perdelerin halkalara, mıknatıslara, klipslere, menteşelere bağlanmasına izin veren ip perde çubukları yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu tip sabitleme, çok fazla ağırlığa dayanamadığı için ışık perdeleri için uygundur. Dize kornişler oldukça kompakttır, bu nedenle dekorasyonları için küçük bir çubuk yapmak oldukça mümkündür..

Lastik çubuklarla birlikte çubuk perde çubukları, ağır perdeleri sabitlemek için kullanılır. Gizli boru şeklindeki perde çubukları, daha fazla tasarruf için genellikle plastikten yapılır. Her iki montaj seçeneği de mümkündür: hem duvara hem de tavana. Bir baget ile tamamlanan bu tür tasarımlar sadece güvenilir değil, aynı zamanda güzeldir..

Hem vual perdeleri hem de yoğun perdeleri takmak için lastik korniş kullanıldığını lütfen unutmayın. Çok sıralı çubuk yapıların baget altına gizlenmesi kolay değildir ve tel korniş, ağır perdelerin ağırlığını taşıyamaz. Tavan montajlarını seçmek en iyisidir, ancak gergi tavanlar için pencere açıklığı ile tavan arasında yeterli boşluk varsa duvar kornişleri kullanılır..

Renk seçimi

Bagetin rengi, bir bütün olarak iç tasarımın yanı sıra odanın tarzına ve perdelerin tasarımına da bağlıdır..

En iyi seçeneği seçmek için şu yönergeleri izleyin:

 • Baget süslemek için bir kazan-kazan seçeneği, tavanın rengini seçmektir.. Bu yöntem, özellikle tavan açık renklerde yapılmışsa, odanın yüksekliğini görsel olarak artırmanıza olanak tanır..
 • Taklit malzemeleri seçerken, yapılan işin kalitesine dikkat edin.. Düşük kaliteli bir sahte, odanın tüm görünümünü mahvedebilir..
 • Ahşap bir baget modeli asmaya karar verirseniz, iç mekanın genel tarzına ve tasarım öğelerine dikkat edin.. Bagetin yapıldığı ağaç, halihazırda kullanılan ağaçla aynı türden olmalıdır..
 • Sade şerit modellerinin yanı sıra desenli olarak da tercih edebilirsiniz.. Baget üzerindeki desen, iç mekanda, örneğin tekstillerde kullanılanları kopyaladığında güzel görünüyor.
 • İki tonlu bir baget seçerek, en uyumlu kombinasyonlara odaklanmanız gerekir.. Sanatsal yeteneğinize güvenmiyorsanız, beyazı diğer tonlarla birleştirmeyi bırakın: beyazla siyahı, beyazla şeftaliyi vb..
 • Minimalist iç mekanlarda yoğun bir şekilde dekore edilmiş konsollar yerinde görünmüyor, ancak, saf beyazı temel alarak ve bagete oymalı desenler ekleyerek bu kuraldan kaçınılabilir..

Doğru şekilde nasıl kurulur?

Baget korniş takmak için geleneksel geleneksel korniş takmayla aynı kuralları izleyin..

Dekoratif bir şerit asmak için aşağıdaki talimatları kullanın:

 • İlk önce plana göre astarın takıldığı yere bir baget bağlamanız gerekir., ve büyük boşlukları kontrol edin. Duvar ile kalas arasında görünür boşluklar varsa, duvarlar düzleştirilmeli ve montaj ancak macun tamamen kuruduktan sonra yapılmalıdır. Boşluk yoksa veya zar zor fark ediliyorsa, her şeyi olduğu gibi bırakabilirsiniz – yüzey sabitleme için uygundur.
 • Bir köşe baget asmayı planlıyorsanız, Gelecekteki köşe birleştirme için tahtayı 45 derecelik bir açıyla gerekli uzunlukta kesin. Bu tür talaş için bir gönye kutusu kullanmak en uygunudur. Doğrudan sabitleme için çubuğu kesmeniz gerekir..
 • Talaş alanını temizleyin orta veya düşük aşındırıcılığa sahip zımpara kağıdı kullanarak.
 • Yapıştırıcıyı tüm uzunluk boyunca nazikçe uygulayın baget ve testere kesiminin yerine bağlantı noktasına bastırın. Bagetin kendi ağırlığı altında kaymasını önlemek için yapıyı bantla sabitleyin.
 • Çıkan yapıştırıcıyı çıkarın parmağınızla veya tüy bırakmayan bir bezle tahtanın etrafına Yapı tamamen kuruyana kadar bekleyin.
 • Küçük boşlukları doldurun, Eğer öylelerse. Tamamen kurumasını bekleyin.
 • Yüzeyi tedavi et zımpara bagetleri.
 • Bageti boyayın.

Kendi elinizle bir baget nasıl monte edilir ve kurulur, sonraki videoya bakın.