Herhangi bir konut binasını düzenlerken, insanlar belirli ev sistemlerinin kullanımını mümkün olduğunca optimize etmeye çalışırlar. Bunun için giderek artan bir şekilde, birçok yapının çalışmasını kolaylaştıran elektriksel mekanizmalar kullanılmaktadır.. Tüm bu çeşitlilik arasında perdeler için elektrikli perde çubukları ayırt edilmelidir.. Ürünler basit ve pratiktir, bu da hemen hemen her odaya monte edilmelerini sağlar..

Çalışma prensibi

Elektrikli perde çubukları piyasada nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır. Bu tür bir mekanizma karmaşık bir sistemdir., birkaç yapısal unsurdan oluşur:

 1. Çerçeve görevi gören alüminyum profil. Bu ürünün içerisinde çelik kablo bulunmaktadır. Son eleman özel bir kontrol arabasına bağlanır. Bu sistem aynı zamanda perdelerin sabitlendiği askıları da hareket ettirir..
 2. Elektrik motoru. Bu mekanizma, hareketi taşıyıcının kendisine aktaran kabloyu çalıştırır. Cihazın gücü, belirli üreticiye bağlıdır.

Bu cihazlar, herhangi bir otomatik perde çubuğunun temelini oluşturur. Hemen hemen tüm modern modeller bir elektrik şebekesi tarafından desteklenmektedir. Bunu yapmak için, giriş voltajını da azaltan özel bir transformatör ile desteklenirler.. Birçok modifikasyonun zamanlayıcılarla donatıldığına dikkat edilmelidir.. Bu da perdelerin belirli bir süre insan müdahalesi olmadan açılmasını sağlar. Işık sensörlü kornişler var. Burada kanvasın kontrolü zaten sensöre düşen ışık miktarına bağlıdır..

Uygun modeller

Elektrikle çalışan perde çubukları çok yönlü tasarımlardır. Onların yardımıyla hemen hemen her tür perdeyi çalıştırabilirsiniz:

 1. sürgülü perdeler. Tuvali hareket ettirmek için, ürünün uzaydaki konumunu değiştiren tutucusuna özel bir kablo takılır..
 2. Rulo ürünler. Böyle bir kornişin çalışma prensibi, motor gücünün tuvali büken mile aktarılmasını içerir. Böylece hem pileli panjurları hem de Roma muadillerini çalıştırabilirsiniz..
 3. Japon panelleri. Bu tür perdelerin kontrolü, birkaç elektrikli tahrik kullanılarak gerçekleştirilir..

Görüntüleme

Kornişlerin tasarım özellikleri bazı farklılıklara sahiptir.. Tahrik tipine bağlı olarak, elektrikli perde çubukları aşağıdaki tiplere ayrılabilir:

 1. Kaldırma. Bu tür cihazlar, ağın dikey hareketine izin verir. Lütfen bu sistemlerin perdeleri yuvarlayabileceğini veya basitçe hareket ettirebileceğini unutmayın..
 2. sürgülü. En yaygın korniş türü. Tuvalin hareketi, pencereye göre farklı yönlerde gerçekleştirilir. Bu tür sistemler genellikle ağır perdelerle çalışmayı organize etmek için kullanılır..
 3. Perde panellerle çalışmak için cihazlar. Karmaşık bir tasarım oldukları için oldukça nadirdirler. Japon perdeleri ile rahatça çalışmanızı sağlayan otomatik ve mekanik kontrolü birleştirirler..

Kontrol yöntemleri

Otomatik perde çubukları oldukça karmaşık sistemlerdir ve her yıl geliştirilmektedir.. Bu mekanizmaların çalışması 2 ana yolla kontrol edilebilir:

 • Sabit. Bu kontrol türü en basitlerinden biridir. Tüm ayar işlemleri duvara monte edilmiş butonlar kullanılarak gerçekleştirilir. Genellikle kornişin yakınında bulunurlar. Teknik olarak, hareket yönünü gösteren birkaç anahtardan oluşurlar. Burada nadiren bir programlama işlevi vardır.

 • uzaktan. En modern ve çok yönlü kontrol yöntemi. Uzaktan kumandalı sistemler büyük bir popülerlik kazanıyor. Parametreleri ayarlama işlemi, özel bir uzaktan kumandanın yanı sıra ışığa ve diğer dış uyaranlara tepki veren çeşitli sensörler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Günümüzde saçakları internet üzerinden kontrol etmek mümkündür. Bunu yapmak için, küresel ağa bağlantıyı destekleyen hemen hemen tüm gadget’ları kullanabilirsiniz.. Benzer işlevler hem iPhone hem de Android OS cihazları için mevcuttur..

Avantajlar

Elektrikle çalışan perde çubukları – klasik ürünlere harika bir alternatif. Bu cihazların birkaç olumlu özelliği vurgulanmalıdır:

 1. çok yönlülük. Sistem, ağırlıkları veya boyutları ne olursa olsun hemen hemen her oda ve perde stiline uyarlanabilir. Elektrikli tahrik, klasik panjur ve stor perdelerle bile mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır..
 2. Kullanım kolaylığı. Çalıştırma prosedürü sezgisel olarak basittir ve yalnızca birkaç düğmeye basmayı içerir. Bu süreci biraz olsun kolaylaştırmak istiyorsanız, birden fazla sensörlü ürünleri tercih etmelisiniz. Bu, insan etkisi hariç perdeleri kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bir çocuk bile ağır perdeleri hareket ettirebilir.
 3. Estetik. Modern pazar, bu ürünler için birçok tasarım çözümü sunmaktadır. Özgünlük ve pratiklik kazandırarak hemen hemen her iç mekana kolayca uyarlanabilir. Çerçevenin şekli dikdörtgen olabilir veya keyfi bir eğriye benzeyebilir. Bu tür ürünlerin yardımıyla, bir odayı birkaç işlevsel bölgeye ayırabilir, bunları pencerenin yanına değil, ortasına yerleştirebilirsiniz..
 4. Minimum gürültü seviyesi. Tuval hareket ettiğinde, sistem odada neredeyse duyulmaz. Bu, bir elektrik motorunun ve yüksek kaliteli bileşenlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır..

Eksiklikler arasında, bu tür bir ürün için yüksek fiyat seçilebilir. Bu tür modellerin bir başka dezavantajı karmaşık onarımlardır. Bu, özellikle elektrik motorunun ve uzaktan kumanda sisteminin arızaları için geçerlidir..

İç mekanda uygulama

Elektrikli perde çubukları, perdelerin açılmasını keyifli ve kolay hale getiren çok yönlü mekanizmalardır.. Bu unsurlar kamusal alanları mükemmel bir şekilde tamamlar:

 1. Tiyatro, müze vb.. Genellikle, manzarayı değiştirmek için ağır tuvallerin otomatik olarak hareket ettirilmesi gereken büyük açıklıkların üzerine kurulurlar..
 2. Alışveriş ve restoran kompleksleri. Burada, sürücüler çok önemlidir, çünkü onların yardımı ile bölge sadece dekore edilemez, aynı zamanda belirli bölgelere de ayrılabilir..
 3. lojistik kompleksler. Uzaktan kumanda, ulaşılması zor yerlere kurulan tuvallerin parametrelerini ayarlamanıza olanak tanır.

Ancak bu tür sistemler, sıradan konut iç mekanlarında büyük bir popülerlik kazanmıştır:

 1. Tasarımlar yüksek tavanlar için harika. Bu kadar büyük perdeleri taşımak çok zordur. Bu nedenle, sistemler bu görevlerin çözümünü basitleştirmeyi mümkün kılar..
 2. Ağır perdeli iç mekanlar. Burada yine sorun sürekli açılmalarından kaynaklanmaktadır. Otomatik cihazların yardımıyla bu çok daha hızlı ve daha iyi yapılır. Aynı zamanda, keskin sarsıntılar, ürünün hizmet ömrünü azaltabilecek kanvasın yapısını etkilemez..
 3. imar. Kornişler, tuvalin hemen her noktasına sabitlenebilir. Aynı zamanda, onlara perde takarak odayı görsel olarak birkaç görsel bölgeye ayırabilirsiniz. Bugün birçok tasarımcı tarafından pratik ve modern iç mekanlar yaratmak için kullanılıyor..

Sistem seçimi

Bugün, piyasada genellikle alıcının seçimini zorlaştıran birçok elektrikli perde çubuğu modifikasyonu var.. Kaliteli ve güvenilir bir tasarım elde etmek için aşağıdaki kriterlere dikkat etmelisiniz:

 • Motor gücü. En uygun gösterge 45 watt değeri olarak kabul edilir. Bu tip motorlar, standart açıklıklara monte edilen nispeten ışık perdelerini hareket ettirebilir. Daha düşük güçlü modeller de vardır, ancak bunlar çok hafif ağlar için tasarlanmıştır..

Perdelerin ağırlığı 50 kg’ı geçmezse, bu özellik 75 W’a eşit olmalıdır. Daha ağır perdeler için 100 W motorlar kullanılmaktadır. Lütfen açılma hızının da bu parametreye bağlı olduğunu unutmayın..

 • Kontrol sistemi. En basiti, pencerenin yanındaki duvarda bulunan bir buton olarak kabul edilir. Uzak bir modele ihtiyacınız varsa, uzaktan kumandanın işlevselliğine dikkat edin. Ayrı perde gruplarını (aynı anda 4 adete kadar) kontrol edebilen modelleri vardır. Bazı konsollar bir programlama sistemi ile donatılmıştır ve her nokta için tüm özellikleri ayrı ayrı ayarlamanıza izin verir..
 • Üretici firma. Bu faktör ana faktörlerden biridir. Bu nedenle, perde çubukları satın almadan önce, seçilen model hakkındaki yorumları netleştirmelisiniz. Yalnızca belirli bir süredir piyasada olan tanınmış markalara güvenmelisiniz..

Kuruluma gelince, satış şirketinin uzmanlarına güvenmek daha iyidir. Bu, sistemin uzun vadeli ve güvenilir çalışması için bir tür garanti verecektir..

Elektrikle çalışan kornişler Evinizi, parametrelerini kontrol etmek için çok fazla çaba gerektirmeyen, konforlu ve güzel bir yere dönüştürmek için eşsiz bir fırsat. Elektrikli perde çubukları nasıl çalışır, aşağıya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org