Kendi rahat evinizin sahibi olmak, gerçekleşmesine izin verilen bir rüyadır. Ve şimdi, nihayet, yeni bir evde tek odalı bir stüdyo dairenin anahtarlarının elinde. Yakında konukları bir yeni eve taşınma partisine davet edebilirsiniz, ancak ondan önce özel bir apartman projesini nasıl ve nasıl donatacağınızı, hangi mobilyaları alacağınızı, uyku yeri, çalışma ve yemek alanı arasında nasıl öncelik vereceğinizi düşünmeniz gerekir.?

Bir dairenin küçük görüntüleri, sıkışık koşullarda yaşamak zorunda kalacağınız anlamına gelmez. Modern tasarım olanakları, görsel ve işlevsel olarak stüdyo dairenin daha büyük görünmesi ve tüm alanı işlevsel bir yük taşıması için hayal gücü, hafif, dayanıklı malzemeler, aksesuarlar, mobilya yapıları kullanmanıza izin verir..

Stüdyo daireler bugün çok popüler. Yeni apartmanların inşası için projelere dahil edilirler. Aslında, mutfak ve yemek odasının bulunması gereken tek bir alanı, TV’li bir dinlenme alanı olarak bir oturma odasını, masalı bir çalışma alanını, bilgisayarı, giriş holünü, balkonu temsil ederler..

Bu tür her daire, mevcut alanın doğru kullanımı, mobil ergonomik mobilyaların satın alınması, dekorasyon ve dekor için doğru malzeme kombinasyonu, renkleri ve tonları, görsel olarak mevcut alanı artırmanın etkisini yaratacak olması nedeniyle benzersiz olabilir..

özellikler

Yani, elimizde 27 metrekarelik bir stüdyomuz var. Balkonu var. Dikdörtgen planlıdır ve iki küçük penceresi vardır. Bölünmüş alana sahip modern bir daire oluşturacak şekilde düzenlenmesi gerekecektir. İlk adım, neyin ve nerede olacağını tanımlamaktır..

Yani, yemek odası ve mutfağın nerede olacağı, eğlence ve misafir alma alanı olduğu, uyku alanı nerede ve çalışma alanı nerede. Ardından, bu konut için hangi renk şemasının planlandığını belirlemelisiniz. Genç evli bir çift, bir stüdyo dairede yaşayacaksa, iç hallerini ve ruh hallerini yansıtacak duvarların ve zeminin renkli ve cesur tasarımından memnun kalacaklardır..

Duvarlar çok renkli olabilir – biri örneğin mavi, diğeri pembe. Renk kontrastı, bölgedeki bir erkek ve bir kadının varlığını psikolojik olarak vurgulayacaktır. Ayakkabı, giysi ve diğer ev eşyalarını saklayabileceğiniz duvarlara gizlenmiş asılı veya katlanır yataklar, gömme kitaplıklar ve diğer “kutular” gibi şık ve yaratıcı mobilya tasarımları, bu tür konutların özgünlüğünü ve benzersizliğini vurgular..

Bir kişinin bir stüdyo dairede yaşaması gerekiyorsa, karakterinin özelliklerini, odanın tasarımı için dileklerini dikkate almaya değer. Birisi klasik dekorasyon tarzını sever – laminat, parke, çekyat, TV. Ve birisi tasarım seçeneklerinde cesur fikirler ve çözümler için hazır.

Mutfak

Bu, tüm stüdyo dairenin “kalbidir”. Bölünmüş bir alana sahip olmalı ve tüm odaya organik olarak sığacak ve aynı zamanda tüm işlevsel amaçlarını yerine getirecek şekilde düzenlenmelidir. Birinci seçenek – mutfak, aslında bir bar tezgahı veya çay içmek için bir yer olacak bir bölme kullanılarak dairenin geri kalanından ayrılabilir. Ve artık haber değil – genellikle yemek mekanı olarak kullanılıyor. Ve rafın alt kısmı, gerekli büyüklükteki ankastre buzdolaplarını yerleştirebileceğiniz bir buzdolabının altında kullanılabilir..

İmar, bir stüdyo dairede mutfakla çalışmanın ana noktasıdır. Bir bar tezgahı kullanarak yemek masası almayı düşünmenize gerek yok, tamamen yerini alacak. Bir stüdyo dairede mutfak için harika bir seçenek, onu balkona aktarmaktır. Sadece ilk bakışta kararın mantıksız ve garip olduğu görülüyor. Aslında mutfak ve balkon birbirine çok yakışıyor..

Balkonun camlı olması ve elbette yalıtılması gerektiği açıktır. Aslında, Sovyet döneminde balkonlarda veya sundurmalarda yapıldığı gibi, dairenin tam teşekküllü bir parçasıdır ve kıyafetleri kurutmak ve gereksiz şeyleri saklamak için bir alan değildir. Stüdyo dairede mutfak alanı haline gelecek olan balkonu hem kendi ellerinizle hem de profesyonel uzmanların yardımıyla hem cam hem de yalıtım yapabilir, ayrıca ısıtma elemanlarının üzerinde taşınmasını sağlayabilirsiniz..

Pencere bloğunu ortadan kaldırarak dairenin mutfak alanını balkonla birleştirmek mümkündür. Balkonun bir bölümüne ocak, gazlı ocak, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi, lavabo, diğer bölümüne buzdolabı, mikrodalga fırın, bulaşık ve ev eşyaları için dolap ve çekmeceler takılması tavsiye edilir..

Bazı iletişimlerin balkon alanına kaydırılması gerekecek – oraya elektrik sağlamak, su kaynağını yönlendirmek, bir davlumbaz takmak. Böylece stüdyo dairedeki alan daha fazla olacak ve oturma odası, uyku alanı için kullanılabilir..

Oturma odası

Küçük iç mekanların modern imar edilmesi, rahat bir düzen elde etmek için bir stüdyo daireyi birkaç bölgeye ayırmaya izin veren malzemelerin kullanımını ima eder. Alçıpan en yaygın olarak kullanılır. Bölme duvarlarının tuhaf bir tasarımını oluşturmak, misafir kabul etmek, TV izlemek ve dinlenmek için bir alanı dekore etmek için kullanılabilir. Bölmeler dikdörtgen, yamuk, çeşitli oyuklarla olabilir ve çiçekler veya kitaplar için raf olarak kullanılabilir. LED lambalı ışık panellerinin montajı için temel oluşturabilirler..

Stüdyo dairenin bölünmüş alana sahip bir bölümü, alçıpan, kontrplak veya diğer uygun malzemelerden yapılmış bir platform ile donatılabilir. Üzerine sadece konukların oturduğu bir mobilya parçası değil, aynı zamanda uyku yeri olabilen bir TV veya katlanır bir kanepe yerleştirilmiştir. Stüdyo dairede merkezi alan oturma odası için ayrılmıştır. Mobil ve konforlu mobilyalarla donatmak zor olmayacak..

Duvara, şeyler için dar, konforlu dolaplar, kitaplar için açık raflar veya dekor için hoş önemsemeler sabitleyebileceğiniz bir sıvı kristal veya plazma TV monte edilmiştir. Çoğu zaman, bu yerde avize tavana takılır. Ancak dairenin gergi tavanları varsa, içine yerleştirilmiş lambalar, yapay aydınlatmanın en çok ihtiyaç duyulduğu yerler dikkate alınarak dağıtılabilir..

Oturma odası alanında küçük bir kütüphane varsa ve bunun için yakınlarda kitaplar ve rahat bir koltuk bulunan yeterli bir dolap veya raf varsa, ışık bu bölgeye düşmelidir. İsteğe bağlı olarak çok renkli lambalar satın alarak odanın farklı bölümlerindeki elektrikli aydınlatmanın bir arada ve etkili olmasını sağlayabilirsiniz..

Ders çalışma

Sık sık eve iş götürmeniz gerekiyorsa ve bu bir bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda vakit geçirmekle ilişkiliyse, bir çalışma alanı gereklidir. Çoğu zaman, bol miktarda doğal ışık olması için pencerenin yanında düzenlenir. Alçıpan, dairenin ana bölgesinden çalışma alanının küçük bir bölümünü oluşturabileceğiniz kurtarmaya tekrar gelebilir. Genellikle raf şeklinde düzenlenirler. Kullanışlı ve şık – raflar sadece dekoratif bir dekorasyon olarak değil, aynı zamanda kağıtlar ve çalışma belgeleri için uygun raflar olarak da hizmet edecek.

Çalışma alanı oturma odasının hemen yakınında yapılır. Daha sonra alçıpan bölmeler ortak olabilir ve çalışma belgeleri için bir kitaplık ve raf görevi görebilir. Böyle bir çözümün yardımıyla dairenin alanının bir kısmını doğru bir şekilde dağıtabilirsiniz. Çalışma alanında, bir bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın yerleştirileceği kompakt bir masa koymak yeterlidir. Ancak yine de burası, faaliyet türüne bağlı olarak bireysel bir yaklaşım gerektirir..

Bazı durumlarda, çalışma balkonda kurulur. Balkonu apartmandaki gürültüden ayıran bir kapı takılmıştır. Böylece tam teşekküllü bir ofis elde edilir – hafif ve ferah. Tabii ki, ona ısı ve elektrik sağlamanız gerekiyor. Çalışma masası duvara yakın monte edilmiştir. Üstünde – çekmeceler veya dosya dolabı.

Ve bir stüdyo dairede balkon değil, sundurma varsa, o zaman bu çifte şanstır. Çünkü iki fonksiyonel parçaya ayrılabilir. Birinde mutfağı donatmak için, diğerinde – bir çalışma alanı. Bu bölgeleri kapılı bölmelerle kendi aralarında bölün. Ve sonra çalışma rahat ve sağlam hale gelecek ve mutfak alanı kompakt ve hareketli hale gelecektir..

Uyku alanı

En zor soru, bir stüdyo daireye bir uyku yerinin nasıl düzgün bir şekilde yerleştirileceğidir. Sonuçta, odanın görüntüleri küçüktür ve uyku yeri önemli bir alanı kaplar. Öncelikle uyuma ve dinlenme yeri dairenin en sessiz yerinde olmalıdır. İdeal seçenek pencerenin yanındadır. Doğal olarak, sokak gürültüsünü duymamak için yoğunluğu yüksek olmalıdır. Çift camlı pencereler, daireye yabancı gürültünün girmesine izin vermeyen böyle bir durum için mükemmeldir..

Uyku yerinin bir yatak ile donatılmış olması gerekmez. 27 metrekarelik bir stüdyo dairede tam geniş bir yatak için yeterli alan olmayabilir, açılır kapanır bir kanepe tercih edebilirsiniz. Bu alanın imar edilmesi, rahat mobilyalardan oluşur – keten ve çeşitli şeylerin sığacağı hafif ve kompakt.

En iyisi, keten için hacimli şifoniyer ve çekmecelerden vazgeçmektir. Çok fazla yer kaplayacaklar. İşlevleri, yatağın altına yerleştirilmiş iç kanepe kutuları veya çekmeceler tarafından mükemmel bir şekilde yerine getirilir. Bazı durumlarda, rıhtım perde veya kanopi ile çevrilidir. Onlar için montajlar tavanda bulunur. Perdeler, uyku sırasında yatağı çevreleyen sıkı bir halka ile daire şeklinde düzenlenebilir..

Bir stüdyo dairenin planlanmasındaki ana nokta, mobilyaların kompaktlığı ve konutun tüm alanının yetkin dağılımıdır. Kaplama malzemelerine doğru yaklaşım, en küçük odayı bile görsel olarak büyütebilir. Bunun için açık tonlar ve gölgeler yapılır. Duvarlar bej, krem, pembemsi renklerde özel boya ile boyanabilir. Tavanı aydınlatmak daha iyidir, böylece oda hem daha büyük hem de daha parlak görünecektir..

Koyu tonları, ağır, çok koyu desenli duvar kağıdını terk etmeniz önerilir. Öncelik vermek için tasarım seçenekleri sunan çeşitli literatüre başvurabilirsiniz. Kullanılacak en iyi yerleşim düzeninin ne olduğunu, dekorasyonda doğru mobilya ve renk ve tonların nasıl seçileceğini size söyleyecek profesyonellerden tavsiye alabilirsiniz..

Stüdyo daire, rahat ve konforlu hale getirmek için birçok fırsata sahip özel bir evdir..