Stüdyo daire, tüm dünyada hızla talep edilen, çoğu zaman tek odalı bir daire olan bir daire düzenlemenin yeni bir ilkesidir. Genellikle bu küçük, şirin ve kendi kendine yeten bir dairedir..

Stüdyolar, düzenlerinde sınırlı alanlar olmadığı için gereksiz duvarları olmayan dairelerdir diyebiliriz. Bu tür daireler, yaşam tarzları böyle bir düzene mükemmel şekilde uyduğundan, yeni evliler, bekarlar veya öğrenciler tarafından seçilir..

7fotoğraf

Ne olduğunu?

Klasik bir stüdyo daire, 1 odalı bir daireden, aynı zamanda bir yatak odası, bir oturma odası ve bir mutfak alanı olması bakımından farklıdır. Böyle tek odalı bir dairede bir kapı ile ayrılan tek oda, genellikle çok sayıda dolap içeren banyodur..

Bazı stüdyolarda uyku alanını ayıran bir bölme vardır. Aynı zamanda amaç, konukların ortaya çıkması durumunda sahipleri için bir tür gizliliği korumaktır..

Böyle bir duvarı olmayan daireler için farklı bölgeleri ayıran sürgülü bölmeler eklemek mümkündür. Böylece tek odalı bir daire, çok amaçlı bir odaya dönüşerek, sakinlerinin ihtiyaçlarını ve rahatlığını karşılayacak şekilde dönüşüyor..

7fotoğraf

Daireler – stüdyolar çok önemli bir farka sahiptir – sırasıyla standart dairelere göre daha düşük faturalarla ücretlendirilirler, bu tür dairelerin kirası daha düşüktür. Bunun nedeni, stüdyo dairelerin boyutlarının küçük olması ve dolayısıyla bakımlarının daha verimli olmasıdır. Ancak böyle bir dairenin küçük boyutu ve sınırlı alanı ana dezavantajı olarak adlandırılabilir..

Böyle bir dairede, başka bir yerde küçük bir depo odası kiralayarak çözülebilecek eşyaların depolanması ile ilgili bir sorun olabilir. Ayrıca, mülkü depolamak için en geniş mobilyaları seçmeniz, her şeyi kompakt ve düzgün bir şekilde düzenlemeniz gerekir, aksi takdirde alan darmadağın görünecektir..

7fotoğraf

Düzen türleri

Bugün stüdyo daire, modern buluntuların iç tasarımdaki etkinliğinin kanıtıdır. Yaratıcılık, benzersiz tasarım ve detaylara gösterilen özen ile minimum alandan en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için bir deney nesnesi haline geldi..

Bir stüdyo daire, diğer daire türlerinden, küçük olması nedeniyle farklıdır, aslında, sahipleri ve misafirler için birçok işlevin varlığını ima eden bir ana salondur. Bu nedenle, uyumak, çalışmak veya dinlenmek için ayrı odaları olan daha geniş dairelerden farklıdır..

7fotoğraf

Stüdyo düzenine nasıl yaklaşılacağı, sahibine ve yaşam tarzına bağlıdır.. Tasarımcılar birkaç geometrik seçenek sunar:

 1. Bir stüdyo daire için yerleşim seçeneklerinden biri, bir kare veya dikdörtgen oda içinde geniş bir açık alan. Bu plan genellikle mutfak alanının ön kapının karşısındaki yerini içerir. Aynı zamanda, mutfak alanı bazen tüm duvarı veya alanın sadece bir kısmını kaplar..
 2. Başka bir yerleşim seçeneği, ek bir bölme takılarak oluşturulan ayrı bir girintide mutfak alanı için yer tahsis etmektir. Bu, daha küçük bir mutfak alanına sahip veya mini mutfaklı, bazen daha küçük bir tezgahlı veya bazı mutfak aletleri olmayan bir şemadır..
 3. Bazı durumlarda, ayrı bir mutfak alanı olmayabilir, bunun yerini bir bar tezgahı ve bir mikrodalga fırının varlığı alır;

7fotoğraf

Zemin lambaları da dahil olmak üzere çok sayıda lamba, bölümlere ayrılmış odanın aydınlık ve ferah olmasını sağlamaya yardımcı olur; yanı sıra loş aydınlatma bölgelerinin varlığı.

Stüdyo dairenin içindeki yerleşim alanlarının net sınırları yoktur, sorunsuz bir şekilde birbirine akarlar. Genellikle dört imar yönü vardır (kapıların arkasına gizlenmiş banyo hariç):

 1. İş yeri;
 2. Mutfak alanı;
 3. Yemek odası – oturma alanı;
 4. Dinlenme bölgesi.

Modern yeni binalar genellikle bir stüdyo dairenin tasarımı dikkate alınarak tasarlanır. Cumbalı pencereli güzel stüdyo daireler ve hatta iki katlı bir stüdyo daire gibi egzotikler sağlarlar..

Yüksek tavanlı böyle bir ranza dairesinde genellikle iki yatak odası, etkileyici bir pencere, mutfağın önemli bir alanı – oturma odası ve geri kalan bölgelerin belirgin bir bölümü bulunur..

Küçük daireler – çoğu durumda stüdyolar, sıradan konutların yeniden inşasının bir sonucudur, genellikle – ortak bir apartman dairesinde odalar. Tipik bir dairenin tamamen yeniden tasarımının yanı sıra duvarları ve bölmeleri kaldırarak oluşturulurlar..

7fotoğraf

Ucuz bir stüdyo daire genellikle dönüştürülmüş tek odalı ve bazen küçük bir alana sahip iki odalı bir dairedir. Bu tür dairelerin giderek daha fazla popülerlik kazanmasına rağmen, Rusya Federasyonu’nda stüdyo daireleri planlamak için resmi bir bina standardı yoktur. Sadece BTI yetkilileri, mimarlık dairesi ve Acil Durumlar Bakanlığı ile anlaşmak ve yeniden geliştirme için izin almak zorunludur..

7fotoğraf

İki odalı dairelerin stüdyoya dönüştürüldüğü durumlarda bazı hususları hatırlamak önemlidir.. Değişiklik aşağıdakilerle ilgili olmamalıdır:

 1. Tek odalı bir daire yapmak için taşıyıcı duvarın yıkılması;
 2. Banyo veya mutfak alanını artırmak adına yaşam alanlarının alanını %25’ten fazla azaltmak;
 3. Aşağıdaki komşuların oturma odasının üzerinde yer alacağı banyoyu hareket ettirmek;
 4. Hareketli yükselticiler veya havalandırma;
 5. Bir uyku odasını ve bir gaz sobası olan bir odayı birleştirmek;
 6. Oturma odalarının alanı nedeniyle sundurmanın alanını arttırmak;
 7. Genel ısıtma nedeniyle sundurmanın ısıtılması.

7fotoğraf

Avantajlar ve dezavantajlar

Bir stüdyo daire düzenleme fikri, başlangıçta bohemya’nın yaratıcı temsilcileri arasında ortaya çıktı..

Bu rahat dairelerin kiracılarına çok fazla alan ve ışık vermesine rağmen, böyle bir yerleşim düzenine sahip konutlar sadece yeni evliler veya bekarlar için uygundur. Bununla birlikte, son yıllarda, bu formattaki konutlar genellikle bir kariyer ve işle uğraşan, aktif bir yaşam tarzına öncülük eden ve bu nedenle minimum süre evde kalan kişiler tarafından satın alındı. Yaratıcı mesleklerden insanlar, konut veya atölye gibi konutları kullanır..

Gençler bir stüdyo dairede sınırsız alanı bir özgürlük duygusuyla ilişkilendirirken, eski nesil hala klasik bölmeyi odalara tercih ediyor..

7fotoğraf

Bu tür dairelerin çoğu, rafine zevke sahip insanlardır, sadece moda ve işlevselliğin gerekliliklerinden değil, aynı zamanda bireyselliklerini göstermek için şık ve sofistike bir ev ortamına yerleşerek evlerini yeniden inşa ederler. Böyle bir daireyi ziyaret ettikten sonra, sakinlerinin karakterini ve zevklerini daha iyi anlayabilirsiniz..

Bir dezavantaj olarak kabul edilebilecek bir stüdyo dairenin nüansı, koridorun olmamasıdır. Bu nedenle sokak tozu ve kiri eve kolayca girer ve ev sahipleri evi özel bir özenle temiz tutmak zorundadır. Bu sorunun çözümü, bu rahatsızlıktan kaçınacak olan koridor için özel bir yer tahsisi olabilir..

Birçoğunun bu yerleşimin bir avantajı olarak gördüğü bir başka özellik: mutfak ve oturma odası aynı yaşam alanında birleştirilmiştir. Bu, ihtiyacınız olan her şeyin “elinizin altında” olduğu, ancak ev yemeklerine eşlik eden mutfak kokuları nedeniyle her zaman rahat olmadığı partiler sırasında uygundur. Bu sorunu çözmek için iyi bir havalandırma sistemi kurmanız gerekir. Bu yerde zemini yükselterek mutfak alanını görsel olarak ayırabilirsiniz, böylece mutfak bir podyumda gibi görünecektir..

Mutfak alanındaki zemin biraz alçaldığında, oturma odasının büyük önemini vurgulayan zıt seçenek de mümkündür..

Dezavantajı, stüdyo dairedeki yatak odasının halka açık olduğu an olarak adlandırılabilir. Bu alanı meraklı gözlerden korumak için güzel ekranlar veya mobilya bölmeleri kullanabilirsiniz. Ancak koridorların ve gereksiz duvarların olmaması nedeniyle konutun kullanışlı alanı artmaktadır..

7fotoğraf

Artı tarafta, oda müzisyenlerin ihtiyaç duyduğu benzersiz akustik ambiyansı yaratmak için kullanılabilecek ses dalgalarına açıktır. Ayrıca açık alan, en çarpıcı tasarım çözümlerinin somutlaşmasını gösterme fırsatı sunar..

Bir stüdyo dairenin içini oluştururken, tüm unsurlarının uyum içinde olması gerektiğini düşünmeye değer, aksi takdirde oda özensiz görünebilir. Tipik olarak bu, her durumda ayrı bir tasarımın geliştirilmesini gerektirir..

Sıradan bir daireyi bir stüdyoya dönüştürmek, genellikle, duvarların yıkılmasını ve ardından büyük bir söküm maliyeti ve ardından restorasyon çalışmaları gerektirir. Kabloları ve zemini tamamen değiştirmek gerekir. Ayrıca aydınlatmayı yeniden planlamanız, su kaynağını ayarlamanız ve kanalizasyon sistemini yeniden tasarlamanız gerekir. Bu nedenle, işe başlamadan önce, inşaat planları ve onarım çalışmaları ile ilgili finansal yeteneklerinizi objektif olarak değerlendirmeniz gerekir..

Bir stüdyo dairede binaların yeniden geliştirilmesinin amacı yaşam alanından tasarruf etmekse, tüm masrafları önceden düşünmek daha iyidir. Çoğu zaman, tek odalı ve iki odalı dairelerin maliyeti arasındaki farkı aşarlar..

Daha az belirgin olmalarına rağmen, bir stüdyo dairenin açık dezavantajları da vardır. Bu tür daireler gizlilik eksikliği ile karakterize edilir, yani emekli olabileceğiniz bir yer, bu çocuklu evli çiftler için elverişsizdir. Büyük bir köpeğin varlığı da istenmez. Böyle bir apartmanda her türlü ses ve koku serbestçe yayılır. Ayrıca böyle bir dairede balkon varsa cereyanlar karışacaktır..

nasıl düzenlenir

Bir daireyi dekore etmenin ilk adımı – uyku alanının yerini belirlemek ve yatağın yerini belirlemek için stüdyolar önerilir. Sonra uyku yerini alanın geri kalanından nasıl ayıracağınızı düşünün..

En iyi seçenek, onu yarım bir duvarla korumak olacaktır ve bu mümkün değilse, sazdan veya bambudan yapılmış bir Çin perdesi gibi bir şey kullanın. Bir tür sürgülü duvar oluşturmak için odanın tüm genişliği boyunca ağır perdelerle bir dekor oluşturabilirsiniz. Eşyaları saklamak için yatağın içine yerleştirilmiş keten kutuların kullanılması ve bir dolap yerleştirilmesi tavsiye edilir..

7fotoğraf

Uyku alanı belirlendikten sonra yapılacak iş bir yaşam alanı yaratmaktır. Şömineniz veya büyük bir pencereniz varsa, etrafındaki mobilyaları gruplayarak oturma odasında odak noktası yapmanız önerilir..

Tabii ki, her şeyden önce, örneğin beyaz veya bej gibi açık renklerde kaliteli bir kanepeden bahsediyoruz. Parlak dağınık yastıklar bu kanepeye rahat bir ev görünümü verecektir..

Ya saklama kutulu alçak bir masa ya da odaya sıcak bir ışıltı verecek uzun metal masa lambalı bir sehpa böyle bir kanepe için mükemmeldir..

7fotoğraf

Yaşam alanının duvarlarından birine monte edilen zemin aynaları, alanı görsel olarak daha havadar hale getirmeye yardımcı olacaktır. Duvarda bir dizi soyut renkli tabloyu gruplayabilirsiniz. Stüdyoya avangard ve şık bir görünüm kazandırmak. Bu tasarım sayesinde stüdyo daire daha geniş görünecek..

Dairenin balkonu varsa, üzerinde bir masa, birkaç sandalye, saksı ile rahat bir köşe oluşturabilir ve bir kağıt fenerle süsleyebilirsiniz..

Mutfağa gelince, açık olması daha iyidir, bu alana özlü bir görünüm verecektir. En iyi seçim, çok sayıda dolap, ankastre buzdolabı ve çamaşır makinesi içeren modüler bir mutfak takımıdır. Bu, tüm temel öğeleri görünümden gizleyecektir. Mutfak alanının oturma odasından sınırlandırılması, dairede kombine duvar kağıdı seçilerek mutfak alanının duvarlarını daha koyu bir renge boyayarak sağlanabilir..

Mobilyaların düzenlenmesi, konukların huzurunda hareket için herhangi bir sorun olmayacak şekilde olmalıdır. Doğru mobilya düzenlemesinden sadece küçük değil, iki katlı bir stüdyo daire bile faydalanacaktır..

Temiz ve düz çizgilere sahip minimalist mobilyalar teşvik edilir. Böyle bir dairede, oymalar ve yaldızlarla, örneğin ayrılmak istemediğiniz güzel bir antika koltuk gibi antika bir şey düzenleme arzusu varsa, onu dairedeki merkezi şey yapmalısınız..

Gömme çamaşır kutusu olan bir sedir gibi çift fonksiyonlu mobilyalar tercih edilir..

Bir stüdyo daireyi dekore etmek için çok sayıda ıvır zıvır kullanmaktan kaçının; bu, daireyi dağınık hale getirebilir veya müze görünümü verebilir..

7fotoğraf

En ilginç tasarım fikirleri için seçenekler

Bir dairenin içinin stil çözümüne bazı örnekler – stüdyo.

Tarzda parlak tasarım çözümü “Endüstriyel modern”: Yaşam alanının ortasındaki şık kadife kanepe, pastel duvara karşı parlak bir nokta oluşturur ve göz alıcıdır. Rengi kitaplığı ve duvardaki suluboyaları yansıtır. Canlı ahşap zemin laminattan yapılmıştır, ahşap kaplama, ev yapımı ahşap bar masasının yanındaki duvar dekorasyonunda tekrarlanmıştır..

Pencere kenarındaki koltuklar, küçük bir masa ve sandalyelerin döşemelerinde ahşap, altın ve somon renkleri tekrarlanıyor. Büyük pencerenin perdesi yok, yokluğunu büyüleyici bir manzara ve pencere kenarındaki biblo koleksiyonuyla telafi ediyor. Bu oda, uyku alanı ikinci katta bulunan iki katlı büyük bir stüdyo dairenin oturma odasıdır. Aşık genç bir çiftin böyle bir dairede yaşaması uygundur..

stil “Provence” çok sayıda hafif mobilya, romantik tül perdeler, masa örtüleri ve kanopiler üzerinde dikiş ve fırfırlar anlamına gelir. Tam duvarlı panoramik bir pencere, böyle bir daireye muhteşem ve aristokrat bir görünüm kazandırır. Bu izlenim, antika mobilyalar ve modern antika şifonyerler ve kanepeler ile daha da artmaktadır. Germe iki seviyeli tavan, odanın havadarlığını vurgular.

Parlak renkli bir nokta, koyu, pratik renklerde kumaştan yapılmış kanepe ve koltukların döşemesi olabilir. Böyle bir dairede, çiçekler ya canlı ya da duvar halıları üzerine gravürler veya baskılar şeklinde bulunmalıdır. Bu tarzdaki bir mutfak alanı, rengi koltukların ve kanepenin ahşap kısımlarının tonlarını yansıtan doğal kaplama ile bittiğinde uyumlu görünecektir. Böyle bir iç mekan, genç bir romantik insan tarafından yaşamak için seçilecektir..

Stil Açıklama “çatı katı” Dairenin tavanının altından geçen teneke havalandırma boruları gibi iç mekanda kasıtlı olarak kaba, ham detayların varlığı ile başlamaya değer. Aynı zamanda, pencereler panjurlarla karartılır, zemin genellikle ahşaptır veya mutfak alanında fayanslarla birleştirilir. Modüler mutfak, ortak bir renk düzeninde tutulan bir granit veya mermer tezgahla donatılmıştır ve yaşam alanından bir bar tezgahı ile çitle çevrilidir..

Aydınlatma yardımı ile mutfak alanına ek bir vurgu verilir. Doğru duvar kağıdını seçerek mutfak duvarını ayırabilirsiniz. Dairenin sahibi, sözleşmelerle sınırlı olmayan bir kişi olduğundan, bu tarzdaki uyku alanı hiçbir şey tarafından kapatılmaz. Çok fazla mobilya yok, tamamen işlevsel bir değeri var ve zarif gibi görünmüyor. Oturma odası, kumaşı dekoratif olmaktan çok pratik olarak adlandırılabilecek bir kanepeden oluşmaktadır. Duvarlar, muhtemelen dairenin sahibine ait, akılda kalıcı ve standart olmayan çizimler, çocuk suluboyaları ile dekore edilmiştir. Bu, dekorasyon ve küçük iç detaylarla dolu olmayan, tipik bir erkeksi dairedir..

stil “Füzyon” her türlü yön ve eğilimin bir karışımına izin verir. Ana şey, aynı zamanda, saçma ve tatsız görünmemek için makul sınırlar içinde kalmaktır. Duvarın tuğla bölümü yeterince uyumlu görünüyor, yakınında peluş döşemeli antika bir kanepe ve mumlarla romantik bir akşam yemeği için örtülü örme masa örtüsü olan bir masa yer alabilir. Yerleşik lambalı ve avizeli tavan – bir fan, mutfak alanındaki siyah beyaz duvar kağıdını oldukça izin verilen şekilde yansıtıyor.

Pencerelerdeki ağır perdeler, şömine taklidi ve kaba tuğla duvarlardaki gravürlerle renk şemasıyla uyumludur. Mutfak alanı, temiz tutmak için en uygun olan pratik bir “tekno” tarzında yapılabilir. Böyle bir dairedeki uyku alanı genellikle çok zarif görünür, yumuşak pastel renklerle dekore edilmiştir ve romantik rüyalar uyandırır. Yeni evliler tarafından benzer bir tarz seçilecek, her birinin bireyselliğini vurgulayacaktır..

Art Deco modern tasarımda en romantik ve sofistike tarz olarak adlandırılabilir. Yirminci yüzyılda dekorasyonda cazibe ve lüks ile eş anlamlı hale geldi. Masif ahşaptan yapılmış el yapımı bir yatak, antika bir şifonyer ve oymalı bir masa, böyle bir dairenin sahibinin gerçek bir Parisli gibi hissetmesini sağlar. Bir zaman patinasıyla kaplı bir ikinci el mağazasından alınan kanepe ve koltuk, antik ve gizem atmosferini vurgular. Fransız pencereler saksı ve panjurlarla dekore edilmiştir..

Romantik bir alçıpan kemer, mutfak alanını oturma odasından ayırır. Mutfaktaki mobilyalar çok sayıda raf, raf ve dolaptan oluşur, kasıtlı olarak eski püskü ve güzel kıvırcık kulplarla donatılmıştır. Böyle bir daireyi – bir stüdyoyu donatmak için, çok fazla zaman ve çaba harcamanız gerekiyor, dikkatlice ve tüm kalbimle dekor öğelerini ve mobilyalarını seçiyorum. Yorumlara ve misafir puanlarına duyarlı, gerçek bir bohem için bir daire.

Özel yuvanızı oluşturmak için hangi stili seçerseniz seçin, altın kurala uyduğunuzdan emin olun: "daha az her zaman daha fazladır" bir stüdyoyu dekore ederken – bir daire.

7fotoğraf