İnşa edilen yapının alanındaki artışla birlikte, inşaat maliyetleri de çok daha yüksek hale geliyor. Bu nedenle 10’a 10 metrelik küçük evlerin projeleri çok popüler. Diğer birçok seçenek gibi, bu tür projeler de inşaatta farklı malzemelerin kullanımını içerebilir..

Genel bilgi

Bir yapının inşası üzerinde doğrudan çalışma yapmadan önce, 10×10’luk bir ev için uygun bir proje seçmeniz gerekir.. Hepsi iki ana kategoriye ayrılır: genel ve özel tasarım.. Tipik projeler internette dağıtılır. Çok farklı olabilirler: bir veya iki katlı, bir terasa, bir balkona ve farklı düzenlere sahiptirler. Ancak, inşaat arsasının kendine has özellikleri varsa, o zaman dikkate alınacakları bir proje sipariş edebilirsiniz..

Tek katlı evlerin düzeni

İnşa edilen evin nispeten küçük boyutu nedeniyle, yerleşim düzeni sadece birkaç odanın oluşturulmasını sağlar. Temel fark, kullanılan malzemenin türüyle ilgilidir.. Taşıyıcı duvarlar inşa edilebilir:

 • köpük bloklardan;
 • lamine kaplama keresteden;
 • bir kütük evinden;
 • tuğla;
 • taştan yapılmış.

Ayrı bir kategori, büyük pencereli düzenleri içerir.. Çok popülerler, çünkü bu tür yapılar oldukça ilginç ve sıradışı görünüyor. Kullanılabilir alanı arttırmak için genellikle ek bir çatı katı inşa edilir..

Dikkatli yalıtım ile tam teşekküllü bir yaşam alanı olarak kullanılabilir..

Her yapı türü kendine özgü özelliklerle karakterize edilir.. Köpük bloklardan yapılmış yapılar aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • bu malzeme çok daha ucuzdur;
 • büyük boyutlar ve düşük ağırlık, taşıyıcı duvarların montaj sürecini basitleştirir;
 • malzemenin işlenmesi çok kolay olduğu için işi kendiniz yapabilirsiniz;
 • iyi ısı yalıtım özellikleri.

Yapıştırılmış lamine kereste yaygınlaştı. Bireysel lamelleri özel bir yapıştırıcı ile birleştirerek yapılır.. Böyle bir çubuğu kullanmanın avantajları aşağıdaki noktaları içerir:

 • iyi ısı yalıtımı;
 • yük taşıyan yapıların yüksek mukavemeti;
 • çekici bir görünüm;
 • iş kısa sürede yapılabilir.

Ağacın kesilmesi uzun süredir kullanılıyor. Bu malzeme aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

 • ağaç yüksek ısı yalıtım özelliklerine sahiptir;
 • kütüklerden dikilen yapılar küçülür;
 • kapsamlı yüzey işleme ve bitirme yapmazsanız, kütükler uzun sürmez;
 • kendi başınıza bir yapı inşa etmek imkansızdır, doğranmış kütüklerin kullanımı zordur;
 • çekici bir görünüm.

Taşıyıcı duvarların yapımında doğal taş nadiren kullanılır. Bunun nedeni, malzemenin çok daha pahalı ve işlenmesi zor olmasıdır. Bu nedenle duvarcılık, dekoratif işlevleri yerine getiren unsurlar oluşturmak için kullanılır..

Duvarların çevresel etkilerden korunması gerektiğini unutmayın..

Bitirme, çeşitli kaplama malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilir..

 • dış cephe kaplaması bugün düzeltmek daha kolay olduğu için çok sık kullanılıyor. Çeşitli hammaddelerden yapılabilir, genellikle çok katmanlı bir yapıya sahiptir..
 • Sandviç paneller çeşitli malzemelerin bir kombinasyonu ile temsil edilen modern bir seçenek olarak kabul edilir. Sadece dekorasyon için değil aynı zamanda yalıtım için de uygundurlar..
 • Dekoratif sıva uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özel bir teknolojiye uygun olarak uygulanır..

Çoğu durumda, tabanı korumak için ek ısı yalıtımı sağlanır. Bunun için proje belgelerine göre, örneğin mineral yün gibi çeşitli malzemeler kullanılabilir..

Son zamanlarda, ılıman bir iklimde, bir çerçeve ev popülerlik kazanıyor. Blok versiyonundan birçok yönden farklıdır:

 • daha ucuz;
 • daha hızlı inşa ediliyor.

Tuğla ve blok seçenekleri klasik bir proje türü olarak adlandırılabilir. Taşıyıcı duvarların yapımında kullanılan malzemeler, binanın çevresel etkilerden güvenilir bir şekilde korunmasını sağlarken uzun süre hizmet verebilir.. Mükemmel yalıtım, yalıtım malzemeleri satın alma maliyetini düşürür.

İç düzenin düzeni önemli ölçüde değişebilir. Kural olarak, iç alan bir ortak odaya, yatak odalarına, mutfağa ve banyoya bölünmüştür. İnternette birçok farklı örnek var, bu yüzden uygun olanı bulmakta ciddi bir zorluk olmamalıdır..

3 yatak odası ve oturma odası

Mevcut tüm projeler göz önüne alındığında, üç yatak odası, bir oturma odası ve bir mutfak içeren seçeneğe dikkat edilmelidir. Bu durumda, odalar, ortada küçük bir salon bulunan bir daire şeklinde düzenlenmiştir. Geniş odalar beklemeyin.

Genellikle, benzer bir düzen ile, yatak odalarından biri ana, alanını artırarak, diğer ikisi – yaklaşık aynı kare.

Mutfak oturma odası ile birleştirilebilir. Salon gelince, genellikle diğer odalara ulaşabileceğiniz küçük bir oda ile temsil edilir..

2 salon ve mutfak

Odalar daha büyük olacaksa, 2 yatak odalı ve mutfaklı seçenek not edilmelidir.. Bu durumda, her iki oturma odası da genellikle aynı boyuttadır, mutfak büyüktür.

Düzeni çeşitlendirmek için, bazı durumlarda evin orta kısmında, TV’li küçük bir kanepeye ev sahipliği yapan işlevsel bir salon oluşturulur..

2 yatak odası ve oturma odası

Evi daha konforlu hale getirmek için iki yatak odalı ve mutfaklı seçenek genellikle başka bir oturma odası ile tamamlanır.. Bu seçenek büyük bir aile için uygundur. Uyku odaları dairesel bir düzende düzenlenebilir.

Alanın rasyonel kullanımı, oturma odasını mutfak ile birleştirmeyi içerir. Bu çözüm çok popüler. Bir duvarın olmaması, yemek masasını yerleştirmek için kullanılabilecek birkaç boş kare ekler..

Teraslı ve verandalı

Ayrı bir kategori, teraslı veya verandalı binaları içerir. Kural olarak, ana yapıdan ayrı olarak inşa edilirler..

Teras açık veya kapalı olabilir. İlk tip daha ucuzdur, ancak soğuk havalarda kullanılması neredeyse imkansızdır. Cam yaparken, ısı yalıtımı sağlamak da gereklidir. Bu, boş alanı önemli ölçüde artırır..

Terasın işlevselliği önemli ölçüde değişebilir. Genellikle öğle yemeği veya dinlenmek için kullanılır. Bitirme ve diğer bazı noktalar hedefe bağlıdır..

çatı katı ile

Bir çatı katı inşa ederek ek alan yaratabilirsiniz.. Aşağıdaki noktalarla karakterize edilir:

 • bir çatı katı alanıdır;
 • kural olarak, tavan normalden daha küçükken duvarlar hafifçe eğimlidir;
 • çatıda, pencereler genellikle odaya büyük miktarda doğal ışığın girmesini sağlayan kapaklar şeklinde yapılır;
 • kışın tam kullanım için yüksek kaliteli yalıtım sağlanmalıdır.

Tavan arası seçenekleri çok popüler. Bunun nedeni, eğimli bir çatı oluştururken boş alan oluşmasıdır. Yaşam alanı olarak kullanılabilir.

Garajlı

Şehir dışında bir hayatı arabasız hayal etmek neredeyse imkansız. Çevresel etkilerden korumak için bir garaj inşa ediliyor. 10’a 10 metrelik bir yerleşim durumunda, bir uzantı veya ayrı bir yapı ile temsil edilir..

Uzatma durumunda, ek alan bir yaşam alanı oluşturmak için kullanılabilir.. Ana şey, yüksek kaliteli yalıtım yapmaktır..

Garaj ayrıca bir atölye oluşturmak için de kullanılabilir. Bir proje seçerken, bir çukur oluşturmanın yanı sıra bir asansör kurma olasılığını da göz önünde bulundurmalısınız. Finisaj için kire ve sıcaklık değişimlerine dayanıklı malzemeler kullanılması tavsiye edilir..

Önemli bir nokta, kapı tipinin seçimidir. Son zamanlarda mekanik veya otomatik olabilen panjur sistemleri yaygınlaşmıştır..

Bir buçuk ve iki katlı evler için planlar

Sitenin küçük alanı nedeniyle genellikle 10’a 10 metrelik bir düzen seçilir. Böyle bir durum için iki katlı bir proje en uygunudur.. Ayrıca birkaç farklı düzen vardır:

 • en pahalı seçenek bodrum katıdır;
 • cumbalı düzen seçenekleri çok popülerdir;
 • ayrı bir kategori, kaideli yapıları içerir.

Bir buçuk katlı binalar, yüksek tavanlı çatı katı olan evler olarak anlaşılmaktadır. Bir kır evi biraz daha kolay hale getirilebilir, para tasarrufu sağlanır.

İki katlı bir ev için en iyi seçenek, ortak odaların birinci katta, yatak odalarının ikinci katta yerleştirilmesini sağlar.. Ayrıca ek bir çatı katı veya garaj oluşturabilirsiniz. Bir kır evinin çatısı geniş bir eğimle yapılırsa, bir çatı katı veya çatı katı alanı yaratılmasını da tasavvur etmek mümkündür..

proje örnekleri

Çok sayıda farklı proje örneği bulabilirsiniz. Çeşitli malzemelerin bir arada kullanıldığı veya çeşitli stillerde yapılmış varyantlar çok popülerdir.. Aşağıdaki örnekler dikkate değer:

 • tamamen ahşap yapı;

 • yüksek teknolojili panoramik camlı projeler de yaygındır;

 • iki katlı taş bir ev, büyük bir aile için mükemmel bir seçenektir;

 • İskandinav tarzı ev, doğanın fonunda iyi görünüyor.

Sonuç olarak, 10’a 10 metrelik projelerin şehir içinde özel arsalar inşa etmek için ideal olduğunu not ediyoruz. Geniş bir çeşitlilik, en uygun seçeneği seçmenize olanak tanır, örneğin: bir teras veya garaj, çatı katı veya panoramik cam ile.