Bugün, çok acil bir sorun, küçük ve küçük odaların tasarımıdır. Küçük bir oturma odasını veya yatak odasını donatmanın hala nasıl karlı olduğu sorusu, sadece hane halkı üyeleri tarafından değil, aynı zamanda profesyonel tasarımcılar tarafından da sorulmaktadır. Ardından, 20 metrekarelik bir odayı döşemek için hangi ilginç hileleri kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. m ve ayrıca bu tür binaların ilginç iç mekanlarıyla tanışın. Ayrıca, imar odaları ve çeşitli stiller için doğru malzeme ve mobilya seçimi konuları daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır..

Düzen hakkında biraz

Böyle bir oda farklı şekillerde planlanabilir, her şey kiracılar için hangi bölgelerin öncelikli olduğuna bağlı olacaktır:

 • Tek odalı bir dairenin salonu, haneler için bir yatak odası da olabilir..
 • Oturma odası genellikle bir mutfak, bir ofis ve hatta bir yatak odası ile birleştirilir..
 • Küçük alanlardaki mutfak, oturma ve yemek alanları genellikle bir dinlenme alanı içerir..

 • Küçük ailelerin oturma odasında, zamanla değiştirilebilen ücretsiz bir düzen kullanan bir yatak odası vardır. Bunun için en aktif olarak dekoratif bölmeler kullanılır..
 • Evden çalışan birçok kiracı, ortak salonda çok işlevli bir ofisi donatmak zorundadır. Ancak bazı insanlar, yalnızca ısıtılırsa ve tam teşekküllü bir işyeri için yeterli alan varsa, balkona alarak durumdan kurtulur. Aksi takdirde iş yeri sadece ortak ve misafir odasında düzenlenebilir..

Küçük odalar için çok çeşitli yerleşim seçenekleri vardır. İnternette bulunabilirler veya profesyonellerin hizmetlerini kullanabilir ve kişisel projenizi sipariş edebilirsiniz..

yine de, birkaç odayı bir odada birleştirecekseniz, imarsız yapamazsınız. Ve en iyisi, odaların ve mobilyaların ön çizimini, planını, düzenini bilgisayar biçiminde veya en azından kağıt üzerinde çoğaltmaktır..

Binaların imar edilmesi

Küçük dairelerin çoğu sahibi, birkaç odayı bir odada veya daha doğrusu işlevsel alanlarda birleştirmenin ne kadar karlı olduğunu düşünüyor. Ve bunun için, özellikle popüler olan modern yöntemler kurtarmaya geliyor. Bir odayı dekoratif bölmelerle bölmek, dairenin veya evin duvarlarını yıkmaya ve hareket ettirmeye başvurmadan birkaç işlevsel bölgeyi bir odaya yerleştirmenize olanak tanır. Bu teknik, son birkaç yılda çok popüler oldu, ancak ondan önce daha az kullanılmadı..

İmar, çoğu zaman, projenin geliştirilmesinde ve hazır malzemelerin montajında ​​uzmanların yardımına başvurmadan bağımsız olarak gerçekleştirilebilir.. Küçük bir oturma odasındaki fonksiyonel alanları aşağıdakileri kullanarak ayırabilirsiniz:

 • Dekoratif bölmeler, örneğin camdan, ayrıca hazır ekranlar ve küçük dolapların yardımıyla. Buna ek olarak, bugün herhangi bir iç mekanı kolayca canlandırabilen şömineler ve yeşillikler yardımıyla imar yapmak çok popüler..
 • Kontrast kaplama malzemeleri kullanarak bir veya daha fazla fonksiyonel alanı ayırmak mümkündür. Stüdyo daireniz bir mutfak ve bir oturma odasını birleştiriyorsa, mutfağı açık tonlarda ve dinlenme alanını daha koyu ve daha doygun olanlarda düzenleyebilirsiniz. Ayrıca imar farklı zemin kaplamaları ile desteklenebilir..
 • Fonksiyonel alanların ayrılması farklı aydınlatmalar kullanılarak yapılabilir. Ana aydınlatmaya ek olarak, tavanda ve nişlerde nokta ve ek aydınlatma sıklıkla yapılır..

Odayı farklı renklerde kaplama malzemeleri ve dekoratif bir bölme ile bölerseniz, iki işlevsel bölgenin renklerinin birbiriyle çelişmemesi gerektiğini lütfen unutmayın..

Odanın genel içi uyumlu ve mükemmel şekilde uyumlu olmalıdır. Bölgeler birbirleriyle ustaca birleştirilmelidir.

Kombine bir oturma odası tasarlıyoruz

Oturma odasını çeşitli tarzlarda dekore edebilirsiniz. Herkesin favori klasikleri ve elbette modaya uygun modern olanlar olabilir. Bununla birlikte, küçük odalar için tasarımcılar, tüm ev üyeleri için en işlevsel ve konforlu olacak stili tam olarak seçmenizi önerir..

Küçük birleşik odalar ve yatak odaları ve mutfaklı oturma odaları için aşağıdaki modern stiller uygundur:

 • minimalizm;
 • yüksek teknoloji;
 • fütürizm.

Tabii ki, bu stiller özel kaplama malzemeleri ve mobilyalar gerektirir. stil hakkında konuşmak yüksek teknoloji, gri tonları, beyaz ve bazı koyu renklerin hakim olduğu not edilebilir. Mobilya olarak sadece modern ve çok işlevli modeller kullanılmaktadır. Metalize ve cam yüzeyler çok popüler. Doğru aydınlatmaya ve hatta yardımı ile imar etmeye özellikle dikkat edilir..

stil için minimalizm, adından da anlaşılacağı gibi, karakteristiktir Gereksiz her şeyden minimum ve ihtiyacınız olan her şeyden maksimum. Bu tarzda küçük bir oturma odasına katlanır bir kanepe veya çekyat yerleştirmek özellikle önemlidir. Tavanlar, duvarlar ve zeminler için kaplama malzemeleri olarak parlak efektli açık tonları kullanmak en iyisidir. Alacalı, parlak ve asidik her şey hariç tutulmalıdır..

Farklı fonksiyonel alanlarla birleştirilen oturma odası dekore edilebilir. İskandinav tarzında, soğuk tonların da hakim olduğu yer. Ve ağırlıklı olarak ahşap seçenekler mobilya olarak kullanılmaktadır..

Çok rahat ve sade bir atmosferi seviyorsanız, birleşik bir oturma odası düzenleyebilirsiniz. ülke tarzı ve provence. Bu stiller, güzel kaplama malzemelerine ve antika tarzdaki mobilyalara çok düşkündür. Ayrıca, bu tarzların içini yenmek karlıysa, French Provence’ta olduğu gibi çok rahat bir oda elde edebilirsiniz..

Klasik yol tarifleri genellikle çok pahalı ve hacimli mobilyaların varlığını varsayar. Görkemli Barok veya Rokoko’yu küçük bir odada hayata geçirmek oldukça zordur, bunun sonucunda birçok uzman bu tarzları sadece çok büyük odalar için seçmenizi önerir..

ilginç hileler

Birçok uzman, küçük bir odayı dekore ederken ve düzenlerken aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi önerir:

 • Alanı kısıtladıkları için kaplama malzemelerinin seçiminde koyu ve kasvetli gölgelerden kaçınmaya çalışın. Görsel olarak arttırmak için, yumuşak desenlerle açık ve ten rengi tonları kullanmak en iyisidir..
 • Aynı şey mobilyalar için de geçerlidir: çok zengin koyu ve siyah tonlar her zaman küçük oturma odalarına ve yatak odalarına uymaz. Dolaplar, kanepeler ve masalar için hafif seçeneklerin seçilmesi önerilir. Odada rahat ve havadar bir atmosfer yaratan cam mobilyalara özellikle dikkat edilmelidir..
 • Duvarlar ve tavan çok açık tonlarda yapılmışsa, zemin kaplaması olarak doğal ahşap seçeneklerini tercih etmelisiniz. 20 kare çok koyu olmayan meşe veya ceviz tonlarına izin verir.

 • Tekstiller mümkün olduğunca iç mekanın tarzına uygun olmalıdır..
 • Küçük bir oturma odasını bol miktarda mobilya, dekor ve aksesuarla karıştırmamaya çalışın..
 • Bir salonu veya oturma odasını bir yatak odası ile birleştirirken, mümkünse, odanın girişinden mümkün olduğunca uzağa bir uyku yeri yerleştirmek en iyisidir. Bu, odanın ana ve geçiş kısmı konukları almak için kullanılacak şekilde yapılır..
 • Yerden tasarruf etmek için aynalı gardırop kullanmak en iyisidir. Birçok uzman, onların yardımı ile alanı görsel olarak da büyütebileceğinizden emindir. Bunun için ana şey doğru seçenekleri seçmektir..

İç fikirler

Bugün, 20 metrekarelik bir odayı yaratırken ve düzenlerken çeşitli fikirlerden ilham alabilirsiniz..

Genç bir adam için bir oda dekore ederken, loft tarzı bir mutfak ile birlikte oturma odasına özel dikkat gösterilmelidir. Bu tarzın belirli bir ihmali ve özel kaplama malzemeleri, herhangi bir genç veya yaşlı adamın bekar odasını mükemmel bir şekilde çeşitlendirmeye yardımcı olacaktır..

“Erkek” bir daire veya ev için bir stil seçerken, pratik bir şey seçmek en iyisidir..

Genç bir kız için küçük bir stüdyo daire herhangi bir tarzda dekore edilebilir. Modern stiller, parlak ve narin ton kombinasyonlarının hakim olduğu çok faydalı görünüyor. Onların yardımıyla, birleşik odada bir tür kontrast yaratabilirsiniz..

Bir konut binasında bir yatak odası ile birleştirilmiş bir oturma odası, ancak imar doğru yapılırsa işlevsel olabilir. İç mekana yük olmayacak, ancak aynı zamanda içindeki belirli bölgeleri ayıracak ve dekorun ayrılmaz bir parçası olacak dikdörtgen dekoratif cam bölmelere özellikle dikkat edilmelidir..

Bir odayı imar etmek için hangi seçeneklerin mevcut olduğu hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.