Küçük boyutlu tek katlı evler, alanı sınırlı arsalar için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca, evli çiftler için tasarlandıysa, iki kişinin rahat hissetmesi için 6’ya 8’lik bir alan yeterlidir..

özellikler

Bu büyüklükteki bir ev için temel gereksinim, maksimum konfor seviyesidir. Ne yazık ki, 6’ya 8 tek katlı bir ev planlamak için çok fazla fırsat yok, ancak bu, kiracıların her şeyde sınırlı olacağı anlamına gelmiyor.. Ayrıca, böyle bir evin kendi avantajları vardır ve bazı durumlarda oldukça önemlidir..

Örneğin bütçesi kısıtlı iki kişilik bir aile için bu seçenek en çok tercih edileni olabilir..

Tek katlı bir evin 6×8 avantajları:

 • daha uygun inşaat maliyetleri – inşaat malzemelerinin satın alınması ve diğer maliyetler, aile bütçesine büyük evler inşa etme maliyetinden daha az mal olacak;
 • inşaat süresi önemli ölçüde azalır – çerçeve, kereste, köpük bloklardan bir buçuk ayda bir ev inşa edilebilir;
 • küçük bir binanın ısıtılması, temizlenmesi, onarımı daha ucuzdur, sonunda iki kişi için çok daha rahattır.

6’ya 8 boyutları evrensel olarak adlandırılabilir, kullanılırlar:

 • yazlık seçeneği olarak;
 • kamp alanı için evler;
 • popüler su kütlelerinin kıyısındaki rekreasyon alanları için konut;
 • daimi ikamet için;
 • büyük konakların kurulu olduğu arsalarda misafirhane olarak;
 • bireysel bir banyo kompleksinin inşası için – sadece buhar odası, çamaşır odası için değil, küçük bir yüzme havuzu için bile yeterli alan var.

Ek olarak, her zaman bu büyüklükte bir evi çatı katı veya iki katlı bir versiyonla inşa edebilirsiniz, bu da kullanılabilir alanı önemli ölçüde artırır..

Üçgen çatılı çatı katı, bu neredeyse iki katlı bir yapıdır, bu nedenle inşaat için daha güçlü duvarlara ihtiyaç vardır.. Bir yapı malzemesi olarak yuvarlak bir kütük, yapıştırılmış veya kalibre edilmiş ahşap, köpük, gaz beton, tuğla seçebilirsiniz. Bu tür binaların maliyeti, çerçeve binalardan daha yüksektir, ancak aksi takdirde konutun ikinci katını donatmak işe yaramaz. Ahşap kütük kabinler yılın herhangi bir zamanında kurulabilir, büzülmeleri kütük kabinlerden çok daha azdır..

Oryantasyon önemli tasarım görevlerinden biridir.

Doğal ışığın kalitesini iyileştirmek için ısıtma maliyetlerini optimize etmek için benzer bir teknik kullanılır.. Bu, odaların doğru düzenlenmesiyle sağlanabilir – çoğu, evin ana noktalara göre sitede nasıl bulunduğuna bağlıdır..

 • Aktif yaşam alanları olan blok dünyanın güney veya güneydoğu tarafına bakmalıdır, pasif odalar için dünyanın tarafı o kadar önemli değildir, bu nedenle yerleri kuzey veya kuzeybatı tarafındadır..

 • İnşaat, kuvvetli rüzgarların olduğu ılıman bir iklim bölgesinde gerçekleşirse, iki duvarın yardımıyla bir rüzgar perdesi oluşturmak gerekir – bir boş duvar bırakın, diğerinde minimum sayıda pencere planlayın; çok yıllık çalılar ve ağaç benzeri bitkilerden oluşan “yeşil” bir duvar da bu konuda yardımcı olacaktır..

Yatak odası pasif tipte tesislere aittir, bu nedenle kuzey tarafında güvenli bir şekilde planlanabilir, görevi iyi bir dinlenme yapmaktır, bu nedenle orada parlak ışık önemli değildir..

Doğru yönlendirilmiş odalar yalnızca maksimum konfor elde edilmesine, enerji ve yakıt maliyetlerinden tasarruf edilmesine yardımcı olmaz.. Aynı zamanda iç bölmelerin yapımında bir maliyet düşüşüdür..

İyi düşünülmüş bir düzen, daha ince duvarları yükseltmenize izin verir – 2-3 tuğla yerine 1.5-2 döşenir, iki yerine bir gaz beton blok, daha ince bir bölüm kirişi kullanılır.

Uzman tavsiyeleri

Bu ipuçlarını uygulamak gerekli değildir, ancak uzun yıllara dayanan deneyim, etkinliklerini kanıtlamıştır..

 • Oturma odaları ile çevrili bir banyonun “Sağır” organizasyonu.
 • 200-300 mm’lik göstergelerle iç duvarların kalınlığı mümkündür – bu, tek katlı bir evin taşıyıcı duvarı için bile yeterlidir..

2 kişilik konforlu bir konaklama sağlamak için, yetkin bir yerleşim planı ile geniş bir alana gerek yoktur.. Birkaç teknikle çalışmak, ruhun bir parçası olacak bir yer olan rüya gibi bir ev yaratmanıza izin verecektir..

 • Duvar kaplaması için alçıpan (alçıpan) kalınlığı 90–120 mm’dir. Göstergeleri seçerken kapı bloğunun genişliğini dikkate alın.
 • Evin yüksekliği üç metre içinde seçilir..
 • İç mekandan tasarruf etmek için, girişi terk etmek, onu kapalı bir sundurma ve bir buçuk metre genişliğe kadar küçük bir koridor ile değiştirmek daha iyidir..

Misafirhane olarak 6 x 8 metre boyutlarında bir ev planlanıyorsa, kutu ana evin yanına yerleştirilebilir ve kapalı bir galeri, veranda veya teras ile birbirine bağlanabilir. Bu durumda, banyo hariç, yardımcı odalara olan ihtiyaç ortadan kalkar, ancak yatak odası sayısı artırılabilir..

Küçük bir 6×8 evin düzenini geliştirirken ve çizimleri oluştururken, birkaç noktayı dikkate almanız gerekir.. Ev aşağıdaki tesislere sahip olmalıdır:

 • 10 m²’ye kadar oturma odası, 10-15 kare mutfak, genel tasarruf için, şimdi genellikle olduğu gibi bunları birleştirebilirsiniz;
 • banyo – birleşik seçenek önemli ölçüde yerden tasarruf sağlayacaktır;
 • yatak odası – varlığı gereklidir, 10 m² veya daha az olabilir – 7m².
 • kazan dairesi (kazan dairesi) – yeri mutfak ve banyonun yanında, bir buçuk ila iki metre yeterlidir;
 • koridor – büyüklüğü evin toplam alanına karşılık gelmelidir.

1 Yatak Odalı Ev Projeleri

8×6 boyutlarında tek katlı evlerin içi için bir plan geliştirmek, iki katlı kır evlerinden veya çatı katı seçeneklerinden çok daha kolaydır. Bu, inşaat maliyetini azaltmanın yanı sıra bitirme ve onarım çalışmalarını da azaltır.. Bu makalede, örnek olarak, çeşitli versiyonlarda tek katlı 6×8 kır evlerinin düzeni ile çeşitli çizimler verilmiştir: sundurma, teras ve çatı katı ile.

OCB’den tek katlı bir evin 6×8 çizimi

Sunulan çizim, dikkatlice düşünülmüş bir düzenin sonucudur.. Böyle mütevazı bir boyutta, projenin yazarı inanılmaz bir konfor ve rahatlık kombinasyonu elde etmeyi başardı.. Saunası bile var. Yuvarlak kütüklerden yapılmış dikdörtgen blok ev, geleneksel olarak iki bölüme ayrılmıştır. Daha büyük olanlarda oturma odaları vardır – kısa bir duvar boyunca oturma odası ve yatak odasını ayıran bir mutfak vardır. Ön kapı, salona dönüşen küçük bir koridora açılıyor..

Salondan oturma odasına ve duşlu birleşik banyoya, ardından saunaya gidebilirsiniz.. Bu projede tambur sağlanmamıştır, ancak kapatırsanız küçük bir verandada düzenlenebilir. Bu proje, küçük bir dezavantajla yaşamanın rahatlığı için tüm koşullara sahiptir. Ev soba ısıtması sağlamıyor, sauna kurulumuna izin veren bu nüanstı. Isıtma, bir kızılötesi ısıtma sistemine ve yerden ısıtmaya atanır..

Bu, elbette, soğuk mevsimde enerji tüketimini etkiler, ancak sahiplerin sobayı ısıtma ihtiyacını ve sıcaklık değişikliklerini ortadan kaldırır..

İki cumbalı pencereli 6’ya 8 tek katlı tuğla ev projesi

İki odadaki planlı cumbalı pencereler, boş iç alanı biraz arttırır. Giriş kapısı cephenin ortasında yer alır ve sundurmadan salona açılır.. Girişin karşı tarafında, gaz veya su ısıtması için bir kazan dairesi yerleştirmenin uygun olduğu bir teknik oda bulunmaktadır.. Sağ tarafta, duş veya küvet kurabileceğiniz geniş bir birleşik banyoya açılan bir kapı vardır. Kazan dairesinin sol tarafında yatak odası, girişin iki yanında ise mutfak ve cumbalı oturma odası yer almaktadır..

Teraslı bir evin düzeni

Çatı katı ve teraslı 6’ya 8 tek katlı bir evin önerilen projesi iyileştirilmiş olarak kabul edilebilir. Tüm duvar boyunca geniş bir teras, cephenin yanından eve bağlanmıştır. Terastan bir giriş kapısı, çatı katına çıkan merdivenli geniş bir salona açılmaktadır. Salondan ayrı bir mutfağa, oturma odasına, odaya girebilirsiniz.. Yatak odası çatı katında olduğu için oda banyo ve kazan dairesi olarak ikiye ayrılabilir..

Tavan arasının artan uzunluğu, terasın üzerinde bir gölgelik oluşturur ve üst katta bir salon alanı ve ikinci bir banyo düzenlemenize olanak tanır..

Dilerseniz bodrum kat, bodrum kat bir proje sipariş edebilir ve herhangi bir teknolojiyi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.. Ev, soba, panel tahtası veya tuğla, köpük bloklardan veya gaz betondan, bir veya iki katlı, vb. İle veya ocaksız olabilir..

Özel bir evin mütevazı boyutlarına rağmen, 6’ya 8 bina, iki kişilik bir aile için konforlu bir konut olabilir..

Bir çatı katının varlığı yeteneklerini artırır. Görüntü açısından, tek katlı bir bina küçük bir apartman dairesiyle karşılaştırılabilir, ancak bir banliyö köyünde yaşama avantajına sahiptir..