Çevre dostu malzemelerden yapılmış özel evler her zaman talep görecektir – bunlara olan talep azalmaz ve doğasında bulunan doğal bir temelin kullanılmasıdır. Herkes büyük bir evi karşılayamaz, ancak küçük bir ev, ülke veya konut sahibi olmak zaten daha kolay. Örneğin, bir bardan 6×6 m uzaklıkta küçük bir ev.

Küçük ahşap evlerin artıları ve eksileri

Bu tür binaların avantaj ve dezavantajlarının birbirleriyle nasıl ilişkili olacağı, ailenin büyüklüğüne ve evin kullanım amacına bağlıdır.. Evli bir çift veya 1-2 çocuklu bir aile için büyük bir konutu ısıtmak, özellikle odaların çoğu çoğu zaman boşsa, her zaman kolay değildir.. Ancak ev, genişlemeyi planlayan genç bir çift tarafından alınırsa, böyle bir konuttan başlayabilirler..

Evlerin artıları:

 • kışın ısıtmak daha kolaydır – enerji kaynaklarından tasarruf;

 • inşaatın kendisi daha ucuz olacak, çünkü daha az inşaat malzemesine de ihtiyaç var;

 • ev onarımı ve bakımı da özellikle pahalı olmayacak;

 • sitede bahçe ve sebze bahçesi için daha fazla arazi var;

 • ev az yer kaplıyorsa, geniş bir avlu gerçek bir olasılıktır;

 • bir kütük evin küçük bir alanında rahat bir atmosfer yaratmak genellikle daha kolaydır;

 • çok sınırlı bir bütçeye sahip bir aile için daha fazla kaldırma seçeneği.

Hedef eksi bir – böyle bir evde sıkışık olacak. Ama burada ya taviz verin ya da daha fazla tasarruf edin ve daha büyük bir ev inşa edin..

Ancak, bir süre kiralık bir dairede yaşamak yerine küçük bir evle başlamaya hazır birçok insan var, bu da maliyet tasarrufuyla kıyaslanamaz..

Ve bu ev iki katlıysa, zaten daha umut verici ve düzeni daha mükemmel olacak. Ek olarak, küçük bir evin genişlemesine farklı şekillerde katkıda bulunabilirsiniz: örneğin, bir ekli blokta bir koridor ile kapalı bir halka yapın (evin ana alanında koridor olmayacaktır). Ayrıca böyle bir evde daha az bölme yapabilir, sallanmayan kapılar kullanabilir ve sonunda düzenleme için kompakt mobilyalar bulabilirsiniz. Tek kelimeyle, mütevazı bir çekime adapte olabilirsiniz ve onu maksimum rasyonellikle kullanmak da gerçekçidir..

Tek katlı bir evde odaların düzenlenmesi

Diyelim ki lamine kaplama keresteden yapılmış bir ev veya mini bar satın alındı ​​ve içinde ne olacağına karar vermeniz gerekiyor.. Hem alan kazanmak hem de her şeyi ergonomi kurallarına göre yapmak ve yaşam konforunu ihlal etmemek için odaların tam olarak nasıl yerleştirileceği, örnekleri ele alacağız..

 • Standart Seçenek. Eve, geniş bir mutfak-oturma odasına (yani birleşik bir alana) açılan küçük bir girişten giriyorsunuz. Büyük odadan diğer ikisine girebilirsiniz – yetişkinlerin yatak odası ve çocukların yatak odası veya amacı sahiplerinin isteklerine göre karar verilen sadece iki oda. Banyo, antrenin bitişiğinde küçüktür. Evin terası yok, onun yerine geniş bir sundurma var..

 • İyi tanımlanmış bir oturma odası olmayan geniş mutfak seçeneği. Ancak oturma odası alanı teorik olarak bu oldukça büyük mutfakta ayırt edilebilir. Kazanan, her biri 8 kareden oluşan iki izole yatak odası. Banyo koridor ve mutfak ile çevrilidir. Bu, oturma odasının olacağı bir üst katın da olduğu varsayılarak bir kat planıdır. Ancak, kural olarak, ikinci kattaki ortak oda çok nadiren yapılır. Bu nedenle, oturma odasını mutfakla birleştirebilirsiniz ve bu iyi bir çözüm olacaktır..

 • Büyük banyo planı. Bu tür evlerin tüm sahiplerinin iki yatak odasına ihtiyacı yoktur. Ve bunlardan birini terk ederek, banyonun görüntüsünü artırmanın yanı sıra daha büyük bir mutfak-oturma odası yapabilirsiniz. Bir kır evi için bu seçenek en uygunudur. Bu evin sıcak havalarda ailenin yemek yiyebileceği bir terası vardır..

 • Teras seçeneği. Bir evin mutfak, oturma odası ve yemek odasının yanı sıra girişi geniş odanın yanından gelen 8 metrelik iki yatak odası kombinasyonu ile nasıl görünebileceği daha açık bir şekilde gösterilmiştir. Yani, yatak odalarından biri geçiş olmayacak. Bu evin avantajı teras.

Elbette başka çözümler de üretebilirsiniz, ancak bu örnekler pratiklik ve rahatlıklarından dolayı daha sık kullanılır..

İki katlı bir evin düzeni

Diğer olasılıklar iki katlı bir bina tarafından açılır. Daha sık olarak, evi katlara bölgelere ayırma taktikleri seçilir: ilkinde – bir iletişim alanı (oturma odası, mutfak), ikincisinde – yatak odaları, yani sessiz bir bölge.

İşte proje örnekleri.

 • Zemin katta 7.5 m2 giriş holü bulunmaktadır ki bu oldukça fazladır.. 3 metrelik bir banyonun bitişiğindedir. Aynı katta aslında bir oda olan bir mutfak ve bir oturma odası bulunmaktadır. Mutfak da çok fazla olan 8,5 m2 ve oturma odası 12,5 m2’dir. m – çok değil ama küçük bir aile için yeterli. Evin ikinci katında her biri 10’ar karelik iki yatak odası, üç metrelik bir gardırop ve aynı görüntülerin yer aldığı bir salon bulunuyor. Salondan merdiven koridora iner.

 • Benzer bir çözüm, ancak yine de farklılıklar var. Zemin katta, eve girdiğiniz bir salon var. Ondan banyoya ve mutfak-oturma odasına gidebilirsiniz. Merdiven tahminen lobide bulunuyor ve bir gardırobun da bulunduğu ikinci kata çıkıyor. Salondan yatak odalarına iki kapı vardır, bunlar eşit büyüklüktedir.

 • Bazen çatı katı da bu örnekte olduğu gibi ikinci kat olarak kabul edilir.. Ev, küçük bir girişe gidebileceğiniz bir terasla başlar. Bu arada, antreden mutfağa, en küçüğü değil. Mutfaktan saunaya çıkıyorsunuz, bu evin en büyük farkı bu. Muhtemelen oturma odasına dönüşen mutfağa bitişik bir oda. Ve ondan zaten – banyoya. Tavan arasına çıkan merdiven mutfak ve oturma odası arasındadır. İkinci katta, merdivenlerin her iki yanında – iki yatak odası.

 • Son olarak, 6×6 m’lik bir ev için başka bir tipik çözüm. Banyoya bitişik küçük bir antre, her ikisi de merdivenli oldukça geniş bir salona açılmaktadır. Yakınlarda, yaşam alanını görüntü açısından barındırmaya oldukça hazır olan büyük bir mutfak var. Salondan çıkan merdiven ikinci kata çıkar ve iki yatak odası vardır..

Yine, evleri planlamanın tek yolu bu değil. Ancak bu tür evlerin 1-2 çocuklu bir aile için oldukça uygun seçenekler olduğu ortaya çıkıyor. Birçok dairenin daha fazla görüntüsü yok, ancak kesinlikle sahiplerinin elinde dönüştürülmeye hazır bir terasa ve kendilerine ait bir arsaya sahip değiller. Ve bu küçük evlerin ana artısı.

En iyi projelerin gözden geçirilmesi

Ve şimdi 150×150 mm profilli (ve sadece değil) bir ahşaptan evlerin nasıl göründüğü, site bağlamında nasıl göründükleri hakkında. Ve bu, iç düzenin değil, yapının cephe özelliklerinin bir açıklaması olacaktır..

 • Ev yapıştırılmış veya profilli ahşaptan yapılmıştır.. Tek kat, garaj yok, panoramik pencere yok. Çatı beşik, balkon yok. Ancak özellikle yaz aylarında rasyonel olarak kullanılabilecek küçük bir kare teras var. Örneğin, oraya küçük bir sehpa ve bir koltuk yerleştirin..

 • Ve bu zaten yapıştırılmış veya profilli ahşaptan yapılmış çatı katı olan bir ev.. İki odası var, garajı yok ve panoramik pencereleri var. Çok çekici bir teras var. Çatı üçgendir. Projeye göre mutfak salondan ayrılmıştır, banyo 3 metrekaredir..

 • Tavan arası, üç odalı, beşik çatılı başka bir ev. İçerideki alanı nasıl kullanacağına mal sahibi karar verir. Oturma odasına bağlı çok büyük olmayan bir mutfak yapabilirsiniz ve daha sonra yerde başka bir oda için yer olacaktır. Birinci katı mutfağa ve oturma odasına verebilir ve çatı katına götürerek sadece bir yatak odası yapabilirsiniz..

 • Bu evin bir katı var, inşaat için yapıştırılmış veya profilli ahşap kullanılıyor. Varlıkta üç oda ve bir teras, beşik çatı. Eve girdiğinizde kendinizi bir giriş holünde bulursunuz, oradan büyük bir odaya (muhtemelen bir oturma odasıyla birleştirilmiş bir mutfak), oradan iki ayrı yatak odasına girebilirsiniz..

 • Teras ve garajı olmayan üç odalı tek katlı tipik ev. Girişin içinde küçük bir giriş holü, 14 kareden biraz daha büyük bir mutfak-oturma odası ve iki oda var: biri 7.40, ikincisi – 6.47. Başarılı çatı çözümü sayesinde ev güzel görünüyor: küçük ve büyük iki çatı, ilginç bir mimari dokunuş oluşturuyor..

Ev sipariş üzerine yapılırsa, yürüten şirket bireysel bir proje geliştirir. Müşterinin tüm isteklerini dikkate alır. Bireysel bir projeyi standart bir projeyle değiştirebilirsiniz ve bu sadece paradan değil zamandan da tasarruf etmenize yardımcı olacaktır..

Sonuçta, bireysel bir projenin geliştirilmesi ortalama 2 ila 6 hafta sürer. Uzmanlar müşteriye ayrıntılı olarak tavsiyede bulunur: inşaatın zamanlaması, büzülme, bitirme ve çok daha fazlası hakkında..

Genel olarak, küçük evlerin alaka düzeyini kaybetmediğini söyleyebiliriz, birçok insan için öngörülebilir gelecekte bir yazlık ile eşit olmayan özel bir ev edinmenin tek fırsatı haline gelirler..

Birçok firma bu evler için mobilya geliştiriyor, bu alanda kendini kanıtlamış modüler projeler sunuyor. Ve bu iyi bir seçenektir, çünkü bu tür mobilyalar uyumluluk, odaların mahallesi ve işlevsel alanlar dikkate alınarak yapılır..