7 x 8 metre ölçülerinde küçük bir ev, genç bir aile için idealdir. Böyle bir kulübenin inşası büyük maliyetler gerektirmezken, en uygun projeyi seçerseniz tüm sakinlerin yeterli kişisel alanı olacaktır.. Sauna ve geniş bir teras ile uygun düzeni seçerek benzer bir evi yazlık olarak kullanabilirsiniz..

Genel bilgi

7×8 boyutlarında tek katlı bir binanın alanı 56 metrekare olacak. Böyle bir alan, tipik bir üç odalı daire ile karşılaştırılabilir, ancak aynı zamanda, bir bodrum, çatı katı veya ikinci kat aracılığıyla alanı genişletebilir, balkon, teras ve garaj ekleyebilirsiniz.. Toplam miktardaki her türlü üst yapı, kullanılabilir alanı önemli ölçüde artırarak, bir banliyö evini 2-4 kişilik bir aile için oldukça konforlu hale getirir..

7’ye 8 ev için doğru projeyi seçmek önemlidir, böylece daha sonra zorluk yaşamazsınız. Sadece acil ihtiyaçları değil, gelecek için de planlar yapın, örneğin, büyüyen çocuklarınız varsa ve gelecekte ayrı bir alana ihtiyacı olacaksa..

Akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır..

 • Arazinin özellikleri. Bu büyüklükteki bir ev küçük bir alana bile sığacak olsa da, bazen toprağın özellikleri inşaata bazı kısıtlamalar getirir. Zorluklardan kaçınmak için, öncelikle jeodezik araştırmalar yapabilecek bir uzmana danışmanız tavsiye edilir..
 • İklim. Hava koşulları, inşaat için malzeme seçimini, ısıtma sisteminin düzenlenmesini etkiler.
 • Sakinlerin ihtiyaçları. Yerleşik insanlar ve çocukların tek katlı bir evde yaşaması daha güvenlidir. Ayrıca, iki katlı bir kulübe inşa etmeyi düşünüyorsanız, merdivenleri tırmanmak zorunda kalmamaları için onlara hemen zemin katta odalar sağlayabilirsiniz..

Bir mutfak, oturma odası ve yemek odası tek bir mekanda birleştirildiğinde, stüdyo gibi ortak bir alanla bir düzen oluşturabilirsiniz..

Duvarların olmaması, fazladan metre boşaltmanıza ve boş alan hissi yaratmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, bu çözüm herkesin zevkine uygun değildir, bu nedenle bu seçeneği ev halkıyla önceden tartışmak daha iyidir..

Herhangi bir projede, odaların konumundan bağımsız olarak, genellikle belirli bir oda grubu vardır: kişisel (yatak odaları, çocuk) ve genel – mutfak, oturma odası, yemek odası. Ayrıca plan bir banyo, bir giriş holü ve genellikle bir kiler içerecektir. Diğer tesisler, örneğin bir giyinme odası, bir ofis, bir atölye, bir eğitim odası, kural olarak, müşterinin isteği üzerine ayrı ayrı eklenir, ancak bazen standart çözümler benzer bir şey sağlar..

çatı katı projeleri

Tek katlı bir evde, özellikle ailenin yenilenmesi bekleniyorsa ve iki katlı bir ev inşa etmek pahalıysa, çoğu sıkışıktır.. Bir uzlaşma seçeneği var – çatı katı olan bir kır evi. Bu durumda üst kısımdaki duvarlar çatı eğimleri ile oluşturulduğu için binanın yapımı daha ucuzdur. Aynı zamanda, bir çift tam teşekküllü oda düzenlemek için içeride yeterli alan var..

Yazlık seçeneği olarak bir buçuk katlı bir ev de uygundur.. Genellikle, bu tür projelerde, aşağıda büyük bir stüdyo bulunur – bu, yemek alanı ve dinlenme yeri içeren ortak bir alandır. Ayrıca zemin katta sauna, banyo olabilir. Tavan arası yatak odası için ayrılmıştır..

Konuklara alan sağlamak için bir büyük veya iki küçük oda düzenleyebilirsiniz..

Çatı katı tipi bir evi kalıcı bir konut olarak kabul edersek, çatı işlerine özellikle dikkat etmeye değer.. Kışın, çatı donar, bu da yoğuşmaya ve neme neden olabilir ve yaz aylarında çatı güneşten çok ısınır. Bütün bunlar rahatsızlığa neden olabilir, bu nedenle, bir buçuk katlı bir ev inşa ederken, yalıtım malzemelerini düzgün bir şekilde yerleştirmeniz, bir havalandırma sistemi kurmanız gerekir..

Garajlı ev düzeni

Şehir dışında özel bir evde yaşayan çoğu insanın arabası var, çünkü işe ve iş için seyahat etmeleri gerekiyor ve köydeki altyapı çok gelişmiş olmayabilir. Kişisel ulaşım için, aracı hava faktörlerinin etkisinden korumak için bir garaj sağlamak daha iyidir..

Bazı kır evlerinin yerleşimi, evle aynı çatı altında uygun bir oda sağlar.. Bu, inşaat sırasında biraz daha az malzeme tüketmenizi sağlar, ayrıca bir kapı kurabilmeniz ve dışarı çıkmadan yaşam alanından hemen garaja girebilmeniz oldukça uygundur..

Ancak, böyle bir uzantı yer kaplar – birinci katta fazla yer kalmaz..

Bunu akılda tutarak, gerekli tüm odaları sağlamak için iki katlı bir kır evi inşa etmek daha iyidir.. Tipik olarak, plan şöyle görünür:

 • aşağıda – bir garaj, mutfak ve oturma odası bulunan ortak bir stüdyo alanı, bir banyo;
 • üst katta bir yatak odası, bir çocuk odası, bir ofis olabilir;
 • garajın üstüne bir balkon da yapabilirsiniz.

Bu seçenek, her bir metrelik arazinin önemli olduğu küçük araziler için uygundur..

Mülkünüz yeterince büyükse, belki ayrı bir garaj daha uygun olacaktır – evin düzenini düşünerek yerden tasarruf etmenize gerek yoktur..

Diğer plan seçenekleri

Biraz fazladan alan eklemenin farklı yolları vardır. Bunlar çeşitli harici ekler olabilir – teras, balkon ve bodrum katın düzenlenmesi.

Bodrum ile

Kulübenin en altındaki oturma odaları en iyi çözüm değil, çünkü pencere yok ve durum baskıcı olacak.. Bu nedenle, genellikle bodrum kat düzeni, kazan daireli teknik odaların bodrum katına yerleştirilmesini sağlar, ayrıca orada bir depo, atölye veya ek banyo yapabilirsiniz..

Böyle bir evin inşaatı bazı ek işler gerektirecektir:

 • çukur kazmak;
 • yeraltı kısmında sağlam bir beton zeminin düzenlenmesi;
 • bodrum duvarları şerit temelin devamı olabilir, ancak aynı zamanda gaz beton veya tuğladan da inşa edilirler;
 • bodrum katının nemden korunması için iyi bir yalıtım ve bir drenaj sistemi gereklidir.

Bodrum katı olan 7×8’lik bir ev, ek kareler elde etmek için diğer ekleri içerebilir. Örneğin, yazlık iki katlı ise cumbalı veya balkonlu bir oda yapabilirsiniz..

Teraslı

Kır evlerinin avantajlarından biri, açık hava rekreasyonu olasılığıdır. Rahat bir şekilde konaklamak ve güzel havanın tadını çıkarmak için bir teras yapabilirsiniz.. Genellikle evin güney tarafında, açık dikdörtgen bir alan için 6-8 metrekare tahsis edilir.. Terasta gölgelik olsa da duvarları yoktur, bu nedenle sadece yaz tatilleri için uygundur..

Yıl boyunca kullanım için ek alan istiyorsanız, sobalı bir veranda düşünmek daha iyidir.. Tamamen kapalı ve camlıdır, bu nedenle soğuk havalarda bile orada kalmak mümkün olacaktır..

Daha sık, veranda bir depo görevi görür, ancak uygun şekilde yalıtılırsa, orada bir oturma odası yapabilir ve toplam alanı genişletebilirsiniz..

balkonlu

Rekreasyon alanı evin üst kısmında yer alabilir.. Balkon yerleştirmek için birkaç seçenek var.

 • Cumbalı pencerenin üstünde. Zemin katta benzer bir mimari çözüm planlanıyorsa, üstte alışılmadık bir şekle sahip güzel bir balkon yapabilirsiniz..

 • Uzaktan tasarım. Bu durumda balkon hafifçe öne doğru çıkıntı yapar, sütun şeklinde desteklerle desteklenebilir. Aşağıda gölgelikli bir alan oluşturulmuştur – orada bir teras donatabilirsiniz.

 • Duvar boyunca. Geniş balkon açık hava rekreasyonu için çok uygundur, oraya sandalyeler ve çay masası koyabilirsiniz..

Böyle bir uzantının varlığı, ek metre kullanılabilir alan sağlar ve ayrıca doğal aydınlatmayı iyileştirir – odaya daha fazla güneş ışığı girecek.

Genellikle proje bir balkon içerir, ancak bazen iki tane olabilir – bu durumda küçük olacaklar. Ayrıca yapı açık veya kapalı olabilir. İkinci seçenek, balkonu yalıtmanıza ve onu bir kış bahçesine dönüştürmenize veya odaya eklemenize olanak tanır..

Hangi malzeme daha iyi?

Duvarlar, tüm inşaat maliyetlerinin yaklaşık dörtte birini oluşturur. Hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmamak için bir kır evi inşaatı için doğru malzemeyi seçmek önemlidir..

Tuğla

Bu geleneksel seçeneklerden biridir.. Bir tuğla ev yüz yıldan fazla dayanabilir, bu malzemenin başka avantajları da vardır:

 • küf ve biyolojik zararlılara karşı dayanıklı;
 • yanmaz;
 • gürültüye karşı iyi korur.

Dezavantajları arasında çok fazla ağırlık var. Bir tuğla ev, istikrarlı ve dolayısıyla daha pahalı bir temel gerektirecektir. Ayrıca, bu malzeme, döşeme sırasında teknolojiye dikkatli bir şekilde bağlı kalmayı gerektirir, bu nedenle iyi bir uzman bulmak önemlidir ve bu tür ustalar çok iş alır..

Bloklar

Bu tuğlalara iyi bir alternatiftir. Blok malzemeler dayanıklı ve hafiftir, boyutlarından dolayı döşerken sarfiyat daha azdır.. Kompozisyonun özelliklerine bağlı olarak, bir ev inşa edebileceğiniz çeşitli çeşitler ayırt edilir..

 • Gaz blokları ve köpük blokları yaklaşık olarak aynı performans özelliklerine sahiptir. Bu malzemeler kolayca temin edilebilir ve işlenmesi kolaydır. Bir fark var – gaz betondan yapılmış bir ev neme karşı ek koruma gerektirecek ve köpük bloklardan yapılmış bir yapı için bu tür önlemlere gerek yok. Binalara herhangi bir görünüm verilebilir, örneğin, bir gaz bloğu inşaatı için taş duvarların altında olağandışı bir görünüm elde edilebilir..

 • Genişletilmiş kil bloklardan yapılmış evler oldukça popülerdir. Isıyı iyi tutan çevre dostu bir malzemedir. Köpük beton ve gazlı blokların aksine, hammadde sentetik katkı içermez. Ürünler “nefes alan” bir yapıya sahiptir, bu nedenle evin içinde en uygun mikro iklim korunacaktır. Bloklar, üç kata kadar evler inşa etmek için kullanılabilir.

Odun

Bir ahşap evin inşası, geleneksel bir kütük ev veya bir bardan modern bir alternatif içerebilir.. Her iki seçeneğin de kendine has özellikleri vardır..

 • Bir bardan evler büzülme aşamasından geçmezler ve bu malzeme aynı zamanda bir kütükten daha hafiftir, bu nedenle inşaat daha hızlıdır ve özel ekipman kullanımını gerektirmez. Ahşap iç mekanda iyi görünüyor ve ek duvar dekorasyonu olmadan yapmanızı sağlıyor.

 • Bir kütük ev güçlü ve sıcak olacak. Ayrıca, tesisin içindeki malzemenin özellikleri nedeniyle, optimum nem seviyesi korunur. Bir kütükten yapılan inşaat pek uygun fiyatlı olarak adlandırılamaz, ayrıca büzülme gerçekleşene kadar beklemeniz gerekecektir..

Küçük bir kulübe için kereste tercih edilir – daha ucuzdur, ahşabın tüm olumlu özelliklerine sahipken onunla çalışmak daha kolaydır.

Çerçeve yapıları

Bu, binaları hızlı bir şekilde inşa etmenizi sağlayan yeni bir teknolojidir. Çerçeve ahşap veya metal olabilir ve duvar kaplaması için panel levhalar da kullanılır. Bu evler ekonomiktir, sarkmaz ve temelden tasarruf etmenizi sağlar.. Bu tür yapıların zayıf noktaları ses yalıtımı ve sızdırmazlıktır..

İnşaat için en popüler malzemeler ahşap ve köpük bloklardır..

Optimum fiyat-performans oranı ile ayırt edilirler. Bununla birlikte, diğer seçeneklerin de hayranları vardır ve bir malzeme seçerken, bireysel ihtiyaçları, sitenizin özelliklerini ve iklim bölgesini dikkate almaya değer..