8x10 çerçeve ev projeleri

8X10 kullanılabilir alana sahip bir ev – 6X8 ile 8X12 arasında bir ara çözüm. Bu, 3 kişilik iki ailenin göreceli rahatlıkla konaklamasına izin veren arada bir şeydir..

1 katlı evler için yerleşim seçenekleri

Bir ev inşa ederken, ilk aşamada ikinci bir katın gerekli olup olmadığına veya bir katın yeterli olup olmadığına karar verirler.. Bir ara seçenek – tam teşekküllü bir ikinci kat inşa etmek yerine, bodrum odalarını evin altına donatın veya birinci katın üzerine bir çatı katı inşa edin veya her ikisini de tercih edin.

Biten projeler 8X10, toplam kullanılabilir alanın 80 m 2 olduğu anlamına gelir.. Aşağıdaki odalar üzerlerine yerleştirilebilir:

 • 2 yatak odası – her biri 20 m 2;
 • 18 m 2 – yemek masası bulunan mutfak;
 • 4 m 2 – kazan dairesi;
 • 8 m 2 – giriş holü;
 • 10 m 2 – birleşik banyo.

Evde 3 değil, 2 kişi yaşıyorsa, yatak odalarından biri mutfakla birleştirilir – 38 m 2 alana sahip bir mutfak-oturma odası oluşur.. Binanın geri kalanı değişmeden kalır. Bu durumda, garaj ve atölye buraya sığmayacak – aksi takdirde, her biri 8 m2’lik bir düzine küçük oda inşa etme olasılığı nedeniyle ev, peteklere uzaktan benzeyecek ve bu, tüm planı bozacaktır..

Garaj ve atölye için 30 m 2’lik ayrı bir sermaye ek binası uygundur.. Garaj için (bir araba için), diyelim ki, 14 m 2 ve her türlü çalışma için alana sahip tam teşekküllü bir atölye için – 16 m 2.

Alan plan üzerinde istediğiniz gibi bölünebilir, örneğin garaj için 12 m 2, atölye için 18 m2 veya tam tersi.

2 katlı ev planları

İkinci katta, koridorun birinci katta kazan dairesi için ayrılan alana genişlediği dikkate alınarak yerleşim aynı kalır. Veya plan değişmeden kalır ve aynı bölme küçük bir hizmet odası, küçük bir kiler olarak kullanılabilir. Çatı katı ikinci kat görevi görürse, kullanım alanı 8X10’dan 8X8’e (80’den 64 m 2’ye) düşürülebilir.. Aşağıdaki odaları burada düzenlemek mantıklıdır:

 • 2 ilave yatak odası;
 • çocuk odası veya oyun odası, spor salonunun yerini alan bir oda;
 • ikinci banyo.

Banyo düzenine tüm sorumlulukla yaklaşıyorlar. Birinci kat ile çatı katı arasındaki tavan büyük olasılıkla ahşap olduğundan, sıhhi ve teknik standartlara göre, neme, kirişlerin ıslanmasına, tavan ve çatı katı yalıtımına ve ahşap döşemeye izin vermeyen yüksek kaliteli su yalıtımı gerekecektir. Isıtma, sıcak ve soğuk su, kanalizasyon temini için yerler, yapının bir parçası olan destekleyici ve ara yapılardan ve kaplamalardan dikkatlice yalıtılmalıdır..

Ev, panel kalkan teknolojileri ve köpük bloklar temelinde değil, eski, geleneksel standartlara ve kurallara göre bir çerçeve monolit ve tuğladan inşa edildiğinde bile, hidro-buhar bariyeri olmadan yapamazsınız.. Bu bileşenleri eksik etmeyin, eviniz en az 35-50 yıl boyunca sızdırma ve ıslanma sorunu yaşamadan dayanır..

Örneğin, dikey kanalizasyon, su ve ısı kaynağının bir çerçeve monolitinde döşenmesi tavsiye edilir, bu da onu daha genel hale getirir..

Gerçek şu ki betonarme temelin kalınlığında, özellikle bazı kıskanç mal sahipleri hem su temini hem de kanalizasyon kurar – daha doğrusu, zeminin altına gizlenmesi gereken yatay bölümleri. Bu, iletişim kurmanın çok güvenilir bir yoludur: borulardan biri aniden çatlarsa su basmayacağınızdan emin olabilirsiniz..

İki katlı bir evin ikinci katına çıkan merdiven hem içeride (ahşap sarmal yapı) hem de dışarıda yapılabilir.. İkinci seçenek, koridorda yer kaplamadan merdivenleri duvarın yanındaki ikinci kata (veya çatı katına) atlamanıza izin verir. Merdiven çelikten veya betonarme bir yapı şeklinde, ayrıca korkuluklu olarak yapılmıştır. Bu, ikinci kata dışarıdan giriş yapmanızı ve hatta üst kattaki merdivenlerde bir sundurma düzenlemenizi sağlar..

Bu yaklaşım yaygın değildir – ezici çoğunluk, ortak bir girişe ve dahili bir döner merdivene sahip iki kat inşa etmeyi tercih eder.. Üst katta ayrı girişi olan seçenek birbirinden bağımsız yaşamayı tercih eden ailelerin beğenisini kazanacak. Bu durumda, ev ortak bir avluda inşa edilmiş yarı müstakil bir ev haline gelir – yarıları yan yana değil, katlarda ayrı olarak üst üste yerleştirilmiştir..

Cumbalı pencereli evler – binanın camlı kısmı dışa doğru çıkıntı yapıyor – faydalı kübik kapasiteye ek hacim katacak. Cumbalı pencerenin avantajı, klasik pencerelerde olduğu gibi içeriye değil, dışarıya “bakan”, oluşturduğu pencere pervazına çiçek, hediyelik eşya veya tüketici elektroniğinden bir şey yerleştirmenin mümkün olmasıdır. Örneğin, bina içindeki hücresel sinyal dengesizse, 4G modemli bir yönlendirici cumbalı pencere pervazına kurulabilir..

Cumbalı pencerenin varlığı veya yokluğu, odaların düzeninde temel bir rol oynamaz.. Bazı eşyaları ve/veya küçük nesneleri cumbaya aktararak odanın iç alanının bir kısmından kazanç sağlamak mümkün olsa bile bu, evin kapasitesinde önemli bir artış sağlamayacaktır..

Cumbalı pencere, 21. yüzyılda bir kır evinin dış ve iç tasarımı için temel olarak sadece bir moda trendidir..

Bir proje nasıl seçilir?

Bir proje seçmek için kriterler var.

 • Daha sonra inşa edilen evde yaşayan insanların (aile üyelerinin) sayısı. Yine de ev, lüksün somutlaşmış hali olmaktan çok, konforlu bir yaşam için inşa ediliyor..
 • Binanın hizmet ömrü. Tuğla ve taş duvarlı yekpare bir çerçeve binanın bütün bir yüzyıl boyunca ayakta kalması garanti edilir. Gaz silikat blokları, üretim teknolojilerinin özellikleri ile ilişkili olan 35 yıl sonra çökmeye başlar..
 • Arsa büyüklüğü. Bu 4 dönümlük bir banliyö alanıysa, bir proje seçerken sorun olmayacaktır. 6X6 ve 12X12 m ve bir veya üç kat inşa edebilirsiniz – komşularınız için önemli zorluklar yaratmayacaksınız. Birkaç aile için ortak bir bahçede bir projeyi değiştirirken, yeterli alan varsa büyük bir binayı kovalamaya değer..

Bölge küçükse, gelecekteki bina eski evin altındaki arsanın mevcut kısmına uyarlanır..

Çerçeve panel mi yoksa çerçeve monolitik ev mi olacağı tercihlerinize bağlıdır.. Her ikisi de yalıtılmalıdır. Ancak, inşa edilmiş bir evin yalıtılmasının maliyeti tamamen farklı olacaktır. Fizik ve malzemelerin gücü konusunda biraz eğitiminiz varsa, bir ev çizimi kendiniz geliştirebilir veya bitmiş bir proje sipariş edebilirsiniz. Biten projenin dezavantajı, yeniden yapılanmanın yapıldığı ortak avluda %95 olasılıkla çalışmayacak olmasıdır..

Bu durumda, bitmiş proje, zaten bağımsız bir revizyon olan önemli ölçüde ayarlanacaktır..