Evin dış dekorasyonu için cephe termal panelleri, birçok ilginç özelliğe sahip modern ve pratik malzemelerdir. Bu tür bileşenler sayesinde evin görünümünü kısa sürede tamamen değiştirmek, aynı zamanda çok daha sıcak ve konforlu hale getirmek mümkündür.. Makale, bir ahşap evin dış dekorasyonu için termal panelleri tartışacak..

özellikler

Termal panellerin adı çok şey söylüyor. Her şeyden önce, bu ürünler ahşap konutların cephesinin etkili bir şekilde yalıtım işlevini yerine getirir.. Panellerin kendileri başlangıçta, çoğunlukla poliüretan gibi popüler bir malzemeden yapılan yalıtım ile birleştirilir.. Kural olarak, müşteriler mağazada hangi cephe bileşeninin yalıtım katmanına ekleneceğini seçerler. Böyle bir kaplamanın ayrı parçaları arasında derz dolgu alanları vardır. İlk olarak, bağlantı elemanlarının montajı için panel malzemelerinde hazır delikler açılır..

Modern dış mekan termal panellerinin görünümü, çeşitliliğinden memnun. Alıcıların seçimine çok güzel taş, tuğla, eski tuğla ve hatta mermer kopyaları sunuluyor – birçok seçenek var.

Söz konusu panellerin bir diğer adı da klinker panellerdir.. Hepsi üç ana katmandan oluşur:

 • sert taban;
 • yalıtım kaplaması;
 • doğrudan dekoratif kaplama.

Sert taban sayesinde panel bileşenlerinin doğru şekli korunur ve yalıtım malzemesi konutları daha konforlu ve sıcak hale getirir. Son işlem, ev sahipleri tarafından kendi tercihlerine ve zevklerine göre seçilen ürünün “görünüşünden” sorumludur. Ahşap konut binalarının kaplanması için 2 farklı renkteki termal panellerin seçilmesine izin verilir. Bu durumda, ana renk yalnızca bir renk olacaktır ve örneğin köşe bölgeleri ve pencere açıklıkları için ikinci bir renk seçmek mümkündür. Sonuç olarak, bu tür kaplamalar çok özgün ve şık görünüyor..

Ayrıca söz konusu paneller neme karşı dayanıklıdır.. Yapıları su geçirmezdir. Tabii ki, su hala finişin altına girebilir, ancak bu yalnızca kurulum işinin kalitesiz olması durumunda gerçekleşebilir. Bu kaplama hafiftir, konut duvarlarında ciddi yükler oluşturmaz. Sıradan klinker tuğlalarla aynı şekilde termal panellerle ilgilenirler..

İyi seçilmiş termal panellerin yardımıyla, standart bir ahşap eve kolayca tuğla bina görünümü verilebilir.. Ek olarak, söz konusu bileşenler konutu tamamen yalıtacaktır. Montaj işinin tamamlanmasından sonra, ısı evin içinde kalacak ve sokağa taşınmayacaktır..

Tüm parametreler ve özellikler göz önüne alındığında, modern termal paneller, bir evi ahşap malzemelerden dekore etmek için kusursuz bir çözümdür..

Etkileyici avantajlar listesine rağmen, termal panellerin bazı dezavantajları da vardır..

 • Bu tür malzemeler pahalıdır.
 • Mevcut termal panellerin dayanıklılığı dezavantajlarına da bağlanabilir. Söz verilen 50 yıllık süre gerçektir, ancak yalnızca paneller “rahatsız edilmezse”. Bu, genellikle döşemenin ömrünü kısaltan kemirgen saldırılarını ifade eder..
 • Termal panellerin montajı ve sabitlenmesi için ahşap bir binanın tamamen düz duvar yapılarına sahip olması gerekir. Önceden monte edilmiş bir çerçeve monte etmek genellikle gereklidir.

Görüntüleme

Ahşap evleri süslemek için kullanılabilecek termal paneller birçok farklı türe ayrılmaktadır.. En popüler ve talep edilen örneklere daha yakından bakalım..

 • Klinker termal paneller. Bu tür kaplamaların üretiminde, dekorasyon bileşeni olarak popüler klinker karolar kullanılır. Özel kil türleri kullanılarak, yaklaşık 1200 santigrat derece sıcaklıkta özel tünel fırınlarda pişirilme yöntemi kullanılarak yapılır. Klinker karolar, geniş bir renk yelpazesinde sunuldukları, artan mukavemet ile ayırt edildikleri ve don etkilerinden korkmadıkları için önemlidir. Ayrıca, bu malzeme evlerin ses yalıtımı için mükemmeldir..
 • Sırlı fayanslı termal paneller. Ahşap evlerin böyle ilginç bir kaplaması da var. Renk seçiminde en çeşitli olanıdır. Sırlı karolar su geçirmez, aşınmaya dayanıklı ve dayanıklıdır. Ancak, böyle bir dekoratif bileşene sahip termal panellerin oldukça pahalı olduğu akılda tutulmalıdır, bu nedenle tüm ev sahipleri bunları karşılayamaz..
 • Porselen seramik termal paneller. Porselen taş eşya, yapay kökenli bir malzemedir. Özellikleri ve parametreleri açısından taşı büyük ölçüde kopyalar, ancak aynı zamanda daha dayanıklıdır. Porselen seramik termal paneller, sıcaklık sıçramalarından korkmaz, rutubete ve neme maruz kalmaktan bozulmaz.
 • Plastik termal paneller nemden ve düşük sıcaklıklardan korkmaz, parazit ve böcekleri çekmez, dayanıklıdır. Ancak plastik yandığında zehirli maddeler yayar..

Her ev sahibi, ahşap konutları için ideal kaplama seçeneğini seçer. Her bir termal panel tipinin, alıcının dikkate alması gereken kendi artıları ve eksileri vardır..

Seçim İpuçları

Ahşap evler için diğer kaplama malzemeleri gibi termal paneller de doğru seçilmelidir.. Bu tür modern ürünleri seçmek için bazı yararlı ipuçlarını vurgulayalım..

 • Alıcı, iyi niyetli bir kaplama malzemesi üreticisi seçerek başlamalıdır.. Bugün satışta hem yabancı hem de yerli üreticiler tarafından piyasaya sürülen birçok ürün bulabilirsiniz. Avrupa markaları pazardaki geleneksel liderlerdir. Avrupa malzemeleri tüm kalite standartlarını karşılar, güvenilir ve dayanıklıdır. Nadir durumlarda, Rus ürünleri Rusya topraklarında üretilmektedir – imalat şirketlerinin çoğu yurtdışında bulunmaktadır. Yüksek kaliteli termal paneller üreten en iyi Rus firmaları Ermak, Regent, Forland, Forska ve diğerleridir..
 • Malzeme satın almadan önce, dikkatlice incelediğinizden emin olun.. Ön bileşenler arasındaki dikişler düzgün ve düzgün olmalı, yalıtım kırılmamalıdır. Kaplamalar herhangi bir hasar göstermemelidir..
 • Ahşap evlerin kaplanması için plastik panellerin satın alınması tavsiye edilmez.. Çekici değiller, güneşin altında soluyorlar.
 • Uygun boyutsal parametrelere sahip ve yeterli sayıda panoların doğru seçilmesi gerekmektedir.. Ürünlerin kalınlığı da değişir ve üreticinin standartlarına bağlıdır. Bu parametreye de dikkat etmelisiniz..

Kurulum yöntemleri

Termal panelleri kurma yöntemleri büyük ölçüde bir ahşap evin tabanının durumuna bağlıdır..

 • Ahşap taban mükemmel şekilde hizalanmış ve şeffafsa, daha sonra paneller uygun bağlantı elemanları ile arka arkaya sabitlenebilir. Bunlar, termal panellerde önceden açılmış delikler için uyarlanmış genleşme tapaları-manşonlarıdır. Yatay lazer tipi bir seviye, özel bir cetvel sayesinde tabanların düzlüğünden ve doğruluğundan emin olmak mümkün olacaktır. Duvar yapılarının köşegenlerini dikkatlice ölçmek ve dikey olarak açıkta kalan fenerleri monte etmek zorunludur. Son prosedür sadece gerekirse gerçekleştirilir..
 • Konutun ahşap kaidesinde bazı düzensizlikler varsa, çok daha yaygın olan termal panelleri sabitlemek için güvenilir bir sandık yapısı hazırlamak gerekecektir. Bu amaçlar için, enine kesiti 40×40 mm veya 40×25 mm olan ahşap çubuklar veya çıtalar dikey olarak sabitlenir – hepsi duvarların düzensizlik derecesine bağlıdır. Lataları yerleştirme adımı, 1 termal panel başına 3 lata/çubuk olacak şekilde düşünülmelidir. Ahşap çıtaların ve ek elemanların vida ve dübellerle sabitlenmesini tek bir seviyede tamamladıktan sonra, tabanı seçilen panellerle güvenle kaplayabilirsiniz. Aynı zamanda, ikincisi bir diken-oluk kilitleme sistemi vasıtasıyla bağlanmalıdır..

Bir ahşap evin ısıl panellerle kaplanması ve yalıtımı, aralarındaki derz bölgelerinin sızdırmazlığını da sağlar.. Bu, astarlı duvar yapılarının tam sızdırmazlığı için gereklidir. Bu tür prosedürler için genellikle yüksek kaliteli bir silikon dolgu macunu kullanılır. Panel bileşenlerinin birleşim hatlarına çok düzgün bir şekilde uygulanır..

Kurulum işlemleri genellikle kılavuz profil elemanının güçlendirilmesiyle başlar.. Tüm manipülasyonlar aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştirilir. Köşeler özel köşe parçaları ile kaplanmış olup, kapı ve pencerelerin eğimleri kendilerine uygun özel bileşenlerle kaplanmıştır..

Gerekirse, termal paneller, tek tek paneller arasındaki derz şeritlerine göre kesilebilir..