Bir çerçeve evin çatısı oldukça basit bir yapıya sahiptir, bu nedenle inşaat süreci minimum zaman ve çaba gerektirir. Böyle bir çatı oluşturmak için uzmanların tavsiyelerini, olası çizimleri dikkatlice incelemek, doğru malzemeyi seçmek, tüm yapısal detayları doğru bir şekilde monte etmek ve güvenli bir şekilde sabitlemek gerekir..

Türlere genel bakış

Bugün, bir ev inşa etme sürecinde, işlevsellik, güvenilirlik ve diğer parametrelerde farklılık gösteren farklı çatı türleri seçebilirsiniz..

Düz

Düz çatı, tek katlı evlerin yapımında en popüler ve talep edilenlerden biridir.. Bu tür kapsam, özel geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilir. Böyle bir çatının önemli bir avantajı, rekor sürede gerçekleştirilebilen kurulum kolaylığıdır. Düz bir çatının ana dezavantajı şudur: düzenli bakıma ihtiyacı var. Hafif bir eğimin varlığı bile yüzeyde suyun durgunluğuna neden olabilir, bu da özellikle kış mevsiminde evin durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, nemin eve girmesini önlemek için kaplama yüzeyinin temizliğine çok dikkat edilmelidir..

Ek olarak, düz bir çatının varlığı, tavan arasında bir yaşam alanı yaratma olasılığını tamamen ortadan kaldırır. Düz bir çatı, inşaat bütçesinin çok sınırlı olduğu durumlarda mükemmel bir seçim olacaktır, bu nedenle inşaat malzemelerinden tasarruf etmeniz gerekir..

Bir veya daha fazla rampa ile

Kulübe ve üçgen çatılar, operasyon sürecini büyük ölçüde basitleştiren hafif bir eğim ile karakterize edilir.. Bir çerçeve evin bu tür çatıları, aşağıdakilerin ayırt edilebileceği bir dizi avantaj nedeniyle çok popülerdir:

  • yaratma fırsatı ek yaşam alanı boş alanın varlığı nedeniyle;
  • hafif bir önyargı varlığı, suyun sorunsuz drenajını sağlayan;
  • kar kütlesi eksikliği çatıdaki yükü önemli ölçüde azaltmayı ve sızıntıları önlemeyi mümkün kılan kış mevsiminde.

tavan arası

Mansard çatılar kalça ve yarım kalça olabilir. Kendilerini uzun zamandır bir yazlık inşa etme sürecinde en iyilerden bazıları. Mansard tipi bir çatı kullanmanın ana avantajı, altında (yaşam alanının altında) ek alan oluşturabilmenizdir. Ek olarak, tavan arasında yaşarken daha yüksek düzeyde konfor sağlayan pencereleri takma imkanı vardır. Mansard çatılar, evin çekiciliğini ve özgünlüğünü olumlu yönde etkileyen benzersiz bir görünümle ayırt edilir..

Böyle bir çatı, yapı üzerindeki kar yükünü önemli ölçüde azaltan hafif bir eğime sahiptir..

Bir mansard çatının ana dezavantajı şudur: yaratılması, büyük finansal kaynaklar ve ek bir ısıtma sisteminin organizasyonu gerektirir. Ayrıca yeterli hava sirkülasyonu olmasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde mertek sistemi çökebilir. Bu eksikliklere rağmen, çatı katı, kır evleri inşa etme sürecinde popüler olmaya devam ediyor..

Çoklu pense

Bu tasarım çok talep görmüyor. Böyle bir çatının özelliği, yüzeyin devasa yüklerle başa çıkabilmesi sayesinde burada birçok eğim olmasıdır.. Tipik olarak, çok katlı çatılar, karmaşık yerleşim düzenlerine sahip evler oluşturma sürecinde kullanılır. Böyle bir çatının ana avantajları, benzersiz görünümü ve büyük yüklere dayanma kabiliyetidir..

Çok katlı bir çatının oluşturulması, büyük finansal yatırımlar, çok miktarda malzeme kullanımı gerektirir ve ek uzmanların katılımını gerektirecek kurulumun karmaşıklığı ile karakterize edilir..

Konik

Yuvarlak şekilli evler için genellikle konik bir çatı seçilir, bu nedenle ülkemizde bu tür yapıları görmek neredeyse imkansız. Çatı benzersiz bir görünüme ve bakım kolaylığına sahiptir. Dezavantajlara gelince, böyle bir tasarım aşağıdakilerle karakterize edilir: karmaşık kurulum ve ağır hesaplamalar gerektirir. Bu çatı, tasarım çözümleri ve benzersiz şekli ile ayırt edilen orijinal evler yaratma sürecinde sıklıkla kullanılır..

Malzemeler (düzenle)

Çatının güvenilirliği ve dayanıklılığı buna bağlı olduğundan, hammadde seçimine çok dikkat edilmelidir.. En uygun kaplama malzemesini seçme sürecinde birçok faktör dikkate alınmalıdır, ancak ana kriter çatının eğim açısıdır. Çatının ne kadar süre hizmet edebileceği, özelliklerini ne kadar süre koruyacağı ve çalışma sırasında güvenli olup olmayacağı buna bağlıdır..

Çatının eğim açısı 10 dereceden fazlaysa, etkinliğini, güvenilirliğini zaten kanıtlamış, ancak aynı zamanda uygun bir maliyeti olan oluklu mukavva kullanmak en iyisidir. 12 ila 60 derecelik bir eğimle ideal çözüm, arduvaz, zona veya metal fayans döşemek olacaktır. Uzmanlar şunu not ediyor bugün en uygun eğim 30-45 derece.

Böyle bir eğim, çatının dayanıklılığını önemli ölçüde arttırır, çerçevesi üzerindeki yükü azaltır, bunun sonucunda bu çatı estetik açıdan mümkün olduğunca güvenli ve çekici olacaktır..

Çatı için en uygun malzemeyi seçme sürecinde aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

  • malzeme tamamen çatı tipine uygun olmalıdır, aksi takdirde yüklerle baş edemeyecek ve yakın zamanda kullanılmaz hale gelecek;
  • malzeme bu şekilde seçilmelidir, böylece hizmet ömrü ve kiriş sisteminin kendisinin dayanıklılığı çakışır;
  • bir malzeme seçerken, sadece çekiciliğini değil, aynı zamanda dikkate almak gerekir., aynı zamanda teknik özellikler, bölgenin iklim özellikleriyle başa çıkma yeteneği ve mal sahibinin finansal yetenekleri.

Piyasada bulunabilen çok çeşitli malzeme seçeneklerine rağmen, esnek zona ve metal zona bugün en popüler olanlarıdır. Bu kadar yüksek bir talep, düşük ağırlıkları, dış etkenlere karşı dirençleri, kurulum kolaylığı ve dayanıklılıklarından kaynaklanmaktadır. Doğru kurulumla, böyle bir çatı onlarca yıl dayanabilir ve dış etkenlerden yüksek derecede konut güvenliği sağlar..

Hazırlık çalışmaları

Bir çerçeve evin çatısı iyidir çünkü onu kendin inşa edebilirsin. Tabii ki, oldukça karmaşık projeler tek başına yapılamaz, ancak akrabaların yardımıyla ve ek uzmanları dahil etmeden yapabilirsiniz. Çatıyı kurma sürecinin mümkün olduğunca verimli ve hızlı bir şekilde devam etmesi için hazırlık çalışmalarına çok dikkat etmek gerekir. Bir ev tasarlarken, çatının sahip olacağı şekli ve eğimler için gerekli eğimleri düşünmek son derece önemlidir..

Ayrıca hepsinden iyisi bir çatı oluştururken ustanın ne tür çatı kaplama malzemesi kullanacağına önceden karar verin, çünkü gelecekte kiriş sisteminin yapısı buna bağlıdır. Maksimum güvenliği sağlamak için, projenin geliştirilmesi sırasında, kirişler ile kesitleri arasındaki mesafeyi düşünmek ve kaplama adımına çok dikkat etmek gerekir. Son aşamada, yalıtım çalışmaları yapmak, ayrıca buhar ve su yalıtımı düzenlemek için malzemeler hazırlanmaktadır..

kendin nasıl yapılır?

Kendi elinizle bir çerçeve ev için bir çatı oluşturmak, yetkin bir yaklaşımla o kadar zor değil. İş yapma sürecinde, kiriş sisteminin yapısını dikkate almak, elemanların düzenini takip etmek ve sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanmak zorunludur..

mertek sistemi

Tüm çalışmaların üst düzeyde yapılabilmesi için, kiriş sistemini doğru hesaplamak gerekir. Nihai yapının gücü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi parametreye bağlıdır: eğimin eğimi, bölgenin iklim koşulları, malzemenin kütlesi, uzunluğu ve bir kiriş sistemi oluştururken dikkate alınması gereken diğer göstergeler.

Bir çerçeve evin çatısının maksimum dayanıklılığını sağlamak için, en az 150 mm kesitli bir kiriş kullanmak en iyisidir..

Çalışmaya başlamadan önce şablonların hazırlanması gerekli olacaktır, bundan sonra birkaç çift kirişi birbirine bağlamak zaten mümkündür. Maksimum güç ve güvenilirlik elde etmek için her iki tarafta sabitleme yapılmalıdır. Kenetlenme gerekiyorsa kalın cıvatalar kullanılabilir. Bu seçenek, özellikle tırnaklarla karşılaştırıldığında güvenliği ile karakterizedir. Kasanın boyutu ve eğimi, inşaat hesaplayıcıları kullanılarak kendi başınıza hesaplanabilir.. Bu durumda, belirli bir malzemenin eğimini dikkate almak zorunludur..

çatı kaplama

Çatı kaplama malzemesinin döşenmesi, bir çerçeve evin çatısının oluşturulmasında en önemli adımlardan biridir.. Her şeyden önce, sıradan kendinden kılavuzlu vidaları kullanabileceğiniz saçak şeridini monte etmeniz gerekecektir.. Ancak o zaman metal kiremit çatıya kaldırılabilir. Çatıyı örtmek için bir levha yeterli değilse, uzunluk artırılabilir. Üst üste bindirme ideal çözümdür. Bu teknolojiyi kullanarak çatı kaplama malzemesinin döşenmesi, çıkışta uzun yıllar sürecek ve konutun dış etkenlerden güvenilir bir şekilde korunmasını sağlayabilecek güvenilir ve kaliteli bir çatı elde etmenizi sağlayacaktır..

Tavan aralığında ve evin her yerinde ısının korunmasını sağlamak için yalıtım çalışmaları yapılması gerekecektir. İlk olarak, yalıtımı sıcak hava buharlarından korumak için tasarlanmış bir buhar bariyeri malzemesi tabakası döşenir..

Sabitleme, geleneksel bir zımba kullanılarak kirişlerin iç kısmında gerçekleştirilebilir..

Atmosferik yağışların yalıtımın üzerine bulaşmasını önlemek için, bir su yalıtım malzemesi tabakasının yerleştirilmesini düşünün. Günümüzde en uygun hammadde, yalıtım ile çatı arasında aşılmaz bir bariyer oluşturabilen ve neme karşı güvenilir koruma sağlayan bir difüzyon membranıdır..

Bu nedenle, bir çerçeve evin çatısını kurarken zorunludur bina sisteminin özelliklerini, iklim koşullarını ve diğer faktörleri dikkate almanız gerekir..

Bir çerçeve evin kafes sisteminin kurulumu için aşağıdaki videoya bakın.