Yenileme, bir daireyi tanınmayacak şekilde dönüştürebilir. Yetkili bir yeniden düzenleme ve kozmetik dekorasyondan sonra küçük bir karanlık oda çok daha geniş ve daha hoş görünebilir. Dairenin bitirilmesi ve yeniden geliştirilmesinin başarılı olması için tasarım ve mimari alanında minimum bilgiye sahip olmanız gerekir. Bunun için bir üniversiteden mezun olmak veya özel ders almak gerekli değildir. Profesyonel mimarlardan mobilya seçimi, duvar dekorasyonu ve imar planlamasına yardımcı olacak ipuçları.

Onarıma nereden başlamalı?

Birçok insan bu soruyla ilgileniyor. Mobilya veya inşaat malzemeleri alımı ile hiç değil. Sahiplerin yapması gereken ilk şey, tesislerin alanını ve olanaklarını değerlendirin ve ardından bir çalışma planı hazırlayın.

Adım adım talimat:

 1. Daireniz hakkında her şeyi öğrenin: tavanların yüksekliği, alanı, her odanın uzunluğu ve genişliği, hangi duvarların taşıyıcı olup hangilerinin taşımadığı. Bu bilgi, yeniden geliştirme ve hatta yeni mobilya seçimi için gerekli olan ana şeydir. Bütçenizi aynı anda hesaplayın. Gelire bağlı olarak, onarımlar “büyük ölçüde” yapılacak veya giderleri en aza indirecek şekilde yapılacaktır..
 2. Bütçenize ve alanınıza göre dairenizin stilini seçin.
 3. Yenilenmiş dairenin kaba bir planını yapın: mobilyaların nereye yerleştirileceği, duvarların nasıl boyanacağı vb. Bu plan daha fazla ayarlanacak.
 4. Bir stil seçtikten sonra, mobilyaların ihtiyacınız olan görünüme mümkün olduğunca yakın olduğu bir mağaza bulun. Aynı zamanda, kendinizi mobilya hipermarketleriyle sınırlamanıza gerek yok: bit pazarında da iyi şeyler bulunabilir. İnşaat malzemeleri alın – duvar kağıdı, boya, laminat veya muşamba, fayans ve daha fazlası.
 5. Tüm malzemeler ve mobilyalar seçildiğinde çizilen yenileme planını ayarlayın.
 6. Doğru çalışanları bulun (veya kendinizi hazırlayın) ve evinizi dönüştürmeye başlayın.

Oda alanının sorunlarına, mobilya seçimine ve renk kombinasyonlarına en büyük dikkat gösterilmelidir..

Stil seçimi

Bütçeye ve tesisin büyüklüğüne bağlı olarak bir stil nasıl seçilir, çok az kişi biliyor. Şu anda popüler olan stillerden birini seçmelisiniz:

 • İskandinav;
 • minimalist;
 • modern;
 • oryantal;
 • kaynak;
 • çatı katı.

Bu stiller modern bir daireye en uygun olanıdır. Orta kısmın ahşap ürünler tarafından işgal edildiği ülke, rustik ve diğer seçenekler, kullanmamak daha iyidir. Bu stiller bir kır evi için iyidir, ancak küçük bir kentsel alan, onu karanlık ve görsel olarak sıkışık hale getirecektir..

çatı katı

Bu tarz geniş alanlar için uygundur. Yönün ana unsurları, çoğunlukla doğal bir gölgede (kırmızı) olan kaba tuğla veya taklitlerinin yanı sıra açık bakır borular, dokulu ahşap ve metal elemanlardır. Dairenin panoramik pencereleri ve yüksek tavanları yoksa, bu tarz iç mekanı da aşırı yükleyecektir..

Bu stile dikkat etmelisiniz:

 • bekarlar;
 • büyük dairelerin sahipleri;
 • konut kiralayacak olanlar için.

Kiralık konutlarda çatı katı tarzı tadilatlar, kirliliği ve duvar kusurlarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Bina sakinleri tarafından tuğla üzerinde bırakılabilecek talaş ve çizikler görünmez olacaktır.. Çatı katı da bir bütçe seçeneğidir. Daire bir tuğla evde bulunuyorsa, dokulu duvarlar oluşturmak için sıvayı kazımak ve orijinal tuğlaları vernikle kaplamak yeterlidir..

Mobilya iddialı değil, dokulu: tekstil veya parlak deri kanepeler, bakır ayaklı ahşap masalar. Genellikle siyah kara tahtalar, bar tezgahları ve diğer bar dekorları kullanılır. Bu arada, bar tezgahı küçük mutfaklar için en iyi çözümdür. Uzun tezgahların altına ilave mutfak dolapları yerleştirilebilir ve tezgahların kendileri dar ve genellikle sadece 30 cm genişliğindedir. Genellikle bir pencere pervazına yerine bar tezgahları yapılır..

Dairenin alanı küçükse, ancak yine de tuğla duvarlar kullanmak istiyorsanız, duvarları beyaz boya ile kaplayabilirsiniz. Beyaz renk, alanı görsel olarak genişletir, ayrıca ışığı mükemmel şekilde yansıtır ve odayı daha parlak hale getirir..

10 fotoğraf

Provence

Bir genç kız için bir odayı veya genç bir kız için bir daireyi dekore etmek için daha uygun bir stil. Erkeklerin beyaz ve morun hassas kombinasyonunu takdir etmesi pek olası değildir ve çocuklar markalı mobilyaları ve duvarlarda ve zeminlerde hafif kaplamaları hızla lekeleyecektir. Bu nedenle, ailesi veya evcil hayvanı olan kişiler için bu seçeneğin seçilmesi önerilmez..

Provence stilinin avantajları:

 • alanı görsel olarak genişletir;
 • oda daha taze görünüyor, bu nedenle sakinler nadiren sıcak basması yaşarlar;
 • İnce kıvrımlara sahip hafif mobilyalar uygun fiyata bulmak kolaydır: diğer şeylerin yanı sıra Ikea tarafından üretilir.

Bununla birlikte, Rusya’da Provence’ın odunsu ve yeşil aksanlarla seyreltilmesi gerekiyor. Kışın beyaz ve mor, mavi kombinasyonu çok soğuk görünecek, sahiplerine baskı yapacak. Vatandaşlar üşümesin diye, Sıcak renkler dekoru önceden satın alınabilir. Ayrıca soğuk mevsimde, daha sıcak ve daha parlak olanlar için perdeleri, tabloları, kapları değiştirin. Daha sonra oda dönüştürülecek ve İskandinav tarzına daha yakın hale gelecek (İskandinavya’da dekoru kışın daha parlak bir şekilde değiştirmeye çalışıyorlar).

minimalizm

Mütevazı bir görüntüye sahip bir dairenin sahibiyseniz bu ideal bir çözümdür. Bu tarzda bir iç mekan yaratmanın ana koşulları, minimum ayrıntı, basit mobilya çizgileri, hacimli duvar modülleri ve yüksek dolaplardır..

Minimalizm tercih ediyor açık depolama sistemleri ve düşük şifonyerler. Duvarlar, en iyisi beyaz renkte dekore edilmiştir. Mobilya tek bir renkte seçilir: ahşap gölge (açık, huş veya meşe), cam veya bazen metal. İç mekanı çeşitlendirmek için, aynı renk şemasındaki yer karolarını, ancak farklı bir desende, bitkili saksıları kullanabilirsiniz..

Minimalist tarzın önemli bir özelliği, doğal ışığın baskınlığıdır. Perdeler gün ışığını engellememeli, pencere pervazını biblolarla doldurmamalıdır..

Bu stile dikkat etmelisiniz:

 • alçak tavanlı çok dar dairelerin sahipleri;
 • temizlik ve sade tasarım sevenler;
 • yaratıcı mesleklerdeki uzmanlar için – yaratıcılar 1-3 resim, çalışma notları veya müzik aletleri ile iç mekanı kısaca dekore edebilecek ve minimum dekora sahip bir dairede geçinmek daha kolay olacak.

İskandinav tarzı

Bu, işlevsellik ve bütçenin yanı sıra Ikea kataloglarında gördüğümüz şeydir. İç mekanlara açık ve gri tonlar hakimdir, nadiren parlak vurgular vardır. Yatıştırıcı doğal tonlarda mobilyalar, ancak tüm tekstiller ve dekorlar ilginç ve göz alıcıdır..

Şekillendirme avantajları:

 • bütçe. Düşük fiyat kategorisindeki sade mobilyalar, ilginç baskılar, basit resimler içeren ucuz (ancak kaliteli) tekstillerle dekore edilmiştir. Sonuç olarak, küçük şeyler iç mekanı benzersiz ve çekici kılar ve mal sahibi ısmarlama mobilyalara ve sanatsal tekstillere para harcamaz;
 • basitlik ve yaratıcılık. İskandinav tarzının ana kuralı, deneylere açıklıktır. Bu tarzda bir iç mekan yaratırken, ahşap mobilyaların ayaklarını aceleyle boyayabilir, basit yataklara perdeler ekleyebilir, dolap kulplarını değiştirebilir ve benzerlerini yapabilirsiniz. Yani, parça seçerken cesur davranabilir ve beyninizi zorlamayabilirsiniz. Çok az şey nötr mobilyaları bozacak.

Bu seçim, renovasyon alanında ilk adımlarını atan gençlerin yanı sıra aile bireyleri için de ideal olacaktır. İskandinav tasarımcıları, “yetişkin” iç mekanı ve çocuk yatak odaları ve oyun odaları için birçok güzel çözüm geliştirdi..

Hazır tasarım çözümleri

Dairenin tadilattan sonra nasıl görüneceğini hayal etmek bazen imkansızdır. Aşağıda çeşitli tarzlarda zaten uygulanmış projeler var – “önce” ve “sonra” fotoğrafları.

Sonunda dairenin yeniden kayıt tarzına karar vermenize yardımcı olacaklar:

 • İskandinav tarzı çocuk odası. Son fotoğrafta gösterilen kanepe, komodin ve şifonyer, Ikea mağaza zincirinden satın alınabilir. Çocuk odasını minimum maliyetle bir genç odasına dönüştürmek isteyenler için bir seçenek. Bu tür onarımlar, ayrıntılara bağlı olarak 50-100 bine mal olacak. Dikkat edin, parlak yeşil vurguyu odadan çıkardıktan sonra dönüştü ve daha olgun görünmeye başladı..

 • Modern tarzda banyo. Burada çok renkli fayanslar dikkat çekicidir. Bu, son yıllarda yeni bir tasarım trendi: bu çözüm koridorda, banyoda ve tuvalette iyi görünüyor. Ve duvarda, mutfak alanına benzer bir karo yerleştirilebilir..

 • Mutfağın tasarımında minimalist değişiklikler. Sadece kulplar ve duvarların rengi değişmiş ancak iç mekan tamamen yenilenmiştir. Bu, birkaç bin ruble bütçeyle kozmetik onarım yapmak isteyenler için faydalı bir yaşam hilesi..

Kendi yeteneklerinizden şüphe duyuyorsanız, onarımlara başlamadan önce bir uzmana danışmanız önerilir. Bütçe danışmanlığı seçeneği, mobilya seçimi ve mobilya hipermarketindeki düzenlemesinin seçimidir. Bilgisayar programları yardımıyla çalışan sizin için renk kombinasyonları ve özel mobilyalar seçecektir. Üzerinizde sadece dekor kalacak.

Profesyonel bir tasarımcı ise dekor sorunları dahil tüm sorunları çözecek ve projeye daha fazla zaman ayıracaktır. Ancak, hizmetleri daha pahalıya mal olacak. Orijinal fikirler bir panel evde bile uygulanabilir.

Bir sonraki videoda size ilginç daire tasarım fikirlerini anlatacağız..