Dar alanlar için uygun ev tasarımlarının seçimi dikdörtgen tek katlı yapılarla sınırlı değildir. Modern geliştiriciler, farklı tercihlere ve bütçelere sahip insanlar için gerekli çeşitli seçenekleri sağlayan bir garaj ve çatı katı ile gaz beton dahil olmak üzere iki katlı çerçeve ve sermaye binaları oluşturmaya hazırdır.. Ayrıntılı bir inceleme, kır evlerinin düzenini seçmenin özelliklerini anlamanıza, zorlu arazi veya sınırlı bir alan için en uygun çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır..

Tek katlı kır evlerinin düzeni

Dar alanlar için tek katlı bir ev inşa etmek en çok tercih edilen çözüm değildir. Ancak diğer seçenekler mümkün değilse, mevcut olduğu gerçeğinden yola çıkmanız gerekecektir.. Geçici ikamet veya sıcak iklimler için, çerçeve bazında veya bir bardan hafif binalar tercih edilecektir.. 5 metre genişliğinde gaz betondan yapılmış bloklu bir sermaye evi, 10 metre uzunluğa kadar oldukça uzatılabilir. Bu durumda, küçük tipik bir kulübe inşa etmek veya Amerikan tarzı bir çiftliğin estetiğinden ilham almak en mantıklısı olacaktır. Dikdörtgen bir alanda oldukça uyumlu görünecek.

Köpük bloklardan yapılmış sermaye evleri de oldukça popülerdir. Açık planla birlikte duvarların kalınlığı, binanın ısıtılmasında önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.. Standart olmayan bir proje seçmek istiyorsanız, karmaşık L şeklinde veya U şeklinde konfigürasyona sahip bir bina oluşturabilirsiniz.. Ana girişin yan taraflarında iki kanatlı binalar şeklinde daha geleneksel çözümler yaratılıyor..

İkinci katın veya çatı katının olmaması, uzunlamasına bir yapı için ciddi bir sorundur.. Bu durumda, küçük bir eve çok sayıda ücretsiz veya yardımcı bina sağlanamaz. Duvarların yüksekliğinin arttırılması tavsiye edilir – düz veya eğimli bir çatı ile 3,5-4 metreye kadar. Bu durumda, rıhtımlar, merdivenli bir “asma kat” şeklinde 2. katı oluşturan yarı katlı bir yere yerleştirilebilir..

Bu tür düzenler, özellikle emrinde bireysel daireler alan çocuklar ve ergenler tarafından sevilir..

Dar alanlar için tek katlı evlerin yerleşiminin diğer özellikleri not edilebilir..

 1. İki vestibül varlığı. Bunlardan biri soğuk, diğeri sıcak. Bu çözüm, gerekli alanı kaybetmeden olası ısıtma maliyetlerini azaltmanıza olanak tanır..

 2. Yatak odalarının bir boş ve bir pencereli duvar boyunca yerleştirilmesi. Çoğu zaman, eğer birden fazla oda varsa, aynalı olarak yerleştirilirler veya evin yanlarından birine bitişik yapılırlar. Bu durumda, kişisel odaları ortak alandan ayıran ayrı bir banyoya sahip bir antre düzenleyebilirsiniz..

 3. Cephenin uzun kenarı boyunca geniş veranda veya çevre çevresinde teras. Burada ev ile ortak çatının altında yazlık mutfak, barbekü alanı, yardımcı blok bulunmaktadır..

 4. Uyku alanının karşı tarafında, evin kısa duvarı boyunca yer alan özel oturma odası. Düzen ücretsizse, bir mutfak-yemek odası ona bitişik olabilir..

 5. Kazan dairesi konumu. Evin daimi ikamet amaçlı olması durumunda ihtiyaç duyulacaktır. Tüm evin içinden iletişimi çekmemek için bu bloğun mutfağın yanındaki yerini planlamak daha iyidir..

 6. Kabine. Bunun için yatak odalarından birini verebilirsiniz. Ayrıca bir ofis için iyi bir yer, evin girişinde, koridorun bitişiğindeki alan olacaktır..

İzole edilmiş bir mutfak veya yemek odası, küçük, tek katlı dikdörtgen bir evde her zaman karşılanamayan bir lükstür.. Ancak burada yatak odasını Fransız pencereleriyle tamamlayabilir ve ondan doğrudan bahçeye çıkış yapabilirsiniz. Ana cephe sitenin uzun tarafına bakıyorsa, ev sundurmanın her iki tarafında kolayca ikiye bölünür ve banyo girişin karşısındaki koridorda bulunur..

İki katlı ve üç katlı evler için planlar

Uzun ve oldukça uzun arazi parçaları da farklı olabilir. Sitenin ön tarafının uzunluğu 10-12 m’yi geçmiyorsa, binanın kat sayısındaki artış, bina yapısını 5-6 m’ye kadar daraltmanıza olanak tanır.. Ek bir kat, bir kaide ile bir çatı katının bir kombinasyonu olarak sunulabilir..

Ayrıca küçük genişlikte bir arsa üzerinde, cumbalı pencereleri, terasları ve sömürülen çatıları olan iki katlı binalar uyumlu görünüyor..

L şeklindeki ev – bloklardan inşa edilebilecek özgün bir çözüm. Bu durumda, uzatılmış nesne, mükemmel bir izole avlu elde etmenizi sağlar ve cephe daha ilginç, daha karmaşık bir şekilde dekore edilebilir. Bu durumda en iyi planlama seçenekleri, binanın bölgelere modern bir şekilde bölünmesi anlamına gelir: kısa kısımda, yatak odaları üst üste yerleştirilir ve köşede bir merdiven yapılır. Bir taş nesne kolayca ahşap bir nesneyle değiştirilebilir, bir çubuktan daha kolay görünecek, karmaşık bir temelin inşasını gerektirmez.

Dar bir alanda 2 veya 3 katlı bir evin yerleşim düzeninin özelliklerine birçok nokta atfedilebilir..

 1. Uyku alanlarının 2. kata transferi. Alana bağlı olarak buraya 1 adet geniş nesne veya 2-3 adet kompakt nesne sığacaktır..

 2. kaideyi kullanma. Su için bir kuyuya ev sahipliği yapacak, yardımcı odalar, bir ev mini sauna düzenleyebilirsiniz..

 3. 1. katta stüdyo. Çok sayıda ayrı bölme yerine mutfak-yemek odası ve oturma odasından açık alan yapılmıştır. Bu durumda koridor, girişin yanında bulunan imar ile gösterilir..

 4. Cumbalı pencerede merdiven. Bu, fazladan yer kaplamamanızı sağlayan akıllı bir çözümdür..

 5. Panoramik cam. Konut zeminlerinde, yatak odalarında kullanılabilir, onlara gerekli düzeyde doğal ışık ve harika manzaralar sağlar..

 6. 1. katın etrafındaki teraslar. Bu durumda ikincisi kısmen onun üzerinde asılı kalacak. Bu sadece binanın mimarisine çekicilik katmakla kalmayacak, aynı zamanda görsel olarak hafifletilmesini de mümkün kılacaktır..

Düzen ayrıntılarının geri kalanı her zaman ayrı ayrı işlenir.. Binaya ne tür unsurların ekleneceğine bağlı olarak, çatı katı ile tamamlanan geniş bir garaj ile birleştirilebilir. Bu türden her ayrıntı düzeni etkiler..

Özellikle popüler olan, dar alanlarda, konteynırlardan inşa edilmiş – düz çatılı, ayrı modüllerden yapılmış iki katlı ve üç katlı evler. Onlar için moda ABD’den geldi ve bugün farklı konfigürasyon seçeneklerindeki bu tür yapılar inşaat maliyetlerini azaltmak isteyen yaz sakinleri tarafından kullanılıyor. Bu tasarım oldukça modern görünüyor, ancak içindeki düzen sadece kapalı..

Garajlı

En kolay yol, dar bir alana bir eve bir garaj sığdırmak ve bunun için bir yarı bodrum kat ayırmaktır. Bu durumda, evin alt katı, büyük bir aile arabasının veya iki küçük arabanın kolayca sığabileceği bir geçiş veya kapalı alana dönüşecektir. Dar bir alanda açık otoparkı reddetmek daha iyidir. Garaj girişini evin yola ve bağlantı yollarına bakan kısmına getirmek daha mantıklı olacaktır..

çatı katı ile

Dar bir alanda bulunan bir evde, çatı katının konut olmaktan çıkarılması aşırı bir lükstür. Bu alan kolayca bir çalışma, spor salonu veya yaratıcı atölyeye dönüştürülür. Çatıyı pencerelerle tamamlayarak, sonsuz aydınlatma eksikliği sorunundan kurtulabilirsiniz.. Bu çözüm, kırma ve altı eğimli çatılar için uygundur..

Ayrıca, çatı katının katı hale getirilmesi hiç de gerekli değildir.. Bu, iki merdiven ve ayrı uyku alanlarına dönüşen iki asma kat ile bir seçenek olabilir. Alt katta, bu durumda bir oturma odası veya salon bulunur. Tavanların korunan yüksekliği, içeride aşırı sıkışıklık hissinden kurtulmanızı sağlayacaktır..

Proje seçiminin özellikleri

Dar bir alanda bir yazlık inşaatı için mimari bir çözüm seçerken, arsa konfigürasyonunu dikkate almak gerekir. Burada uzmanlar SNiP’nin gereksinimlerine uymalıdır. dışında, tesislerin düzenini, doğal ışığın varlığını dikkatlice planlamanız gerekir..

Gelecekteki sahipler için akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır..

 1. Parsel sınırı boyunca boş duvar yerleştirme. Bu yaklaşım olası rahatsızlıkları en aza indirir. Ayrıca, bu özelliklere sahip bir ev, çitin oldukça yakınına inşa edilebilir..

 2. Hizmet odalarının boyuna oryantasyonu.

 3. Binanın uçlarından oturma odası ve yatak odasının yeri. Bu, onlara yeterli doğal ışık sağlamanıza izin verir..

 4. Giriş grubunun öne veya yana kaydırılması. Burada çok şey evin girişinin varlığına, konumuna bağlıdır..

 5. Çevredeki alanların özelliklerine göre yer seçimi. Örneğin, site işlek bir yola bakıyorsa, evi sürekli gürültüden uzağa, bölgenin daha derinlerine taşımak makul bir çözüm olacaktır..

 6. Tesislerin yeri. Sıhhi ve yangın teknik standartlarına uymanız gerektiğine ek olarak, burada temel kolaylıktan da bahsediyoruz. Köyde doğrusal iletişim varsa, onlara bağlanma fırsatını değerlendirmeye değer..

 7. Cam alanını artırmak için eğim ve çıkıntıların kullanılması. Dar bir alandaki bir evde büyük pencereler 2 veya 3 tarafa yerleştirilir..

 8. 2. kat alanında artış. Bu, bir alınlık veya veranda, sütunlar üzerinde bir teras inşası ile sağlanabilir..

 9. Ücretsiz düzen. Birleşik bir alan lehine bölümlerin bolluğunu terk etmenize izin verir. İçerideki imar, kayar yapılar veya ekranlar kullanılarak gerçekleştirilir..

 10. Garajın çatı altına yerleştirilmesi. Bu aynı zamanda alanın daha rasyonel bir şekilde kullanılmasını da sağlar..

 11. Bir evin haddelenmiş bir duvarı boyunca bir merdiven yerleştirin. Binanın tüm katlarında tek marşlı bir yapıya sahiptir..

 12. Kat sayısında artış. Bina genişliğini 5-7 metre azaltmak için kullanılır. Ayrıca, 2 kata ek olarak, evin yalıtımlı bir çatı katı olabilir. Ayrıca, toprağın türü ve yeraltı suyunun konumu izin veriyorsa, yüksek bir bodrum inşa edebilirsiniz..

 13. “Dağ evi” tipi çatı kullanımı. Evle birlikte kapalı bir teras, sundurma, garaj yapmanızı sağlar..

Modern mimari ve planlama çözümlerinin sunduğu fırsatları ihmal etmeyin. En başından proje seçimine doğru bir şekilde yaklaşırsanız, dar bir bölümün bireysel özellikleri avantajlarına dönüştürülebilir..

Güzel proje örnekleri

 • Dar bir arsa için romantik küçük blok ev. İçeride, alan 2 bölgeye ayrılmıştır: açık – bir mutfak-oturma odası ve bir kazan dairesi ile ve ayrıca bir salon, bir ofis ve iki yatak odası ile izole edilmiştir. Evin bir şöminesi, 2 terası var – ön ve yan taraflar, tipik proje bireyselliğini vermenizi sağlar..

 • Şerit prekast monolitik temel üzerinde garajlı tek katlı ev. Gazbeton veya tuğladan yapılmıştır. Bir kata rağmen, bina oldukça geniş – 8.41 × 16.41 m.Toplam alanın neredeyse 1/4’ü çatı altı garajına, üçgen çatıya düşüyor, eşyaları depolamak için kullanılabilecek bir çatı katı var.

 • Modern yüksek teknoloji gaz beton ev. Geniş teraslar, bitişik bölgede bir yüzme havuzu, mimari aydınlatma, ona özel bir çekicilik kazandırıyor. Yaşam alanı neredeyse kare planlıdır ve bu da onu bölmeyi çok daha kolay hale getirir. Ev oldukça büyük, 8.3 × 14 m, her katta bir banyo, alt katta 1 misafir odası, üst katta 3 – ev sahipleri için.

 • Sömürülen bir bodrum ve 2 katlı kompakt dar ev. 5,2 × 11,4 m boyutları, içeride oldukça geniş bir yaşam alanı elde etmenizi sağlar, tavan yüksekliği standarttır – alt kat için 2 m ve geri kalanı için 2,8 m. Çerçeve ev, kazık ızgara temel üzerine inşa ediliyor. Tüm odalar izoledir, evde 2 veranda vardır, yatak odaları üst kattadır, alt katta misafir odası vardır..