Dörtlü evler veya şehir evleri, banliyö yazlık geliştirme alanlarında popülerlik kazanmıştır, ancak şimdiye kadar potansiyel sahiplerin çok azı bunun ne olduğunu, bu bina için arsa hakkında bilmenin önemli olduğu noktaları anlıyor. Dublekslerden farklı olarak, 4 aile için ev düzenine sahip projeler, karşılık gelen sayıda izole girişe sahiptir, çok apartmanlı binalara daha yakındır. Dörtlü bir ev, arkadaşlar veya akrabalarla bir ev satın almak için iyi bir yatırım olabilir, ancak inşa ederken dikkate alınması gereken kendine has özellikleri vardır..

Ne olduğunu?

Çok bölümlü evler, Kuzey ve Latin Amerika ülkeleri için tipiktir. Buradan bu tür binaların modası geldi..

Sınırlı bir inşaat alanı koşullarında, 4 aile için bir bina inşa etmenin ayrı küçük evler oluşturmaktan çok daha karlı olduğu ortaya çıktı..

Dörtlü ev, iki katlı ayrı dairelere bölünmüş bir yapıdır.. Her dairede şunlar bulunur:

 • tarafınıza bakan bir sundurma ile ayrı bir giriş;

 • ortak salon ve iletişim hatları;

 • kişisel araba yolu;

 • araçlar için park yeri;

 • kazandan otonom ısıtma;

 • barbekü alanı veya çim;

 • garaj.

Dörtlü evlerin bireysel binalara göre ana avantajı, konut bakım maliyetlerinde gözle görülür bir azalmadır.. Hepsi sahipler arasında bölünmüştür ve bir dizi hizmet almanıza izin verir – güvenlik, çevre düzenlemesi, iletişim hatlarının bakımı.

Dörtlü evlerin özellikleri, plandaki evin haç benzeri ayrı nesnelere bölünmesini içerir. Orta kısımdaki duvarlar, yüksek düzeyde ses yalıtımı ile donatılmış, taşıyıcı, kalınlaştırılmıştır..

Dörtlü bir ev ile bir şehir evi arasındaki fark da dikkate alınmaya değer.. İlk durumda, bireysel bloklar 4 ayrı girişi olan bir kare oluşturur. Şehir evi doğrusal bir yerleşime sahiptir, bitişik bölümler sadece yan duvarlarla temas halindedir. Bu durumda, tüm girişler 1 tarafta görüntülenir..

Projeler

Dört ev sınıfı bir evin planlama özellikleri, 4 ayrı girişin zorunlu varlığını içerir. Her biri binanın kendi tarafında yer almakta olup, ayrıca verandaya engelsiz bir giriş sağlanmaktadır. Bu izolasyon meyve verir – kiracılar pratik olarak kesişmezler ve bireysel bir evde yaşadıklarını tam olarak hissederler. Ancak komşuların varlığı, binanın mimari ve tasarım çözümüne hala damgasını vuruyor..

Dörtlü ev – genellikle kare planlı 4 ayrı daireden oluşan bir ev. Yükseklik 2 veya 2,5 kat, ortak temel, bazen bir yeraltı garajını yerleştirmek için bir kaide ile. Bunlar, bu nesnenin ana özellikleridir..

Dörtlü ev projeleri için çeşitli özellikler vardır..

 1. Bitişik dairelerin ayna düzeni. Örneğin mutfaklar, banyolar, oturma odaları ortak bir duvardan geçmektedir..

 2. Teknik odaların bulunduğu zemin kat. Kazan daireleri, kazan daireleri, kiler vardır. Ayrıca 1. katta mutfak ve yemek odası, oturma odası, misafirler için banyo bulunmaktadır..

 3. Lobideki merdivenler. Yerleşim alanlarından yer kaplamayan onlara yer ayrılmıştır. Tüm açıklıklar birbirinin üzerinde bulunur.

 4. Kişisel ihtiyaçlar için ikinci kat. İşte ayrı veya ortak banyolu ebeveyn yatak odaları, ortak dinlenme odası, spor salonu, çalışma odaları.

 5. çatı katı stüdyosu. Tüm projelerde bulunmaz. Çoğu zaman, konut kompleksi yaratıcı bireyler için tasarlandıysa, bu tür unsurlar tasarım çözümüne dahil edilir..

 6. Tüm köy ile aynı tarzda cephe çözümleri. Nesne karmaşık geliştirme bölgesinde inşa ediliyorsa, tüm projeler geliştirici tarafından geliştirilir. Sahibinin seçebileceği maksimum, onun için en uygun düzen seçeneğidir. Kendi başınıza dörtlü bir ev inşa ederken, bina için en uygun tasarım projesini bulmanın keyfini çıkarabilirsiniz..

 7. Çoklu giriş ve çıkışlar. Özellikle yedek parça, siteye veya garaja giden bir yol olarak kullanılabilir..

İki katlı dörtlü evler, tek katlı olanlardan çok daha yaygındır. İç mekan çözümlerini planlarken çeşitli ek unsurlar kullanabilirler. Örneğin, her dairede bir şömine olabilir. Verandalara ve teraslara bakan panoramik camlı elemanlar birinci katlarda ilginç görünüyor.

Dörtlü evler tasarlanırken blok bölümleri için farklı seçenekler kullanılabilir.. İşte en popüler çözümler.

 1. Düzenli. Tüm elemanlar içlerinde simetrik olarak düzenlenmiştir..

 2. Yerinden düzenli. Bir taraftaki bölümler diğer taraftakilere göre kaydırılır. Ofseti geliştirmek için isteğe bağlı bir merkez bloğu olabilir.

 3. Normal döner. Burada bölümler dikey ve yatay kenarlarla dönüşümlü olarak birbirine bitişiktir..

 4. çok formatlı. Bölüm çiftlerinin farklı boyutlara sahip olduğu 2 tip vardır. 4 tip varyantlarda, format her blok için farklıdır.

Planlamaya bu alışılmadık yaklaşım, dörtlü evlere özel bir çekicilik kazandırıyor. Evin her bölümü ayrı ayrı yapılabilir – boyut, konum, düzen.

Arazi hakkında bilmek önemli olan nedir??

Bunu unutma dörtlü ev, özel bir arsaya sahip, ancak ortak bir temel üzerine inşa edilmiş bir nesnedir.. Böyle bir konutta bir daire satın alırken veya yeni bir sahibine satarken bazı zorluklar ortaya çıkabilir..

Ana odak mülkiyet hakları olmalıdır. Bu nesneler, bireysel konut inşaatı statüsüne uymaz, çünkü içlerindeki bireysel bloklar, bir blok evde daireler olarak tasarlanır..

Binanın altındaki arazi 3 şemadan birine göre tapuya tescil edilebilir..

 1. Uzun süreli kiralama. Bu durumda, şartları sözleşmede belirtilir. Bu tür tescil uygulaması, arazilerin farklı bir statüye devredilmesinin mümkün olmadığı durumlarda uygulanır. Kendisine tahsis edilen arsadaki konağın sahibi sadece kiracı olarak kalır..

 2. Bireysel mülkiyet. Bu durumda, mal sahibi araziyi satabileceği gibi, kendi takdirine bağlı olarak başka şekillerde de elden çıkarabilir. Bu, mülkiyet haklarını kaydetmek için en iyi seçenektir.

 3. Paylaşılan sahiplik. Dört evin altındaki arsa, sahiplerinin ortak mülkü olur. Satışla ilgili zorluklara ek olarak, tüm komşuların rızası gerekecek, bu durumda her mal sahibi için vergi yükünün hesaplanması da sorun olacaktır..

Dörtlü evin tasarımı da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Nesne apartman statüsüne sahipse, her bölüm 0,6 dönümden fazla araziye sahip olmayacaktır. Ayrıca sadece müşterek veya müşterek mülkiyet olarak ihraç edilmesi mümkün olacaktır. Binanın her bir parçası ayrı bir ev olarak yapılmışsa, 1 bölümü 6 dönümlük araziyi oluşturmalı ve içeride genel mühendislik iletişimi, çatı katı veya bodrum katı olamaz. Böyle bir nesnenin ayrıca 4 adresi olacaktır..

Bilmek önemlidir: bir apartman olarak dörtlü bir ev inşa ediliyorsa, bir yan kuruluş veya bahçe ekonomisinin bakımı için tahsis edilen arazi üzerine inşa edilmemelidir, bireysel konut inşaatı.

Böyle bir nesneyi yasal olarak yayınlamak işe yaramaz.

güzel örnekler

Dörtlü evler piyasada yeni bir teklif olarak adlandırılabileceğinden, bu tür evlerin örnekleri özellikle dikkat çekiyor.. En başarılı olanları daha ayrıntılı olarak düşünmeye değer..

 • Monolitik tavanlı ve düzenli yerleşimli tuğla dörtgen. Kesit alanı sadece 73 m2.

 • Bodrum ve ofset düzenli bölümleri olan modern dört bölümlü ev. İç blok ortak bir avlu oluşturmaktadır. Tüm dairelerde ikinci kat, bireysel banyolu yatak odalarına ayrılmıştır..

 • Tavan arası ve aynalı SIP panel düzenine sahip şık dörtlü ev. Her dairenin toplam alanı 122 m2’ye ulaşıyor.