Duvar aynası nasıl seçilir?

Bir duvar aynası seçmek sorun değil gibi görünebilir. Ancak modern mağazaların sunduğu çeşitli seçenekler arasında kaybolmak kolaydır. Boyut ve tasarım açısından en uygun, başarılı ayna nasıl seçilir, bu makale size anlatacak.

Ürün Özellikleri

Ayna, insanlığın çok, çok uzun zamandır bildiği bir nesnedir. Çağımızdan önce bile, eski uygarlıklarda ayna olarak düz metal levhalar kullanılıyordu. Aynalar, 700 yıldan fazla bir süre önce modern olana yakın bir biçimde görünmeye başladı. Uzun bir süre bu cihaz sıradan insanların ulaşamayacağı bir lükstü. Ve şimdi ayna yüzeylerinin olmayacağı neredeyse tek bir ev bulmak imkansız..

Eskiden aynalar yere yerleştirilir veya duvara asılırdı. Duvara monte düzenleme artık daha yaygın. Bu şekilde kurulan aynalar daha az yer kaplar ve yerden tasarruf sağlar.

Bu mobilya parçaları aynı anda birkaç görevi aynı anda yerine getirir.. Yansımalarını görmek ve değerlendirmek için kurulurlar. Uzun süredir de kullanılan ikinci önemli amaç ise dekoratif işlevidir..

Eski çağlardan beri insanlar aynaları güzel çerçeveler içinde çerçevelemişler, onları çeşitli şekil ve boyutlarda yapmışlar ve taşlarla kakmışlar. Bu öğe zenginlik, lüks ve zenginlik unsuru olarak kabul edildi. Artık herkes, herhangi bir odayı dekore edebilecek, ona belirli bir ruh hali ve stil kazandırabilecek en çeşitli ayna tasarımına erişebilir..

Ayna yüzeylerinin kullanımında büyük bir artı, odanın boyutlarını görsel olarak değiştirme yeteneğidir. Bir aynanın varlığı, alanı görsel olarak büyütür, aydınlatır ve daha havadar hale getirir..

Ayna farklı şekillerde yapılabilir.. Süreçlerin açıklaması:

 • Boş bir cam kesilir. Daha sonra özel ürünlerle cilalanarak temizlenir. Bundan sonra, cam – alüminyum amalgam üzerine bir ayna tabanı uygulanır. Ardından, koruyucu bir boya ve vernik tabakası uygulamanız gerekir. Bu yöntem oldukça yaygın ve bütçelidir, tek dezavantajı ürünlerin küçük boyutlarıdır..
 • Alüminyum amalgam birlikte gümüş bir çözeltiden yapılır. Daha sonra, yapışkan bir karışım uygulanır ve iki kez boya ve verniklerle kaplanır. Aynalar her boyutta gelir, daha dayanıklı ve dayanıklıdır. Alüminyum analoglarının aksine sudan buhar oluşması nedeniyle banyoda buğulanmazlar..

Türler ve formlar

Şu anda ayna seçeneklerinin sayısı, herhangi bir tasarıma uyacak en uygun seçeneği seçmenize izin veriyor..

Duvarlarda kullanılan bu mobilyaların çeşitlerini göz önünde bulundurmak gerekir..

 • Yaygın. Bir düz yüzeyden oluşan herhangi bir şekle sahip bir ayna. Bu hemen hemen herkeste var. Kullanımı ve temizliği uygundur.
 • Antika ayna. Bu tür bir ürün antika olarak adlandırılabilir. Antika mobilyalar her tarzda iyi değildir, onları güzel bir şekilde sunabilmeniz gerekir. Ve çok pahalıya mal oldular.

Aynalı antikaların küçük popülaritesi, yüzey bileşiminde sağlığa zararlı kurşun varlığı ile de açıklanmaktadır. Ancak klasik tarz, tarihi değerler ve şıklığı sevenler için bir çıkış yolu var – yapay olarak yaşlanmış aynalar. Dövme çerçeveler patina ile kaplanmıştır, ahşap karakteristik olarak lekelenmiştir. Bu seçenek, hem banyonun hem de oturma odasının veya yatak odasının asil iç kısmında çok faydalı görünecek..

 • Arkadan aydınlatmalı. Ayna yapma teknolojisi büyük ilerlemeler kaydetti. Artık giderek daha fazla üretici, doğrudan ürünün yüzeyine monte edilen LED şeritlerin ve diğer aydınlatma türlerinin kullanımına başvuruyor. Bu şekilde, ışık ayna tabakasından yansır ve yumuşak ve göze batmayan bir parıltı yaratır. Bu tip aynalar yatak odasında çok güzel görünecek, atmosfere romantizm ve gizem katacaktır. Ürünün işlevselliği, bu tür eşyaları banyoda ve tuvalet masasının üstünde kullanmanıza izin verecektir – bakım prosedürlerini gerçekleştirmek uygundur.

 • kompozit. Yansıtıcı yüzey, birbirine bağlanabilen veya birbirine yakın sabitlenebilen birkaç modülden oluşur. Bu türün kullanımı çoğunlukla dekoratif bir işlev taşır. Bireysel figürlerin (üçgenler, kareler, kalpler, damlalar) kompozisyonları ilginç bir ışık oyunu yaratır ve odada etkili bir vurgu haline gelir..

 • Faset aynaları. Farklı açılarda aynalı kenarlarla tasarımda farklılık gösterirler. Bu mobilya parçası, benzersizliği nedeniyle şimdi popülerlik kazanıyor. Odayı yönlü bir ayna ile dekore etmek, şık ve lüks, havadar ve hafif bir tarz verecektir. Oturma odasındaki yönlü ayna panelleri veya banyoda kırılan yansımalar kimseyi kayıtsız bırakmayacak.

 • Panorama. Dairelerde nadiren kullanılan bir ürün çeşididir. Bir veya daha fazla duvar aynalarla kaplıdır. Ev ortamında rahatsız edicidir, rahatsızlık, soğukluk ve sonsuzluk hissi yaratır. Ancak spor salonlarında veya mağazalarda bu tür bir dekorasyon oldukça uygundur..

 • sahte ayna. Eğimli şekilleri nedeniyle aynalar çocuk odası için eğlenceli olabilir. İşlevsel bir amacın geri kalanında, bu seçenek olmayacak ve dekoratif amaçlar için durumu çirkin bir şekilde bozabilir..

 • Renkli öğeler. Bu, herhangi bir iç mekan için çok ilginç ve taze bir çözümdür. Dinamik ve kararlı insanlar bu ürünü beğenecek. Yüzey genellikle bir akrilik reçine veya geleneksel baskılı ve renkli film uygulanarak elde edilir. Ton aralığı çeşitlidir: pahalı altın ve gümüşten parlak mavi ve pembe tonlarına. Dairenin dekorunda, renkli aynalar alanı mükemmel bir şekilde genişletecek ve herhangi bir duvarda yeri doldurulamaz bir vurgu haline gelecektir..

 • ruh. Bu tür yansıtıcı ürün birkaç yüzyıldır bilinmektedir. Ayna yüzeyi eksen üzerinde dönebilir ve yansıma açılarını değiştirebilir. Tuvalet masaları ve kişisel bakım alanları için uygundur. Şimdi bu tip hem ev kullanımı hem de güzellik salonları için çeşitli kozmetik aynaların üretiminde talep görüyor..

 • Transformatörler. Bu, bir veya diğer mobilya ve dekor parçalarıyla tamamlanan çeşitli ayna türlerinin bir kombinasyonudur. Aynalar iki, üç kanatlı olabilir, bir dolap gibi kapatılabilir, mobilya düzlemlerinden dışarı çekilebilir, bunlara bağlı raflar ve çekmeceler ile donatılmış olabilir. Modern teknolojiler, ayna yüzeylerini saatlerle ve hatta hava istasyonları ve diğer şeyler gibi evdeki dokunmatik kontrol sistemleriyle birleştirmeyi mümkün kılar..

Yüksek teknoloji ürünü ekipman sayesinde aynaların şekilleri giderek daha şaşırtıcı ve standart dışı hale geliyor..

 • Yuvarlak veya oval. En yaygın formlar. Bu görünüm göz için rahattır, ovaller duvarları görsel olarak gerer, daireler alanı bozmamak için küçük olmalıdır. Bu aynalı yüzeyler banyoda, yatak odasında ve koridorda uygundur. Yuvarlak şekil masa veya şifonyerin üzerine asılabilir, oval şekil duvarda bağımsız bir eleman olarak kullanılabilir..

 • Dikdörtgen görünümler klasik yüzeyler için daha tipik, çevreye daha uygundurlar. Böyle bir ayna, özellikle büyük boyutları ile kullanımı oldukça uygundur. Yerden tasarruf etmek ve küçük odaların alanını görsel olarak artırmak için gardıroplara veya giriş kapılarına dikdörtgen ayna yüzeyleri yerleştirmek artık yaygın..

 • Diğer geometrik şekiller. Altıgenler, üçgenler ve dilimlenmiş daireler olabilir. Asimetrik tasarım, odanın dekoruna bir sürpriz unsuru getiriyor. Bazen bu şekil seçimi daha fazla işlevsellik ile açıklanır, örneğin küçük banyolarda kesme noktalarına raflar ekleyebilirsiniz..
 • Kıvırcık aynalar. Bu durumda, seçimin dekoratif bileşeni daha önemlidir. Şekil, bir kelebek, kalp, soyutlama, herhangi bir hayvan şeklinde olağandışı olabilir..

Bu tür aynalar, bir çocuk veya genç yatak odasının hassas iç mekanını mükemmel bir şekilde vurgular. Avangard ürünler dairenin her köşesinde yerini bulacaktır. Artık oturma odalarındaki veya koridorlardaki duvarlar, örneğin yapraklar, çiçekler, harfler veya sadece daireler gibi bireysel aynalardan oluşan tüm kompozisyonlarla dekore edilebilir..

Dekor

Her şeyden önce, aynanın yanındaki çerçeve seçimine dikkat etmelisiniz..

Plastik, cam, metal, ahşap ve diğer malzemelerden yapılabilir..

 • Plastik çerçeveler her çeşit renk ve ebatta mevcuttur. Bu tür aynalar banyoda ve diğer odalarda uygundur. Temizlemesi kolay ve oldukça sevimlidirler..
 • Ahşap çerçevelerdeki iç öğeler, iç mekanları kır tarzı, çatı katı veya modern klasiklerle süsleyecektir. Ahşap boyanabilir veya verniklenebilir. Beyaz badanalı ve yapay olarak eskitilmiş oymalı ahşap çerçeveler, Provence tarzı yatak odaları ve oturma odaları için gerçek bir nimet olacaktır. Kahverengi tonların doğal malzemelerinin doğal renkleri, Akdeniz temasına başarıyla uyacaktır..

Oturma odasındaki duvarı bir ayna paneli ile dekore etmeye karar verirseniz, bu görsel olarak boyutunu artıracaktır, ancak diğer dekoratif unsurları kötüye kullanmanıza gerek yoktur. Oda sıkışık görünecek. Bir başka ilginç seçenek ise şöminenin üzerine küçük yuvarlak bir ayna ve her iki yanına simetrik olarak iki veya dört küçük boyutta tek bir temada tablo yerleştirmek. Sıkı ve görkemli bir barok iç mekanda bu, muhteşem ve lüks bir çözüm olacaktır..

Aynanın yanında, örneğin koridorda veya tuvalet masasında ek aydınlatmaya ihtiyacınız varsa, odayı yüksek teknoloji veya minimalizm gibi herhangi bir modern tarzda dekore ediyorsanız, yerleşik LED şeridi kullanabilirsiniz. Daha geleneksel bir tasarım söz konusu olduğunda, yansıtıcı yüzeyin yanına simetrik bir düzenlemeye sahip uygun bir tasarıma sahip bir armatür veya birkaç aplik yerleştirmek daha iyidir..

Koridorlarda ve salonlarda, kural olarak, tam boy görüntüleme için yeterince uzun ve dar bir ayna yerleştirilir. Hacimli ve çok süslü bir çerçeveye sahip olmamasına izin verin. Küçük dairelerde özellikle gülünç görünecek. Görünüm ne kadar basit olursa, ayara o kadar laconic sığar. Orijinal kıvırcık aynalar, bir oturma odasının veya yatak odasının duvarlarını süsleyebilir ve belirli bir tema üzerinde bütün kompozisyonlar oluşturabilir. Çocuklar, hayvanlar, güneş, ay, bulutlar ve diğer sevimli görüntüler şeklindeki yansıtıcı yüzeylere bayılacaklar..

Nasıl seçilir?

Öncelikle aynanızın amacına ve asılacağı oda tipine karar vermelisiniz. Çünkü farklı odalar tamamen zıt çözümler gerektirebilir..

 • yatak odasına, özellikle kadınlar için iyi aydınlatılmış bir alan için rahat bir ayna seçmek gerekir. Eksene sabitlenmiş yerleşik aydınlatmalı ve döner olabilir. Dinlenme odasında duvara kalıcı olarak yerleştirilmiş aynalardan hoşlanmıyorsanız (birçoğu için rahatsızlığa neden olurlar), o zaman masanın üzerine çıkarılabilen veya yüzeyine yerleştirilebilen çok sayıda küçük formatlı yansıtıcı nesne vardır. Bu durumda uygun, küçük bir tutamak veya destekli bir büyüteç aynasıdır. Hızlı ve kolay bir şekilde makyaj yapmanıza ve saçınızı düzeltmenize yardımcı olacaktır..

 • Oturma odasında, kural olarak, oraya bakmak için ayna yerleştirmeye gerek yoktur. Yani bu odadaki amaçları sadece dekoratif olabilir. Bu durumda, hepsi zevkinize ve cüzdanınıza bağlıdır..

Eklektik stiller, Yunan temaları, uzun ışınlarla güneşi andıran çerçevelerdeki yuvarlak aynalar için popüler olan standart olmayan şekillerdeki çerçeveler olmadan ilginç ucuz çözümler seçebilirsiniz. Kanepenin üzerine etkili bir şekilde yerleştirilirler. Odanın dekoratif kompozisyonunun merkezi olacak benzersiz bir tasarımcı aynası alabilirsiniz..

 • Yüksek teknoloji tarzı için, Endüstriyel tarz ya da minimalizm yansıtan yansıtıcı bir yüzeye sahip saatler iyi bir çözüm olacaktır. Sıra dışıdır, fazla yer kaplamaz ve konukların dikkatini çeker..

 • Odadaki ayna yüzeylerinin konumu yalnızca en iyi şekilde kullanılır. koridorda veya koridorda. Yaşam alanlarında bu, rahatlık katmayacak, aksine tam tersine konaklamayı rahatsız edecektir. Plastik çerçeveler pratiktir ve yıkanması ve temizlenmesi kolaydır. Ve fiyat aralığı oldukça çeşitlidir – herkes beğenisine göre bir çözüm seçebilir.

 • Banyoda küçük boyutlu kurtuluş, raflı bir aynanın kullanılması olacaktır. Alanı görsel olarak azaltmayacak, ancak işlevsel ve kullanımı kolay olacaktır..
 • kreşe büyük aynalar asmamak daha iyidir. Bir çocuk, özellikle küçük bir çocuk, sürekli elleriyle onları kirletecektir – odanın dağınık görünümü ve sürekli temizlik ihtiyacı sizi zorlayacaktır. Bir kız için odada ayna olması çok önemli olabilir, bu yüzden en iyi çözüm onu ​​dolap kapağının iç tarafına yerleştirmek olacaktır..

 • Ofise veya diğer konut dışı binalar, minimalist bir tasarıma ve basit geometrik şekillere sahip özlü aynalar uygundur. Ana şey, onlara bakmanın uygun ve güvenli olması için onları güvenli bir şekilde sabitlemektir..

İç mekanda güzel örnekler

Oturma odasındaki aynalı eşkenar dörtgen duvar, odayı görsel olarak büyütecek ve lezzet katacaktır. Kanepenin arkasına yerleştirerek dinlenirken yansımaların verdiği rahatsızlıktan kurtulacaksınız..

Yansıtıcı kare çerçeve, yuvarlak şeklin ve altın çerçevenin güzelliğini vurgular. Benzer bir temaya sahip bir avize süslemesi, oturma odasının neoklasik tarzını tamamlıyor. Ve açık renkler, parlak ve cesur ayrıntılar için mükemmel bir zemin oluşturur..

Birçok küçük ayna elemanından oluşan doğal bir kaplamaya sahip dekoratif bir panel, büyük bir odayı bölmeyi kolaylaştırır. Kompozisyon göz alıcıdır ve asma tavandaki yerleşik aydınlatma aynalarda ek parlama sağlar..

Minimalist beyaz bir küvette, belirgin kenarları olan çerçevesiz bir aynadan daha iyi bir şey yoktur. Şeklin yuvarlatılması, iç kısma yumuşaklık verir. Metal bağlantı parçaları ve karıştırıcılar, özlülük ve tutarlılık katar..

Cesur kadınların göz alıcı etkisini arttırmak için, dev bir kelebeğin olağandışı şekli yaldızlı çerçeveye şıklık, parlaklık ve lüks katacak ve minyatür bir lavabo parlak ve akılda kalıcı iç mekanı dengeleyecek..

Banyo için bir duvar aynasının nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..