Modern bir insan hayatını aynasız hayal edemez. Dairedeki birinin sadece banyosunda var, diğerleri koridorda, birinin her odada yansımasını görmesi gerekiyor. Fabrika ayna çerçevesi almak istemiyorsanız, ruhunuzun sıra dışı bir şeye ihtiyacı var, kendiniz yapabilirsiniz. Zor değil: ipten bir çerçeve örebilir, baskılı parlak bir kumaşla kaplayabilir veya makarna ile süsleyebilirsiniz. El yapımı çerçevede bir ayna, yerleştirileceği odaya rahatlık ve benzersizlik katacaktır..

özellikler

Kendiniz bir ayna çerçevesi oluşturmaya karar verdikten sonra, nasıl olacağını hayal etmek önemlidir. Çoğu zaman, yaratıcı insanların kendi elleriyle yapmayı düşünmelerini sağlayan makul bir fiyata satılan orijinal ve güzel aynaların olmamasıdır. Ve bu düşüncedeki ilginç fikirlerin bolluğu güçleniyor. Emeğin sonucu profesyonel görünebilir. Endüstriyel bir çerçevedeki bir ayna, bir odanın boşluğunda görünmez hale gelebilir, sıra dışı bir çerçeveleme bunu düzeltebilir. Hemen hemen her ayna dekor için uygundur: posterler ve fotoğraflar gibi geniş bir çerçevede, fabrikada dikkat çekmeyen bir çerçevede ve hatta hiç aynasız..

İç mekanınızı aynalarla dekore ederken uyulması gereken birkaç kural vardır.. Çerçeveye sadece doğru şekle sahip aynalar yerleştirilmelidir.: yuvarlak, oval veya kare.

Süslü şekil çeşitleri en iyi şekilde çerçevesiz asılır..

Çerçevenin şekli, bir bütün olarak odanın dekoruyla uyumlu olmalıdır. Örneğin, klasik tarzda yapılmış bir odada, alçı kalıplı bir ayna iyi görünecek. Oda tasarımındaki modern trendler, muhtemelen çizimlerle birlikte geometrik bir çerçeve ile tamamlanacaktır. Alanı genişletmek için dar çerçevelerde birkaç ayna almak idealdir..

Hacimli ve zengin bir şekilde dekore edilmiş bir ürün odada tek olmalıdır. (tabii ki, oda Art Deco olmayan bir tarzda döşenmiş değilse veya alanı, tasarımı ayrıntılarla aşırı yükleme riski olmadan birkaç ayna düzenlenebilecek kadar büyük değilse). Bu tür bir çalışma, icracıdan bazı alanlarda çok fazla profesyonellik ve özel beceriler değil, daha ziyade gelişmiş bir sanatsal zevk ve yaratıcılık gerektirir..

Usta için asıl şey, sonucu odanın genel atmosferine doğru bir şekilde yazarken fikrini olabildiğince gerçekçi bir şekilde gerçekleştirmektir..

Stil ve tasarım

Kendin yap ayna çerçevesinin stili odanın stiline uygun olmalıdır. Tasarım aynı zamanda stile de bağlıdır: örneğin, oymalı ahşap bir çerçevedeki ayna, rustik yönde dekore edilmiş bir odaya mükemmel bir şekilde sığacak, minimalist bir banyo mozaik çerçeve dekoru ile dekore edilecektir..

Çok fazla ayrıntıyla aşırıya kaçmamak için, tek bir malzeme türü kullanarak tek bir teknikte çalışmak daha iyidir.. Herhangi bir kısıtlama yoktur – iyi bilinen bir teknikte çalışabilirsiniz. Kendinizi tamamen atipik bir şeyde deneyebilirsiniz. Oymacılık, kağıt dantel, ip dokuma – bu tekniklerin her birinde gerçek bir şaheser yaratabilirsiniz. Tabii ki, sanatçı daha önce böyle bir teknikte çalışmadıysa, sahte bir çerçeve veya maun modelinin çalışması pek olası değildir. Bununla birlikte, alışılmadık bir ayna dekoru unsuru yapabileceğiniz birçok mevcut ve nispeten ucuz malzeme vardır..

Dekorun sadeliği herkese uymuyor. Bu durumda ayna tasarımında standart dışı çözümlere yönelebilirsiniz. Oymacılık, odadaki vintage tarzın korunmasına yardımcı olacak, çapraz plakalı dekor, Provence tarzı bir unsur yaratacaktır. Yeteneğiniz varsa, altın boyalı tavan kaidelerinden veya ahşap çıtalardan barok bir çerçeve oluşturabilirsiniz. Denerseniz, örneğin bir patina ile kaplayarak antika bir görünüm verebilirsiniz..

Plastik veya ahşaptan yapılmış bir tabana fasulye, kabak çekirdeği, pirinç veya farklı renk ve boyutta düğmeler yapıştırırsanız, birkaç yıl boyunca geçerliliğini koruyan eski püskü şık tarzda bir çerçeve elde edersiniz. Bu öğeleri çerçeve üzerinde sıkıca tutmak için güvenilir bir yapışkan taban kullanarak çalışmanız gerekir: çift taraflı bant veya boya astarı.

Küçük aynalar için polimer kil ile çalışma becerileriniz varsa, ajur desenli çerçeveler yapabilirsiniz. Bir ajur elde etmek için, fırınlanana kadar kil üzerinde özel bir doku tabakası veya dokuya sahip sıradan bir peçetenin baskısını yapmak yeterlidir..

kendin nasıl yapılır?

Aynaların dekorasyonunda çok sayıda ustalık sınıfı var. Genel ilkeleri ele alırsak, o zaman ayna için herhangi bir çerçevenin üretimi 4 aşamadan oluşur:

  • alet ve malzemelerin hazırlanması;
  • ölçüm alma;
  • meclisler;
  • dekorasyon.

İlk aşamada, aynayı hangi odaya asmayı planladığınıza hemen karar vermeniz gerekir. Bu bir mutfak veya banyo ise, bazı malzemelerin terk edilmesi gerekecektir. Hepsi yüksek nem ile uyumlu değildir. Örneğin, ahşap bir kaide çabuk nemlenir, metal elemanlar korozyona maruz kalır. Makarnalı tahıllar da işe yaramaz: onları küf veya küften korumak işe yaramaz. Bu durumda, yüksek nem direnci ile ayırt edilen genleşmiş polistiren kullanmak daha iyidir..

Kalorifer radyatörlerinin yanına ise ısıya dayanıklı ve kurumaya maruz kalmayan malzemelerden yapılmış çerçeveler yerleştirilmelidir. Bu durumda plastik çalışmayacaktır. Isıtıldığında havaya zararlı toksinler salabilir ve bu da zamanla sağlığı etkileyebilir..

Ayna pencerenin karşısında ise çerçeve güneş ışığına dayanıklı olmalıdır..

Çalışmaya başlamadan önce, gerekli malzeme miktarını hesaplamanız ve ayrıca sarf malzemeleri (örneğin, yapıştırıcı, macun, dolgu macunu, vernik, fırçalar) satın almanız gerekir. Dekorasyon çalışmaları sırasında aynaya zarar vermemek veya aynayı lekelememek önemlidir. Bu nedenle, yaratıcı sürece başlamadan önce çerçevenin ve aynanın birleşim yerlerini maskeleme bandıyla yapıştırmak daha iyidir. Böylece bütün kalır ve kirlenmez..

Bir ağaçla çalışmayı düşünüyorsanız, kendisinin minimum dekorasyona ihtiyacı olduğunu hesaba katmanız gerekir: zaten bir gölgesi, dokusu, deseni var. Çerçeveyi süslemek için onu monte etmek ve ahşabı cilalamak yeterlidir. Bu malzeme ile çalışırken dekorasyon yaparak yapısını bozmamak önemlidir. Bununla birlikte, eskitme gibi bazı teknikler ahşap bir çerçeve üzerinde iyi sonuç verebilir..

Aynı zamanda, bunu kendiniz yapmakta zorluk yoktur. Ayrıca ahşap, çalışmak için en uygun malzemelerden biridir. Hazır çıtalar ve suntalar, enine ve boyuna kesimler, dallar, ince dallar, hatta büyük talaşlar kullanabilirsiniz. Tüm malzemelerin varlığında “al ve yap” kategorisinden bir şey olan ahşap bir çerçevedir (hiçbir hazırlık çalışması gerekli değildir ve ayrıca özel bir son işlem gerektirmez).

Doğaçlama malzemelerle (düğmeler, tahıllar, kabuklar, taşlar) çalışmayı planlıyorsanız, bunları çerçeveye iyi ve sıkıca yapıştırmak son derece önemlidir. Scrapbooking severler bu tekniği kullanarak (kurdeleler, boncuklar, boncuklar, kuru çiçekler, danteller kullanarak) bir çerçeve yapmakla ilgileneceklerdir. İlginç bir teknik mozaiktir. Onun için bir kiremit harcı satın almanız gerekecek. Bu teknikte, Bizans tarzında modern çerçeveler, şık nesneler oluşturabilirsiniz (hepsi iş için hangi karonun alınacağına bağlıdır). Mozaik karolar neme ve ısıya karşı dayanıklıdır, evin herhangi bir köşesine böyle bir çerçevede bir ayna yerleştirilebilir..

görüş

Büyük bir aynanın tasarımı için, muhtemelen oyulmuş veya desenli büyük, masif çerçeveler daha uygundur. Bir masa veya el aynası çerçevesine gelince, dekoratif ve zarif olması daha iyidir. Belki de polimer kil, kabuklar veya düğmeler üzerine parlak taşlarla veya bir desenle işlenecektir. Küçük bir yuvarlak aynayı ajurlu bir pasta peçeteyle süsleyebilirsiniz..

Bir zemin aynasını süslerken, çerçeve kalıplamadan yapılabilir – yapay olarak çatlakla yaşlandırılmış altın veya gümüş boya ile kaplanmış bir tavan kaidesi. Becerileriniz varsa, alçı sıva elemanları ile süsleyebilirsiniz. Zeminde bulunan bir ayna çerçevesi ağır yüklere dayanabilir, bu nedenle onu daha büyük detaylarla süslemesine izin verilir..

Metal kalıplama ve dövme parçalar ayna kaplama ile iyi çalışır, ancak bu teknik uygun dövme ve kaynak becerilerine sahip olanlar için uygundur. Ahşap veya tavan köpüğü bagetlerine gelince, kullanımları zorluklara neden olmaz ve özel beceriler gerektirmez..

Kalın bir ayna için, dekora uyumsuzluk getirmemek için çerçeve uygun olmalıdır. Ürün ince ise dekor havadar olmalıdır..

Malzeme

İş için malzeme seçimine gelince, sanatçının hayal gücü dışında herhangi bir kısıtlama yoktur. Etraftaki her şey kullanılabilir (tek kullanımlık plastik kaşıklar, dantel kek kağıdı şeklindeki doğaçlama araçlardan, bu amaç için özel olarak satın alınan kontrplak veya tahta çıtalara kadar). Onarımdan sonra kalan malzemeleri (örneğin, kaplama fayansları, süpürgelikler, alçıpan) işe alabilirsiniz. Aritmetik cetvellerden veya eski mandallardan bir çerçeve oluşturabilirsiniz – dilerseniz.

İlk bitirme işi deneyimi için, örneğin wenge ahşabı veya bakır gibi pahalı malzemeler almamak daha iyidir.. Özel ekipman ve bilgi gerektiren, örneğin dövme bir çerçeve yapmak gibi faaliyetler, en iyi şekilde uzmanlara bırakılır. Acemi bir tasarımcının sıradan ahşaptan iyi bir çerçeve yapmayacağı doğru değildir. Bu doğru değil. Dallar, ince dallar, ağaç kabuğu elemanları ve gövde kesimleri, gerçek bir sanat nesnesi için malzeme görevi görebilir. İhtiyacınız olan tek şey, bitmiş çerçeveyi işlemek için iyi bir yapıştırıcı ve vernik.

Kullanılmayan alüminyum çatal bıçak takımı, mutfak aynası için orijinal bir çerçeve olabilir. Tel veya altın varak, normal bir aynayı şık bir dekor öğesine dönüştürecektir. Fabrika yapımı bir MDF çerçevesindeki bir aynayı herhangi bir şeyle süsleyebilirsiniz, örneğin, bir tavan kaidesinden alçı kalıplama, altın, siyah ve beyaz boya kullanarak (böylece yenilmez ve çağdaş bir art deco tarzında bir nesne yapabilirsiniz).

2017 yılında büyük bir ayna moda oldu. Eski bir pencere veya hatta bir kapı çerçevesi, onu mükemmel bir şekilde süsleyecek ve onu eski püskü bir şıklığın veya Provence stilinin gerçekten eşsiz bir örneği haline getirecektir. Tekstil (kumaş, deri, çuval bezi) alabilir ve malzemenin dokusu veya baskısı ile oynayarak küçük çerçevelere sığdırabilirsiniz. Poliüretan boruların kesilmesi bile sıra dışı ve orijinal bir dekoratif unsur oluşturmanıza izin verir. Mozaik veya çiçek şeklinde küçük aynalarla süslenmiş bir ayna ilginç görünüyor.

form

Aynanın şekli, onu süslemek için uygun çerçeve türlerini belirler. Ahşap çıtalar veya süpürgelikler, bükülemedikleri için yalnızca dikdörtgen aynalar için uygundur. Yuvarlak ve oval aynalara gelince, burada sanatçının fantezilerinde gezinecek bir yer var. İnternette bulunan en orijinal ve ilginç çerçeve fikirleri yuvarlak aynalarla çerçevelenmiştir..

Yuvarlak bir ayna için en yaygın dekor türü güneştir, bunu yapmanın birçok yolu vardır: cetveller ve ince dallar, gazete tüpleri ve örgü şişleri. Fantezi şekilli aynalar (tüyler, yıldızlar, hayvanlar, kalpler şeklinde) en iyi şekilde çerçevesiz bırakılır, kendi başlarına yeterince dekore edildikleri için.

İpuçları & Hileler

Dikkatlice düşünülmesi gereken zorunlu bir detay, çerçeve ekidir. Bu, özellikle dekor için malzeme ağır kullanılmışsa ve çerçevenin masif olduğu ortaya çıktıysa önemlidir. Aynanın beklenmedik bir şekilde duvardan düşmesini önlemek için montaj güvenli hale getirilmelidir. Ek destek kullanmanız gerekebilir. Kesinlikle yüksek kaliteli yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak, örneğin bir tutkal tabancası altında, sıvı tırnaklar.

Aynayı bir kolye veya kordon kullanarak duvara sabitleyebilirsiniz. Aynanın arkasındaki alt tabakada delikler açabilirsiniz, ardından duvara önceden vidalanmış kendinden kılavuzlu vidalarla sabitleme yapılır. Örneğin, çerçeve örgülü ipten yapılmışsa, dekorun bir parçası bir kolye veya kordon yapılabilir. Pek çok seçenek var, hepsi aynalı levhanın özelliklerine bağlı..

Aşağıdaki videoda kendi elinizle bir ayna için nasıl çerçeve yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..

Güzel örnekler ve seçenekler

Aşağıda, aynalar için çerçevelerin kendi kendine dekoru için ilginç ve sıra dışı seçenekler bulunmaktadır..