İkinci bir ışığa sahip çerçeve evler, alttan temele ek olarak, çerçevenin temelinin yan (duvarların köşelerinde) ve üst (yan duvarlara bağlı zırhlı kemer) yapıları olduğu binalardır. Tavan yüksekliği – 5-7,5 m: ikinci bir pencere veya panoramik pencere sırası vardır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Evdeki ikinci ışık, projeye göre iki katlı veya panoramik bir pencere şeklinde sağlandığı duvarlardaki pencereleri düzenlemenin bir yoludur.. İkinci ışığın asıl görevi, kır evini doğal ışığa daha erişilebilir hale getirmektir.. Özellikle ikinci ışık, güneşin ufkun üzerinde alçakta olduğu ve günün oldukça kısa olduğu enlemlerde talep edilmektedir. Bulutlu havaya ve kısaltılmış bir güne rağmen (özellikle 50-60 derecelik enlemlerde), mümkün olan maksimum doğal ışık miktarı, tek bir standart pencere katmanından gelen normal ışık durumundan daha az aydınlatma harcamayı mümkün kılar..

İkinci ışık ayrıca ferahlık hissi, temiz hava ile doygunluk yaratacak, estetik tasarım nedeniyle ek çekicilik katacaktır.. Kullanıcı, pencerenin dışındaki ve yerel alandaki manzarayı hayranlıkla izleyebilir, odayı uzun ağaçlarla süslemek için alanın bir kısmını kullanabilir..

Bu nedenle, bir mutfak-oturma odası, kuzeydeki bazı meyve ağaçları türleri için bir sığınak olabilir; bu, düşük mevsimsel ve yıllık ortalama sıcaklıklar nedeniyle bu enlemlerde yetiştirilemeyen – örneğin, kapalı bir incir ağacı, mandalina veya hindistancevizi ağacı dikmek.

Böyle bir odadaki akustik de iyi bir seviyede: güçlü hoparlörler yerleştirerek, ev sahipleri sinemada olduğu gibi mekansal ses efekti yaratacaktır..

Bu çözümün dezavantajı, karanlıkta her sahibinin sevmeyeceği yüksek bir aydınlatma seviyesidir.. Bu nedenle, yapay aydınlatma koşullarında pencereleri kapatmanın maliyeti artacaktır: daha geniş perdeler ve panjurlar, ek panjurlar. Ayrıca yüksek tavanlardan kaynaklanan ikinci ışık, yüksek ısıtma maliyetlerine neden olacaktır, çünkü kışın alt kat sürekli soğuk olacaktır ve yaz aylarında – üst katta sürekli ısı, huzur içinde uyumanıza izin vermeyecektir..

Katlar arası örtüşmenin bu yerindeki erişilemezlik nedeniyle evin kullanılabilir alanı kaybolur, evin geri kalanındaki katları sınırlandırır.. İkinci ışıklı bir odada taslaklar normaldir. Böyle bir odanın tasarımına çok para harcamanız gerekecek – ikna olmuş bir minimalist değilseniz.

Çok yüksek yükseklik nedeniyle tavana erişim önemli ölçüde zordur – montajlarının hantallığı ve kaldırma zorluğu nedeniyle birbirine vidalanmış iki ekli üç bölümlü merdiven bile yardımcı olmayacak, bu da üst bölgenin temizlenmesini, ampullerin değiştirilmesini ve camların yıkanmasını zorlaştıracaktır..

Böyle bir odada bir asma kat bölgesi varsa, örneğin çalışan bir buzdolabından gereksiz sesler nedeniyle orada uykuya dalmak imkansız olacaktır.. Herhangi bir ev için monolitik bir çerçevenin kesin bir artısı vardır – depremlere, tektonik dalgalanmalara, evin altında birkaç yıl boyunca yer kaymalarına karşı yüksek direnç.

Birkaç milimetre kalınlığa kadar duvarların çatlakları, mikro kırıkları, betonarme çerçeveye sahip olmayan evlerde birkaç yıl sonra yavaş yavaş fark edilir hale gelir.. Çerçeve ile bu sorun nihayet ortadan kalkacaktır – örneğin 40×40 cm kare kesitli bir sütun şeklinde olan beton ürünlerin esnekliği ve yüksek mukavemeti tuğla, taş veya köpük blok duvarın hareket etmesine izin vermez, bu çatlakların duvarlarda erken görünmesine neden olur.

Çerçeve evlerin dezavantajı, köşelerde, böyle bir yapıda ısı temini maliyetini artıracak ek “soğuk köprüler” oluşturulmasıdır..

Düzen seçenekleri

İlk olarak, tek katlı bir proje örneğine bakalım.. Ev arsa üzerinde 18.21×14.63 m boyutlarında bir yer kaplar.. Üç yatak odası – 16.3, 16.4 ve 16.5 m2. Teras – 13,8 m2, yemek odası işlevli mutfak – 35.4 m2. İki banyo – 2 ve 5.4 m2. Atölye – 6.5 m2, garaj – birkaç araba için 32.8 m2. İki antre – 3.7 ve 4.8 m2. İkinci mutfak ve kiler – sırasıyla 8,9 ve 3,3 m2.

İkinci ışık yemek odasında, evin girişinde sundurma ile gölgelik var.. Tavan yüksekliği 6,7 m Garaj, örneğin sauna ve atölye ile değiştirilebilir – giyinme odası.

İkinci bir ışığa sahip nispeten küçük bir ev gerekiyorsa, proje değiştirilir, böylece çizimde fazladan yatak odası, atölye ve garaj yoktur.. Küçük bir ev inşaat maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır. Gerçek şu ki, 100 m2’lik bir kare, 2 milyon ruble’nin üzerinde nihai bir miktarla sonuçlanabilir. Sadece yapı malzemelerinin kalitesi ve maliyeti dikkate alındığında değil, aynı zamanda böyle bir evin gerektireceği sıra dışı tasarım nedeniyle maliyetler nedeniyle özellikle artar..

Tipik ev yapıları çok daha ucuzdur.. Gereksiz odalar, pencereler ve kapılar olmadan benzer herhangi bir projeyi alabilirsiniz. genellikle yeni bir evin gelecekteki sahipleri benzer numaralara gider, evleri çatı katı, barok, boho ve diğer benzer (veya farklı) tarzlarda değil, basit bir minimalist tasarımda dekore eder..

Bu arada, bol miktarda beyaz ve açık ton içeren minimalizm, evdeki ikinci ışık olarak adlandırılan maksimum ışık çıkışına katkıda bulunur..

İşte 2 katta ikinci bir ışığı olan bir ev örneği. Zemin kat: teras – 19.9 m2, oturma-yemek odası – 42.1, giyinme odalı antre – 3.8, giyinme odalı koridor – 9.8, banyo – 3.4, kiler – 3.2, mutfak – 96, atölye – 5.8, bir arabalık garaj – 21.4 m2. Koridordan ikinci kata bir merdiven var. Evin işgal ettiği arsa 17.58×11.98 m’dir İkinci katta, ikinci kat pencereler için aynı 42,1 m2 ayrılmıştır. Salon 8.4 m2’dir. Yatak odaları – 11.6, 12.1 ve 13.9 m2. İkinci banyo – 5,8 m2, giyinme odası – 7,8 m2, üçüncü banyo – 8,4 m2.

İkinci ışık, yeni evde bir rahatlık, konfor ve güvenlik atmosferi yaratacaktır.. Buradaki yükseklik, odanın uzunluğunu ve / veya genişliğini geçmemelidir: durum böyle değilse, sahipleri ve misafirleri kuyunun dibine dalmış hissedeceklerdir. İkinci ışık yatak odaları, banyolar veya mutfaklar için uygun değildir..

Atipik odaların düzenlenmesi

Odalar farklı şekillerde düzenlenebilir. Örneğin, yatak odaları birinci kata ve ofis alanı – kiler, mutfak, spor salonu (spor odası) olarak adlandırılan – ikinci kata taşınabilir. Bu durumda, ikinci kata erişim, üst üste yerleştirilmiş salonlardan değil, aynı mutfak-yemek odasından geçmektedir..

Daha sonra ikinci kattaki salon gereksiz yere temizlenir ve diğer odalar – herhangi biri – boş alan nedeniyle genişler..

Genel olarak, proje, örneğin yatak odalarını birleştirerek bölümleri daha fazla yıkmanıza gerek kalmayacak şekilde hesaplanır.. Oturma odasındaki ikinci ışık daha sonra farklı katlarda iki tam teşekküllü odaya dönüştürülür, bunun için sadece büyük odayı iki bağımsız odaya bölen yüksek kaliteli bir zemin arası tavan inşa etmek gerekir. Bu, iki katın toplam karesini önemli ölçüde artırmayı mümkün kılar – ve bu, birkaç yıl boyunca “saray” mimarisinden ve bir kır evinin olağanüstü tasarımından bıkmış sahipleri için tipiktir..